101 komentarzy
Dostępne sposoby |
|
---|---|
Okres wypowiedzenia | 30 dni / maksymalnie kilkanaście dni po złożeniu dyspozycji zamknięcia ROR w bankowości elektronicznej innego banku |
Koszt zamknięcia rachunku |
0 zł za zamknięcie konta 12 zł za przelew pozostałych środków do innego banku |
Na co trzeba uważać? |
|
Możesz być zadowolony z konta przez długi czas, ale w końcu przyjdzie taki dzień, że zechcesz zrezygnować z rachunku bankowego; powodów mogą być dziesiątki. Rodzi się więc pytanie, co zrobić, by skutecznie rozwiązać umowę dotyczącą ROR-u, karty debetowej i dostępu do bankowości elektronicznej.
Sprawdziliśmy, jak zamknąć ROR w BNP Paribas. Z kont osobistych tego banku korzysta bardzo wiele osób, które otworzyły rachunki w licznych akcjach promocyjnych z atrakcyjnymi nagrodami. Części klientów po pewnym czasie może przyjść ochota, by rozstać się z bankiem. Nie ma ku temu żadnych przeszkód, wystarczy dopełnić wszelkich formalności.
Zamykanie konta w BNP - dostępne sposoby
Istnieje kilka sposób na zamknięcie rachunku osobistego, ale w rzeczywistości nie wszystkie możliwości są dostępne w każdej instytucji finansowej.
W BNP Paribas dostępne są tylko trzy możliwości zakończenia współpracy:
- kontakt z infolinią,
- wizyta w oddziale,
- wysłanie wypowiedzenia umowy rachunku pocztą.
W każdym przypadku obowiązuje 30-dniowy okres wypowiedzenia liczony od daty otrzymania dyspozycji klienta.
Niestety bank nie umożliwia zamknięcia konta online w swojej bankowości internetowej. Możliwe jest za to wykorzystanie tego kanału dostępu do bankowości w innym banku i złożenie tam wniosku o likwidację konta w BNP Paribas. Niżej tłumaczymy, jak skorzystać z tego nietypowego sposobu.
Prześledźmy ścieżki postępowania dostępne w BNP Paribas.
Wizyta w placówce BNP Paribas
Wybierając tę opcję, musisz udać się do jednego z oddziałów BNP Paribas i przekazać doradcy, że chcesz zrezygnować z rachunku. Pracownik zweryfikuje Twoją tożsamość, przygotuje stosowny wniosek i da Ci go do podpisania. Pamiętaj, by zabrać kopię dokumentu, która będzie potwierdzeniem złożenia dyspozycji na wypadek, gdyby nie została ona zrealizowana i, na przykład, bank naliczyłby jakieś opłaty za korzystanie z jego produktów.
Wysłanie listu z wypowiedzeniem umowy
Bank niczego nie narzuca, klient ma swobodę sformułowania dyspozycji. Ważne, by dokument został wysłany listem poleconym z potwierdzeniem odbioru (dzięki temu będziesz miał dowód wysłania wypowiedzenia umowy) i znalazły się w nim następujące informacje:
- data i miejsce (miejscowość) sporządzenia pisma;
- Twoje dane osobowe jako właściciela konta;
- numer rachunku, który chcesz zamknąć;
- dyspozycja, co bank ma zrobić z pieniędzmi znajdującymi się na koncie (jeśli są lub przewidujesz otrzymanie przelewu), np. przelać je do innego banku na wskazany przez Ciebie rachunek;
- jeśli posiadasz zlecenia stałe lub polecenia zapłaty, możesz wspomnieć – dla pełnej jasności – że je odwołujesz (to samo dotyczy innych usług i operacji);
- własnoręczny podpis identyczny z tym, jaki widnieje w karcie wzorów podpisu.
Pismo powinno zostać wysłane na adres:
BNP Paribas Bank Polska SA
ul. Kasprzaka 2
01-211 Warszawa
Uwaga: Okres wypowiedzenia liczony jest od daty wpłynięcia pisma do banku, a nie od dnia jego wysłania!
Złożenie dyspozycji na infolinii
Z infolinią możesz się skontaktować na dwa sposoby:
- dzwoniąc na numer - 22 134 00 00 lub 500 990 500;
- korzystając z opcji połączenia z konsultantem po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej. Ten wariant eliminuje weryfikację klienta po uzyskaniu połączenia.
Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, zostaniesz przekierowany do specjalnych konsultantów zajmujących się dyspozycjami wypowiedzenia umowy rachunku. Możesz się spodziewać, że będziesz pytany o powody Twojej decyzji i podjęta zostanie próba nakłonienia Cię do jej zmiany. Gdy nie dasz się przekonać, padnie pytanie, czy potwierdzasz dyspozycję zamknięcia rachunku, po czym otrzymasz informacje na temat okresu wypowiedzenia, konieczności uregulowania w tym czasie zobowiązań wobec banku i możliwości korzystania z konta i wydanej do niego karty debetowej do chwili zamknięcia rachunku.
Po telefonicznym złożeniu wypowiedzenia umowy konta w BNP Paribas bank przesyła na adres e-mail informację o przyjęciu dyspozycji z informacją, że zostanie ono zamknięte po miesiącu, a wraz z nim ulegną rozwiązaniu wszystkie lokaty terminowe "powiązane" z zamykanym rachunkiem.
Zamykanie konta online
Bank BNP Paribas nie umożliwia zamknięcia konta osobistego w bankowości elektronicznej, nie zrobisz tego ani w GOonline, ani w aplikacji mobilnej GOmobile. Jedyna korzyść z rozpoczęcia procedury zamykania rachunku w aplikacji mobilnej jest taka, że unikniesz weryfikacji tożsamości i od razu zostaniesz połączony z konsultantem zajmującym się wypowiedzeniami umów.
Stanie się tak pod warunkiem, że nie wybierzesz opisanej wcześniej opcji połączenia z ogólną infolinią, ale wejdziesz w szczegóły zamykanego ROR-u i zaznaczysz opcję Ustawienia a następnie Zamknij konto. Niestety, ta metoda sprawdzi się tylko w godzinach pracy działu zajmującego się utrzymaniem dotychczasowych klientów, czyli w dni robocze między 9:00 a 17:00.
Zamknięcie konta z wykorzystaniem innego banku
Brzmi nieco abstrakcyjnie, ale likwidacja konta w BNP Paribas poprzez kontakt z innym bankiem jest jak najbardziej możliwa, nawet na 2 sposoby.
