Konto bankowe za granicą. Jak i gdzie otworzyć rachunek w zagranicznej instytucji?

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1156 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


68 komentarzy
Konto bankowe za granicą. Jak i gdzie otworzyć rachunek w zagranicznej instytucji?
Spis treści

Jak wiadomo, podejmowanie panicznych kroków – zwłaszcza w kwestiach finansowych – nie jest wskazane. W żadnym wypadku nie sugerujemy również, że „ucieczka” z kapitałem za granicę to jedyne słuszne wyjście.

Z drugiej strony, nie da się ukryć, że słabnąca złotówka oraz, delikatnie rzecz ujmując, niestabilna sytuacja geopolityczna sprawiły, że w ostatnich dniach rośnie liczba osób zainteresowanych otwarciem kota w zagranicznym banku (czego liczne dowody odnajdujemy na naszej skrzynce redakcyjnej).

Nie zachęcamy ani nie oceniamy; ale jeśli podjąłeś już decyzję o otwarciu konta w innym kraju, to jesteśmy od tego, by Ci to ułatwić, podsuwając przynajmniej kilka dostępnych opcji. Ostateczna decyzja i tak należy do Ciebie.

Czy można założyć konto bankowe za granicą?

Odpowiedź na to podstawowe pytanie jest akurat bardzo prosta – tak, jest to możliwe. I nie jest to bynajmniej dobra wola zagranicznych bankowców, gdyż (przynajmniej na terenie Unii Europejskiej) takie prawo gwarantują unijne przepisy. Zgodnie z dyrektywą z 2013 r. państwa członkowskie muszą zagwarantować, by obcokrajowcy zamierzający otworzyć rachunek bankowy nie byli dyskryminowani ze względu na obywatelstwo lub miejsce zamieszkania. Reasumując, możemy w dowolnym kraju Wspólnoty otworzyć tzw. podstawowy rachunek płatniczy (PRP) i to bez stałego adresu pobytu na terytorium tego państwa.

O uzupełnienie tej wiedzy poprosiłem Beatę Szymańską – redakcyjną koleżankę, która swego czasu dokładnie przeanalizowała temat podstawowego rachunku płatniczego. Jej zdaniem dyrektywa nie zabrania otwarcia PRP w innym państwie UE nawet, jeśli posiadamy już konto bankowe w swoim kraju. Jakby tego było mało, bank jest zobowiązany pomóc klientowi w przeniesieniu PRP do zagranicznej instytucji (art. 11).

W praktyce jednak proces otwarcia konta w tradycyjnym banku za granicą nie musi być wcale prosty. Jest tak dlatego, że banki muszą jednocześnie respektować wytyczne zawarte w kolejnej unijnej ustawie z 2015 r. (tzw. AML/CFT, Anti-Money Laundering and Countering the Financing of Terrorism). Oznacza to, że zanim otworzą obcokrajowcowi konto, muszą zyskać pewność, że przebywa on na ich terytorium legalnie i nie zamierza wykorzystać systemu finansowego do celów niezgodnych z prawem, takich jak oszustwo czy pranie pieniędzy. W efekcie klient musi przedstawić dokumenty uwiarygadniające jego status, np. dowód osobisty wydany na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, dodatkowy dokument zawierający adres zamieszkania itp. Warto w tym miejscu podkreślić, iż w zależności od kraju (a nawet od banku) te dokumenty mogą być bardzo różne.

Procedury zakładania konta online w większości instytucji uniemożliwiają taką weryfikację. Jeśli więc nie posiadamy statusu rezydenta w danym kraju, to bez wizyty w oddziale się nie obędzie. „Przykładem niech będzie hiszpański Santander, który – choć posiada w ofercie rachunek przeznaczony właśnie dla nierezydentów – wymaga podpisania umowy o takie konto w swojej placówce po okazaniu płatnego certyfikatu wydanego przez policję lub urząd imigracyjny” – wyjaśnia Beata. W przypadku państw spoza UE lub produktów bankowych innych niż zwykłe konto osobiste możliwości naturalnie są jeszcze bardziej ograniczone.

Warto wiedzieć: Pamiętaj, że w pełni anonimowe konto bankowe za granicą, zwłaszcza na terenie UE, nie istnieje – wszystkie licencjonowane instytucje finansowe podlegają regulacjom, które wykluczają założenie konta bez konieczności weryfikacji danych osobowych klienta.

