Wróć

Ile można wypłacić z bankomatu? Jak zmienić limit wypłat?

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

159 publikacji 3154 komentarze

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


5 komentarzy
Ile można wypłacić z bankomatu? Jak zmienić limit wypłat?
Spis treści
Pokaż więcej

Od wielu lat jesteśmy zachęcani do dokonywania transakcji bezgotówkowych. Wynika to ze względów bezpieczeństwa, ale i bardzo wysokich kosztów obsługi operacji gotówkowych, takich jak transport i przechowywanie pieniędzy, ich segregowanie, eliminowanie zużytych banknotów itp. Zamiłowanie do gotówki jest jednak nadal bardzo duże, wiele osób wciąż korzysta z bankomatów. Z dostępnością gotówki nie ma kłopotów, bo zawartość urządzeń jest monitorowana i uzupełniana, ale zdarza się, że rodzaj dostępnych banknotów nie dla każdego jest satysfakcjonujący, np. są tylko wysokie nominały.

Ograniczenia związane z bankomatami i limity wypłat

Część ograniczeń dotyczących wypłat z bankomatów wynika z samej budowy urządzenia. Przede wszystkim nie wyda on nam monet, gdyż jest przystosowany tylko do przechowywania banknotów. Oznacza to, że możemy wypłacić 10 zł lub wielokrotność tej kwoty. W praktyce niekiedy ciężko znaleźć urządzenie, które wyda 10 czy 20 zł, gdyż „najpopularniejsze” jest zasilanie bankomatów w pięćdziesiątki i setki. Do dwusetek dostosowana jest tylko część urządzeń, jeszcze mniej może wydawać pięćsetki.

Nieco to zaskakujące, bo wiele urządzeń działających jako bankomaty/wpłatomaty przyjmuje 500 zł. Ich właściciele tłumaczą, że to ukłon w stronę klientów, bo pięćsetka jest „niechcianym” banknotem, trudno się nim posługiwać podczas codziennych zakupów.

Budowa bankomatu ma też wpływ na liczbę banknotów, jaką możesz otrzymać podczas jednej operacji. Na ogół w podajniku mieści się do 30-40 sztuk. Co ciekawe, wpłatomaty mogą przyjmować od 50 do nawet 200 banknotów.

Inne ograniczenia związane są z zasadami narzuconymi przez ich właścicieli. Powody ich wprowadzania są dwa – wspomniane już wysokie koszty zasilania urządzeń w gotówkę, a także obowiązujący w Polsce system rozliczeń z bankami. Zgodnie z nim właściciel urządzenia dostaje jednakową kwotę za każdą operację niezależnie od jej wysokości. Tak więc wprowadzenie niższych limitów wypłat jest zapewne sposobem na wyższe przychody, choć oficjalnym powodem jest chęć zapewnienia wszystkim chętnym dostępu do gotówki.

W bankomatach Euronetu można aktualnie wypłacić maksymalnie 800 zł. 1000 zł dostępne jest w urządzeniach PKO BP (nie obowiązuje przy wypłatach Blikiem) i Planet Cash. W przypadku PKO BP ograniczenie nie dotyczy klientów tego banku, a w urządzeniach sieci Planet Cash wyższe kwoty mogą wypłacić klienci współpracujących z nią banków (Alior Bank, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Pocztowy, BNP Paribas, Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank i Zen), banków zagranicznych oraz korzystających z Blika.

Jednorazowa wypłata z bankomatu

Chcąc wypłacić pieniądze z bankomatu myślisz przede wszystkim o tym, ile wynosi limit jednorazowej wypłaty. To zupełnie zrozumiałe, bo automatycznie skupiamy się na tym, ile pieniędzy potrzebujemy, w podświadomości może uwzględniamy możliwości urządzenia.

Maksymalna wypłata z bankomatu - limit dzienny

Musisz jednak pamiętać, że istnieje jeszcze drugie ograniczenie - dzienny limit wypłat; jego wysokość zależy od postanowień banku, który wydał kartę. Sytuację komplikuje fakt, że może on dotyczyć zarówno maksymalnych kwot, jakie możesz wypłacić, jak i liczby dozwolonych operacji.