Przeniesienie konta
Pierwszy z nich, to otwarcie rachunku osobistego w innym banku i upoważnienie go przy tym do zamknięcia konta w dotychczasowym (w tym przypadku w BNP Paribas). W tym wariancie wszelkie formalności związane z przeniesieniem rachunku obie instytucje załatwią między sobą.
Złożenie dyspozycji zamknięcia ROR w bankowości elektronicznej innego banku
Jeszcze prostsza jest druga metoda - zalogowanie się na konto w innym banku i tam złożenie dyspozycji zamknięcia rachunku (nie tylko osobistego, ale i innego), z którego nie chcesz już korzystać. Także i w tej opcji kolejne działania odbędą się już bez Twojego udziału. Wniosku zatytułowanego na ogół nieco myląco Przeniesienie rachunku szukaj, zależnie od banku, w części Wnioski / Twoje sprawy / Dokumenty. Co ciekawe przy tej metodzie proces zamykania konta kończy się po kilku bądź kilkunastu dniach dniach, nie po 30.
Niestety, taką możliwość oferuję tylko nieliczne banki, konkretnie:
- Credit Agricole,
- VeloBank (dawniej Getin Bank),
- mBank,
- PKO Bank Polski,
- Santander Bank Polska.
Okres wypowiedzenia, opłaty i zgody marketingowe
Po przedstawieniu kwestii formalnych związanych z zamykaniem rachunku w BNP Paribas, przejdźmy do kilku kwestii praktycznych dotyczących tego procesu.
Ile czasu trwa zamknięcie konta?
Standardowy okres wypowiedzenia umowy rachunku wynosi 30 dni. Czas ten liczony jest od momentu otrzymania przez bank dyspozycji klienta. Zastrzeżenie to ma głównie znaczenie przy wyborze drogi korespondencyjnej.
Jakie opłaty poniesiesz w okresie wypowiedzenia?
Opłata za Konto Otwarte na Ciebie pobierana jest, jeśli klient nie spełnił warunków wskazanych w tabeli opłat w poprzednim miesiącu. Podobna zasada obowiązuje odnośnie karty debetowej wydanej do rachunku.
Jeśli chcesz mieć pewność, że rachunek zostanie zamknięty, powinieneś pozostawić na nim kwotę pozwalającą na pobranie przez bank ewentualnej prowizji. Jeśli nie będzie ona należna bankowi, pieniądze trafią na konto wskazane przez Ciebie w dyspozycji zamknięcia rachunku. Zrealizowanie takiej operacji będzie jednak oznaczało pobranie przez bank prowizji, gdyż przelew zostanie potraktowany identycznie jak ten złożony w placówce.
Wskazane jest więc spełnienie warunków aktywności zwalniających z opłat oraz samodzielne przesłanie pieniędzy na inny rachunek przed upływem okresu wypowiedzenia. W ten sposób będziesz miał pewność, że kwestie wzajemnych rozliczeń nie będą przeszkodą do zamknięcia konta.
Odwołanie zgód marketingowych
Rezygnacja z produktów banku nie oznacza wycofania zgód marketingowych i zgody na przetwarzanie danych osobowych. Jeśli nie chcesz, by bank kontaktował się z Tobą, przesyłał Ci informacje o swojej ofercie i prowadzonych działaniach marketingowych, musisz to jasno zakomunikować w złożonym wypowiedzeniu.
Skuteczne wypowiedzenie umowy
Kończąc współpracę z BNP Paribas, podobnie jak z każdym innym bankiem, bardzo ważne jest dopilnowanie, aby rachunek wraz z powiązaną z nim kartą debetową został zamknięty oraz rozwiązana została umowa ramowa. Uczulamy na to, gdyż regulaminy akcji specjalnych mówią, iż ich uczestnikami mogą być osoby, które w ostatnich X miesiącach nie posiadały w BNP Paribas rachunku osobistego i w dniu przystępowania do promocji nie są stroną umowy ramowej z tym bankiem.
Bywa, że wypowiedzenie nie zawsze jest skuteczne. Wskazane jest więc, by po upływie okresu wypowiedzenia sprawdzić, czy dyspozycja została prawidłowo zrealizowana przez bank. Może się bowiem zdarzyć, że ktoś czegoś nie dopilnuje i konto nie zostanie zamknięte, pozostanie dostęp do bankowości elektronicznej.
Jak to sprawdzić? Najprostszy sposób to próba zalogowania się do bankowości internetowej. Nie uda się – jest OK, konto zamknięte. Uda się – coś poszło nie tak i trzeba się skontaktować z bankiem. Możliwe, że rachunek został faktycznie zamknięty, ale nie została rozwiązana umowa ramowa. Może i ona już nie funkcjonuje, ale z jakiegoś innego powodu bank zachował Ci dostęp do bankowości internetowej. Warto to zweryfikować, kontaktując się z BNP Paribas, by mieć absolutną pewność, że wszystkie związki z bankiem zostały zerwane.
Sytuacje szczególne
Życie pisze różne scenariusze, tak więc i przy zamykaniu konta w banku mogą się pojawić sytuacje wyjątkowe. Oto przykłady kilku z nich.
Zamknięcie konta osoby niepełnoletniej
Sposób postępowania zależy od wieku dziecka. Jeśli nie skończyło ono jeszcze 13 r.ż., to zamknięcia rachunku może dokonać samodzielnie rodzic/opiekun prawny, który zakładał konto. Do wyboru ma kontakt z infolinią, wizytę w placówce oraz złożenie wypowiedzenia w formie pisemnej (tryb postepowania jest identyczny z tym opisanym powyżej dotyczącym osoby dorosłej). W przypadku nastolatka w wieku 13-17 lat konieczne jest zgodne współdziałania niepełnoletniego i osoby dorosłej, czyli udanie się do wybranego oddziału banku i złożenie stosownej dyspozycji.
Konto wspólne - kto może je zamknąć?
Zgodnie z prawem bankowym o losach konta wspólnego, wykonywanych na nim operacjach może samodzielnie decydować każdy z jego posiadaczy. W praktyce banki podchodzą do tego zagadnienia mniej lub bardziej elastycznie i przy niektórych sprawach wymagają zgodnego współdziałania wszystkich osób, które zawarły umowę o rachunek. Jedną z nich jest właśnie zamknięcie ROR-u. Dlatego przed złożeniem wypowiedzenia dobrze jest upewnić się, jakie stanowisko zajmuje aktualnie bank, czy zgłoszenie chęci rozwiązania umowy tylko przez jednego ze współposiadaczy zostanie uznane za skuteczne.
