Konto walutowe

🏆 Ranking kont walutowych – Październik 2021 r.

Lp. Nazwa konta Bank Obsługiwane waluty Prowadzenie Karta  Bankomaty za granicą Konto osobiste 
🥇Kantor Walutowy Alior Bank EUR, USD, CHF, GBP i 18 innych 0 zł 0 zł 0 zł / 9 zł Nie 
🥈eKonto walutowe mBank EUR, USD, CHF, GBP i 7 innych  0 zł 30 zł lub 0 zł / 7 zł 0 zł  Nie 
🥉Konto Walutowe T-Mobile Usługi Bankowe EUR, USD, GBP, CHF 0 zł  0 zł  0 zł  Tak 
4. Konto Walutowe Getin Bank EUR, USD, GBP, CHF  0 zł  0 zł  0 zł / 4,5%, min. 10 zł / 2 EUR / USD / GBP / CHF Tak 
5. Konto Walutowe Bank Millennium EUR, USD, GBP, CHF  1 EUR / 1 GBP / 2 USD / 2 CHF 1 EUR   1,5 / 2 EUR Tak 

Konto walutowe na różne okazje

W ofertach banków prym wiodą rachunki osobiste i wydawane do nich karty debetowe. Równie popularne są konta oszczędnościowe i lokaty terminowe, jednak coraz więcej osób dostrzega zalety innego produktu – rachunku prowadzonego w obcej walucie.

Konto walutowe, bo o nim mowa, przyda Ci się przy wielu okazjach. Po pierwsze, nie będziesz musiał zlecać przelewów zagranicznych z konta w złotych i narażać się na koszty przewalutowania. Zamiast tego taką operację wykonasz z konta walutowego, przelewając bezpośrednio euro czy dolary.

Po drugie, rachunek w walucie obcej może okazać się niezbędny przy dłuższym pobycie za granicą, np. na Erasmusie lub wyjeździe w celach zarobkowych. Jeśli chcemy otrzymywać wynagrodzenie / stypendium bezpośrednio w walucie, warto wcześniej pomyśleć o odpowiednim rachunku.

Po trzecie, konto walutowe będzie także przydatne podczas zakupów w zagranicznych sklepach, nie tylko tych stacjonarnych, ale też internetowych. Jeśli zamówimy do niego kartę w euro/dolarach (a lepiej – kartę wielowalutową), będziemy mogli wygodnie zapłacić za towary lub usługi i nie poniesiemy kosztów przewalutowania.

Ranking kont walutowych pomoże w decyzji

Oferta rachunków walutowych w naszych bankach daje spore pole manewru. Choć są instytucje, w których takich kont nie znajdziemy, to pozostałe banki rekompensują te braki. Zwykle konta walutowe prowadzone są w najpopularniejszych walutach – euro, dolarze amerykańskim i funcie brytyjskim, coraz częściej jednak pojawiają się też inne waluty, takie jak franki, korony czeskie, szwedzkie itp.

Same opłaty za rachunki w walucie obcej także są zróżnicowane. W grę wchodzi tu nie tylko samo prowadzenie konta, ale także koszty związane z kartą debetową, wypłatami z bankomatów i – co ważne – z przelewami walutowymi. Te ostatnie zwykle kosztują tyle samo, co operacje walutowe z rachunku w złotych, jednak opłaty za przesyłanie środków w euro obecnie nie mogą już być droższe niż standardowe przelewy w złotych.

Mnogość różnych kosztów i warunków pozwalających uniknąć opłat sprawia, że czasem trudno wybrać odpowiedni rachunek w zagranicznej walucie. Wtedy z pomocą przychodzi ranking kont walutowych, gdzie łatwo porównamy interesujące nas parametry. Pamiętajmy o tym przydatnym narzędziu.

Najlepsze konto walutowe nie musi być najtańsze

Wybór konta walutowego nie jest sprawą prostą. Same opłaty to jedno, jednak taki rachunek trzeba jakoś zasilić wybraną walutą. Zanim zdecydujemy się na konto w obcej walucie, sprawdźmy, jakie będziemy mieć możliwości wpłaty lub przelewu takiej waluty. Idealnie, aby bank dysponował też własnym kantorem internetowym, który umożliwi tanią wymianę złotówek na walutę obcą. Kiedy uwzględnimy te wszystkie kwestie, będziemy pewni, że wybraliśmy najlepsze konto walutowe.

Najnowsze artykuły