Jak zamknąć konto w BNP Paribas?

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

95 publikacji 3275 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


97 komentarzy
Jak zamknąć konto w BNP Paribas?
Spis treści
Podstawowe informacje na temat zamykania rachunku w BNP Paribas
Dostępne sposoby wizyta w placówce, list z wypowiedzeniem, kontakt z infolinią, złożenie dyspozycji zamknięcia ROR w bankowości elektronicznej innego banku (jeśli jest to możliwe).
Okres wypowiedzenia 30 dni / maksymalnie kilkanaście dni po złożeniu dyspozycji zamknięcia ROR w bankowości elektronicznej innego banku
Koszt zamknięcia rachunku

0 zł za zamknięcie konta

12 zł za przelew pozostałych środków do innego banku

Na co trzeba uważać?

bank nie zamknie konta, jeśli będzie na nim saldo ujemne (np. po pobraniu należnych bankowi opłat)

po upływie okresu wypowiedzenia warto sprawdzić (np. kontaktując się z infolinią), czy Twoja dyspozycja została w pełni zrealizowana

Możesz być zadowolony z konta przez długi czas, ale w końcu przyjdzie taki dzień, że zechcesz zrezygnować z rachunku bankowego; powodów mogą być dziesiątki. Rodzi się więc pytanie, co zrobić, by skutecznie rozwiązać umowę dotyczącą ROR-u, karty debetowej i dostępu do bankowości elektronicznej.

Sprawdziliśmy, jak zamknąć ROR w BNP Paribas. Z kont osobistych tego banku korzysta bardzo wiele osób, które otworzyły rachunki w licznych akcjach promocyjnych z atrakcyjnymi nagrodami. Części klientów po pewnym czasie może przyjść ochota, by rozstać się z bankiem. Nie ma ku temu żadnych przeszkód, wystarczy dopełnić wszelkich formalności.

Zamykanie konta w BNP - dostępne sposoby

Istnieje kilka sposób na zamknięcie rachunku osobistego, ale w rzeczywistości nie wszystkie możliwości są dostępne w każdej instytucji finansowej.

W BNP Paribas dostępne są tylko trzy możliwości zakończenia współpracy:

  • kontakt z infolinią,
  • wizyta w oddziale,
  • wysłanie wypowiedzenia umowy rachunku pocztą.

W każdym przypadku obowiązuje 30-dniowy okres wypowiedzenia liczony od daty otrzymania dyspozycji klienta.

Niestety bank nie umożliwia zamknięcia konta online w swojej bankowości internetowej. Możliwe jest za to wykorzystanie tego kanału dostępu do bankowości w innym banku i złożenie tam wniosku o likwidację konta w BNP Paribas. Niżej tłumaczymy, jak skorzystać z tego nietypowego sposobu.

Prześledźmy ścieżki postępowania dostępne w BNP Paribas.

Wizyta w placówce BNP Paribas

Wybierając tę opcję, musisz udać się do jednego z oddziałów BNP Paribas i przekazać doradcy, że chcesz zrezygnować z rachunku. Pracownik zweryfikuje Twoją tożsamość, przygotuje stosowny wniosek i da Ci go do podpisania. Pamiętaj, by zabrać kopię dokumentu, która będzie potwierdzeniem złożenia dyspozycji na wypadek, gdyby nie została ona zrealizowana i, na przykład, bank naliczyłby jakieś opłaty za korzystanie z jego produktów.

