Jak wybrać konto maklerskie?

Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

93 publikacje 506 komentarzy

Inwestor giełdowy i pasjonat rynków finansowych, a także doświadczony redaktor zajmujący się szeroko rozumianymi tematami inwestycyjnymi, gospodarczymi oraz bankowymi. W serwisie Moneteo publikuje liczne artykuły, głównie z zakresu inwestycji i rynków finansowych, jak również testuje i opisuje rachunki maklerskie, konta forex oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla inwestorów.


5 komentarzy
Jak wybrać konto maklerskie?
Spis treści

Na polskim rynku działa aktualnie około dwudziestu biur maklerskich. Wszystkie oferują swoim klientom możliwość handlu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a część pozwala także na zawieranie transakcji na rynkach światowych. Dzięki temu w wygodny i prosty sposób możesz stać się współwłaścicielem takich spółek, jak choćby Apple, Amazon czy Facebook. Jednak na tym możliwości rachunku maklerskiego się nie kończą – jako jego posiadacz możesz też składać oferty zakupu instrumentów na rynku pierwotnym (IPO), a nawet nabywać jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Jak wybrać najlepszy rachunek maklerski?

Podstawową kwestią przy wyborze konta maklerskiego jest określenie swoich oczekiwań i preferencji co do niego. Może się zdarzyć, że rachunek dobry dla osoby dokonującej codziennych transakcji na giełdzie (daytradera) ni jak sprawdzi się w przypadku długoterminowego inwestora z rynku obligacji. W przypadku tej pierwszej priorytetem będzie dostęp do takich usług, jak odroczony termin płatności czy możliwość korzystania z krótkiej sprzedaży. Dla tego drugiego najważniejszym będzie dostęp do instrumentów notowanych na rynku Catalyst, a już najlepiej, aby jego rachunek umożliwiał handel na największych światowych rynkach obligacji np. w Mediolanie czy Stuttgarcie.

Koszty prowadzenia i obsługi rachunku maklerskiego

Po określeniu własnych preferencji pora przyjrzeć się kosztom. Dla większości inwestorów decydującym kryterium będą prowizje od dokonywanych transakcji, ale ważne znaczenie ma także koszt otwarcia i korzystania z rachunku. Co warto wiedzieć o tych i innych opłatach związanych z rachunkiem inwestycyjnym?

Wybierając konto maklerskie, w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę na kwestie finansowe. Wysokie opłaty i prowizje mogą istotnie obniżyć nasz zysk – tym bardziej, jeżeli dokonujesz dużej liczby transakcji. Na niekorzyść działa też 19% podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki), który pobierany jest od kwoty pieniędzy, którą zarobiłeś w danym roku (dowiedz się więcej na temat podatku "Belki").

Koszty posiadania rachunku maklerskiego możemy podzielić na trzy kategorie: prowizje od zawartych transakcji, opłaty za prowadzenie konta oraz dodatkowe opłaty, związane z operacjami wykonywanymi przez inwestora (np. opłata za przelewy z konta, dostęp do arkusza zleceń giełdowych itp.)

Prowizja od obrotu – najniższa przy kupnie akcji przez Internet

​​​​To w większości przypadków najważniejszy – i zarazem największy – koszt, jaki musi ponieść inwestor giełdowy. W zależności od biura maklerskiego wysokość prowizji może wynieść od 0,13% do 0,39%. Wartość ta dotyczy transakcji zawieranych drogą elektroniczną, natomiast w przypadku zleceń składanych przez telefon lub osobiście należy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami, które mogą wynieść nawet 1%. Co oczywiste, im niższa procentowo stawka prowizji, tym lepiej. Przykładowo, przy zakupie akcji o wartości 10 tys. zł różnica między najtańszym a najdroższym domem maklerskim wyniesie aż 26 zł.

Oprócz procentowej opłaty ustalanej na podstawie wartości składanego zlecenia, w zdecydowanej większości biur maklerskich obowiązuje także tzw. minimalna wartość prowizji. W zależności od tego, gdzie masz założony rachunek, może ona wynosić od 0 do nawet 10 zł od każdej transakcji. Zapis o minimalnej prowizji jest szczególnie uciążliwy w przypadku inwestorów dysponujących niewielkim kapitałem. Przykładowo, kupując jedną akcję o wartości 25 zł (tyle mniej więcej kosztują obecnie akcje PKO BP czy PZU), i tak zapłacisz określoną kwotę. Jeśli będzie to standardowe 5 zł, wówczas realna wysokość prowizji sięgnie 20%!

W co można inwestować za pośrednictwem rachunku maklerskiego?