Jak założyć konto bankowe za granicą online?

Wniosek jest prosty – jeśli mówimy o tradycyjnych, zagranicznych instytucjach finansowych, to założenie konta w zdecydowanej większości przypadków możliwe będzie jedynie przy okazji osobistej wizyty w oddziale. O ile więc nie mieszkasz tuż przy granicy lub z jakiegokolwiek innego powodu nie zamierzasz jej w najbliższym czasie przekraczać, pozostaje skorzystanie z oferty tzw. banków mobilnych lub fintechów.

Te nie są już obecnie ani niczym nowym, ani zaskakującym, ani tym bardziej „niebezpiecznym” – o ile posiadają stosowne licencje, muszą działać według tych samych zasad, które obowiązują tradycyjne banki, a kontrolą ich działalności zajmuje się nadzór finansowy danego kraju.

W ich przypadku standardem jest możliwość zdalnego otwarcia konta z wykorzystaniem dobrze znanych mechanizmów weryfikacji (fotografii dowodu tożsamości i twarzy, ew. wideorozmowy). Zresztą, tego typu instytucje zwyczajowo nie posiadają nawet placówek.

Dobre konto bankowe za granicą (przez Internet) – jakie powinno być?

Tak czy inaczej, w obecnej sytuacji najbardziej praktyczne byłoby otwarcie rachunku w banku, który:

 • pozwala na zdalne zakładanie konta bankowego za granicą,
 • w istocie jest bankiem, tzn. posiada licencję bankową i gwarantuje ochronę depozytów (na wzór polskiego BFG);
 • umożliwia przechowywanie środków w obcej walucie (np. euro), co pozwoliłoby na ochronę przed spadkiem wartości złotego;
 • oferuje kartę płatniczą,
 • nie pobiera wygórowanych opłat.

Konto bankowe za granicą – gdzie szukać?

Oto instytucje, które albo łączą wszystkie wspomniane korzyści, albo przynajmniej oferują część z nich. Lista nie jest długa, ale za to ogranicza się do popularnych i sprawdzonych instytucji.

Aion Bank

Bank mobilny, który w ubiegłym roku z przytupem wkroczył na polski rynek, spełnia prawie wszystkie kryteria naszych poszukiwań. „Prawie”, bo po ostatniej zmianie cennika Aion nie oferuje już bezwarunkowo bezpłatnego planu taryfowego.

 • Konto
  0 zł / 5 zł

 • Karta
  0 zł
 • Bankomaty
  0 zł / 1%

 • Przelew internetowy
  0 zł
Przewalutowanie transakcji w walutach obcych po kursie międzybankowym.

Oprócz tego mamy jednak komplet – licencja Narodowego Banku Belgii i Europejskiego Banku Centralnego, gwarancje ze strony belgijskiego funduszu gwarancyjnego, możliwość otwarcia (poza kontem osobistym) konta oszczędnościowego w euro, a także kartę – zarówno fizyczną, jak i wirtualną.

Jako bonus potraktujmy wymianę walut po kursie międzybankowym, platformę do inwestowania, aplikację dostępną w języku polskim oraz polską obsługę klienta na czacie. Ciekawostką jest fakt, że założycielem banku, pomimo brukselskiej siedziby, jest Polak, Wojciech Sobieraj. Instytucja posiada oddział w Polsce kierowany przez Karola Sadaja.

Revolut

O tym banku (początkowo działającego jako fintech wywodzący się z Wielkiej Brytanii) słyszał chyba każdy. Odkąd Revolut zyskał licencję bankową na Litwie, rozszerzył zakres usług, stając się bankiem z prawdziwego zdarzenia. Jego klienci mają już dostęp nie tylko do rachunków bankowych w wielu (również dość egzotycznych) walutach, ale także oszczędności, inwestowania, a nawet kredytów.

Co istotne, Revolut oferuje również darmowy plan, który daje całkiem sporo możliwości, w tym korzystną wymianę walut po kursie międzybankowym. Aplikacja jest dostępna po polsku.