Czas przejść do informacji dotyczących możliwości zmiany limitów wypłat z bankomatów przez klientów różnych banków. Skupiliśmy się na ofercie dla przeciętnego Kowalskiego, pomijając możliwości dotyczące młodzieży czy kont z sektora premium.

Zmiana limity wypłat dla kart Alior Banku

Odnalezienie potrzebnych funkcji w bankowości internetowej Alior Banku nie jest trudne. Podążanie po zalogowaniu się ścieżką Ustawienia (na samej górze strony, po prawej) -– Autoryzacja i bezpieczeństwoLimity zaprowadzi Cię jednak tylko do limitów transakcji internetowych i mobilnych.

Chcąc zmienić ustawienia dotyczące karty, musisz wejść w szczegóły rachunku (klikając w jego nazwę), potem wybrać zakładkę Karty i w części Limity dzienne wybrać opcję Zmień. Dla transakcji bezgotówkowych ustalasz nie tylko ogólny limit, ale także odrębne ograniczenia dla płatności internetowych i realizowanych bez fizycznego przedstawienia karty oraz dla transakcji zbliżeniowych online.

Maksymalny limit wypłat z bankomatu jaki można ustawić, to 15 tys. zł.

Limit wypłaty z bankomatu w Banku Millennium powiązany z zakupami

Po zalogowaniu do Millenetu w pierwszym odruchu pewnie wybrałbyś ścieżkę Imię i nazwisko – Ustawienie limitów transakcji. Nie jest to jednak poprawna opcja, gdyż w tym miejscu możesz ustawić kwoty graniczne dla transakcji realizowanych w Millenecie, aplikacji mobilnej, zleceń stałych i przelewów Blik.

Chcąc określić dzienny limit wypłaty z bankomatu w Millennium w bankowości internetowej, musisz pójść inną drogą: Konto (w sekcji Moje produkty) – Zmień limity, a w aplikacji mobilnej z menu głównego wybierasz Moje finanse – Karty – Moje karty debetowe – Zmień limity.

Co ciekawe, w Banku Millennium równocześnie ustawiasz dzienny limit transakcji w sklepie i w bankomacie. Musisz więc dobrze pomyśleć, która z dostępnych opcji będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza.

Na marginesie, osobnego ustawienia wymaga limit płatności w Internecie, który jest częścią dziennego limitu transakcji.

W Banku Millennium można wypłacić z bankomatu maksymalnie 20 tys. zł.

Limit wypłaty z bankomatów w (BGŻ) BNP Paribas – nawet 20 tys. zł

Dotarcie do miejsca, w którym można zmienić limit wypłaty z bankomatów w BNP Paribas nie jest proste, wymaga przejścia przez kilka podstron. Podobne jak w Banku Millennium nie należy zaczynać od Profil osobisty – Moje ustawienia, lecz wejść w zakładkę Moje Finanse (na górze, po lewej), później Karty (w tym miejscy wybieramy „plastik”, którego ustawienia chcemy zmienić) – Szczegóły – Limity transakcyjne – Zmień limity – Dzienny gotówkowy. Maksymalna kwota, jaką możesz ustawić, to 20 tys. zł.

Nie mniej skomplikowana jest droga w aplikacji GOmobile. Zaczynasz od Produkty, a potem Konto osobiste – Karty – tu wskazujesz kartę, której limity chcesz zmodyfikować – Zmień limity.

Uwaga: zmieniony limit wypłat z bankomatów w BNP Paribas obowiązuje, zgodnie z informacją na stronie internetowej banku, nie później niż od następnego dnia roboczego.

Limit wypłaty z bankomatu w Credit Agricole ustawisz przy koncie

W tym banku również nie zaczynasz działania zmierzającego do zmiany limitu wypłat od zakładki Ustawienia, lecz od Moje produkty, później Konta i wtedy po prawej stronie zobaczysz szczegóły dotyczące rachunku, a na samym dole znajdziesz wizerunek swojej „debetówki” i opcję Zmień limity. Limit wypłaty z bankomatu w Credit Agricole funkcjonuje w ramach limitu dziennego wszystkich operacji kartą.