Wysłanie listu z wypowiedzeniem umowy

Bank niczego nie narzuca, klient ma swobodę sformułowania dyspozycji. Ważne, by dokument został wysłany listem poleconym z potwierdzeniem odbioru (dzięki temu będziesz miał dowód wysłania wypowiedzenia umowy) i znalazły się w nim następujące informacje:

  • data i miejsce (miejscowość) sporządzenia pisma;
  • Twoje dane osobowe jako właściciela konta;
  • numer rachunku, który chcesz zamknąć;
  • dyspozycja, co bank ma zrobić z pieniędzmi znajdującymi się na koncie (jeśli są lub przewidujesz otrzymanie przelewu), np. przelać je do innego banku na wskazany przez Ciebie rachunek;
  • jeśli posiadasz zlecenia stałe lub polecenia zapłaty, możesz wspomnieć – dla pełnej jasności – że je odwołujesz (to samo dotyczy innych usług i operacji);
  • własnoręczny podpis identyczny z tym, jaki widnieje w karcie wzorów podpisu.

Pismo powinno zostać wysłane na adres:

BNP Paribas Bank Polska SA

ul. Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

Uwaga: Okres wypowiedzenia liczony jest od daty wpłynięcia pisma do banku, a nie od dnia jego wysłania!

Złożenie dyspozycji na infolinii

Z infolinią możesz się skontaktować na dwa sposoby:

  • dzwoniąc na numer - 22 134 00 00 lub 500 990 500;
  • korzystając z opcji połączenia z konsultantem po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej. Ten wariant eliminuje weryfikację klienta po uzyskaniu połączenia.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, zostaniesz przekierowany do specjalnych konsultantów zajmujących się dyspozycjami wypowiedzenia umowy rachunku. Możesz się spodziewać, że będziesz pytany o powody Twojej decyzji i podjęta zostanie próba nakłonienia Cię do jej zmiany. Gdy nie dasz się przekonać, padnie pytanie, czy potwierdzasz dyspozycję zamknięcia rachunku, po czym otrzymasz informacje na temat okresu wypowiedzenia, konieczności uregulowania w tym czasie zobowiązań wobec banku i możliwości korzystania z konta i wydanej do niego karty debetowej do chwili zamknięcia rachunku.

Po telefonicznym złożeniu wypowiedzenia umowy konta w BNP Paribas bank przesyła na adres e-mail informację o przyjęciu dyspozycji z informacją, że zostanie ono zamknięte po miesiącu, a wraz z nim ulegną rozwiązaniu wszystkie lokaty terminowe "powiązane" z zamykanym rachunkiem.

Zamykanie konta online

Bank BNP Paribas nie umożliwia zamknięcia konta osobistego w bankowości elektronicznej, nie zrobisz tego ani w GOonline, ani w aplikacji mobilnej GOmobile. Jedyna korzyść z rozpoczęcia procedury zamykania rachunku w aplikacji mobilnej jest taka, że unikniesz weryfikacji tożsamości i od razu zostaniesz połączony z konsultantem zajmującym się wypowiedzeniami umów.

Stanie się tak pod warunkiem, że nie wybierzesz opisanej wcześniej opcji połączenia z ogólną infolinią, ale wejdziesz w szczegóły zamykanego ROR-u i zaznaczysz opcję Ustawienia a następnie Zamknij konto. Niestety, ta metoda sprawdzi się tylko w godzinach pracy działu zajmującego się utrzymaniem dotychczasowych klientów, czyli w dni robocze między 9:00 a 17:00.

Zamykanie rachunku w bankowości internetowej innego banku

Brzmi nieco abstrakcyjnie, ale likwidacja konta w BNP Paribas poprzez kontakt z innym bankiem jest jak najbardziej możliwa, nawet na 2 sposoby.

Pierwszy z nich, to otwarcie rachunku osobistego w innym banku i upoważnienie go przy tym do zamknięcia konta w dotychczasowym (w tym przypadku w BNP Paribas). W tym wariancie wszelkie formalności obie instytucje załatwią między sobą.

Jeszcze prostsze jest zalogowanie się na konto w innym banku i tam złożenie dyspozycji zamknięcia rachunku (nie tylko osobistego, ale i innego), z którego nie chcesz już korzystać. Także i w tej opcji kolejne działania odbędą się już bez Twojego udziału. Wniosku zatytułowanego na ogół nieco myląco Przeniesienie rachunku szukaj, zależnie od banku, w części Wnioski / Twoje sprawy / Dokumenty. Co ciekawe przy tej metodzie proces zamykania konta kończy się po kilku bądź kilkunastu dniach dniach, nie po 30.