Karta Revolut

Revolut
 • Karta
  0 zł
 • Koszt przewalutowania
  0 zł / 0,5% / 1% / 2%

 • Bankomaty za granicą
  0 zł / 2%, min. 5 zł

 • Wymagane konto
  Revolut

Czy coś może zmącić ten idealny obraz? Po pierwsze, trudno zakładać, by w obecnych okolicznościach litewska gwarancja była przez posiadaczy kapitału bardziej pożądana od gwarancji rodzimego BFG.

Po drugie, czujemy się w obowiązku przypomnieć, że współzałożycielem Revoluta jest Rosjanin – Nikołaj Storonski (rozkręcił startup wraz z… Ukraińcem, Władem Jacenko). W dodatku oświadczenie Storonskiego w kwestii napaści Rosji na Ukrainę, mówiąc eufemistycznie, nie spotkało się z powszechnym uznaniem. Równie kontrowersyjne, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń, są źródła finansowania fintechu; ten pozyskiwał bowiem ogromne środki z funduszu powiązanego z Kremlem.

Z drugiej strony, Revolut aktywnie współpracuje z Czerwonym Krzyżem, czego dowodem było udostępnienie klientom z kilku krajów (w tym Polski) możliwości przekazywania datków na rzecz pomocy humanitarnej dla Ukraińców. W ten sposób w ciągu 2 tygodni od wybuchu wojny udało się zebrać ponad 10 mln euro. Poza tym Revolut szybko wdrożył uproszczoną procedurę dla uchodźców z Ukrainy, którzy chcieliby otworzyć konto, uchylając wymóg potwierdzenia prawa pobytu na terytorium obcego kraju.

To tyle z faktów – ocenę pozostawiamy Wam.

Blackcatcard

Zyskujące popularność Blackcatcard oferuje konto walutowe w euro, a do tego cashback z interesującym modelem jego naliczania. Do rachunku wydawana jest karta (wirtualna i fizyczna), a zarządzanie produktami możliwe jest z poziomu aplikacji mobilnej w języku angielskim.

Fintech nie pobiera miesięcznych opłat, darmowa jest nawet wysyłka karty. Z prowizjami spotkamy się m.in. po przekroczeniu miesięcznego limitu wypłat z bankomatów w strefie euro (200 EUR) oraz zlecając 6. i każdy kolejny przelew SEPA w danym miesiącu (0,20 EUR).

Największy minus? Brak gwarancji środków. Blackcatcard działa co prawda w pełni legalnie na licencji maltańskiego nadzoru finansowego, ale nie jako bank zagraniczny, a jedynie instytucja pieniądza elektronicznego.

 • Oferowany produkt
  konto walutowe (w EUR)

 • Przeznaczenie
  codzienne finanse (w EUR)
 • Opłaty
  0 EUR / 2 EUR

 • Obsługa klienta
  czat, e-mail

Nuri

Nuri (wcześniej znany pod nazwą Bitwala) jest czymś w rodzaju fintechowej „odnogi” niemieckiego solarisBanku.

Warto wiedzieć: Zjawisko marki funkcjonującej w ramach banku-matki było i jest obecne także na polskim rynku, czego przykładami są chociażby Inteligo (PKO BP), T-Mobile Usługi Bankowe (Alior Bank) czy Orange Finanse (mBank).

Dzięki temu, korzystając z Nuri, zyskujemy konto bankowe w euro z gwarancją depozytów i kartą debetową od Visy. Rachunek możemy rzecz jasna otworzyć zdalnie.

Opłaty? Przy mało aktywnym korzystaniu właściwie nie występują. Nuri nie pobiera prowizji ani za prowadzenie konta, ani za wydanie i korzystanie z karty. Darmowe są także wypłaty z bankomatów na całym świecie (w ramach limitu 3000 EUR) i przelewy SEPA. Z pewnymi opłatami muszą się natomiast liczyć osoby, które założą w Nuri portfel kryptowalutowy.

Uwaga! W sierpniu 2022 r. Nuri ogłosiło złożenie wniosku o upadłość. Oficjalnym powodem były problemy firmy z utrzymaniem płynności finansowej w dobie kryzysu.

Vivid

Na licencji solarisBanku działa również Vivid, czego konsekwencją jest gwarancja środków należących do jego klientów.

W darmowym planie Standard zyskujemy rachunek w euro z opcją przechowywania na subkontach środków w 40 walutach, fizyczną kartę, cashback (do 20 EUR / mies.) oraz darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie do równowartości 200 EUR.