W aplikacji należy podążać ścieżką Profil - Ustawienia - Limity - Karty po czym wskazać "plastik", którego ma dotyczyć zmiana a następnie klikać w pola, których wartości mają być zmodyfikowane.

W przypadku Blika początek ścieżki jest podobny, po czym wybierasz Blik - Limity transakcji - Zmień i dokonujesz zmiany.

Bank nie wprowadził ograniczeń dla wypłat kartą, Blikiem można wypłacić maksymalnie 5 tys. zł.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu kartą VeloBanku (d. Getin Banku)

W VeloBanku (d. Getin Banku) do miejsca zmiany limitów wypłat w bankomatach można dotrzeć na dwa sposoby:

  • Karty - wskazanie tej, której limity mają być zmienione - Limity;
  • Ustawienia - Limity transakcji - Karty debetowe - wskazanie właściwej karty.

Limit wypłaty z bankomatu w ING Banku Śląskim – max 10 tys. zł

Będąc klientem banku z lwem w logo, maksymalne dzienne limity zmienisz w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, podążając ścieżką Imię i nazwiskoUstawienia – Limity – Limity dla kart. Po dojściu w to miejsce wskazujesz kartę, której ustawienia chcesz zmienić.

Bank oferuje kilka możliwości, przy czym najwyższy dopuszczalny dzienny limit wypłaty z bankomatu w ING wynosi 10 tys. zł.

Musisz wiedzieć, że:

  • limit transakcji za granicą jest częścią ogólnego limitu, nie stanowi osobnej puli;
  • limit karty dziecka może zmienić tylko rodzic.

Limity dla kart ING Banku Śląskiego możliwe do zmiany w bankowości elektronicznej
Limity dla kart ING Banku Śląskiego możliwe do zmiany w bankowości elektronicznej

Inteligo - limit wypłaty z bankomatu

W Inteligo limit wypłaty z bankomatu, niezależnie czy jest to karta Visa czy Mastercard, ustawiany jest automatycznie na poziomie 5 tys. zł/dzień. Posiadacz karty może go samodzielnie zmienić w dowolnej chwili w serwisie transakcyjnym, w aplikacji IKO lub w trakcie rozmowy z konsultantem.

Limit wypłaty z bankomatu w mBank – bardzo ważne 100 zł

W tym banku przygotowano dwa rozwiązania pozwalające na dokonanie szybkiej zmiany limitów. Pierwsze zmienia ustawienia na stałe, zaś drugie obowiązuje do wyczerpania wybranej kwoty lub do północy danego dnia. Dzięki tej drugiej opcji można jednorazowo wykonać transakcję na większą kwotę i nie trzeba pamiętać o przywróceniu niższych limitów.

Do obu opcji dotrzesz, podążając w serwisie transakcyjnym następującą ścieżką: Produkty – Karty – Wszystkie – Wybierz kartę – Limity.

Ustawienie limitów karty debetowej w bankowości internetowej mBanku
Ustawienie limitów karty debetowej w bankowości internetowej mBanku

W aplikacji mobilnej zaczynasz działanie w zakładce Produkty, wybierasz Karty – Wybierz kartę – Zmień limity.

Ustawienie limitów karty debetowej w aplikacji mBanku
Ustawienie limitów karty debetowej w aplikacji mBanku

Limit wypłaty z bankomatu w mBanku trzeba rozpatrywać jeszcze w innym kontekście – wypłacanej jednorazowo kwoty. Jeśli jest ona niższa od 100 zł, to dorośli posiadacze rachunków muszą się liczyć z koniecznością poniesienia opłaty także w tych urządzeniach, w których większe kwoty pobierają bez prowizji (urządzenia własne mBanku, sieci Plant Cash i Euronet, a także maszyny Santander Bank Polska).

Maksymalny dopuszczalny limit wypłaty z bankomatu to 10 tys. zł, ale podczas jednej operacji można wypłacić nie więcej niż 4 tys. zł.

