Ile można wypłacić z bankomatu? Jak zmienić limit wypłat?

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

161 publikacji 3244 komentarze

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


5 komentarzy
Ile można wypłacić z bankomatu? Jak zmienić limit wypłat?
Spis treści

Od wielu lat jesteśmy zachęcani do dokonywania transakcji bezgotówkowych. Wynika to ze względów bezpieczeństwa, ale i bardzo wysokich kosztów obsługi operacji gotówkowych, takich jak transport i przechowywanie pieniędzy, ich segregowanie, eliminowanie zużytych banknotów itp. Zamiłowanie do gotówki jest jednak nadal bardzo duże, wiele osób wciąż korzysta z bankomatów. Z dostępnością gotówki nie ma kłopotów, bo zawartość urządzeń jest monitorowana i uzupełniana, ale zdarza się, że rodzaj dostępnych banknotów nie dla każdego jest satysfakcjonujący, np. są tylko wysokie nominały.

Ograniczenia związane z bankomatami i limity wypłat

Część ograniczeń dotyczących wypłat z bankomatów wynika z samej budowy urządzenia. Przede wszystkim nie wyda on nam monet, gdyż jest przystosowany tylko do przechowywania banknotów. Oznacza to, że możemy wypłacić 10 zł lub wielokrotność tej kwoty. W praktyce niekiedy ciężko znaleźć urządzenie, które wyda 10 czy 20 zł, gdyż „najpopularniejsze” jest zasilanie bankomatów w pięćdziesiątki i setki. Do dwusetek dostosowana jest tylko część urządzeń, jeszcze mniej może wydawać pięćsetki.

Nieco to zaskakujące, bo wiele urządzeń działających jako bankomaty/wpłatomaty przyjmuje 500 zł. Ich właściciele tłumaczą, że to ukłon w stronę klientów, bo pięćsetka jest „niechcianym” banknotem, trudno się nim posługiwać podczas codziennych zakupów.

Budowa bankomatu ma też wpływ na liczbę banknotów, jaką możesz otrzymać podczas jednej operacji. Na ogół w podajniku mieści się do 30-40 sztuk. Co ciekawe, wpłatomaty mogą przyjmować od 50 do nawet 200 banknotów (w przypadku urządzeń Euronetu zalecane jest, by było to maksymalnie 150 sztuk, a w urządzeniach sieci Planet Cash - 100 szt.).

Wskazówka Moneteo: istnieje sposób, by zminimalizować ryzyko, że otrzymasz nie takie banknoty, jakie byś sobie życzył. Operatorzy urządzeń dysponują bowiem wiedzą, jakie nominały znajdują się w danym urządzeniu. Ze względów bezpieczeństwa nikt Ci nie powie - przykładowo, ile jest setek czy pięćdziesiątek, ale dzwoniąc na infolinię dowiesz się, czy są one dostępne w bankomacie, z którego chcesz skorzystać. ;Ostateczna decyzja o tym, w jakich banknotach otrzymasz żądaną sumę należy już jednak do urządzenia.

Inne ograniczenia związane są z zasadami narzuconymi przez ich właścicieli. Powody ich wprowadzania są dwa – wspomniane już wysokie koszty zasilania urządzeń w gotówkę, a także obowiązujący w Polsce system rozliczeń z bankami. Zgodnie z nim właściciel urządzenia dostaje jednakową kwotę za każdą operację niezależnie od jej wysokości. Tak więc, wprowadzenie niższych limitów wypłat jest zapewne sposobem na wyższe przychody, choć oficjalnym powodem jest chęć zapewnienia wszystkim chętnym dostępu do gotówki.

Jednorazowa wypłata z bankomatu

Chcąc wypłacić pieniądze z bankomatu myślisz przede wszystkim o tym, ile wynosi limit jednorazowej wypłaty. To zupełnie zrozumiałe, bo automatycznie skupiamy się na tym, ile pieniędzy potrzebujemy, w podświadomości może uwzględniamy możliwości urządzenia. W praktyce wysokość pobieranej kwoty wiąże się z zasobami jakimi dysponuje dane urządzenie, limitami narzuconymi przez jego właściciela a także kwotą graniczną przypisaną do karty debetowej.

