Wróć

Zmiany opłat za Konto Przekorzystne w Banku Pekao

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

20 komentarzy
Zmiany opłat za Konto Przekorzystne w Banku Pekao
Spis treści

Kiedy banki wprowadzają podwyżki opłat, zwykle uzasadniają to rosnącymi kosztami obsługi klientów i inflacją. Pekao SA w podobnym tonie tłumaczy zmiany w taryfie, które zaczną obowiązywać od 1 września br.

Tańsze Konto Przekorzystne

Najlepszą zmianą z punktu widzenia posiadaczy ROR-ów w Pekao jest zlikwidowanie opłaty za prowadzenie głównego rachunku – Konta Przekorzystnego. Do tej pory uniknięcie 6-złotowej opłaty było możliwe pod warunkiem zapewnienia min. 500 zł wpływu i dokonania jednej transakcji kartą/PeoPay; od września nie trzeba będzie spełniać tego wymogu.

Nieco więcej za kartę i wpłaty/wypłaty w oddziale

A co z kartą debetową? Tu już nie jest tak kolorowo. Bank wprowadził rozróżnienie na karty standardowe (Mastercard Debit FX, PeoPay Kids i karty walutowe) i złote (Visa Debit Gold, Mastercard Debit Gold FX). Obsługa zwykłej debetówki do Konta Przekorzystnego będzie kosztowała 4 zł/m-c zamiast obecnych 3 zł i tu pozostaje warunek zwalniający z opłaty (wpływ 500 zł + 1 transakcja). Tego kosztu nie poniosą klienci poniżej 26 r.ż.

Dość istotną zmianą dla posiadaczy kart Visa jest wprowadzenie 1% prowizji za przewalutowanie transakcji zagranicznych. Dotyczy to zarówno złotej debetówki do ROR-u w złotych, jak i karty walutowej w USD i GBP.

Więcej zapłacimy także za wpłaty i wypłaty w oddziale. Do tej pory za wpłatę środków na nasze konto bank pobierał 5 zł, ale umożliwiał uniknięcie tej opłaty, a za pobranie pieniędzy klient nic nie płacił. Od września w obu przypadkach będzie obowiązywała jedna stawka - 8 zł.

W poniższej tabeli znajdziesz zestawienie najważniejszych zmian dla Konta Przekorzystnego:

Zmiany opłat za Konto Przekorzystne do września 2021 r.

Opłata

Do 31 sierpnia 2021 r.

Od 1 września 2021 r.

Prowadzenie rachunku

6 zł (można uniknąć pod warunkiem zapewnienia wpływu min. 500 zł i wykonania jednej transakcji kartą/PeoPay)

0 zł

Obsługa karty debetowej

3 zł (można uniknąć pod tym samym warunkiem)

4 zł (można uniknąć pod warunkiem zapewnienia wpływu min. 500 zł i wykonania jednej transakcji kartą/PeoPay)

Cashback

0,99 zł

2 zł

Przewalutowanie transakcji

0 zł

1% dla karty Visa Debit Gold, bez prowizji dla pozostałych kart

Wpłata gotówki w oddziale

5 zł

Opłata nie jest pobierana, jeśli kwota wpłaty wynosi ponad 5 tys. zł, klient nie ma wydanej karty debetowej lub nie uruchomił aplikacji PeoPay, a także od wpłat w bilonie oraz gdy urządzenie samoobsługowe nie jest dostępne.

8 zł

Wypłata gotówki w oddziale

0 zł

8 zł

Droższe rachunki walutowe

Przeglądając zapisy dotyczące kont walutowych we wrześniowej taryfie opłat można naprawdę się przerazić. Obecnie za prowadzenie rachunku w euro, dolarach czy frankach płacimy ok. 5 zł, a jeśli do tego posiadamy Konto Przekorzystne, całkowicie unikamy tego kosztu.

Tymczasem w nowych dokumentach pojawia się złowrogo brzmiące sformułowanie o “kontach prowadzonych w walutach z ujemną stopą depozytową właściwego Banku Centralnego”. Istotnie nie brzmi to przyjaźnie, bank jednak wyjaśnia, że chodzi tu o rachunki w czterech głównych walutach – EUR, USD, GBP i CHF. Nowe regulacje uzależniają opłatę od średniomiesięcznego salda rachunku w miesiącu poprzednim:

  • 0 jednostek waluty dla salda do 19 999,99 EUR/USD/GBP/CHF,
  • 15 jednostek waluty dla salda od 20 000 do 49 999,99 EUR/USD/GBP/CHF,
  • 30 jednostek waluty dla salda od 50 000 do 99 999,99 EUR/USD/GBP/CHF,
  • 100 jednostek waluty dla salda od 100 000 do 499 999,99 EUR/USD/GBP/CHF,
  • 200 jednostek waluty dla salda od 500 000 EUR/USD/GBP/CHF.