W BNP Paribas dopuszczalne jest zamknięcie rachunku wspólnego przez jednego współposiadacza; banku nie interesuje, czy drugi z nich godzi się na taki ruch.
Zadłużenie na koncie
BNP Paribas, podobnie jak i inne instytucje finansowe, stosuje zasadę, że zadłużenie na rachunku (np. wynikające z braku środków na pobranie jakiejś opłaty należnej bankowi) nie pozwala na zamknięcie konta. Wskazane jest więc upewnienie się w banku przed złożeniem wypowiedzenia umowy rachunku, czy spełniliśmy warunki bezpłatności karty/konta, czy bank nie wysuwa roszczeń z innego tytułu.
Czy można zamknąć konto osoby zmarłej?
Procedura zamykania konta osoby zmarłej wymaga udania się do oddziału banku i okazania aktu zgonu oraz dokumentów poświadczających, że mamy prawo do dysponowania rachunkiem. Może to być prawomocne postanowienia sądu o nabyciu spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia. Powinny to być oryginały lub uwierzytelnione notarialnie kopie, które bank zwróci po zapoznaniu się z nimi i wykonaniu odbitek, które będą dołączone do dokumentacji.
Co zamiast konta w BNP Paribas?
W dobie mocno rozwiniętej bankowości internetowej dziwi nas, że w BNP Paribas nie ma możliwości złożenia dyspozycji rozwiązania umowy rachunku drogą elektroniczną. Jesteśmy w stanie zrozumieć, że w ten sposób nie można przejść całej procedury. Czemu jednak niemożliwe jest wyrażenie w bankowości elektronicznej swojej woli, którą potwierdzimy podczas rozmowy telefonicznej zainicjowanej przez konsultanta? - tego nie rozumiemy.
Jeśli rozstając się z BNP Paribas będziesz poszukiwał dla siebie nowego rachunku, spójrz na nasz ranking kont osobistych:
Zamknąłeś konto. Co dalej?
-
Konto0 zł
-
Karta0 zł / 4 złMiesięczna opłata za kartę
0 zł / 4 zł
opłaty unikniesz, jeżeli spełnisz oba poniższe warunki:
- zapewniłeś w poprzednim miesiącu jednorazowy wpływ w wysokości min. 500 zł
- wykonałeś w poprzednim miesiącu co najmniej 1 transakcję bezgotówkową kartą (w tym: płatności telefonem/zegarkiem)
od klientów do 26. roku życia opłata za kartę nie jest pobierana
-
Bankomaty0 zł / 2,3% min. 5 złBankomaty 0 zł / 2,3% min. 5 zł
0 zł - dla osób do 26. r.ż.
dla klientów powyżej 26 lat:
- 0 zł - bankomaty własne banku
- 0 zł za 2 pierwsze wypłaty w miesiącu z bankomatów obcych, jeśli spełnisz warunki aktywności te same co dla karty, czyli: 500 zł wpływu i 1 transakcja
- 2,3% min. 5 zł – w pozostałych przypadkach
-
Przelew internetowy0 zł
-
Konto0 zł
-
Karta0 zł / 5 zł / 11 złMiesięczna opłata za kartę 0 zł / 5 zł / 11 zł
- 0 zł – po spełnieniu warunków aktywności
- 5 zł – dla osób w wieku 18-26 lat
- 11 zł – dla osób powyżej 26 lat
opłaty unikniesz, jeżeli:
- masz 18-26 lat i wykonasz 1 transakcję bezgotówkową kartą (w tym: płatności telefonem/zegarkiem) lub Blikiem w miesiącu
- masz powyżej 26 lat i wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą (w tym: płatności telefonem/zegarkiem) lub Blikiem w miesiącu
-
Bankomaty0 zł / 5 złBankomaty 0 zł / 5 zł
- 0 zł – bankomaty Banku Millennium
- 0 zł – pozostałe bankomaty, jeśli spełnisz warunki aktywności te same co dla karty, czyli: 5 płatności kartą lub Blikiem (1 raz, jeżeli masz 18-26 lat)
- 5 zł – pozostałe bankomaty (1 zł dla bankomatów Santander Bank Polska i Planet Cash) – jeżeli nie spełnisz powyższego warunku aktywności
-
Przelew internetowy0 zł
-
Konto0 zł
-
Karta0 zł / 10 złMiesięczna opłata za kartę
0 zł / 10 zł
opłaty unikniesz, jeżeli wykonasz transakcje bezgotówkowe kartą (w tym: płatności telefonem/zegarkiem) na łączną kwotę min. 300 zł w okresie miesiąca liczonego od 29 dnia danego miesiąca do 28 dnia kolejnego miesiąca (200 zł dla osób między 18 a 26 r.ż)
-
Bankomaty0 zł / 10 złBankomaty 0 zł / 10 zł
- 0 zł - bankomaty własne Banku i Planet Cash
- 10 zł - wypłata z pozostałych bankomatów
można również wykupić pakiet wypłat gotówki w kraju i za granicą za 25 zł / 30 dni
-
Przelew internetowy0 zł
Ciekawi jesteśmy, jaką drogę rezygnacji z produktów BNP Paribas wybrałeś, jak oceniasz formalności niezbędne, by zamknąć konto i przyjazność całego procesu. Podziel się z nami swoimi przemyśleniami i uwagami.
Komentarze
(101)Konto i dostęp zamknięty dwa lata temu. Przypadkiem w sklepie internetowym miałem tam zapisaną kartę BNP. Klikam zapłać, a tu... wysyłają kod SMS do potwierdzenia transakcji i karta żyje mimo potwierdzenia zamknięcia konta i ostatnich zestawień sprzed 2 lat... Polecam się upewnić, czy na pewno zamknięcie konta faktycznie nastąpiło...
Odpowiedz
Niestety często się zdarza, że dyspozycja rezygnacji z konta nie jest realizowana właściwie, najczęściej bank zapomina o wyłączeniu dostępu do bankowości elektronicznej. Dlatego dobrze jest wypowiedzieć nie tylko umowę o konkretny produkt, ale i umowę ramową (w całości), co ma też znaczenie przy możliwości skorzystania w przyszłości z promocji.