Niestety, także i w tym przypadku mamy do czynienia z wątkiem rosyjskim. Instytucja powstała zaledwie trzy lata temu z inicjatywy Rosjan – Artema Yamanova i Alexandra Emesheva – w dodatku zatrudnionych wcześniej w powiązanym z władzą na Kremlu banku Tinkoff.

Bunq

Kolejnym popularnym bankiem mobilnym jest holenderski Bunq, posiadający tamtejszą licencję bankową i oferujący gwarancję środków.

W jego przypadku opłaty zależą już od konkretnego planu. W najtańszej opcji (Easy Bank) płacimy 2,99 EUR / mies. i otrzymujemy konto w euro oraz kartę fizyczną Mastercard. 5 pierwszych wypłat z bankomatów w miesiącu kosztuje po 0,99 EUR, potem stawka rośnie do 2,99 EUR.

Aktywnym użytkownikom Bunq proponuje droższe plany, które dają jednak znacznie większe możliwości – wystarczy wspomnieć o opcji tworzenia do 25 subkont w euro i korzystania z kart wirtualnych.

N26

Darmowe konto w euro w niemieckim banku i karta Mastercard – propozycja N26 już na pierwszy rzut oka wygląda rozsądnie; tyle, że kilka miesięcy temu bank ograniczył możliwość otwierania rachunków do zaledwie kilku krajów, wśród których niestety nie ma Polski.

Liczymy na to, że prędzej czy później sytuacja wróci do normy i N26 będzie kolejną opcją do rozważenia przez tych, którzy chcieliby otworzyć konto za granicą bez wychodzenia z domu.

 • Oferowany produkt
  konto walutowe w EUR

 • Przeznaczenie
  codzienne finanse (w EUR)
 • Opłaty
  0 EUR / 4,90 EUR / 9,90 EUR / 16,90 EUR
 • Obsługa klienta
  czat, infolinia

Podsumujmy w formie tabeli dostępne na ten moment rozwiązania:

Konta w zagranicznych fintechach i bankach mobilnych
Gwarancja środków / Kraj ochrony Przechowywanie środków w walucie obcej Karta płatnicza Opłaty Uwagi
Aion Bank tak / Belgia tak (EUR, GBP, USD i CHF) tak

Plan Light: 19,99 zł / mies. (opłata możliwa do uniknięcia przy zapewnieniu miesięcznego salda na koncie oszczędnościowym w PLN min. 5000 zł)

Plan Smart: 29,99 zł

Plan All-Inclusive: 49,99 zł

Aplikacja w języku polskim.

Polski założyciel.

Revolut tak / Litwa tak (subkonta w ponad 30 walutach) tak

Darmowy plan Revolut Standard.

Revolut Plus: 14,99 zł / mies.

Revolut Premium: 29,99 zł / mies.

Revolut Metal: 49,90 zł / mies.

Aplikacja w języku polskim.

Powiązania z Rosją (założyciel, kwestie finansowania).

Umożliwienie klientom finansowego wsparcia Ukrainy.

Blackcatcard nie tak (EUR) tak Darmowe konto i karta. Bezpłatne wypłaty gotówki i przelewy SEPA (w ramach limitów). Fintech ma status instytucji pieniądza elektronicznego (licencja na Malcie).
Nuri tak / Niemcy tak (EUR) tak Darmowe konto i karta. Bezpłatne wypłaty gotówki (w ramach limitu) i przelewy SEPA.

Marka w ramach niemieckiego solarisBanku.

Firma ogłosiła upadłość.

Vivid tak / Niemcy tak (EUR) tak

Darmowy plan Vivid Standard.

Vivid Prime: 9,90 EUR / mies.

Fintech funkcjonuje na licencji solarisBanku.

Powiązania założycieli z rosyjskim bankiem Tinkoff.

Bunq tak / Holandia tak (EUR na koncie głównym + inne waluty obce) tak

Easy Bank: 2,99 EUR / mies.

Easy Money: 8,99 EUR / mies.

Easy Green: 17,99 EUR / mies.

Bank deklaruje zaangażowanie w kwestii zmian klimatu i promuje postawy proekologiczne.

