Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa? Dylemat trudny do rozstrzygnięcia

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

159 publikacji 3223 komentarze

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


2 komentarze
Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa? Dylemat trudny do rozstrzygnięcia
Spis treści

Opłacając domowe rachunki, dokonując płatności za żywność, ubrania i inne artykuły potrzebne do codziennego życia, rzadko wybiegamy myślą w przyszłość, nie zastanawiamy się skąd weźmiemy pieniądze w razie nagłej potrzeby. Co prawda niejeden z nas ma w głowie dobre rady ekonomistów, by posiadać choć niewielką poduszkę finansową, czyli rezerwę na czarną godzinę, ale z zadbaniem o jej zgromadzenie bywa różnie.

Tymczasem życie przynosi wiele niespodzianek – awaria pralki, nagła choroba, zaproszenie na rodzinną uroczystość itp., które wiążą się z nieprzewidzianymi wydatkami. Trzeba wówczas szybko, a niekiedy wręcz błyskawicznie, zdobyć pieniądze, by je sfinansować. W niektórych przypadkach niezbędne może być zaciągnięcie kredytu gotówkowego, ale w wielu sytuacjach powinien wystarczyć limit na karcie kredytowej lub w rachunku osobistym (zwany też debetem).

Kredyty gotówkowe i "kredytówki" mają swoje plusy i minusy, ale każdy z tych produktów może być kołem ratunkowym dla domowego budżetu. Porównajmy ich przydatność w różnych sytuacjach.

Przydatne limity na rachunku osobistym i karcie kredytowej

Zacznijmy od karty kredytowej i podobnego do niej limitu w rachunku osobistym, popularnie zwanego debetem. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że tylko raz musisz przejść pozytywnie badanie zdolności kredytowej oraz weryfikację wiarygodności kredytowej. Patrząc na Twoje dochody i wydatki, analizując historię zapisów na Twój temat w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej (gromadzone są tam wszelkie informacje o produktach kredytowych klientów banków i wielu pozabankowych firm pożyczkowych), bank zaproponuje Ci określoną pulę środków w ramach limitu na karcie kredytowej lub koncie osobistym.

Od Ciebie zależy, kiedy z nich skorzystasz i w jakim zakresie. Dysponując "kredytówką" możesz wykonywać transakcje bezgotówkowe, ale także użyć jej do wypłaty pieniędzy z bankomatu. Druga opcja brzmi kusząco, ale będzie Cię drogo kosztowała, bo bank pobierze prowizję za samą wypłatę, a także od razu zacznie naliczać odsetki od kwoty, którą wypłaciłeś.

A ile zapłacisz za transakcje bezgotówkowe? Oddając wszystkie wykorzystane środki przed upływem okresu bezodsetkowego (jego maksymalna długość to 60 dni), nie poniesiesz żadnych kosztów. Jeśli spłacisz tylko wymaganą kwotę minimalną, od pozostałej do spłaty części bank zacznie Ci naliczać odsetki, identycznie jak przy kredycie. Gdybyś nie oddał choćby kwoty minimalnej, narazisz się dodatkowo na odsetki karne i koszty postępowania windykacyjnego.

W przypadku sięgnięcia po limit w rachunku osobistym też możesz się zadłużać do ustalonego w umowie poziomu. Tyle tylko, że bank będzie Ci naliczał odsetki za każdy dzień korzystania z jego pieniędzy, wszelkie wpływy na rachunek będą pomniejszały kwotę zadłużenia.

Na pierwszy rzut oka znacznie korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się karta kredytowa, która pozwala na bezpłatne korzystanie z pieniędzy banku nawet przez blisko dwa miesiące. Rzecz w tym, że sama "kredytówka" nie jest najczęściej bezpłatna, może kosztować kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Warunkiem uniknięcia opłaty jest wykonanie transakcji na określoną kwotę lub w wymaganej liczbie.

Z kolei w przypadku limitu w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym występują opłaty za przyznanie go i odnowienie na kolejny okres (na ogół 12 lub 24 miesiące). Ich wysokość często ustalana jest jako określony procent przyznanego debetu.

Więcej o różnicach między limitem a kartą kredytową znajdziesz w artykule: Limit w koncie czy karta kredytowa – które rozwiązanie wybrać?.