W pełni zgadzam się z Markiem, by zawsze upewnić się, czy nasza dyspozycja została w pełni wykonana. Jeśli tak się nie stanie, a z produktem, który jest aktywny związana jest jakaś opłata, możemy się nieprzyjemnie zdziwić, gdy otrzymamy informację o zaległościach.
Odpowiedz
W jaki sposób najlepiej sprawdzić, czy wszystko zostało zamknięte? Czy Centralna Informacja o Rachunkach (CIOR) będzie przydatna? U mnie dostęp do bankowości internetowej BNP jest niedostępny (od razu po wypowiedzeniu go wyłączyli), ale tak jak wspomniałem, mogę zapłacić kartą, którą teoretycznie zamknąłem 2 lata temu... Nawet nie wiem, czy w CIOR to konto by zostało wykazane – może istnieje tylko w wewnętrznym systemie BNP? Wysłałem do nich zgłoszenie – dam znać co odpisali...
Odpowiedz
Najprostszą formą upewnienia się, czy wszystko co chcieliśmy zostało zamknięte/wyłączone jest kontakt z bankiem - telefon na infolinię, wizyta w placówce. Pracownik ma dostęp do systemu i widzi jaka jest sytuacja. Jeśli dyspozycja nie została w pełni zrealizowana doradca może zamknąć/wyłączyć to, o czym zapomniano.
Odpowiedz
Samo konto jest bezpłatne, więc jeśli ktoś nie chce karty, można to szybko zrobić w bankowości mobilnej. Jako powód wybieramy rezygnację z karty, wtedy nie przysyłają nowej.
Odpowiedz
Z swoich doświadczeń wynika mi, że najlepiej iść do oddziału, i żądać papieru oraz oznaczenia opcji zamknięcia umowy ramowej. Przez telefon czasami coś im nie wychodzi z tym zakykaniem umowy ramowej. A tak przynajmniej jest papier.
Odpowiedz
byłam kiedyś w oddziale to panie twierdziły że się nie da zamknąć umowy ramowe. :))) takie tłumoki tam pracują. Oczywiście oddział oddziałowi nierówny
Odpowiedz
Ten bank ma najwyraźniej wewnętrzne problemy organizacyjne.
Moja żona około 5 lat temu miała tam konto, które zostało zamknięte. W ubiegłym roku przy okazji promocji z bonusem 400zl postanowiła wrócić do bpn. Po otarciu konta okazalo sie że nowe konto to w praktyce jej stare konto sprzed 5 lat. Ten sam numer i nawet historię transakcji zostały w bankowości. Mimo to otrzymała wszystkie premie z banku, a myśleliśmy że z automatu zostanie wykluczona.
Odpowiedz
Znamy tę sytuację, z nieznanych dla nas przyczyn "starzy" klienci widzą czasem swoją historię transakcji, listę odbiorców itd. Najważniejsze, że żona otrzymała premię.
Odpowiedz
Zamknąłem konto z wykorzystaniem dyspozycji przeniesienia w PKO BP, złożonej w weekend. Dyspozycja zrealizowana w 2 dni robocze (data zamknięcia taka jak zadana w dyspozycji - dałem sobie czas na przelew środków z konta w tygodniu), powiadomienie o zrealizowaniu przyszło na maila.
Samo zamknięcie konta poszło więc bardzo szybko jednak dostęp do bankowości internetowej oraz mobilnej pozostał (z produktów została widoczna tylko zastrzeżona karta debetowa) mimo zaznaczenia opcji "przeniesienia wszystkiego" we wniosku. Aby zablokować ten dostęp wybrałem tradycyjną ścieżkę - wizyta w oddziale. Z drobnymi problemami udało się temat w oddziale zakończyć. Przynajmniej mam taką nadzieję, bo żadnego potwierdzenia na piśmie nie udało mi się uzyskać, że umowa ramowa o wszystkie produkty została rozwiązana. Pozdrawiam :)
Odpowiedz
Nie mogę znaleźć w mbanku złożenia dyspozycji zamknięcia w innym banku. Klikam w Pomoc - Załatw swoje sprawy - Inna sprawa i dalej nie mogę znaleźć opcji Rachunki-Przeniesienie rachunku. Chyba coś zmienili, albo inaczej się to nazywa. Mógłby mi ktoś pomóc?
Odpowiedz
Które konto chcesz zamknąć, a które otworzyć?
Odpowiedz
Mam konto w mbanku i w pko. Chciałbym za pomocą któregoś z nich zamknąć konto w bnp i credit agricole.
Odpowiedz
Nie ma ku temu przeszkód. Akurat mBank i PKO BP umożliwiają takie działanie O tym, gdzie szukać takiej opcji napisaliśmy w ogólnym tekście poświęconym zamykaniu rachunków bankowych, w punkcie 8: https://www.najlepszekonto.pl/jak-zamknac-konto-w-banku
Odpowiedz
Dzień dobry, czy jeśli zamknę konto poprzez zlozenie dyspozycji w moim innym banku bank BNP Paribas pobierze prowizję? Konto w BNP Paribas założyłam 12 Października 2022 roku. Gdy chciałam złożyć wnioski o przeniesienie konta w ING pisało że bank może pobrać jakieś karne odsetki czy coś takiego. Z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam
Odpowiedz
O jakiej prowizji mówisz? Czy miałaś w BNP kartę debetową?
Odpowiedz
Tak mam kartę ale chodzi mi o coś innego. Czy zamykając konto z karta bank może naliczyć jakieś odsetki za zamknięcie konta ? Chodzi mi o ,,konto otwarte na Ciebie"
Odpowiedz
Nie, BNP nie pobiera takich opłat.
Odpowiedz
3 razy muszą zbijać obiekcje przy zamknięciu konta, oh god. Przygotujcie dobre argumenty jeśli chodzi o telefoniczne zamknięcie konta
Odpowiedz
Napiszesz coś więcej, jak to u Ciebie wyglądało? :)
Odpowiedz
Gdzie znajdę opcję zamknięcia konta w innym banku poprzez mbank, bo nie mogę tego znaleźć?
Odpowiedz
W mBanku jest to ukryte w tym miejscu: Pomoc - Załatw swoje sprawy - Inna sprawa - klikamy na Kategorie i wybieramy Rachunki - Przeniesienie rachunku
Odpowiedz
Dziękuję za informację.