Co w sytuacji, jeśli mamy wysokie saldo konta? Wciąż możemy uniknąć opłaty za dany miesiąc, jeśli w poprzednim wykonaliśmy choć jeden przelew wewnętrzny z konta walutowego LUB zapewniliśmy wpływ wewnętrzny na rachunek walutowy. Łączna kwota tych operacji powinna wynosić min. 1000 jednostek danej waluty.

Konta w administracji bardziej opłacalne

Posiadacze rachunków wycofanych z oferty – Eurokonta Mobilnego, Optymalnego, Junior, OK, Start i Podstawowego – mają tym razem powody do zadowolenia. Pekao obniża do 0 zł opłatę za prowadzenie tych kont, co z pewnością będzie pozytywną zmianą dla posiadaczy tych rachunków.

W przypadku zwykłych kart debetowych wciąż będzie można wykonać 4 transakcje i obniżyć nawet do 0 zł opłatę za obsługę debetówki (dla kart złotych ta zasada obowiązuje tylko dla debetówek wydanych do 31 sierpnia 2021 r.). Korzystanie z karty będzie kosztowało 4 zł miesięcznie z licznymi wyjątkami, np. w przypadku Eurokonta Mobilnego 6 zł, a dla Eurokonta Intro - 3 zł.

Kilka pomniejszych zmian

W taryfie, która zacznie obowiązywać za 3 miesiące, znalazły się także dodatkowe opłaty. Bank Pekao zacznie pobierać 5 zł za ustanowienie lub zmianę pełnomocnictwa przez bankowość elektroniczną i aż 20 zł za złożenie takiej dyspozycji w oddziale, z kolei zmiana limitów dla przelewów lub transakcji wypłaty kartą dokonywana w placówce będzie nas kosztować 10 zł.

Pozytywnym aspektem nadchodzących zmian będzie Internetowa Strefa Seniora przygotowana z myślą o osobach powyżej 60 roku życia. Znajdą się tam na przykład porady dotyczące spraw bankowych, które można załatwić bez wizyty w oddziale, dodatkowo już teraz uruchomiono specjalną Infolinię dla Seniorów pod numerami 801 365 365, 22 591 22 32.

Zmiany na plus i na minus

Cieszy nas, że Pekao zdecydował się na uproszczenie opłat dla swojego podstawowego rachunku – Konta Przekorzystnego. Po wakacjach jego prowadzenie będzie bezpłatne i choć za kartę zapłacimy ciut więcej, to wciąż w prosty sposób da się uniknąć za to opłaty, a jeśli zrezygnujemy z debetówki, możemy nawet cieszyć się darmowym rachunkiem! Warto także pamiętać, że tylko karty Mastercard (czyli większość) pozwolą nam ominąć prowizję za przewalutowanie.

Zmiany dla kont walutowych niestety nie ucieszą osób, które utrzymywały w walucie kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy. Tu trzeba się będzie liczyć z pewną opłatą lub postarać się co miesiąc wykonać przelew wewnętrzny na określoną kwotę.

Mówi się, że “diabeł tkwi w szczegółach” i tak jest w tym przypadku. Z jednej strony mamy obniżki, z drugiej bank na innym polu nieco podnosi opłaty. Czy spodoba się to klientom? Czas pokaże.

Komentarze

(20)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
N
nadruki na odzieży
Gość

Dla mikro firm – to czysta tragedia, nic tylko opłaty za konto, za każdy przelew … Żenada

Odpowiedz

S
Stanislaw
Gość

Dziwna sytuacja w banku Pekao s.a. ! Bank pobrał za wrzesień opłatę po 7 zł od każdego przelewu wewnętrznego z konta oszczędnościowego wykonanego mobilnie. Na infolinii banku powiedziano mi ze to błąd techniczny jednakże nie wiadomo czy zwracane opłaty będą się odbywać automatycznie czy konieczna będzie reklamacja. A jeśli ktoś przeoczy taką opłatę? A co z odsetkami za zwłokę przy zwrotach, dziś mamy 4 października a korekta została nie dokonana?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Stanislaw

Jeśli bank nie zwrócił Ci jeszcze błędnie pobranej opłaty, warto złożyć reklamację.

