Wypłata gotówki z konta bankowego: jak to zrobić?

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

113 publikacji 761 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


6 komentarzy
Wypłata gotówki z konta bankowego: jak to zrobić?
Spis treści

Wypłata gotówki z bankomatów

Wypłata w bankomacie to obecnie zdecydowanie najpopularniejsza metoda pozyskania gotówki ze swojego konta bankowego. Jak wynika z danych udostępnionych przez NBP, w każdym kwartale wykonujemy ponad 100 mln takich operacji, a średnia dzienna kwota wypłat dla jednego tylko urządzenia wynosi mniej więcej 50 tys. złotych. Co ciekawe, liczba wypłat gotówkowych w bankomatach systematycznie się zmniejsza, ale za to rośnie wartość wypłacanych środków. Innymi słowy, do bankomatów chodzimy coraz rzadziej, ale jeśli już decydujemy się z nich skorzystać, to wypłacamy coraz większe kwoty.

Korzystanie z bankomatów sieci własnej i obcej

Obsługa gotówkowa jest znacznie droższa niż operacje bezgotówkowe, stąd też banki wprowadzają różne ograniczenia, mające nieco zniechęcić klientów do często korzystania z bankomatów. Najczęściej są to po prostu prowizje za pobranie gotówki. Darmowe są maszyny własne banków, zwykle dostępne tylko w oddziałach.

Ale już z bezpłatnym pobraniem w maszynach operatorów zewnętrznych (np. Planet Cash i Euronet), a tym bardziej z bankomatami należącymi do innych banków zwykle wiążą się dodatkowe opłaty, niekiedy dość wysokie. Często bywa tak, że bez prowizji można skorzystać z bankomatu tylko 2-3 razy w miesiącu lub po spełnieniu dodatkowych warunków (np. zapewnieniu wpływu na konto i wykonaniu transakcji bezgotówkowych).

Zależy Ci na łatwym i tanim dostępie do gotówki na koncie? Sprawdź Bankomaty bez prowizji. W których bankach najłatwiej wypłacisz gotówkę za darmo?

Limity wypłaty

Prowizje za wypłatę gotówki z bankomatu to nie jedyne ograniczenie. W każdym banku spotkamy się z dziennym limitem wypłaty gotówkowej: zarówno kwotowym, jak i pod względem wykonywanych operacji. Do pewnych kwot możemy sami zmienić limity wypłat, np. zezwalając na pobranie z konta jedynie 500 zł (operacja ponad tę sumę zostanie odrzucona). Ale limity narzucone są również przez banki i te kwoty nie mogą zostać przekroczone, a klienci muszą poruszać się w ich ramach.

Wypłata gotówki z bankomatu bez karty

Nie masz przy sobie debetówki? Nie martw się, wypłata pieniędzy bez karty też jest możliwa. Wypłata gotówki z bankomatu wcale nie musi wiązać się z koniecznością posiadania karty przy sobie (czy w ogóle korzystania z karty płatniczej). Jeśli nawet nie jesteś fanem płatności w technologii NFC, to i tak warto mieć je w „odwodzie”, gdyż mogą ułatwić życie lub poratować w awaryjnej sytuacji. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby.

Wypłata Blikiem

Osoby w ogóle nieposiadające z karty płatniczej również mogą bez trudu wypłacić gotówkę. Wystarczy, że wpiszą w bankomacie kod Blik, uzyskany w aplikacji mobilnej swojego banku (Blikiem można również płacić w sklepach stacjonarnych). Ale uwaga! Niektóre banki wypłatę za pomocą Blika traktują identycznie jak operację z użyciem karty i mogą za to naliczyć taką samą prowizję. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Jak wypłacać pieniądze Blikiem z bankomatu?

Wypłata czekiem Blik

Kolejną bardzo przydatną usługą dla osób, które potrzebują gotówki, może by czek Blik. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że wypłacić gotówkę możesz nawet wtedy, gdy nie masz rachunku bankowego, karty płatniczej ani dostępu do Internetu. Potrzebny jest jedynie numer czeku i hasło otrzymane od osoby, która przekazuje Ci środki. Numer czeku podajesz w bankomacie lub w kasie sklepu podobnie jak kod Blik. Co ciekawe, czek ma określony termin ważności; jeśli w tym czasie nie pobierzesz pieniędzy, wrócą one do nadawcy.