Maksymalna wypłata z bankomatu - limit dzienny

To ostatnie ograniczenie - fachowo nazywane dziennym limitem wypłat; wynika z postanowień banku, który wydał kartę, ale i limitów ustalonych przez jej właściciela. Sytuację komplikuje fakt, że dzienny limit wypłat może dotyczyć zarówno maksymalnych kwot, jakie możesz wypłacić, jak i liczby operacji dozwolonych w jednym dniu.

Ile można wypłacić gotówki w poszczególnych bankach/sieciach bankomatów?

Podejście poszczególnych podmiotów do maksymalnych limitów wypłat jest bardzo różne. W jednych danego dnia można wypłacić jedynie kilka tysięcy złotych, w innych limit wynosi kilkanaście- a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Są i takie banki, które przyjęły zasadę, że klient może pobrać środki do wysokości salda na rachunku.

Brzmi zachęcająco, ale trzeba pamiętać o ograniczeniach technicznych samych urządzeń, a także kwestiach bezpieczeństwa. Nie można wykluczyć, że po kilku wypłatach system zablokuje kolejne operacje i bank będzie się kontaktował z klientem, aby ustalić, czy to na pewno on dokonuje wypłat.

A czy istnieją kwoty minimalne, które można wypłacić? Z oczywistych względów nie wyjmiemy z bankomatu bilonu; spotkanie urządzenia posiadającego 10 zł jest niezmiernie trudne, nieco łatwiej o takie mogące wydać 20 zł. Najczęściej w bankomatach znajdują się banknoty o nominałach 50 i 100 zł.

Nowoczesne urządzenia pokazują na ekranie tylko te nominały, które są w nim dostępne. Jeśli więc nie widać na nim danego nominału, to znaczy, że nie ma go w urządzeniu.

Limity wypłat z bankomatów w różnych bankach
Bank Limit domyślny Limit maksymalny
Alior Bank 3000 zł 15 000 zł
Bank Millennium 1000 zł 20 000 zł
Bank Pekao SA 6000 zł 50 000 zł
Bank Pocztowy 6000 zł 6000 zł
BOŚ Bank 2500 zł 10 000 zł
Citi Handlowy 200 zł 25 000 zł
Credit Agricole 2000 zł do wysokości salda
ING Bank Śląski 5000 zł 10 000 zł
mBank 5000 zł 500 000 zł
Nest Bank* 10 000 zł do wysokości salda
PKO BP** 5000 zł 50 000 zł
Raiffeisen Digital Bank 10 000 zł 20 000 zł
Revolut limit uzależniony od wybranego planu taryfowego
Santander Bank Polska 5000 zł 15 000 zł
Toyota Bank 5000 zł 5000 zł
VeloBank 2000 zł do wysokości salda
Volkswagen Bank 2000 zł 10 000 zł
* Kwoty limitów podane są w Tabeli opłat i prowizji (w dolnej części) ** Kwota limitu uzależniona jest od konta, do którego została wydana karta, podane kwoty dotyczą m.in. Konta za Zero.

Limit wypłat w bankomatach sieci Euronet i Planet Cash

W bankomatach Euronetu można aktualnie wypłacić maksymalnie 800 zł. Dla klientów banków współpracujących z tą siecią na specjalnych warunkach kwoty są wyższe, zależne od indywidualnych ustaleń danej instytucji finansowej, np. klienci Alior Banku i Nest Banku mogą wypłacić 4000 zł, a Banku Pocztowego - 1000 zł.

Banki, z którymi Euronet współpracuje na preferencyjnych warunkach
Banki, z którymi Euronet współpracuje na preferencyjnych warunkach

W urządzeniach Planet Cash limit wynosi 1000 zł. Wyższe kwoty mogą wypłacić z nich korzystający z Blika oraz klienci banków współpracujących z tą siecią. Konkretne zasady uzależnione są od reguł wynegocjowanych przez dany bank. Ogólna reguła mówi, że w urządzeniach zlokalizowanych w oddziałach poniższych banków maksymalna kwota to 4000 zł.

Banki współpracujące z Planet Cash na preferencyjnych warunkach
Banki współpracujące z Planet Cash na preferencyjnych warunkach

Identyczny limit wypłat, jak w przypadku Planet Cash, obowiązuje też w urządzeniach PKO BP, przy czym nie dotyczy on wypłat Blikiem i klientów tego banku.

Jak obejść limit jednorazowej wypłaty w Euronecie?