Panie Krzysztofie, zastanawia mnie tylko dlaczego nazywa się to "Przeniesienie rachunku" a nie "Zamknięcie rachunku", robi to jakąś różnicę?
Odpowiedz
Nie ma to znaczenia. Skorzystałem z tej opcji w Credit Agricole zamykając konto w BNP Paribas i wszystko poszło sprawnie, po niecałych 2 tygodniach ROR był zamknięty.
Odpowiedz
Panie Krzysztofie, przy zamykaniu rachunku należy zaznaczyć opcję "tak, z zachowaniem terminu wypowiedzenia" czy "nie"?
Odpowiedz
Moim zdaniem najlepiej jest zaznaczyć z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jest wówczas czas na spokojne przeniesienie zleceń stałych, pobranie historii konta, czy inne działania przygotowawcze do sytuacji, gdy konto nie będzie już dostępne.
Odpowiedz
Ta opcja zamykania innego konta w mBanku to nieporozumienie. Trzeba się i tak fatygować do placówki mBanku, żeby podpisać stosowne dokumenty . Zmarnowałem tylko 2 tygodnie bo nawet nie raczyli potwierdzić tego zlecenia i sam musiałem dopytywać. Porażka.
Odpowiedz
Ja też planuję skorzystać z oferty Credit Agricole i zamknąć konto w BNP Paribas. Zastanawia mnie jednak jak to jest z zamknięciem umowy ramowej tj. bankowości internetowej. Czy to sie Panu udało przez przeniesienie konta, czy jednak trzeba by to zrobić osobno.
Odpowiedz
W Credit Agricole przydatna opcja znajduje się w części Oferta i Umowy -> Przeniesienie konta. Po zaznaczeniu opcji zamknięcia rachunku pojawił się kalendarz, kiedy powinno się to stać, potem zaznaczyłem kolejne interesujące mnie opcje. Po kilku dniach otrzymałem komunikat z CA, że BNP Paribas przyjął wniosek a po zamknięciu ROR-u BNP przysłał potwierdzenie zamknięcia konta i zestawienie opłat, jakie były pobrane w okresie współpracy.
Po pewnym czasie upewniłem się jeszcze telefonicznie, że wszystko jest rozwiązane i uzyskałem potwierdzenie tego faktu. Wynika z tego, że zamknięcie rachunku w ten sposób skutkuje zerwaniem wszelkich więzi z BNP Paribas.
PS. sprawdziłem dziś, tj., 31.05, że najbliższy możliwy termin zamknięcia rachunku w innym banku to 12.06 ?
Odpowiedz
Bardzo dziękuję. Jutro zrobię jeszcze 3 transakcje karta, tak dla pewności i zamykam wszystko.
Odpowiedz
Wczoraj został zamknięty ROR w BNP, ale pozostał dostęp do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Apkę już usunęłam z moich urządzeń i jest nieaktywna, tylko co z bankowością internetową? Zostawić czy jednak dzwonić bo banku?
Odpowiedz
Aktywny dostęp do bankowości internetowej to częsty problem przy zamykaniu konta. Możesz skontaktować się z BNP i spróbować zamknąć usługę.
Odpowiedz
Dziękuję za wszystkie informacje. Dzisiaj podczas rozmowy na czacie został zamknięty dostęp do bankowości internetowej. Mam nadzieję, że to wystarczy.
Odpowiedz
Jeżeli złożę dyspozycję zamknięcia konta w innym banku to czy na pewno wypowiem całą umowę z BNP, tj.czy na przykład nie zostanie mi dostęp do bankowości elektronicznej?
Odpowiedz
Zamykając konto w BNP przez system innego banku, zobaczysz kilka opcji, które pozwolą Ci określić jakie dokładnie produkty chcesz zamknąć, z czego chcesz zrezygnować i rozstrzygnąć co ma się stać z pieniędzmi po zamknięciu ROR w BNP. Będzie także pytanie, czy chcesz, by został powiadomiony Twój pracodawca czy urząd skarbowy.
Ze względu na własne doświadczenia i sygnały od Czytelników, że BNP Paribas niekiedy zapomina o zrealizowaniu jakiejś części dyspozycji, sugeruję by po upływie terminu wypowiedzenia skontaktować się z bankiem i sprawdzić czy wszystko zostało zamknięte zgodnie z Twoim życzeniem. Gdyby tak nie było, to poproś o wyłączenie tego, o czym zapomniano. Według moich informacji nie wpływa to na bieg karencji, która jest liczona od momentu zamknięcia rachunku.
Dodam, że dobrze jest przelać wszystkie pieniądze z ROR w BNP samodzielnie. Jeśli poprosisz o dokonanie tego po zamknięciu konta, to bank potraktuje to jako zlecenie złożone w placówce i pobierze 10 zł prowizji. Gdy nie było takiej kwoty na rachunku, to nie zostanie on zamknięty.
Odpowiedz
Warto dodać, że w bnp przy wypowiedzeniu konta i ewentualnym wypowiedzeniu zgód marketingowych, bank wysyła wyciągi pocztą, co jest płatne 6 zł. Radzę zostawić zgodę na marketing mailowy. Pani nie była na tyle uprzejma, aby to mi powiedzieć.
Niestety zacofany bank, kto wysyła wyciągi w XXI wieku….
Odpowiedz
Chyba trafiłeś na niezbyt kompetentnego doradcę lub zaszło jakieś nieporozumienie. Po wypowiedzeniu umowy rachunku bank nie ma obowiązku wysyłania wyciągów. Zresztą ich przekazywanie nie wiąże się ze zgodami marketingowymi, które dotyczą przyzwolenia na przesyłanie informacji o aktualnej ofercie banku.
Zamykałem ROR w BNP przed kilkoma miesiącami, zrezygnowałem z ich produktów i odwołałem zgody marketingowe i nie bank nie pobrał żadnych opłat.
Odpowiedz
W jakich bankach można zamknąć konto w BNP ? Wariant drugi internetowy .
Odpowiedz
Listę banków, w których bankowości internetowej można złożyć wniosek o zamknięcie ROR w innym banku znajdziesz w tym tekście (w punkcie 9.) https://www.najlepszekonto.pl/jak-zamknac-konto-w-banku.
Zwracam uwagę, że jeśli poprosisz, by po zamknięciu rachunku w BNP Paribas środki zostały przekazane na konto w innym banku, to BNP pobierze 10 zł prowizji.