Funkcja ta jest dostępna m.in. w Banku Millennium, VeloBanku, PKO BP i Santander Banku. Utworzenie czeku jest bezpłatne, a koszt jego realizacji wynosi od 0 zł do 5 zł (w zależności od banku).

Wypłata z wykorzystaniem Google/Apple Pay

Bardzo popularną metodą na korzystanie z karty płatniczej bez jej fizycznego użycia jest dodanie karty do płatności mobilnych Apple Pay bądź Google Pay i wykonywanie transakcji za pomocą smartfona. Operacja trwa maks. kilka minut, a sama usługa aktywna jest od razu. Pod płatności mobilne można podpiąć kilka kart, w tym kredytowe, dzięki czemu wszystkie "plastiki" masz w jednym miejscu w swoim telefonie.

Wypłata pieniędzy w oddziale banku

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby po gotówkę wybrać się po prostu do któregoś z bankowych oddziałów. Wciąż jest to druga po bankomatach najpopularniejsza metoda jej pozyskania. Mimo coraz mniejszego ruchu bankowe oddziały zachowały swój status miejsca, do którego przychodzi się po "grubą kasę". Dla klientów wypłata dużych sum w placówce jest po prostu bezpieczniejsza i to raczej nie ulegnie zmianie.

Pamiętaj jednak, że w wielu bankach wypłatę wyższych kwot, np. od 20 tys. zł wzwyż, należy wcześniej zgłosić, tzn. awizować - chodzi o to, aby dany oddział mógł przygotować odpowiednią ilość gotówki na dany dzień. Samo awizowanie nie jest płatne, ale jeśli nie odbierzemy zamówionej sumy, bank może naliczyć nam z tego tytułu prowizję.

Wypłata za pomocą cashbacku

Wypłaty gotówkowe za pomocą usługi cashback są obecnie trzecim najpopularniejszym w Polsce sposobem pobrania pieniędzy ze swojego konta bankowego. Tego typu usługa realizowana jest przy okazji płacenia bezgotówkowo kartą np. w sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej. Aby wypłacić pieniądze, wystarczy poprosić o to sprzedawcę. Ten doliczy do ostatecznej kwoty na rachunku sumę, którą chcemy pobrać, a następnie przekaże nam odpowiednio odliczoną gotówkę. Pamiętaj tylko, że wypłata bez karty lub aktywnych płatności mobilnych nie jest możliwa (chyba że Twój bank udostępnia usługę cashback dla Blika, dzięki czemu zamiast z karty skorzystasz z kodu Blik).

Obecnie liczba placówek oferujących cashback dochodzi do 300 tysięcy, jest więc znacznie niższa niż liczba bankomatów. W porównaniu do wypłat bankomatowych liczba realizowanych operacji tego typu jest dwudziestokrotnie niższa. Oznacza to, że będzie musiało minąć jeszcze bardzo dużo czasu, zanim przy sklepowych terminalach zaczną tworzyć się kolejki chętnych po gotówkę, tak jak już teraz dość często ma to miejsce przy tradycyjnych bankomatach.

Koszty wypłaty gotówki w poszczególnych bankach

W poniższej tabeli zestawiliśmy ze sobą koszty wypłaty gotówki w zależności od banku oraz wybranego sposobu wypłaty.

Jeśli chodzi o podjęcie gotówki z bankomatów sieci własnej, to tego typu usługa w zdecydowanej większości przypadków jest całkowicie darmowa. Jedynym wyjątkiem jest mBank. W przypadku kwot przekraczających 100 zł posiadacze eKonta osobistego wypłacą pieniądze bez żadnych kosztów, ale jeśli wypłata będzie niższa, naliczona zostanie opłata w wysokości 2,50 zł.

Sprawdź także Bankomaty bez prowizji. W których bankach najłatwiej wypłacisz gotówkę za darmo?

Znacznie gorzej pod względem kosztów prezentują się natomiast wypłaty pieniędzy z bankomatów sieci obcej. Jeśli bank nie ma własnej sieci maszyn, zwykle udostępnia za darmo jednego operatora zewnętrznego, np. Euronet. Jednak w większości przyjdzie nam za skorzystanie z obcego bankomatu zapłacić - niekiedy słono. Przykładowo posiadacze Konta za Zero w PKO BP muszą liczyć się z aż 10-złotową prowizją.

Zazwyczaj znacznie korzystniej niż wypłata pieniędzy z bankomatów sieci obcej wyjdzie nam pobranie gotówki cashbackiem. W większości banków usługa ta jest zupełnie darmowa, a nawet jeśli bank naliczy nam prowizję, to nie będzie to więcej niż 3 zł.