W Internecie można znaleźć instrukcje mówiące o tym, jak wypłacić z urządzeń Euronetu większą kwotę (najczęściej 4000 zł) niż oficjalny limit. Porady sugerujące wybranie języka obcego i opcji wypłaty Blikiem nie są już skuteczne. Możliwe jest jednak wypłacenie 1000 zł zamiast 800 zł. W tym celu trzeba wybrać opcję Inna kwota i wpisać 1000 zł. Po jej zaakceptowaniu pojawi się komunikat, że kwota maksymalna to 800 zł. W tym miejscu nie należy akceptować propozycji, ale wybrać ponownie klawisz Inna kwota, konsekwentnie wpisać 1000 zł i potwierdzić dyspozycję. W efekcie urządzenie zgodzi się na wydanie nam tej kwoty. Żartobliwie można by powiedzieć, że udało nam się przekonać maszynę do zmiany swojej pierwotnej decyzji.

Limit wypłaty z bankomatu Blikiem

Banki przyjęły bardzo różną „strategię” określającą limit wypłaty z bankomatu Blikiem. Normą jest ustalenie maksymalnej kwoty, jaka może być pobrana, ale są instytucje, które stosują również ograniczenie ilościowe tego typu transakcji. Jeszcze dalej poszedł PKO BP, który wprowadził górną granicę wszelkich operacji związanych z kodem Blik, w tym przelewów na telefon. Jednego dnia ich ilość nie może przekroczyć 100 sztuk.

Jak samodzielnie zmienić limit wypłat w poszczególnych bankach?

Limit wypłat z bankomatów można modyfikować na wiele sposobów. Najprościej jest oczywiście zrobić to samodzielnie w bankowości elektronicznej. W razie potrzeby do dyspozycji są też infolinie i oddziały poszczególnych banków. Jest też opcja rozmowy z konsultantem na czacie. Oto przegląd dostępnych możliwości.

Możliwości zmiany limitu wypłat z bankomatu w różnych bankach
Bank Bankowość internetowa Aplikacja mobilna Oddział Infolinia Czat
Alior Bank TAK TAK TAK TAK NIE
Bank Millennium TAK TAK TAK TAK NIE
Bank Pekao SA TAK TAK TAK TAK TAK
Bank Pocztowy TAK TAK TAK TAK NIE
BNP Paribas TAK TAK TAK TAK NIE
BOŚ Bank TAK TAK TAK TAK NIE
Citi Handlowy TAK NIE TAK TAK NIE
Credit Agricole TAK TAK TAK TAK NIE
ING Bank Śląski TAK TAK TAK TAK NIE
mBank TAK TAK TAK TAK NIE
Nest Bank TAK NIE TAK TAK NIE
PKO BP TAK TAK TAK TAK NIE
Raiffeisen Digital Bank NIE TAK NIE* NIE TAK
Revolut NIE TAK NIE NIE NIE
Santander Bank Polska TAK TAK TAK TAK TAK
Toyota Bank TAK NIE NIE* TAK NIE
VeloBank TAK TAK TAK TAK NIE
Volkswagen Bank TAK TAK TAK TAK NIE
* Bank internetowy. Opracowanie własne na podstawie stron internetowych oraz informacji z poszczególnych banków. Stan na marzec 2024 r.

Zmiana limitu wypłat w bankowości elektronicznej nie jest trudna, wystarczy kilka kliknięć. Pewnym problemem może być natomiast znalezienie właściwego miejsca, bo niekiedy wybierane intuicyjnie ścieżki prowadzą do zmiany limitów transakcyjnych (płatności bezgotówkowe, przelewy), a nie do modyfikacji limitów wypłat z bankomatu. Przygotowaliśmy więc podpowiedzi w jakich kanałach kontaktu można je zmienić i jak dotrzeć w odpowiednie miejsce.

Limit wypłat w PKO BP

Kwota limitu uzależniona jest od konta, do którego została wydana karta. Szczegółowe informacje zawarte są na stronie internetowej banku.

Ustawienie wysokości dziennych limitów kart debetowych w PKO BP możliwe jest na różne sposoby.