Niestety taka możliwość dostępna jest tylko, w niektórych instytucjach finansowych, konkretnie w Credit Agricole, VeloBanku (dawniej Getin Banku), mBanku, PKO Banku Polskim i Santander Bank Polska.

Okres wypowiedzenia, opłaty i zgody marketingowe

Po przedstawieniu kwestii formalnych związanych z zamykaniem rachunku w BNP Paribas, przejdźmy do kilku kwestii praktycznych dotyczących tego procesu.

Ile czasu trwa zamknięcie konta?

Standardowy okres wypowiedzenia umowy rachunku wynosi 30 dni. Czas ten liczony jest od momentu otrzymania przez bank dyspozycji klienta. Zastrzeżenie to ma głównie znaczenie przy wyborze drogi korespondencyjnej.

Jakie opłaty poniesiesz w okresie wypowiedzenia?

Opłata za Konto Otwarte na Ciebie pobierana jest, jeśli klient nie spełnił warunków wskazanych w tabeli opłat w poprzednim miesiącu. Podobna zasada obowiązuje odnośnie karty debetowej wydanej do rachunku.

Jeśli chcesz mieć pewność, że rachunek zostanie zamknięty, powinieneś pozostawić na nim kwotę pozwalającą na pobranie przez bank ewentualnej prowizji. Jeśli nie będzie ona należna bankowi, pieniądze trafią na konto wskazane przez Ciebie w dyspozycji zamknięcia rachunku. Zrealizowanie takiej operacji będzie jednak oznaczało pobranie przez bank prowizji, gdyż przelew zostanie potraktowany identycznie jak ten złożony w placówce.

Wskazane jest więc spełnienie warunków aktywności zwalniających z opłat oraz samodzielne przesłanie pieniędzy na inny rachunek przed upływem okresu wypowiedzenia. W ten sposób będziesz miał pewność, że kwestie wzajemnych rozliczeń nie będą przeszkodą do zamknięcia konta.

Odwołanie zgód marketingowych

Rezygnacja z produktów banku nie oznacza wycofania zgód marketingowych i zgody na przetwarzanie danych osobowych. Jeśli nie chcesz, by bank kontaktował się z Tobą, przesyłał Ci informacje o swojej ofercie i prowadzonych działaniach marketingowych, musisz to jasno zakomunikować w złożonym wypowiedzeniu.

Skuteczne wypowiedzenie umowy

Kończąc współpracę z BNP Paribas, podobnie jak z każdym innym bankiem, bardzo ważne jest dopilnowanie, aby rachunek wraz z powiązaną z nim kartą debetową został zamknięty oraz rozwiązana została umowa ramowa. Uczulamy na to, gdyż regulaminy akcji specjalnych mówią, iż ich uczestnikami mogą być osoby, które w ostatnich X miesiącach nie posiadały w BNP Paribas rachunku osobistego i w dniu przystępowania do promocji nie są stroną umowy ramowej z tym bankiem.

Bywa, że wypowiedzenie nie zawsze jest skuteczne. Wskazane jest więc, by po upływie okresu wypowiedzenia sprawdzić, czy dyspozycja została prawidłowo zrealizowana przez bank. Może się bowiem zdarzyć, że ktoś czegoś nie dopilnuje i konto nie zostanie zamknięte, pozostanie dostęp do bankowości elektronicznej.

Jak to sprawdzić? Najprostszy sposób to próba zalogowania się do bankowości internetowej. Nie uda się – jest OK, konto zamknięte. Uda się – coś poszło nie tak i trzeba się skontaktować z bankiem. Możliwe, że rachunek został faktycznie zamknięty, ale nie została rozwiązana umowa ramowa. Może i ona już nie funkcjonuje, ale z jakiegoś innego powodu bank zachował Ci dostęp do bankowości internetowej. Warto to zweryfikować, kontaktując się z BNP Paribas, by mieć absolutną pewność, że wszystkie związki z bankiem zostały zerwane.