Podobnie sprawa ma się z wypłaceniem pieniędzy bezpośrednio z kasy banku. Tutaj rynkowym standardem jest całkowity brak opłat, choć w niektórych przypadkach (np. Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas) wykonanie takiej operacji jest płatne i kosztuje 12 zł. Prawdziwym rekordzistą jest jednak Citi Handlowy, gdzie osoby korzystające z CitiKonta muszą zapłacić aż 30 zł za wypłatę gotówki w placówce.

Koszty wypłaty gotówki w poszczególnych bankach

Nazwa konta i banku

Wypłata gotówki z bankomatu

Cashback

Wypłata w oddziale banku

Konto Aion Easy

Aion Bank

0 zł do równowartości 1000 zł/mies.

1% od nadwyżki pow. 1000 zł/mies.

niedostępne niedostępne

Konto Jakże Osobiste

Alior Bank

0 zł - bankomaty sieci własnej

2,50 zł - bankomaty sieci obcej

0 zł

0 zł

Konto Internetowe

Alior Bank

0 zł - bankomaty własne oraz sieci Euronet dla wypłat powyżej 100 zł

5 zł – pozostałe bankomaty oraz sieć Euronet przy wypłacie poniżej 100 zł

0 zł 8 zł

Konto Millennium 360°
Bank Millennium

0 zł - bankomaty sieci własnej

1 zł - bankomaty Santander Banku i Planet Cash, 5 zł pozostałe*

0 zł

11 zł

Konto Przekorzystne
Bank Pekao

0 zł - bankomaty własne

2,3% min. 5 zł - pozostałe**

2 zł

8 zł

Konto w Porządku

Bank Pocztowy


0 zł - bankomaty PKO BP, Planet Cash oraz placówki Poczty

2,50 zł - pozostałe bankomaty

0 zł 6 zł (dot. również wpłat na Poczcie)
Konto Otwarte na Ciebie
BNP Paribas

0 zł - bankomaty BNP Paribas i Planet Cash

7 zł - pozostałe bankomaty (0 zł dla osób do 26 lat)

1 zł 12 zł

EKOkonto bez Kosztów

BOŚ Bank

0 zł

niedostępne 0 zł
CitiKonto
Citi Handlowy

0 zł - bankomaty Citi Handlowego

0 zł - pierwsze 4 wypłaty w miesiącu z bankomatów obcych, każda kolejna 8 zł

0 zł - pierwsze 4 wypłaty gotówki w miesiącu

8 zł - każda kolejna wypłata gotówki

30 zł
Konto dla Ciebie
Credit Agricole

0 zł - bankomaty sieci własnej

9 zł - bankomaty sieci obcej***

3 zł 0 zł (wymagana awizacja)

Konto z Lwem Direct
ING

0 zł - bankomaty ING i Planet Cash

10 zł - pozostałe bankomaty

0 zł

10 zł

eKonto osobiste
mBank

0 zł - wypłata powyżej 100 zł

2,50 zł - wypłata poniżej 100 zł

0 zł 10 zł

Nest Konto
Nest Bank

0 zł - wypłata z bankomatów Euronet

6 zł - pozostałe bankomaty

0 zł

10 zł

Konto za Zero
PKO BP

0 zł - bankomaty PKO BP

10 zł – pozostałe bankomaty

2 zł

0 zł - pierwsza wypłata w miesiącu

10 zł - kolejne wypłaty

Konto Santander
Santander Bank Polska

0 zł - bankomaty własne

3 zł - pozostałe bankomaty****

1,50 zł****

10 zł dla osób do 26 lat

0 zł dla osób powyżej 26 lat

VeloKonto

VeloBank

0 zł - bankomaty własne i Planet Cash

5 zł - pozostałe bankomaty*****

0 zł

0 zł - pierwsza wypłata w miesiącu

10 zł - kolejne wypłaty

* W przypadku wykonania 5 transakcji kartą lub Blikiem opłata nie jest pobierana. ** Bank nie pobiera opłat od klientów poniżej 26 lat. Dla pozostałych - o ile spełnią warunek bezpłatności konta (wpływ min. 500 zł i jedna transakcja kartą) - dwie pierwsze wypłaty w miesiącu będą bezpłatne. *** W przypadku zapewnienia wpływu w wysokości 1500 zł/mies. i wykonania 5 transakcji kartą lub Blikiem opłata nie jest pobierana. **** Bank nie pobiera opłaty od osób poniżej 26 lat. ***** 0 zł, pod warunkiem wykonania w miesiącu 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub Blikiem. Stan na styczeń 2024 r.