Odpowiedz
A dlaczego pobierana jest opłata 10 zł. przy przelewie środków do innego banku?
Odpowiedz
Tego typu operację bank traktuje jako zleconą w oddziale. Aktualnie prowizja za taką czynność wynosi 12 zł.
Odpowiedz
14-04-2023r. podczas zamykania konto za pomocą banku PKO pobrali mi 10 zł. prowizji za przelew środków do PKO.
Odpowiedz
Poprosiłem BNP Paribas o oficjalne ustosunkowanie się do tej kwestii, wskazanie punktu w tabeli opłat lub w regulaminie, który daje podstawę do pobierania takiej opłaty. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, to ją przekażę.
Odpowiedz
Bank potwierdził mi, że tego typu operację traktuje jako przelew zlecony w oddziale. Nie potrafiono mi jednak wyjaśnić, czemu system pobrał 10 zł, a nie 12 zł jak to jest w tabeli opłat.
Odpowiedz
Otrzymałem z BNP zestawienie opłat dla mojego rachunku a w nim zapisana jest opłata w wysokości 10 zł. jako "Obciążenie rachunku kwotą otrzymanego polecenia zapłaty/dyspozycja blokady obciążania rachunku"
Odpowiedz
Przetestowałem metodę zamknięcia konta w BNP przez złożenie wypowiedzenia w innym banku, konkretnie w Credit Agricole. Działa! ? System pokazał mi, że najwcześniejszy możliwy termin upływa po 11 dniach (dużo krócej niż standardowe 30 dni) i otrzymałem potwierdzenie złożenia wniosku. Potem Agricole poinformował mnie, że wniosek został przyjęty przez Paribasa i faktycznie we wskazanym dniu konto zostało zamknięte.
Jedyny minus tej procedury, to 10 zł prowizji za przelew pieniędzy z zamykanego rachunku pobierane przez BNP. Warto więc wcześniej wyzerować konto.
Odpowiedz
Dzięki za bardzo praktyczne informacje i spostrzeżenia.
Odpowiedz
Trzcianka nie jest małą miejscowością BGZ istniał 40 lat chyba bankowi nie zależy na klientach bo likwidacja banku spowodowała odejście dużej ilości klientów
gratuluje . Sztuka nie polega aby się przenieść do innego banku tu nie oto chodzi .
Odpowiedz
musialem zrezygnowac z Banku Paribas poniwaz zlkwidowano placówkę razem z bankomatem to jest chore mieszkaniec Trzcianki
Odpowiedz
Proces optymalizacji sieci placówek, ustalania czasu i zakresu ich działania trwa nieustannie. Likwidacja oddziałów i zlokalizowanych w nich bankomatów faktycznie bywa uciążliwa dla klientów, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie niekoniecznie jest placówka innego banku, do którego można by się przenieść.
Pewnym pocieszeniem może tylko fakt, że obecnie większość spraw bankowych da się załatwić online, a korzystając z nowoczesnych rozwiązań, np. Blika, w wielu bankach możliwe są bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów.
Odpowiedz
BNP to jedna wielka porażka. Prowadzenie konta bardzo drogie plus dodatkowe opłaty za konto w Euro. To jakieś chore. Ciągle podwyzszają koszty. Odchodzę z tego banku.
Odpowiedz
Oczywiście masz prawo do indywidualnej oceny oferty BNP Paribas. Pozwolę sobie tylko zauważyć, że Konto Otwarte na Ciebie prowadzone jest bezwarunkowo za darmo. Ewentualne opłaty mogą dotyczyć korzystania z karty, dokonywania nią wypłat z bankomatów.
Odpowiedz
2022.05.19 - Nie można zamknąć konta przez infolinię ani wysyłając do nich dokumenty. Zostaje tylko wizyta w oddziale. Takie informacje dostałem dzisiaj na infolinii.
Odpowiedz
Zweryfikowałem informacje zamieszczone w artykule w BNP Paribas i potwierdzono mi, że wszystkie 3 opcje są dostępne. Być może trafiłeś na konsultanta, który nie miał pełnej wiedzy na temat możliwości jakie udostępnia bank.
Odpowiedz
Ten bank to koszma i horrorr. Od ponad roku usiłuję bezskutecznie zlikwidować rachunek firmowy. Pisałem, składałem dyspozycje dwukrotnie w dwóch, różnych oddziałach, koresponduję z opiekunką rachunku. Na razie sukcesu brak. Dziś zaskoczyli mnie zablokowaniem rachunku indywidualnego. Okazało się, że pół roku temu, kiedy aktualizowałem dane, pracownik nie wypełnił stosownego formularza. Nikt mnie nie ostrzegł, po prostu zablokowali. Aby odblokować muszę się stawić razem z żoną w oddziale banku (bo ona ma upoważnienie do konta), ale przed godz. 15, bo z powodu COVID później zamknięte! Online nie można, telefonicznie nie można. Jakaś czarna piwnica!
Odpowiedz
20 października osobiście złożyłam wypowiedzenie, zadbałam o wszystko żeby nie było płat, wypłaciłam pieniądze, w dziś 27 listopada wciąż mogę się logować na swoje konto. Uważam że każdy dzień zwłoki powinni płacić wtedy od razu by się nauczyli zamykać odpowiednim czasie. Tylko co mam teraz zrobić, nie chce mi się jeszcze raz chodzić specjalnie do ich banku, bo to uciążliwe.
Odpowiedz
To, że możesz się zalogować do bankowości elektronicznej, nie oznacza, że konto nie zostało zamknięte. To częsta praktyka BNP, że dostęp internetowy jest aktywny. Czy widzisz jakieś swoje produkty po zalogowaniu?
Odpowiedz
Dziś zamykałam konto przez infolinię, dość długo konsultant walczył, żeby nie zamykać. Dyspozycja przyjęta, przyszło na maila potwierdzenie wypowiedzenia: Umowy ramowej Rachunków bankowych, Karty oraz Elektronicznych Kanałów Dostępu.
Odpowiedz
Owy Bank przejął konta z Raiffeisena nie informując o tym beneficjentów, wprowadził później opłaty i po kilku latach odzywają się w sprawie zaległości!
Odpowiedz
Przejęcie Raiffeisen Polbanku było dość dużą operacją i klienci tegoż banku byli informowani o całym procesie. W razie wątpliwości warto skontaktować się bezpośrednio z BNP Paribas.