  • W serwisie iPKO można podążać ścieżką: Moje produkty -> Karty -> Szczegóły i zarządzanie kartą -> Zmień limity lub: ikonka profilu -> Ustawienia -> Limity płatności -> Limity płatności kartą ->Zmień limity.
  • W aplikacji mobilnej IKO dostępna jest tylko jedna droga: Moje produkty ->Karty -> Zmień limity.
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w PKO BP
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w PKO BP

Limit wypłat w Inteligo

Dla klientów Inteligo limit wypłat z bankomatu jest taki sam, jak dla klientów PKO BP, czyli domyślnie wynosi 5000 zł/dzień. Posiadacz karty może go samodzielnie zmienić w dowolnej chwili w opisany wyżej sposób w bankowości elektronicznej oraz przez inne kanały kontaktu z bankiem.

Limit wypłat w Alior Banku

Odnalezienie potrzebnych funkcji w bankowości internetowej Alior Banku nie jest trudne. Podążanie po zalogowaniu się ścieżką Ustawienia (na samej górze strony, po prawej) -> Autoryzacja i bezpieczeństwo ->Limity zaprowadzi Cię jednak tylko do limitów transakcji internetowych i mobilnych.

Chcąc zmienić ustawienia dotyczące karty, musisz wejść w szczegóły rachunku (klikając w jego nazwę), potem wybrać zakładkę Karty i w części Limity dzienne wybrać opcję Zmień. Inna droga dojścia do właściwego miejsca przedstawia się następująco: w ramce z danymi rachunku należy wybrać opcję Zarządzaj kartą do konta, później Zmień limity i już pojawia się ekran, na którym można dokonać zmian.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Alior Banku
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Alior Banku

W aplikacji mobilnej Alior Mobile jest chyba jeszcze prościej. Po zalogowaniu się do niej trzeba wskazać kartę, dla której chcesz dokonać zmiany, potem wybrać Zmień limity i na ekranie, który się ukaże wpisać pożądaną kwotę.

Limit wypłat w Banku Millennium

Po zalogowaniu do Millenetu w pierwszym odruchu pewnie wybrałbyś ścieżkę Imię i nazwisko -> Ustawienie limitów transakcji. Nie jest to jednak poprawna opcja, gdyż w tym miejscu możesz ustawić kwoty graniczne dla transakcji realizowanych w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej oraz przelewów natychmiastowych.

Chcąc określić w Millenecie dzienny limit wypłaty z bankomatu, musisz pójść inną drogą. W sekcji Moje produkty wybierasz konto, do którego została wydana karta, następnie klikasz w trzy kropki w prawym górnym rogu i wybierasz Zmień limity. Na ekranie, który się pojawi zobaczysz aktualne ustawienia, a chcąc je zmienić, musisz skorzystać z przycisku Edytuj.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Banku Millennium
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Banku Millennium

W aplikacji mobilnej z głównego menu wybierasz Moje finanse -> Karty -> Moje karty debetowe -> Limity kart i tu klikasz w Limit wypłat. Inna opcja to przewinięcie widoku w dół, poniżej historii rachunku i w części Moje produkty kliknięcie w trzy kropki na kafelku konta osobistego. Dalsze działania są identyczne, jak w bankowości internetowej.

Limit wypłat w Banku Pocztowym

W Banku Pocztowym zmiana limitów wypłat z bankomatu w bankowości internetowej rozpoczyna się od wybrania pozycji Karty debetowe, a następnie Zarządzaj limitami, gdzie trzeba dokonać modyfikacji limitów wypłat.

W aplikacji mobilnej pierwszy krok też prowadzi przez Karty debetowe, ale później trzeba kliknąć ;Więcej akcji -> Zarządzaj limitami.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Banku Pocztowym
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Banku Pocztowym

Limit wypłat w BNP Paribas

Dotarcie do miejsca, w którym w BNP Paribas można zmienić limit wypłaty z bankomatów nie powinno Ci sprawić kłopotu. Po zalogowaniu do bankowości internetowej należy wybrać Moje Finanse, potem Karty i tu wskazać tę, której limit ma być zmieniony, po czym trzeba kliknąć Szczegóły i na ekranie, który się pojawi dokonać zmian.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w BNP Paribas
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w BNP Paribas

W aplikacji GOmobile droga jest nieco inna. Zaczynasz od Finanse, a potem Karty (tu wskazujesz tę, której limity chcesz zmodyfikować) -> Ustawienia ->Zmień limity.