Wymienione w tabeli konta to najpopularniejsze rachunki osobiste oferowane w poszczególnych bankach. Należy zaznaczyć, że niektóre instytucje proponują także konta premium dla zamożniejszych klientów, w przypadku których można wypłacić pieniądze z bankomatu lub w oddziale bez żadnej prowizji. Są to m.in. Konto Świat Premium w Pekao SA, Konto Citigold w Citi Handlowym, Konto dla Ciebie VIP w Credit Agricole, mKonto Intensive w mBanku, Konto Aurum w PKO BP czy Konto Select w Santander Banku. Niestety, obecnie tylko klienci premium mogą cieszyć bezwarunkowo darmowymi bankomatami. Pozostali klienci muszą albo spełnić dodatkowe warunki (np. zapewnienie wpływu i korzystanie z karty), albo ograniczyć wypłaty gotówki do maszyn swojego banku.

Alternatywne formy wypłaty gotówki

Myli się ten, kto myśli, że cashback, bankomat i osobista wizyta w oddziale banku to jedyne dostępne sposoby wypłaty gotówki ze swojego konta bankowego. Możliwości jest tak naprawdę o wiele więcej, a interesującym przykładem, jak sprawnie zamienić pieniądze z postaci elektronicznego zapisu na plik papierowych banknotów, jest usługa przekazu pieniężnego oferowana przez Western Union. W tym celu konieczne będzie jedynie założenie profilu na stronie www.westernunion.com oraz posiadanie karty debetowej lub kredytowej.

W praktyce wygląda to tak, że po zalogowaniu na swoje konto należy podać kwotę, jaką chcemy wypłacić, numer swojej karty oraz określić miejsce, w którym zgłosimy się po gotówkę. Kilka minut po zleceniu przelewu pieniądze będzie można odebrać. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby np. siedząc na ławce parku, wykonać transfer, a następnie podejść parę metrów do wskazanego przez siebie punktu odbioru. Zaletą tego rozwiązania jest gigantyczna wręcz liczba miejsc, do których możemy wysłać pieniądze. Liczy ona kilkadziesiąt tysięcy punktów zlokalizowanych w ponad 200 krajach świata.

Z kolei głównym minusem opisywanej usługi jest jej koszt. W przypadku przekazów wewnątrzkrajowych jest to prowizja w wysokości 9,90 zł, natomiast dla przelewów zagranicznych opłata może sięgać kilkudziesięciu a nawet kilkuset złotych (na tą kwotę składa się prowizja Western Union oraz koszty z tytułu różnic kursowych).

Na zbliżonych zasadach co w Western Union pieniądze ze swojego konta możemy wypłacić korzystając z usług prywatnej firmy MoneyGram lub wybierając ofertę przekazów pieniężnych Poczty Polskiej. Także i tu gotówkę możemy odebrać już po kilku minutach od nadania, a koszty uzależnione są od przesyłanej kwoty (niższe przekazy kosztują już od 8 zł, wyższe - po kilkaset złotych). Interesującym sposobem wypłaty gotówki są także aplikacje DiPocket oraz Revolut, które sprawdzą się przede wszystkich dla osób dużo podróżujących za granicę.

Koszt przekazu pieniężnego w kwocie 1000 zł odbieranego w formie gotówkowej

Operator i nazwa usługi

Przelew wewnątrzkrajowy

Przelew zagraniczny*

Przekaz pieniężny Western Union

9,90 zł

ok. 90 zł (w tym 9,90 zł prowizji operatora i ok. 80 zł kosztów z tytułu różnic kursowych)

Ekspres Pieniężny Poczta Polska**

odbiór na Poczcie:

 • 21,50 zł (przekaz nadany przez Internet)
 • 25 zł (przekaz nadany na poczcie)

odbiór pod wskazanym adresem:

 • 46,50 zł (przekaz nadany przez Internet)
 • 50 zł (przekaz nadany na poczcie)

23 zł + 1% od kwoty transferu

MoneyGram

25 zł

75 zł (wyższe opłaty dla wyższych kwot)

* Przyjęliśmy, że odbiór pieniędzy następuje w Niemczech, a przelew jest realizowany z użyciem karty w polskich złotych. W przypadku innych państw koszt może się różnić. ** Wypłata we wskazanej placówce Poczty Polskie na terenie kraju. Obliczenia własne na podstawie stron internetowych poszczególnych operatorów. Stan na styczeń 2024 roku.