Odpowiedz
Co najśmieśniejsze, mimo wypowiedzenia umowy ramowej i zamknięcia EKD po ponownym otwarciu konta (w ramach promocji - więc okres karencji i warunki zostały przez mnie spełnione) i nadaniu nowego numeru klienta mogę logować się starym loginem i widzę całą historię starego rachunku w historii... nowego. Niezły mają tam bałagan.
Odpowiedz
Podejrzewam, że jednak nie zamknęli Ci EKD, skoro stary login działa...
Odpowiedz
Zamykałem konto rok temu, ale oczywiście nie wyłączyli mi dostępu elektronicznego, blokując mi każdą promocję... Telefonicznie udało mi się tylko zablokować kanały elektroniczne, ale usłyszałem, że to tylko blokada i dalej jestem u nich w systemie. Czy komuś udało się wypowiedzieć umowę o EKD telefonicznie? Naprawdę nie chcę tracić całego dnia na wizytę w oddziale...
Odpowiedz
Jaki jest koszt przelewu (zwrotu) nadpłaty jeśli zamykamy konto optymalne? Pobierają opłatę 12zł?
Odpowiedz
Odpowiedź na Twoje pytanie zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli przelew jest zlecany w momencie zamykania konta i jest realizowany przez doradcę, to bank pobierze prowizję, jak za operację w placówce. W przypadku Konta Optymalnego jest to faktycznie 12 zł.
Natomiast, gdy tylko wskażesz numer innego rachunku, na które mają być przeksięgowane środki po zamknięciu Konta Optymalnego, to wtedy nie ma opłaty.
Identyczna zasada obowiązuje przy wypłacie pieniędzy z zamykanego ROR-u. Jeśli zrobisz to przed zamknięciem konta, to zapłacisz prowizję. Decydując się na wypłatę pieniędzy już po zamknięciu rachunku, nie zapłacisz za tę operację.
Dodam, że po zamknięciu ROR środki trafiają na tzw. konto techniczne, na którym czekają na Twoją dyspozycję, co bank ma z nimi zrobić.
Odpowiedz
Zapis który dostałem w dyspozycji email jest taki: "Salda wszystkich rachunków bankowych wg stanu na dzień zamknięcia proszę: przekazać w walucie PLN na rachunek bankowy numer XXXXX prowadzony na rzecz XXXXX " Opłata będzie czy nie?
Odpowiedz
Nie, w takich przypadku prowizja nie będzie pobrana, gdyż przelew będzie zrealizowany już po zamknięciu rachunku. Dokona tego pracownik specjalnej komórki w banku, a nie doradca w oddziale.
Odpowiedz
A mi właśnie pobrali 12 zł mimo że wskazałam w wypowiedzeniu na jaki rachunek mają przelać saldo. Potraktowali to jako złożenie dyspozycji przelewu w banku i reklamacje odrzucili. W jaki sposób teraz podać argumenty, że zrobili to bezprawnie?
Odpowiedz
Chyba sobie kpią.. W TOiP nie widzę kompletnie opłaty za przelew środków po zamknięciu umowy. Przy wypowiedzeniu ZAWSZE wskazuje się numer konta, na które bank ma przelać środki, ale nie mogą tego traktować jak dyspozycji przelewu (i to jeszcze telefonicznego, co wynika z opłat). Jeśli wskazałaś numer konta w wypowiedzeniu, to powinnaś złożyć skargę do rzecznika klienta (jeśli takiego mają).
Odpowiedz
Od sierpnia wchodzi nowa tabela opłat. Czy mogę przez to zamknąć konto w trybie natychmiastowym?
Odpowiedz
Tak, możesz, powołując się na zmiany w opłatach jako przyczynę zamknięcia konta.
Odpowiedz
Dzień dobry pomagam starszej kobiecie zamknąć konto w BNP najlepszą opcją jest zamknięcie przez wysłanie listu pocztą, i teraz jak napisać to wypowiedzenie normalnie że chce zrezygnować z konta bankowego czy powołać się na nowe opłaty od 1 sierpnia? Jeśli wybrać tryb natychmiastowy od 1 sierpnia to mogę prosić o wzór co ma być napisane ? W piątek rano muszę ten list wysłać będę miał czas , a ja ciągle dzięki wam zbieram bonusy za otwarcie konta. Dzięki żyjcie sto lat. Pozdrawiam.
Odpowiedz
Wzór wypowiedzenia znajdziesz w artykule pod sekcją "Wysłanie listu z wypowiedzeniem umowy" - wystarczy, że klikniesz w słowo "tutaj" i dokument powinien Ci się wyświetlić ?
Odpowiedz
Tak szefowo widziałem, mi chodziło o to czy jakoś inaczej mam teraz napisać bo opłaty wchodzą nowe i konto może być zamknięte w trybie natychmiastowym... Do 1 sierpnia, dobra wydrukowałem ten co jest na stronie najwyżej może zamkną za 30 dni. Dzwonią z potwierdzeniem czy chcę zamknąć konto? Bo to dla starszej pani. Czy automatycznie się wszystko odbywa. Ja w piśmie prosiłem o meila żeby wysłali.
Odpowiedz
Jeśli chcesz skorzystać z prawa do rozstania z bankiem z powodu zmian w tabeli opłat i prowizji, to nie będzie Cię obowiązywał 30-dniowy termin wypowiedzenia.
W piśmie wysłanym do banku wystarczy oświadczyć, że nie akceptuje się wprowadzanych zmian (wyrazić sprzeciw wobec nich). Wówczas umowa wygaśnie dzień przed datą wprowadzenia zmian.
Odpowiedz
Dzięki mam pytanie nie mam już drukarki, a jeśli bym dopisał długopisem te zdanie że wyrażam sprzeciw wprowadzonym zmianom to będzie źle to wyglądało?
Odpowiedz
Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem będzie sporządzanie dokumentu w całości odręcznie. Nie będzie to rodziło niepotrzebnych pytań czy wątpliwości. Proszę pamiętać o określeniu daty i miejsca sporządzenia pisma, określenia jakiego produktu dotyczy (najlepiej podać personalia właściciela i numer rachunku) oraz własnoręcznym podpisie posiadacza konta zgodnym z tym, jaki figuruje na karcie wzorów podpisów (ważne, czy zawiera on imię i nazwisko czy tylko nazwisko).