Limit wypłat w BOŚ Banku

Klienci BOŚ mogą zmienić limit wypłat z bankomatu w następujący sposób:

  • w bankowości internetowej: po zalogowaniu do BOŚBank24 należy wybrać zakładkę Karty i przy konkretnej karcie wybrać zmianę limitu;
  • w aplikacji mobilnej: wybieramy ikonę Menu (na górze po lewej), następnie zakładkę Karty. Przy każdej karcie można rozwinąć opcje (klikając strzałkę w dół) i wybrać Zmień limit.
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w BOŚ Banku
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w BOŚ Banku

Limit wypłat w Citi Handlowym

Odnalezienie w bankowości internetowej Citibanku miejsca, gdzie możesz zmienić limity wypłat z bankomatu nie jest trudne. Trzeba skorzystać z zakładki Usługi i profil a następnie w kolumnie Usługi wybrać Zarządzanie kartami. Na ekranie, który się pojawi są pozycje pozwalające na zmianę limitu kwotowego i ilościowego.

Niestety Citi Handlowy nie umożliwia zmiany tego parametru w aplikacji mobilnej.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Citibanku
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Citibanku

Limit wypłat w Credit Agricole

W tym banku również nie zaczynasz działania zmierzającego do zmiany limitu wypłat od zakładki Ustawienia, lecz od Moje produkty, później trzeba kliknąć w Konta i na nowym ekranie zjechać na sam dół, gdzie jest opcja Zmień limity. Limit wypłaty z bankomatu w Credit Agricole funkcjonuje w ramach limitu dziennego wszystkich operacji kartą.

W aplikacji CA24 Mobile należy podążać ścieżką: Ustawienia -> Karty i tu wskazać tę, której limit zmieniamy, po czym określić, czy zmiana dotyczy limitu dziennego/miesięcznego oraz ustawić jego nową kwotę.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Credit Agricole
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Credit Agricole

Limit wypłat w ING Banku Śląskim

Będąc klientem banku z lwem w logo, maksymalne dzienne limity zmienisz w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej podążając ścieżką Imię i nazwisko (w aplikacji droga zaczyna się od sylwetki "ludzika" w prawym górnym rogu), -> Ustawienia -> Limity -> Limity dla kart. Po dojściu w to miejsce wskazujesz kartę, której ustawienia chcesz zmienić.

Bank nie oferuje możliwości wyboru dowolnej kwoty, trzeba wybrać jedną z tych, które są widoczne.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w ING Banku Śląskim
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w ING Banku Śląskim

Limit wypłat w mBanku

W tym banku przygotowano dwa rozwiązania pozwalające na dokonanie szybkiej zmiany limitów. Pierwsze zmienia ustawienia na stałe, zaś drugie obowiązuje do wyczerpania wybranej kwoty lub do północy danego dnia. Dzięki tej drugiej opcji można jednorazowo wykonać transakcję na większą kwotę i nie trzeba pamiętać o przywróceniu niższych limitów.

Do obu opcji dotrzesz, podążając w serwisie transakcyjnym następującą ścieżką: Produkty -> Karty -> Wszystkie -> Wybierz kartę -> Limity.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w mBanku
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w mBanku

W aplikacji mobilnej działania zaczynasz w zakładce Produkty, wybierasz Karty -> Wybierz kartę ->Zmień limity.

Limit wypłaty z bankomatu w mBanku trzeba rozpatrywać jeszcze w innym kontekście – wypłacanej jednorazowo kwoty. Jeśli jest ona niższa od 100 zł (od 3 kwietnia 2024 r - 300 zł), to dorośli posiadacze rachunków muszą się liczyć z koniecznością poniesienia opłaty także w tych urządzeniach, w których większe kwoty pobierają bez prowizji (urządzenia własne mBanku i sieci Plant Cash).

Limit wypłat w Nest Banku

Ścieżka prowadząca do zmiany limitów wypłat z bankomatu w tym banku jest bardzo prosta:

  • Bankowość internetowa: wejdź w zakładkę Ustawienia -> Bezpieczeństwo -> Limity dla kart płatniczych, następnie wskaż kartę debetową, dla której chcesz zmienić limit, po czym wpisz odpowiednią kwotę.

  • Aplikacja mobilna: wybierz Moje produkty, przejdź do pozycji Karty, wskaż swoją kartę debetową -> przejdź do opcji Akcje a potem Pokaż limity transakcji -> Zmień limity.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Nest Banku
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Nest Banku

Limit wypłaty w Pekao SA

W Pekao SA droga do zmiany limitów wypłat z bankomatów w bankowości internetowej Pekao24 i aplikacji mobilnej PeoPay wygląda bardzo podobnie.