Dla zdecydowanej większości polskich inwestorów pierwszym wyborem, jeśli chodzi o rynek akcji, jest warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Obecnie notowane są na niej walory ponad 800 przedsiębiorstw, większość osób bez trudu znajdzie więc interesujące je spółki. Natomiast jeśli ktoś nie ma czasu na dogłębne analizy, może zrobić to za pośrednictwem tzw. ETF-a (ang. Exchange-traded fund). ETF to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który wiernie naśladuje zachowanie danego indeksu giełdowego. Dzięki temu nie musisz nabywać np. wszystkich 20 akcji zaliczanych do WIG20. Aby uzyskać ten sam efekt, wystarczy, że kupisz akcje ETF-u. Na GPW notowane są obecnie dwa fundusze ETF, które oferują ekspozycję na główny indeks polskiego rynku. Są to: Lyxor ETF WIG20 oraz Beta ETF WIG20 TR. Oprócz nich możesz także zakupić akcje ETF-ów pozwalających zarabiać na wzrostach zagranicznych indeksów: Lyxor ETF S&P500 odwzorowuje główny wskaźnik amerykańskiego rynku akcji, natomiast Lyxor ETF DAX30 analogiczny indeks rynku niemieckiego. Ponadto od września 2019 roku inwestorzy mogą nabyć ETF o nazwie BETA ETF mWIG40TR, który zgodnie ze swoją nazwą daje ekspozycje na indeks mWIG40.

Poza akcjami i ETF-ami na polskim rynku giełdowym dostępnych jest jednak o wiele więcej instrumentów. Do najpopularniejszych należą kontrakty terminowe oraz certyfikaty inwestycyjne. Natomiast osobom ceniącym bezpieczeństwo GPW oferuje szeroki wybór obligacji. 
​​​​​​

Opłata za prowadzenie konta

Opłata za prowadzenie konta maklerskiego naliczana jest zwykle za cały rok z góry i zazwyczaj wynosi około 50-60 zł. Na szczęście na polskim rynku coraz powszechniejsze stają się rachunki, za których obsługę nie zapłacisz ani grosza, choć czasem będzie wiązało się to z dodatkowymi warunkami (np. wymogiem dokonania min. 1 transakcji na kwartał).

Inne opłaty

​​​​​Często niskie prowizje bądź bezpłatne prowadzenie rachunku domy maklerskie wetują sobie, wprowadzając opłaty za usługi dodatkowe. Jedną z najbardziej przydatnych usług, które warto sprawdzić w cenniku, jest dostęp do notowań online w czasie rzeczywistym. Dla tej usługi zwykle wyróżniane są trzy poziomy cenowe:

  • dostęp do jednej najlepszej oferty (najlepsza oferta oznacza najwyższą cenę kupna bądź najniższą cenę sprzedaży konkretnego instrumentu w danej chwili),
  • dostęp do pięciu najlepszych ofert,
  • dostęp do pełnego arkusza ofert.

Im szerszy pakiet, tym więcej przyjdzie Ci za niego zapłacić. Wiele standardowych rachunków udostępnia pierwszą opcję bezpłatnie, pobierając opłatę dopiero od klientów, którym nie wystarczy wyłącznie jedna oferta notowań. Dobra wiadomość jest jednak taka, że przy odpowiednio wysokich obrotach można uzyskać darmowy dostęp nawet do pełnego arkusza zleceń. Wówczas bez żadnych opłat podejrzysz wszystkie oferty kupna i sprzedaży złożone przez innych inwestorów.

Istotnym kosztem są też przelewy na rachunek. Dużą przewagę zyskują tu biura maklerskie powiązane z bankami np. Biuro Maklerskie PKO BP. Jeśli masz rachunek w tym banku i na niego zlecisz wypłatę pieniędzy ze swojego konta maklerskiego, to nie zapłacisz z tego tytułu ani grosza (a wypłata będzie przetworzona w ciągu chwili). W innych sytuacjach na realizację przelewu przyjdzie Ci poczekać nawet 2 dni robocze, a dodatkowo poniesiesz koszt od 1 do nawet 5 zł.

Z opłatami nierzadko wiąże się również samo przechowanie papierów wartościowych na rachunku maklerskim. Na szczęście na ten koszt narażeni są wyłącznie zamożni inwestorzy – posiadający portfele o wartości np. 0,5 lub 1 mln zł (limit różni się w zależności od biura maklerskiego). Niemniej jeśli ktoś dysponuje tak dużym kapitałem i ulokuje go w akcje, ten musi się liczyć z opłatą wynoszącą minimum kilka, kilkanaście złotych rocznie.

Platforma internetowa domu maklerskiego

​​​​​Ponieważ zdecydowaną większość operacji (jeśli nie wszystkie) będziesz wykonywać przez Internet, ważną kwestię stanowi oferowana przez wybrany dom platforma transakcyjna.