Odpowiedz
umowę można zamknąć elektronicznie poprzez korespondencje z bankiem . sprawdzone :-)
Odpowiedz
Możesz podać szczegóły jak to zrobić? Trzeba im coś wysłać mailem czy w bankowości elektronicznej, przysyłają jakieś potwierdzenie przyjęcia wniosku i później jego realizacji?
Odpowiedz
Pytałem na czacie nie ma takiej opcji, chyba coś kręcisz.
Odpowiedz
Pytałem się na czacie,nic nie wiedzą o takiej możliwości... To chyba fejk news.
Odpowiedz
Może to banalne ale może też bank się do tego przyczepić. Koleżanka chcę wysłać list do BNP o zamknięcie konta, ale napisała na piśmie już datę w prawym górnym rogu 1.08.21. a jeszcze nie wysłała , czy data musi być taka sama co dzień wysłania listu? Bo nie wie czy ma teraz pisać jeszcze raz, narazie się wstrzymała żeby nie robili jej problemów, z bankami różnie bywa
Odpowiedz
To nie ma znaczenia. Okres wypowiedzenia liczony jest od daty wpłynięcia pisma do banku.
Odpowiedz
Spróbowałem złożyć dyspozycję prze telefon, i udało się. Konsultant dezaktywował mi kartę i przyjął dyspozycję normalnie, bez utrudniania i uporczywego przekonywania, żeby zostawić konto otwarte.
Dlatego wg mnie, dyspozycja telefoniczna jest jak najbardziej możliwa.
30 dni okresu wypowiedzenia, a kartę można dezaktywować od razu.
Odpowiedz
Masz rację, od pewnego czasu BNP Paribas usprawnił proces zamykania konta przez telefon. Trzeba tylko pamiętać, by po okresie wypowiedzenia sprawdzić, czy został wyłączony dostęp do bankowości elektronicznej. Z naszych redakcyjnych doświadczeń wynika, że jest to rzadkością, że trzeba się o to upomnieć.
Dodam też, że bank nie stosuje zachęt do zmiany decyzji. Przynajmniej żaden z członków redakcji, który zamykał ROR nie otrzymał takiej propozycji.
Odpowiedz
-Ich też trzeba zamknąć i to w pierwszej kolejności !...
Odpowiedz
Dzięki za tekst. Skorzystałem z niego i wybrałem ścieżkę telefoniczną. Przełączono mnie gdzie trzeba, wytłumaczono co i jak. Zgodnie z zapowiedzią po złożeniu dyspozycji dostałem maila z potwierdzeniem jej przyjęcia. Po miesiącu mam sam sobie sprawdzić czy wszystko jest zamknięte, bo bank nie informuje, że skończył zamykanie konta.
Fajnie zabrzmiało, że często się zdarza, że nie jest wyłącozny dostęp do bankowości elektronicznej. Trzeba wówczas do nich zadzwonić i ponoć likwidują to od razu. Zobaczymy jak będzie u mnie.
Odpowiedz
Też jestem ciekaw, czekam na wieści.
Odpowiedz
zamknąłem konto telefonicznie, poszło w miarę sprawnie. Jeśli chce się uniknąć opłaty za kartę w okresie wypowiedzenia to trzeba zrezygnować z niej podczas tej samej rozmowy. Jak ktoś tego nie wie, to potem płaci. No i trzeba się upomnieć o to, bo sami Ci nie powiedzą, że tak można. Trochę to wkurzające?.
Odpowiedz
Dzięki za info, cenna wskazówka. Ja akurat miałem darmową kartę, wydaną jeszcze do Konta Optymalnego.
Odpowiedz
Info od kolegi, który zamykał rachunek telefonicznie - podobno na infolinii można zamknąć konto tylko w godzinach 9:00-17:00 w dni robocze. Tak mu w każdym razie powiedziała pani w banku.
Odpowiedz
Ja „wypowiadam” umowę od roku. W oddziale wypowiedziałem umowę ramową, ale mam dostęp do bankowości elektronicznej. Na odpowiedź do reklamacji czekam już ponad 2 miesiące. Ponoć dostęp internetowy mogę zamknąć w oddziale, z którego otrzymałem informację, że na infolinii. Na infolinii zaś zostałem poinformowany, że mogę to zrobić w oddziale….
Odpowiedz
Z ciekawości: możesz się zalogować do bankowości zarówno mobilnie, jak i przez komputer?
Odpowiedz
Z przeglądarki w komputerze tak, z aplikacji na smartfona - nie wiem, nie próbowałem...
Odpowiedz
Czyli bankowość elektroniczna działa... Może spróbuj jednak ponownego kontaktu z infolinią - kiedy składałam tam wypowiedzenie, to usłyszałam, że telefonicznie mogę też zamknąć dostęp internetowy.
Odpowiedz
Dzwoniłem i pisałem wielokrotnie. Byłem przełączany do innego działu, informowany, że "muszę skonsultować się z kierownikiem" i proszony o oczekiwanie na telefon w późniejszym terminie, który nigdy się nie wydarzył. Uczestniczę w jakiejś grze, której nie rozumiem :--)
Odpowiedz
To naprawdę dziwne... Może trzeba w tej sytuacji udać się "wyżej", skoro reklamacje nie skutkują? Rzecznik Finansowy albo Rzecznik Klienta?
Odpowiedz
Po kilkunastu telefonach trafiłem wreszcie na konsultanta, który "zablokował mi dostęp online" w 5 min. Wnioskuję z tego, że umowy ramowej jednak nie miałem, tylko dostęp online na podstawie... nie wiem właściwie czego :--)
Odpowiedz
Cieszę się, że jednak udało Ci się doprowadzić sprawę do końca :)
Odpowiedz
Od kilku lat po zakończeniu umowy z BGZ przejętym później przez BNP dostaje niechciane wiadomości listowne i sms o treściach jak dla aktywnych klientów. Po próbach wyjaśnienia telefonicznie, mailowo i czatem na przestrzeni kilku lat sytuacja wyglada tak: Bank BNP odmawia zaprzestania wysyłania takowych wiadomości a tym samym odmawia zaprzestania nękania. Co można zrobić?
Odpowiedz
Możesz skontaktować się z osobą odpowiedzialną za przetwarzanie danych osobowych w BNP Paribas, czyli z inspektorem ochrony danych osobowych. Mail to [email protected]. Wskaż, że nie zgadzasz się na dalsze przetwarzanie Twoich danych przez bank i zażądaj ich usunięcia.
Odpowiedz