Ranking kart kredytowych - maj 2024

 • Karta
  0 zł / 12 zł
  Opłata za kartę

  0 zł / 12 zł


  opłaty unikniesz, jeśli w danym cyklu rozliczeniowym wykonasz transakcje bezgotówkowe na min. 1000 zł (opłata zwracana jest w kolejnym cyklu)

  w przypadku wybranych promocji karty poza podstawową premią bank oferuje bezwarunkowe zwolnienie z opłaty lub stosuje łatwiejsze warunki jej uniknięcia przez określony czas

 • Bankomaty
  10%, min. 20 zł
  Bankomaty 10%, min. 20 zł

  bankomaty krajowe i zagraniczne

 • Oprocentowanie
  18,5%
 • Okres bezodsetkowy
  56 dni
Unikalne cechy: kartę można powiązać z usługą Blik.
Przeczytaj recenzję
4.5
Przejdź na stronę banku
 • Karta
  0 zł / 12 zł
  Opłata za kartę 0 zł / 12 zł

  opłaty unikniesz, jeśli w poprzednim okresie rozliczeniowym wydasz kartą łącznie min. 1000 zł

 • Bankomaty
  6%, min. 10 zł
  Bankomaty 6%, min. 10 zł

  bankomaty krajowe i zagraniczne

 • Oprocentowanie
  18,5%
 • Okres bezodsetkowy
  56 dni
Przeczytaj recenzję
4
Przejdź na stronę banku
 • Karta
  0 zł / 7,99 zł
  Opłata za kartę

  0 zł / 7,99 zł


  w ramach promocji do uniknięcia opłaty za kartę Mastercard wystarczy 1 transakcja bezgotówkowa w miesiącu

  poza promocją opłaty unikniesz, jeśli w poprzednim miesiącu wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych

 • Bankomaty
  3,99%, min. 9,99 zł
  Bankomaty 3,99%, min. 9,99 zł

  bankomaty krajowe i zagraniczne

 • Oprocentowanie
  18,5%
 • Okres bezodsetkowy
  51 dni
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za przewalutowanie transakcji w walucie obcej do równowartości 1000 zł/mies.; kartę można powiązać z usługą Blik.
Przeczytaj recenzję
4.5
Przejdź na stronę banku

Każdy kredyt to nowe formalności

Inna opcja zdobycia niezbędnych środków to zaciągnięcie kredytu. Zdecydowanie największą wadą tego rozwiązania jest konieczność poddania się badaniu zdolności i wiarygodności kredytowej przy składaniu każdego wniosku kredytowego. W zależności od tego, czy współpracujesz już z daną instytucją finansową, czy dopiero planujesz to zrobić, różna będzie skala formalności i czas oczekiwania na decyzję kredytową. Coraz więcej banków niejako wyprzedza potrzeby swoich klientów i przygotowuje dla nich gotowe oferty kredytowe widoczne po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej. Wystarczy jedynie wyrazić chęć skorzystania z propozycji i po chwili pieniądze znajdą się na koncie osobistym.

Banki mają w swojej ofercie zarówno kredyty gotówkowe przeznaczone na konkretny cel (np. zakup mieszkania lub samochodu, wymianę sprzętu AGD na energooszczędny, montaż paneli fotowoltaicznych), jak i takie przy zaciąganiu, których nie musisz się tłumaczyć na co chcesz wydać pozyskane środki. W przypadku tych drugich samodzielnie decydujesz na co przeznaczysz otrzymane pieniądze, bank nie pyta o to ani na etapie wnioskowania o zobowiązanie, ani później. Najważniejsze, by raty były regulowane zgodnie z harmonogramem spłaty kredytu.

Ranking kredytów gotówkowych - maj 2024

 • Miesięczna rata
  253,58 zł
 • Kwota do spłaty
  12 171,74 zł
 • Oprocentowanie
  9,99%
 • Prowizja
  0%
Kredyt z karencją w spłacie pierwszej raty z wnioskowaną kwotą 10 000 zł na 48 miesięcy, bez dodatkowych usług oferowanych przez bank. Oferta dostępna jest dla pełnoletnich osób fizycznych, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i których na dzień zawarcia umowy nie łączyła z Santander Consumer Bankiem, Santander Consumer Finanse S.A. lub AIG Bank Polska S.A. żadna umowa kredytowa lub łączyła wyłącznie umowa kredytu ratalnego.
 • Miesięczna rata
  300,00 zł
 • Kwota do spłaty
  13 199,95 zł
 • Oprocentowanie
  15,56%
 • Prowizja
  0,11%
Kredyt z karencją w spłacie pierwszej raty z wnioskowaną kwotą 10 000 zł na 44 miesiące bez dodatkowych usług oferowanych przez bank. Oferta dostępna jest dla pełnoletnich osób fizycznych, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i których na dzień zawarcia umowy o kredyt gotówkowy nie łączyła z Santander Consumer Bankiem, Santander Consumer Finanse S.A. lub AIG Bank Polska S.A. żadna umowa kredytowa lub łączyła wyłącznie umowa kredytu ratalnego
3.

Kredyt gotówkowy online Santander Consumer Bank

Santander Consumer Bank
 • Miesięczna rata
  461,40 zł
 • Kwota do spłaty
  11 073,67 zł
 • Oprocentowanie
  9,99%
 • Prowizja
  0%
Oferta przeznaczona dla nowych klientów posiadających pełną zdolność do czynności prawnych oraz przynajmniej 12 miesięcy pozytywnej historii kredytowej w BIK i dla których będzie to pierwszy kredyt w tym banku.
Złóż wniosek

Karta kredytowa a kredyt - ocena przydatności

W sytuacji, gdy potrzebujesz gotówki, nie ma większego znaczenia, z którego produktu skorzystasz. Zarówno pobierając gotówkę kartą kredytową z bankomatu, jak i zaciągając kredyt, poniesiesz określone koszty.

W przypadku, gdy musisz zrobić zakupy czy skorzystać z usług, za które możesz zapłacić bezgotówkowo, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie karta kredytowa. Zakładając, że jesteś już jej posiadaczem, wystarczy, że użyjesz "kredytówki" w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Po drugie, wykorzystując okres bezodsetkowy, możesz odłożyć wydatek w czasie. Po trzecie, masz możliwość zapłacenia kwoty minimalnej i przesunięcia pozostałej części na jeszcze odleglejszy termin (np. do chwili, gdy wpłynie Twoja pensja, skończy Ci się lokata itp.).

Coraz więcej banków umożliwia klientom samodzielne rozłożenie na określoną liczbę rat transakcji przekraczających określoną wartość. Wystarczy wykonać kilka ruchów w bankowości elektronicznej. Jest to więc rozwiązanie łączące zalety karty kredytowej (natychmiastowa dostępność środków) z możliwościami kredytu (raty, które nie obciążają jednorazowo domowego budżetu). Decydując się na taki ruch, bank poinformuje Cię ile wynosi oprocentowanie, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) oraz ewentualne inne koszty. Oczywiście dowiesz się też, do kiedy musisz spłacić kolejne raty.

Tu płacisz, tam zyskujesz

Warto jeszcze zwrócić uwagę na kwestię ubezpieczeń. Bywa, że przy zaciąganiu kredytów na kwoty liczone w dziesiątkach czy setkach tysięcy złotych banki wymagają zawarcia ubezpieczenia, np. na życie lub od utraty pracy, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla banku, że zobowiązanie zostanie spłacone. Tym samym pożyczkodawca mniej ryzykuje, ale to Ty za to płacisz.

Sięgnięcie po kartę kredytową, nawet z wysokim limitem kredytowym, nie wiąże się z koniecznością zawarcia polisy ubezpieczeniowej. Wręcz przeciwnie, to posiadacz "kredytówki" może zyskać za darmo lub za niewielką opłatą pakiet ubezpieczeń. Najczęściej ochrona dotyczy zdarzeń związanych z domowymi awariami (np. wezwanie hydraulika, ślusarza), samochodem (np. drobne naprawy, holowanie pojazdu) lub zdrowiem (np. skorzystanie z porady lekarzy, wezwanie pielęgniarki).

Decyzja należy do Ciebie

Jak widzisz, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który produkt - kredyt gotówkowy czy karta kredytowa - jest lepszy, bardziej praktyczny. Decydujące znaczenie mają Twoja aktualna sytuacja życiowa, wysokość nieoczekiwanych wydatków, za które musisz zapłacić, a także Twoja dotychczasowa współpraca z instytucjami finansowymi.

Patrząc przyszłościowo i myśląc strategicznie, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z karty kredytowej, która jest bezpłatna po spełnieniu prostych warunków aktywności. Dzięki temu będziesz miał zawsze w zasięgu ręki dodatkowe pieniądze, a płatności "kredytówką" pozwolą Ci zbudować pozytywną historię kredytową w BIK. To z kolei przełoży się na korzystne warunki kredytu gotówkowego, gdybyś musiał go zaciągnąć.

Ostateczna decyzja z jakiego produktu kredytowego skorzystać – jak zawsze – należy do Ciebie.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
C
Czarek
Gość

To takie sztuczne rozważenia. Dla niewielkich potrzeb, które da się szybko spłacić, zdecydowanie wybierałbym kartę kredytową. Po kredyt sięgałbym tylko przy jakiejś większej kwocie, którą spłacałbym przynajmniej przez kilkanaście miesięcy

Odpowiedz

A
Ania
Gość
@Czarek

w sumie są jeszcze odroczone płatności... też warto rozważyć jako alternatywa przede wszystkim dla karty

Odpowiedz