Wiele instytucji udostępnia wersję demo serwisu, dzięki czemu możesz zapoznać się z jego działaniem. Intuicyjna platforma znacznie ułatwia poruszanie się po giełdzie, zwróć więc uwagę, czy ta, którą wybrałeś, nie przysparza Ci zbyt wielu problemów i nie jest dla Ciebie zbyt zawiła.

Część brokerów zapewnia swoim klientom również wsparcie merytoryczne w formie darmowych samouczków czy poradników. Może to pomóc mniej obeznanym z technologią inwestorom.

Jakość obsługi klienta i usługi dodatkowe

Warty rozważenia aspekt stanowi również jakość obsługi oferowana przez dom maklerski, a także posiadana przez niego sieć oddziałów. Co prawda w dobie Internetu większość spraw da się załatwić drogą elektroniczną, ale czasami miło jest porozmawiać na temat inwestycji w cztery oczy z maklerem, który akurat pracuje w okolicy.

W kontekście jakości ważną sprawą jest także dostęp do usług dodatkowych. Z praktyki wiemy, że poszczególne domy maklerskie oferują swoim klientom atrakcyjne promocje, jak np. bonus pieniężny na start czy możliwość zainwestowania w fundusz bez żadnych opłat manipulacyjnych. Warto o to zapytać podczas rozmowy z doradcą, gdyż dzięki temu możesz naprawdę sporo zyskać.

Jak dobrać najlepszy rachunek maklerski do swoich potrzeb?

W praktyce, wybór odpowiedniego rachunku zależy w dużej mierze od kwot, jakie zamierzasz inwestować, i doświadczenia na giełdzie.

Początkujący inwestor powinien raczej szukać rachunków bezpłatnych (żeby nie obciążać niepotrzebnie budżetu), z możliwie niską minimalną prowizją za transakcje (w wielu przypadkach to ta kwota, a nie wartość procentowa będzie faktycznie poniesionym kosztem) i prostym, intuicyjnym interfejsem platformy internetowej.

Im więcej środków zdecydujesz się ulokować – a tym samym im pewniej będziesz czuć się na giełdzie – tym większy nacisk możesz położyć na możliwości systemu transakcyjnego i dodatkowe usługi, takie jak pełniejszy dostęp do notowań online. Nad prostotą zaczynają wówczas przeważać bardziej zaawansowane funkcje platformy, na przykład szeroka gama metod analizy technicznej, które można nałożyć na wykresy cen akcji.

Przy okazji inwestowania na giełdzie pamiętaj, że Twoje zyski obciążone są wspomnianym już podatkiem Belki. W związku z tym na koniec roku powinieneś otrzymać od brokera formularz PIT-8C, który posłuży Ci jako baza do rozliczenia (za pomocą formularza PIT-38).

Zdajemy sobie sprawę, że wybór konkretnego konta maklerskiego nie jest prostą sprawą. Dlatego jeśli po zastosowaniu się do powyższych wskazówek nadal nie wiesz, które konto powinieneś wybrać, możesz przejrzeć nasz regularnie aktualizowany ranking kont maklerskich.

Być może pomocne okażą się także materiały edukacyjne, które publikujemy na łamach naszego serwisu. Wierzymy, że dzięki temu uda Ci się wybrać najlepsze konto, a Twoje inwestycje będą przynosiły Ci zyski!


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(5)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
X
xyz
Gość

ważna jest waluta rachunku do wpłaty środków oraz koszt wymiany walut

Odpowiedz

J
Jerzy Karolczuk
Gość
@xyz

Teraz domy maklerskie to generalnie mają całkiem fajne warunki wymiany walut. Nierzadko jest więc tak że nie opłaca się wymieniać waluty gdzieś indziej i przelewać na rachunek walutowy prowadzony w ramach konta maklerskiego. Zwłaszcza przy mniejszych kwotach inwestycji nie ma to już większego znaczenia

Odpowiedz

Ł
łukasz
Gość

Czy bezpieczne jest trzymanie wszystkich aktywów na jednym koncie? Co się stanie z aktywami, gdy upadnie dom maklerski?

Odpowiedz

J
Jurek
Gość
@łukasz

Jeśli inwestujesz maks. kilkadziesiąt tysięcy to spokojnie możesz na nim trzymać. Większe kwoty już raczej rozbiłbym na parę DM, ale ogólnie to aktywa inwestycyjne są chronione w pełnej wartości - przynajmniej w polskich DM. Natomiast pamiętać trzeba że pełna gwarancja nie obejmuje środków pieniężnych na rachunku inwestycyjnym

Odpowiedz

D
Damiano
Gość

Jak dla mnie dziś poza kosztami ważne są inne rzeczy o których tu mowa, zwłaszcza platforma handlowa i aplikacja. Na prowizje handlowe powinni zwracac uwagę przede wszystkim ci którzy obracają większym kapitałem i/lub często przeprowadzają transakcje

Odpowiedz