W pierwszym kroku w bankowości internetowej trzeba wskazać kartę, potem przejść do jej szczegółów (Więcej) i tam wybrać opcję Zmień limit. W aplikacji droga zaczyna się od pozycji Produkty i wskazaniu karty, której limit zmieniamy. Kolejne kroki są takie same.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w banku Pekao SA
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w banku Pekao SA

Limit wypłat w Raiffeisen Digital Banku

W tym banku podstawowym kanałem modyfikacji limitów wypłat z bankomatu jest aplikacja mobilna. Po zalogowaniu się do niej należy wejść w Ustawienia a następnie Limity kart i wybrać ten, który ma zostać zmieniony. Zatwierdzenia dyspozycji dokonuje się biometrią lub podając hasło.

Inna opcja, to skorzystanie ze Wsparcia Klienta. Po wejściu na czat w aplikacji musisz napisać, który limit chcesz napisać i na jaką wartość.

Uwaga: bank podaje na swojej stronie internetowej, że zmiana limitu w ciągu dnia powoduje jego reset, co oznacza że jeżeli wykorzystasz dzienny limit i zostanie on zmieniony, to będzie on liczony od nowa.

Limit wypłat w Santander Bank Polska

W przypadku Santandera niezbędne działania są bardzo intuicyjne. Po zalogowaniu się do bankowości internetowej należy wybrać na samej górze opcję Ustawienia, potem w menu po lewej stronie Limity -> Limity dla kart, po czym określić, dla jakich operacji spośród Bankomaty/ Sklepy/ Internet chcesz zmienić ustawienia.

Inna ścieżka prowadzi przez kliknięcie w wizerunek karty, po zobaczeniu nowego ekranu trzeba przełączyć się na zakładkę Limity transakcyjne i wybrać Zmiana limitów.

Jeszcze prościej jest w aplikacji Santander mobile, bo tam wystarczy wejść w dane karty, potem wybrać opcję Wszystkie skróty -> Zmień limity i już jesteśmy w miejscu, w którym określamy, czego mają dotyczyć zmiany.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Santander Bank Polska
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Santander Bank Polska

Limit wypłaty z bankomatu Santander Bank Polska może być ustawiony kwotowo oraz ilościowo, zarówno w ujęciu dziennym, jak i miesięcznym. Zapisanie w tej drugiej opcji kwoty 999 999 zł oznacza, że limit ustawiony jest do wysokości środków na koncie, do którego podłączona jest dana karta). W ujęciu dziennym można wykonać 10 wypłat, a w skali miesiąca - 999.

Warto wiedzieć, że w bankowości elektronicznej widać zakres wykorzystania limitów, co z pewnością ułatwia zarządzanie własnymi finansami.

Limit wypłat w Toyota Banku

W tym banku aplikacja mobilna służy jedynie do autoryzacji dyspozycji składanych w bankowości internetowej. Chcąc w tej drugiej zmienić limit wypłat z bankomatu kartą debetową, trzeba kliknąć w jej wizerunek, następnie wybrać Szczegóły -> Dane limitów -> Zmień limity.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Toyota Banku
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Toyota Banku

Limit wypłat w VeloBanku (d. Getin Banku)

W VeloBanku (d. Getin Banku) w bankowości internetowej do miejsca zmiany limitów wypłat w bankomatach prowadzi następująca droga: Karty debetowe -> wskazanie tej, której limity mają być zmienione, następnie wybranie w rozwijalnym menu ukrytym pod trzema kropkami Zmień limity.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w VeloBanku
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w VeloBanku

W aplikacji mobilnej należy wskazać kartę, której limit ma być zmieniony, po czym wśród informacji na jej temat wybrać zakładkę Dzienne limity i wpisać w niej nową kwotę graniczną.

Limit wypłat w Volkswagen Banku

W tym banku nie trzeba wielu kliknięć, by dotrzeć we właściwe miejsce. Pierwszy ruch, zarówno w bankowości internetowej, jak i aplikacji mobilnej, to wybór opcji Karty, potem trzeba wskazać tę, której limit zmieniamy i wybrać Zmień limity. Po ustawieniu właściwej kwoty konieczne jest autoryzowanie dyspozycji kodem PIN w aplikacji mobilnej. O powodzeniu działań informuje pojawiający się komunikat.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Volkswagen Banku
Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Volkswagen Banku

Limit wypłat z bankomatu kartą Revolut

Aktualnie obowiązujące uregulowania pozwalają na wypłacenie kartą Revolut w ciągu 24 godzin 3000 GBP (lub równowartości w innej walucie). Musisz wiedzieć, że dla poszczególnych planów taryfowych jest inny darmowy limit wypłat z bankomatu kartą Revolut rozliczany w skali miesiąca (licząc od daty wydania karty)..