Zasady bezpiecznej wypłaty gotówki

Choć aktualne trendy pokazują, że coraz częściej rezygnujemy z pieniądza papierowego na rzecz elektronicznych form płatności, to popularność gotówki w dalszym ciągu jest duża. Aby operacje gotówkowe były również bezpieczne, warto stosować na co dzień kilka podstawowych zasad.

 1. Ochrona numeru PIN do karty: nie używajmy prostych kombinacji cyfr, nie zapisujmy nigdzie kodu (a już zwłaszcza na samej karcie!), nie udostępniajmy go nikomu. PIN musimy znać na pamięć i regularnie go zmieniać.

 2. Pobierajmy gotówkę z tego samego bankomatu, bo dzięki temu łatwiej dostrzeżemy różnicę w wyglądzie maszyny, np. zainstalowanie dodatkowej kamerki czy „nowej” klawiatury, a w rzeczywistości nakładki sczytującej kod PIN. Bankomaty bywają wykorzystywane do skimmingu, czyli nielegalnego kopiowania zawartości pasków magnetycznych debetówek i kredytówek i preparowania fałszywych kart powiązanych z Twoim rachunkiem.

  1. Zasłaniajmy dłonią wpisywany kod PIN. Nawet jeśli przestępcy zeskanują dane Twojej karty, to bez kodu nie pobiorą gotówki z bankomatu.

  2. Unikajmy bankomatów ustawionych w odosobnionych, słabo oświetlonych miejscach. Nie chodzi tylko o to, że ktoś może nas napaść i okraść, ale też o mniejsze szanse dostrzeżenia, że z wyglądem bankomatu coś się nie zgadza. Czytaj więcej w artykule Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej?

 3. Gdy bankomat wciągnął Twoją kartę i wszystko wskazuje na to, że uległ awarii, spisz kartę na straty i zastrzeż ją. Nawet jeśli ktoś – w tym rzekomy pracownik banku – chce Ci pomóc w tej stresującej sytuacji, nie warto ryzykować, bo „awaria” wcale nie musi być przypadkowa. Banki nigdy nie wysyłają pracowników do pomocy w odzyskaniu „plastiku”, ponieważ obecnie karta, która utknęła w bankomacie, zawsze jest niszczona.

 4. Zachowujmy dalece idącą ostrożność w sytuacji, gdy nagle dzwoni do nas ktoś podający się za pracownika banku czy policjanta, informujący o tym, że nasze pieniądze są zagrożone i należy szybko wypłacić je i przelać na inne konto (uwaga: nie ma takich procedur i żaden bank ani tym bardziej Policja tego nie stosują). Identycznie zachowajmy zimną krew, gdy dzwoni do nas "bliski" i prosi nas o błyskawiczne poratowanie gotówką, bo zdarzył się wypadek. Zawsze należy rozłączyć się i skontaktować się z bankiem / bliską osobą za pomocą ogólnie dostępnego numeru banku / kontaktu zapisanego w naszym telefonie.


Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(6)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
G
Greg
Gość

Artykuł wprowadził mnie w błąd. Za wypłatę gotówki w CA musiałem zapłacić prowizję 0.5%

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Greg

Jakie konto posiadasz w CA?

Odpowiedz

B
Bogdan
Gość

BNP PARIBAS , zamówiłem gotówkę w oddziale z odpowiednim wyprzedzeniem . Przy okienku odmówiono mi wypłaty gdyż nie zgodziłem się podać na jaki cel pobieram tą gotówkę ( uważam moja sprawa prywatna) .Nie polecam tego banku do wypłat gotówkowych ( kwota wypłaty 80.000 zł)

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Bogdan

Czy pracownik podał Ci uzasadnienie, z jakich przepisów wynika jego pytanie o cel wypłaty?

Odpowiedz

D
Denis
Gość

Wypłata cashback jest bezpieczna? Nie ma ryzyka, że sprzedawca potem wypłaci z mojej karty coś dla siebie...

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Denis

Sprzedawca nie ma dostępu do danych, które pozwoliłyby mu posłużyć się Twoją kartą i wypłacić pieniądze z Twojego rachunku. To bezpieczna usługa, która zyskuje coraz większą popularność wobec drożejących wypłat z obcych bankomatów.

Odpowiedz