Sytuacje szczególne

Życie pisze różne scenariusze, tak więc i przy zamykaniu konta w banku mogą się pojawić sytuacje wyjątkowe. Oto przykłady kilku z nich.

Zamknięcie konta osoby niepełnoletniej

Sposób postępowania zależy od wieku dziecka. Jeśli nie skończyło ono jeszcze 13 r.ż., to zamknięcia rachunku może dokonać samodzielnie rodzic/opiekun prawny, który zakładał konto. Do wyboru ma kontakt z infolinią, wizytę w placówce oraz złożenie wypowiedzenia w formie pisemnej (tryb postepowania jest identyczny z tym opisanym powyżej dotyczącym osoby dorosłej). W przypadku nastolatka w wieku 13-17 lat konieczne jest zgodne współdziałania niepełnoletniego i osoby dorosłej, czyli udanie się do wybranego oddziału banku i złożenie stosownej dyspozycji.

Konto wspólne - kto może je zamknąć?

Zgodnie z prawem bankowym o losach konta wspólnego, wykonywanych na nim operacjach może samodzielnie decydować każdy z jego posiadaczy. W praktyce banki podchodzą do tego zagadnienia mniej lub bardziej elastycznie i przy niektórych sprawach wymagają zgodnego współdziałania wszystkich osób, które zawarły umowę o rachunek. Jedną z nich jest właśnie zamknięcie ROR-u. Dlatego przed złożeniem wypowiedzenia dobrze jest upewnić się, jakie stanowisko zajmuje aktualnie bank, czy zgłoszenie chęci rozwiązania umowy tylko przez jednego ze współposiadaczy zostanie uznane za skuteczne.

W BNP Paribas dopuszczalne jest zamknięcie rachunku wspólnego przez jednego współposiadacza; banku nie interesuje, czy drugi z nich godzi się na taki ruch.

Zadłużenie na koncie

BNP Paribas, podobnie jak i inne instytucje finansowe, stosuje zasadę, że zadłużenie na rachunku (np. wynikające z braku środków na pobranie jakiejś opłaty należnej bankowi) nie pozwala na zamknięcie konta. Wskazane jest więc upewnienie się w banku przed złożeniem wypowiedzenia umowy rachunku, czy spełniliśmy warunki bezpłatności karty/konta, czy bank nie wysuwa roszczeń z innego tytułu.

Czy można zamknąć konto osoby zmarłej?

Procedura zamykania konta osoby zmarłej wymaga udania się do oddziału banku i okazania aktu zgonu oraz dokumentów poświadczających, że mamy prawo do dysponowania rachunkiem. Może to być prawomocne postanowienia sądu o nabyciu spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia. Powinny to być oryginały lub uwierzytelnione notarialnie kopie, które bank zwróci po zapoznaniu się z nimi i wykonaniu odbitek, które będą dołączone do dokumentacji.

Co zamiast konta w BNP Paribas?

W dobie mocno rozwiniętej bankowości internetowej dziwi nas, że w BNP Paribas nie ma możliwości złożenia dyspozycji rozwiązania umowy rachunku drogą elektroniczną. Jesteśmy w stanie zrozumieć, że w ten sposób nie można przejść całej procedury. Czemu jednak niemożliwe jest wyrażenie w bankowości elektronicznej swojej woli, którą potwierdzimy podczas rozmowy telefonicznej zainicjowanej przez konsultanta? - tego nie rozumiemy.

Jeśli rozstając się z BNP Paribas będziesz poszukiwał dla siebie nowego rachunku, spójrz na nasz ranking kont osobistych:

Zamknąłeś konto. Co dalej?