Nie ma możliwości samodzielnej zmiany limitu wypłat z bankomatu. Można jedynie zablokować / odblokować korzystanie z wypłat. W serwisie internetowym trzeba skorzystać ze ścieżki: Karty -> wskazujemy kartę -> Kod PIN i zabezpieczenia, a w aplikacji mobilnej klikać kolejno: Karty -> wskazanie właściwej "debetówki" -> Ustawienia.

Limit wypłaty - uciążliwa konieczność czy kwestia bezpieczeństwa?

Wprowadzanie przez właścicieli bankomatów ograniczeń dotyczących maksymalnych kwot, jakie można jednorazowo wypłacić, jest z pewnością uciążliwe. Trzeba mieć jednak świadomość, że bez takich ruchów przy obecnym modelu rozliczeń między bankami a właścicielami urządzeń, biznes przestałby być opłacalny, co mogłoby doprowadzić do znaczącego spadku liczby urządzeń.

Jako klienci stoimy przed alternatywą – zaakceptujemy niższy limit wypłaty z bankomatu, by dać zarobić operatorom urządzeń, albo zgodzimy się na zapewnienie im większych przychodów poprzez podniesienie wynagrodzenia, jakie otrzymują za każdą transakcję. To oznaczałoby wyższe koszty dla banków, które z pewnością przerzuciłyby je na klientów, wprowadzając niewielką prowizję od dosłownie każdej operacji. Inna opcja to zaakceptowanie konieczności wykonania kartą transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę, by w ten sposób bank mógł zarobić na opłatach interchange i miał z czego dokładać do wypłat gotówki, mógł „sponsorować” swoim aktywnym klientom bezpłatny dostęp do bankomatów.

Z dwojga złego chyba już lepszy jest limit wypłat, bo dotyka tylko tych, którzy potrzebują pobrać większą kwotę. Uciążliwości można ograniczyć, współpracując z bankiem (lub kilkoma), który oferuje dostęp do szerokiej sieci bankomatów własnych lub pobiera niewielkie opłaty za korzystanie z obcych urządzeń, np. w postaci miesięcznego abonamentu.

Jest jeszcze inna alternatywa - korzystanie z usługi cashback podczas zakupów w sklepie czy punkcie usługowym. W ten sposób możesz jednorazowo wypłacić maksymalnie 1000 zł. Wypłacone w ten sposób pieniądze zaliczane są do ogólnego limitu wypłat. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że w kasie sklepu może nie być odpowiedniej ilość gotówki a Twój bank ma prawo pobrać prowizję za tego typu wypłatę,

Zachęcam też do zapoznania się z artykułem "Jak wypłacić gotówkę z konta bankowego?"

Jakie jest Twoje zdanie, którą z przedstawionych możliwości zmian funkcjonowania usługi wypłaty z bankomatu uważasz za najkorzystniejszą dla klientów? Podziel się swoimi przemyśleniami z innymi.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(5)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
A
Ania
Gość

Coś ostatnio się chyba pozmieniało, bo coraz trudniej wypłacić większą kwotę z bankomatu albo np. trzeba wypłacić dwa razy po 500, bo 1000 zł nie przechodzi :(z drugiej strony nie ma chyba już bankomatów, które wypłaca 20 zł ( a kiedyś w santanderze było można).

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Ania

Planet Cash kiedyś miał takie drobne wypłaty.

Odpowiedz

P
Patyczak z osp
Gość

Niby mozna zmienic limity online ale czesto sa odgorne blokady i wraz trzeba isc do banku i blagac o wprowadzenie zmian.

Odpowiedz

M
Magda.K.
Gość

czy po zmianie muszę utrzymywać nowy limit wypłat przez jakiś czas?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Magda.K.

Nie ma takiego obowiązku. Po dokonaniu wypłaty od razu można zmniejszyć limit wypłat do poziomu, który uważa się z jakiś powodów za "bezpieczny".

Odpowiedz