Odpowiedz

K
Klient
Gość

Wprowadzanie przez państwowy bank opłaty za jedną wypłatę gotówki w miesiącu to karygodne działanie na niekorzyść klienta. Przypominam, że od 2 lat obowiązuje ustawa wydana w oparciu o dyrektywę unijną o prawie do darmowego konta, które gwarantuje 5 bezpłatnych transakcji, a jedna w miesiącu wypłata gotówkowa z pewnością do nich należy. Przypominam również, że prezydent podpisał właśnie ustawę o płatnościach gotówkowych i ograniczanie przez zrepolonizowany bank dostępu klientom do gotówki jest nie na miejscu.

Odpowiedz

B
Bosmanek
Gość
@Klient

Jeśli nie odpowiadają Ci opłaty, zawsze możesz założyć Podstawowy Rachunek Płatniczy. Takie konto jest w każdym banku, w pekao też.

Odpowiedz

M
Magdalena
Gość

A jaka jest opłata za płatność kartą za granicą

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Magdalena

Za płatność kartą w sklepie nie ma opłaty, jednak bank od 1 września naliczy 1% za przewalutowanie.

Odpowiedz

M
Magdalena
Gość
@Aldona Derdziak

Czyli to jest jedyną opłata jaka bank pobierze


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Magdalena

Tak. Pamiętaj jednak, że to nie dotyczy bankomatów.

Odpowiedz

M
Magdalena
Gość
@Aldona Derdziak

No to super bo w banku Śląskim różnica przy płatności kartą debetowa i kredytowa przy kwocie 100 BGN to prawie 7 zł . Więc będę płacić kartą z pekao

Odpowiedz

M
Magdalena
Gość

Czyli jeśli wypłacane za granicą ( Visa gold) to place 3 procent prowizji i jeden procent za przewalutowanie ? A jak wyglada opłata przy płatności kartą też jest prowizja plus opłata za przewalutowanie ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Magdalena

Dla karty Visa Gold wydanej do Konta Przekorzystnego, od 1 września opłata za wypłaty z bankomatów wyniesie 2,3%, min. 5 zł i do tego jeszcze 1% za samo przewalutowanie transakcji. Przy zwykłej płatności kartą będzie to tylko 1% za przewalutowanie.

Odpowiedz

K
Ka_Myk
Gość

W nowej taryfie opłat widnieje zapis: "W przypadku wpływu na rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wynagrodzenia lub innych regularnych zasileń na kwotę jednorazowo min. 500 zł (z wyłączeniem wpłat gotówki, wpływów z tytułu rozliczenia depozytów terminowych lub udzielonych kredytów i pożyczek oraz przelewów pomiędzy rachunkami własnymi klientów) oraz dokonania w poprzednim miesiącu kalendarzowym min. 1 transakcji bezgotówkowej daną kartą debetową wydaną do konta, w kolejnym miesiącu kalendarzowym opłata wynosi 0 zł"

Czy należy to rozumieć, że od września przelewy ze swojego konta w innym banku nie będą już zwalniały z opłaty za kartę?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Ka_Myk

Taki zapis obowiązuje też obecnie. Przelewy z kont klienta w innym banku są dozwolone, tutaj chodzi o przelewy z Twoich innych kont w Pekao SA.

Odpowiedz

M
Magda
Gość

Czy nadal można płacić kartami mastercard bez przewalutowań (po kursie mastercarda), nawet jak się nie ma konta przekorzystnego?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Magda

Tak, zasady obowiązują dla wszystkich kart Mastercard.

Odpowiedz

D
Damian
Gość

I jeszcze co znaczy saldo średniomiesięczne? Jeśli na konto walutowe Pekao wpłacę 100 000 euro, a za dwa dni wypłacę całość, to ile zapłacę za konto?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Damian

Średniomiesięczne saldo wyliczane jest jako średnia arytmetyczna sald w poszczególnych dniach (na koniec każdego dnia).

Odpowiedz

D
Damian
Gość

Co bank rozumie przez przelew wewnętrzny z lub na konto walutowe? Chodzi o przelew np. z konta w euro na dolarowe? Przecież to kompletnie nieopłacalne, bo doliczą spread walutowy.

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Damian

Dokładnie piszą tak:


Posiadacz wykonał z tego Konta Walutowego min 1 polecenie przelewu wewnętrznego na dowolny inny rachunek w Banku prowadzony w innej walucie lub• na to Konto Walutowe wpłynęło min 1 polecenie przelewu wewnętrznego z dowolnego innego rachunku w Banku prowadzonego w innej walucie

Można to też rozumieć jako przelew np. z konta w euro na konto w złotych (czyli innej walucie niż euro w tym przypadku), ale nie mam tu pewności. Dziwnie to sformułowali...

Odpowiedz