Limit wypłaty z bankomatu w Pekao SA – zmiana nazajutrz

W Pekao SA limit wypłat z bankomatu uzależniony jest od posiadanej karty. Dorośli klienci tego banku mają przeważnie „przypisany” limit dzienny w wysokości 3 tys. zł, a miesięczny – 30 tys. zł. Kwoty te można zmienić w oddziale lub w bankowości internetowej Pekao24 - odpowiednio - do 30 i 50 tys. zł. W ramach pisemnej dyspozycji złożonej w placówce możliwe jest wprowadzenie opcji "bez ograniczeń".

Szczegółowe informacje na ten temat oraz informację o koniecznych działaniach znajdziesz na stronie banku w odpowiedzi na pytanie "Nie mogę zapłacić karta. Jak mogę zmienić limity?".

W załączniku do regulaminu rachunków bankowych Pekao SA zaznaczono, że zmiana będzie obowiązywała nie później niż od następnego dnia roboczego, ale jak zapewniają konsultanci infolinii, w praktyce dzieje się to natychmiast.

Limit wypłaty z bankomatu w PKO BP zależy od karty i konta

Ustawienie wysokości dziennych limitów kart debetowych w PKO BP możliwe jest w serwisie internetowym iPKO, aplikacji mobilnej IKO, a także na infolinii i w placówce banku. Limit wypłaty z bankomatu w PKO BP uzależniony jest od konta, do którego została wydana karta oraz organizacji płatniczej, której logo widnieje na „plastiku”. Szczegółowe informacje zawarte są na stronie internetowej banku.

W aplikacji iPKO kolejność działań związanych ze zmianą różnego rodzaju limitów, w tym dotyczących karty, wygląda następująco:

Zmiana limitów w aplikacji IKO
Zmiana limitów w aplikacji IKO

Limit wypłaty z bankomatu w Santander Bank Polska – dużo możliwości

W przypadku Santandera niezbędne działania są bardzo intuicyjne. Po zalogowaniu się do bankowości internetowej należy wybrać na samej górze opcję Ustawienia, potem w menu po lewej stronie Limity – Limity dla kart, po czym określić, dla jakich operacji – Bankomaty/ Sklepy/ Internet chcemy zmienić ustawienia.

Jeszcze prościej jest w aplikacji, bo tam wystarczy wejść w dane karty, potem wybrać Opcje – Zmień limity karty i już jesteśmy w miejscu, w którym określamy, czego mają dotyczyć zmiany.

Limit wypłaty z bankomatu Santander Bank Polska może być ustawiony kwotowo oraz ilościowo, zarówno w ujęciu dziennym, jak i miesięcznym. Maksymalne limity to 15 tys. zł dziennie lub 999 999 zł miesięcznie albo 10 szt. dziennie lub 999 operacji w miesiącu.

Warto wiedzieć, że w bankowości elektronicznej widać zakres wykorzystania limitów, co z pewnością ułatwia zarządzanie własnymi finansami.

Limity transakcyjne dla kart w Santander Bank Polska
Limity transakcyjne dla kart w Santander Bank Polska

Limit wypłaty z bankomatu kartą Revolut zależny od planu taryfowego

Aktualnie obowiązujące uregulowania pozwalają na wypłacenie kartą Revolut w ciągu 24 godzin 3000 GBP (lub równowartości w innej walucie). Musisz wiedzieć, że dla poszczególnych planów taryfowych jest inny darmowy limit wypłat z bankomatu kartą Revolut:

  • Standard - 800 zł miesięcznie lub 5 wypłat, zależnie co nastąpi wcześniej,
  • Plus - 800 zł/miesiąc,
  • Premium - 1600 zł/miesiąc,
  • Metal - 3000 zł miesięcznie,
  • Ultra - 7500 zł/miesiąc.

Powyżej tych granic naliczana jest opłata w wysokości 2% pobieranej kwoty.

Limit odnawia się początkiem każdego kolejnego miesiąca w dniu, w którym zaczął obowiązywać aktualny plan cenowy. Przykład: jeśli Twój plan cenowy rozpoczął się 15. dnia miesiąca, Twój limit wypłat zostanie zresetowany 15. dnia każdego kolejnego miesiąca.