  • Konto
    0 zł
  • Karta
    0 zł / 4 zł
    Miesięczna opłata za kartę

    0 zł / 4 zł


    opłaty unikniesz, jeżeli spełnisz oba poniższe warunki:

    • zapewniłeś w poprzednim miesiącu jednorazowy wpływ w wysokości min. 500 zł
    • wykonałeś w poprzednim miesiącu co najmniej 1 transakcję bezgotówkową kartą / Apple Pay / Google PayPeoPay

    od klientów do 26. roku życia opłata za kartę nie jest pobierana

  • Bankomaty
    0 zł / 2,3% min. 5 zł
    Bankomaty 0 zł / 2,3% min. 5 zł

    0 zł - dla osób do 26. r.ż.

    Dla klientów powyżej 26 lat:

    • 0 zł - bankomaty własne banku
    • 0 zł za 2 pierwsze wypłaty w miesiącu z bankomatów obcych (pod warunkiem spełnienia warunków aktywności: 500 zł wpływu i 1 transakcji)
    • 2,3% min. 5 zł – w pozostałych przypadkach
  • Przelew internetowy
    0 zł
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za transakcje walutowe kartą.
Przeczytaj recenzję
4.7
Przejdź na stronę banku
  • Konto
    0 zł
  • Karta
    0 zł / 5 zł / 11 zł
    Miesięczna opłata za kartę 0 zł / 5 zł / 11 zł

    • 0 zł – po spełnieniu warunków aktywności
    • 5 zł – dla osób w wieku 18-26 lat
    • 11 zł – dla osób powyżej 26 lat

    Opłata nie jest pobierana przez pierwsze 2 miesiące od wydania karty (lub aktywacji płatności zbliżeniowych BLIK). W kolejnych miesiącach opłaty unikniesz, jeżeli:

    • masz 18-26 lat i wykonasz 1 transakcję kartą lub Blikiem w miesiącu
    • masz powyżej 26 lat i wykonasz min. 5 transakcji kartą lub Blikiem w miesiącu
  • Bankomaty
    0 zł / 5 zł
    Bankomaty 0 zł / 5 zł

    • 0 zł – bankomaty Banku Millennium
    • 0 zł – pozostałe bankomaty, jeśli spełnisz warunki aktywności: 5 płatności kartą debetową lub Blikiem (1 raz, jeżeli masz 18- 26 lat)
    • 5 zł – pozostałe bankomaty (1 zł dla bankomatów Santander Bank Polska i Planet Cash) – jeżeli nie spełnisz powyższego warunku aktywności
  • Przelew internetowy
    0 zł
Unikalne cechy: brak prowizji za przewalutowanie transakcji w walucie obcej do równowartości 5000 zł/mies.
Przeczytaj recenzję
4.6
Przejdź na stronę banku
  • Konto
    0 zł
  • Karta
    0 zł / 7 zł
    Miesięczna opłata za kartę 0 zł / 7 zł

    opłaty unikniesz, jeżeli:

    • wykonasz przynajmniej 5 transakcji bezgotówkowych kartą albo Blikiem / mies. LUB
    • nie ukończyłeś 26 lat
  • Bankomaty
    0 zł / 5 zł
    Bankomaty 0 zł / 5 zł

    • 0 zł - bankomaty sieci Planet Cash
    • 0 zł - wypłaty z pozostałych bankomatów (pod warunkiem wykonania min. 5 transakcji kartą/Blikiem)
    • 5 zł - pozostałe bankomaty przy braku warunku płatności kartą
  • Przelew internetowy
    0 zł
Ważne: Można zamówić 4 karty do konta za darmo.
Przeczytaj recenzję
4.5
Przejdź na stronę banku

Ciekawi jesteśmy, jaką drogę rezygnacji z produktów BNP Paribas wybrałeś, jak oceniasz formalności niezbędne, by zamknąć konto i przyjazność całego procesu. Podziel się z nami swoimi przemyśleniami i uwagami.

Oceń artykuł
5
(2 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos