Płatności zbliżeniowe

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

146 publikacji 4488 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


2 komentarze
Płatności zbliżeniowe
Spis treści

Kiedy myślimy o zapłacie za zakupy np. w sklepie, zwykle przychodzą nam do głowy dwie podstawowe metody: karta i gotówka. Rozwój technologii bankowych sprawił, że nie musimy już za każdym razem wsuwać “plastiku” do terminala i potwierdzać transakcję PIN-em. Wraz z pojawieniem się pierwszych kart zbliżeniowych płatności w sklepach zmieniły się na bardziej wygodne i szybkie, a z czasem klienci banków zyskali możliwość płacenia także urządzeniami mobilnymi. Oto kilka kwestii, które warto wiedzieć o płatnościach zbliżeniowych.

Jak działają płatności zbliżeniowe?

Niezależnie od tego, czy płacisz przy użyciu karty płatniczej, telefonu, czy zegarka, transakcja dokonywana zbliżeniowo wygląda tak samo. Powinieneś przyłożyć “plastik” bądź inny instrument płatniczy i poczekać na potwierdzenie w postaci krótkiego dźwięku w terminalu POS. Dla płatności powyżej 100 zł musisz podać kod PIN (przy transakcjach mobilnych może to wyglądać inaczej).

Płatność kartą zbliżeniową

Karty zbliżeniowe to karty płatnicze umożliwiające płatności bezstykowe. Fizycznie są to karty chipowe lub karty zarówno z chipem jak i paskiem magnetycznym, posiadają jednak dodatkową wbudowaną antenkę umożliwiającą dokonywanie transakcji poprzez zbliżenie karty do terminala płatniczego. W Polsce kartami zbliżeniowymi można dokonywać szybkich płatności do 100 zł bez podawania numeru PIN (powyżej tej kwoty również jest to możliwe, należy jednak zatwierdzić transakcję PIN-em lub podpisem). Obecnie banki oferują klientom karty VISA payWave oraz MasterCard PayPass, a same karty zbliżeniowe stanowią już ok. 92,5% wszystkich kart w obiegu.

Poza kartami zbliżeniowymi dostępne są także inne nośniki, umożliwiające realizację płatności bezstykowych. Mowa tu m.in. o naklejkach zbliżeniowych, które można umocować na telefonie komórkowym. Na polskim rynku można znaleźć także inne bezstykowe nośniki (tzw. bipery), w formie zegarków, breloczków i opasek zbliżeniowych. Dzięki nim, możesz zapłacić za zakupy (do 100 zł) bez konieczności noszenia ze sobą karty debetowej. Więcej napisaliśmy w artykule o gadżetach zbliżeniowych.

Popularność, jaką cieszą się karty zbliżeniowe, wywołała szeroką dyskusję o ich bezpieczeństwie. Fakt, że można dokonywać płatności na niewielkie kwoty bez konieczności zatwierdzania transakcji PIN-em, sprawia, że w przypadku kradzieży karty zbliżeniowej, łatwo możemy stracić gotówkę z konta, a nawet doprowadzić do powstania salda debetowego. Przypadki kradzieży kart bezstykowych i bezradność ich użytkowników w takich sytuacjach przyczyniły się do zrewidowania dotychczasowej polityki banków w tym zakresie. 30 września 2013 r. Rada ds. Systemu Płatniczego przy NBP przyjęła ważną rekomendację w zakresie bezpieczeństwa kart zbliżeniowych. Nałożyła ona na banki, organizacje płatnicze i innych uczestników systemu płatniczego następujące obowiązki:

  • Rekomendacje w zakresie ulepszenia procedur związanych z wydawaniem kart zbliżeniowych – banki powinny umożliwić klientom włączenie bądź wyłączenie funkcji zbliżeniowej na karcie płatniczej, a przede wszystkim poinformować go o takiej możliwości; w razie braku opcji wyłączenia funkcji zbliżeniowej bank powinien zapewnić klientowi wybór karty bez funkcji zbliżeniowej. Ta rekomendacja nałożyła także na banki obowiązek informowania klienta m.in. o tym, czym jest funkcjonalność zbliżeniowa, jakie są limity transakcji, sposoby autoryzacji, o sposobach postępowania w razie kradzieży.
  • Rekomendacje w zakresie zwiększenia świadomości posiadaczy kart z funkcją zbliżeniową, w tym poprzez edukację – uczestnicy systemu płatniczego mają promować bezpieczeństwo kart zbliżeniowych, edukować społeczeństwo w tym zakresie poprzez kampanie społeczne, akcje marketingowe, a także przeszkolenie pracowników banków.
  • Rekomendacje w zakresie ustalenia podziału odpowiedzialności za transakcje nieautoryzowane między wydawcą karty zbliżeniowej a jej posiadaczem – przepisy prawne wskazywały, iż w razie utraty karty jej posiadacz odpowiadał za nieuprawnione transakcje do równowartości kwoty 150 EUR. Rekomendacja zobowiązała banki do wdrożenia procedur ograniczających odpowiedzialność posiadaczy kart zbliżeniowych do równowartości 50 EUR (jeśli bank umożliwił klientom wyłączenie/włączenie funkcji zbliżeniowej bądź korzystanie z kart bez tej funkcji) lub całkowite wyłączenie odpowiedzialności posiadacza (jeśli bank nie umożliwił klientowi wyłączenia funkcji zbliżeniowej ani korzystania z kart bez tej funkcji).

Powyższe rekomendacje miały zwiększyć bezpieczeństwo klientów dzięki umożliwieniu im wyboru między funkcjonalnością zbliżeniową a kartami bez takiej funkcji. Ponadto ograniczyły one odpowiedzialność posiadaczy kart zbliżeniowych za nieuprawnione transakcje kartą. Banki wdrożyły te rekomendacje, pozwalając klientom wyłączyć funkcję zbliżeniową.

Płatność zbliżeniowa telefonem

Płatność zbliżeniowa możliwa jest także przy użyciu telefonu. Wystarczy odpowiednie urządzenie z anteną NFC, aby móc wygodnie płacić smartfonem. Więcej znajdziesz w artykule “Płatności telefonem”.

Płatność zbliżeniowa zegarkiem

Technologia zbliżeniowa dostępna jest także w nowoczesnych smartwatchach. W tekście “Płatności zegarkiem” przyjrzeliśmy się bliżej tej metodzie dokonywania transakcji.

Gdzie można płacić zbliżeniowo?

Płatności zbliżeniowe są dostępne na każdym kroku. Czy to w sklepie, w kinie, czy restauracji - wszędzie możesz znaleźć symbol oznaczający możliwość dokonania transakcji bezstykowo:

Symbol płatności zbliżeniowych

Możemy śmiało powiedzieć, że płatności zbliżeniowe są dostępne wszędzie tam, gdzie możliwe są płatności kartą. Liczba takich miejsc rośnie, a różne programy wspierające przedsiębiorców w akceptacji transakcji bezgotówkowych (np. Polska Bezgotówkowa) przyczyniają się do coraz szerszej ich dostępności.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
T
Tomasz
Gość

Przy Apple Pay nie obwiązuje limit 100 pln.

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Tomasz

Nie, ale tam każdą transakcję potwierdzasz biometrycznie. Nic dziwnego, że nie trzeba limitów.

Odpowiedz