Limit wypłaty z bankomatu Blikiem – różne podejście banków

Banki przyjęły bardzo różną „strategię” określającą limit wypłaty z bankomatu Blikiem. Normą jest ustalenie maksymalnej kwoty, jaka może być pobrana, ale są instytucje, które stosują również ograniczenie ilościowe tego typu transakcji. Jeszcze dalej poszedł PKO BP, który wprowadził górną granicę wszelkich operacji związanych z kodem Blik, w tym przelewów na telefon. Jednego dnia ich ilość nie może przekroczyć 100 sztuk.

Warto wiedzieć

Wypłacając pieniądze z bankomatu, zapewne nie raz trzymałeś kciuki, by otrzymać je w określonych banknotach i niejednokrotnie Twoje życzenie nie zostało spełnione. Okazuje się, że istnieje sposób, by zminimalizować to ryzyko. Operatorzy urządzeń dysponują bowiem wiedzą, jakie nominały znajdują się w danym urządzeniu. Ze względów bezpieczeństwa nikt Ci nie powie, ile jest setek czy pięćdziesiątek, ale dzwoniąc na infolinię dowiesz się, czy są one dostępne w bankomacie, z którego chcesz skorzystać.

Poza wypłatą w oddziale lub w urządzeniu potrzebną gotówkę możesz zdobyć także korzystając z usługi cashback podczas zakupów w sklepie lub używając Blika. W pierwszym przypadku istnieją jednak istotne ograniczenia – kartą Visa w ten sposób wypłacisz maksymalnie 300 zł, a „plastikiem” z logo Mastercard – 1000 zł.

Limit wypłaty - uciążliwa konieczność czy kwestia bezpieczeństwa?

Wprowadzanie przez właścicieli bankomatów ograniczeń dotyczących maksymalnych kwot, jakie można jednorazowo wypłacić, jest z pewnością uciążliwe. Trzeba mieć jednak świadomość, że bez takich ruchów biznes przestałby być opłacalny, co mogłoby doprowadzić do znaczącego spadku liczby urządzeń. Jako klienci stoimy przed alternatywą – zaakceptujemy niższy limit wypłaty z bankomatu, by dać zarobić operatorom bankomatów, albo zgodzimy się na zapewnienie im większych przychodów poprzez podniesienie wynagrodzenia, jakie otrzymują za każdą transakcję. To oznaczałoby wyższe koszty dla banków, które z pewnością przerzuciłyby je na klientów, wprowadzając niewielką prowizję od dosłownie każdej operacji. Inna opcja to zaakceptowanie konieczności wykonania kartą transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę, by w ten sposób bank mógł zarobić na opłatach interchange i miał z czego dokładać do wypłat gotówki, mógł „sponsorować” swoim aktywnym klientom bezpłatny dostęp do bankomatów.

Z dwojga złego chyba już lepszy jest limit wypłat, bo dotyka tylko tych, którzy potrzebują pobrać większą kwotę. Uciążliwości można ograniczyć, współpracując z bankiem (lub kilkoma), który oferuje dostęp do szerokiej sieci bankomatów własnych lub pobiera niewielkie opłaty za korzystanie z obcych urządzeń, np. w postaci miesięcznego abonamentu.

Jakie jest Twoje zdanie, którą z przedstawionych możliwości uważasz za najkorzystniejszą dla klientów?

Komentarze

(5)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
A
Ania
Gość

Coś ostatnio się chyba pozmieniało, bo coraz trudniej wypłacić większą kwotę z bankomatu albo np. trzeba wypłacić dwa razy po 500, bo 1000 zł nie przechodzi :(z drugiej strony nie ma chyba już bankomatów, które wypłaca 20 zł ( a kiedyś w santanderze było można).

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Ania

Planet Cash kiedyś miał takie drobne wypłaty.

Odpowiedz

P
Patyczak z osp
Gość

Niby mozna zmienic limity online ale czesto sa odgorne blokady i wraz trzeba isc do banku i blagac o wprowadzenie zmian.

Odpowiedz

M
Magda.K.
Gość

czy po zmianie muszę utrzymywać nowy limit wypłat przez jakiś czas?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Magda.K.

Nie ma takiego obowiązku. Po dokonaniu wypłaty od razu można zmniejszyć limit wypłat do poziomu, który uważa się z jakiś powodów za "bezpieczny".

Odpowiedz