Opcje dla inwestujących (także w kryptowaluty)

Inne opcje? „Oszczędności można zabezpieczyć także z pomocą kryptowalut i kont inwestycyjnych u zagranicznych brokerów” – przypomina Marcin Kowalczyk, redakcyjny ekspert od inwestowania.

Czy krypto ochroni Twój kapitał?

„Kryptowaluty to w większości ryzykowne instrumenty finansowe, ale niektóre z nich całkiem nieźle sprawdzają się w roli wirtualnej gotówki, którą można trzymać poza systemem finansowym. Chodzi tu nie tyle o bitcoina czy ethereum, co o tzw. stable coiny, których wartość jest ściśle powiązana z wartością aktywa bazowego np. dolara amerykańskiego” – twierdzi.

Wspomniane stable coiny możemy przechowywać na portfelach sprzętowych i online, gdzie są do naszej wyłącznej dyspozycji; a jeśli zechcemy wymienić je na tradycyjne, obce waluty (np. euro czy dolary), pozostaje skorzystanie chociażby z giełdy kryptowalut. Do wypłaty rzeczywistych pieniędzy może się jednak przydać konto bankowe, choć warto zaznaczyć, że gdzieniegdzie dostępne są też bitomaty, które pozwalają wypłacać środki poza systemem bankowym.

Co z zagranicznymi brokerami?

Zdajemy sobie sprawę, że inwestowanie w kryptowaluty nie każdego przekona. Jeśli chcemy pozostać przy tradycyjnych walutach, to środki pieniężne możemy przesłać na zagraniczne konto brokerskie, które będzie podlegało nadzorowi i gwarancjom innego kraju.

„W odróżnieniu od zagranicznych banków brokerzy standardowo umożliwiają łatwe założenie rachunku przez Internet i to niezależnie od narodowości klienta. Trzeba mieć jednak na uwadze, że środki pieniężne są gwarantowane tylko do określonej kwoty np. 10 czy 20 tys. euro – zwykle znacznie wyższe są gwarancje dotyczące akcji i innych aktywów przypisanych do konta” – tłumaczy Marcin.

Co więcej, część brokerów umożliwia wypłatę środków tylko na konto, z którego dokonywane były wpłaty, więc – w kontekście przeniesienia kapitału za granicę – cała operacja może nie mieć większego sensu. Oczywiście jest możliwość, że w przypadku skrajnego scenariusza (takim byłaby np. wojna na naszym terytorium), brokerzy podeszliby do tej kwestii bardziej elastycznie, ale pewności mieć nie możemy.

Konto bankowe za granicą – czy warto?

Wychodzimy z założenia, że testowanie różnych, nieraz nieszablonych rozwiązań w finansach, może się okazać dobrym pomysłem. O ile jesteśmy świadomi wszystkich zalet i mankamentów oferty, korzystanie z usług licencjonowanych, zagranicznych instytucji daje często wymierne korzyści i to przy uwzględnieniu kluczowego aspektu bezpieczeństwa środków.

Dlatego, pomijając nawet aktualny kontekst geopolityczny, wspomniane rozwiązania zasługują na Twoją uwagę. Z kolei jeśli to właśnie niespokojna sytuacja jest tym powodem, dla którego zacząłeś rozważać opcję przeniesienia części kapitału za granicę, to zarówno konto w zagranicznym banku (tradycyjnym lub mobilnym), jak i opcje związane z inwestowaniem mogą być odpowiedzią na Twoje potrzeby.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(68)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
B
bogdan
Gość

jest w polsce oddział sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien Przedstawicielstwo w Polsce w Lubaniu ale szukam takiego oddziału innego niż sparkasse bankuOdpowiedz

M
Margaret
Gość

Ja jestem w kropce. Kompletnie mnie już wyprowadza z równowagi to gadanie o nowoczesności a jak przychodzi do zrobienia jednej, prostej rzeczy to okazuje się, że w internecie jest miliony opinii na dany temat i wszystkie sprzeczne, pogmatwane i nic nie wyjaśniające.

Wyjechałam z Polski ponad miesiąc temu z zamiarem OSIEDLENIA się w innym kraju. Nie chcę mieć konta w żadnym polskim banku. Przejściowo pracowałam w innym kraju, ale nie docelowym mojej wyprowadzki.

Potrzebuję założyć Konto, żeby dostać za tydzień kolejną wypłatę i nie wiem jak i gdzie i czy jest to możliwe bez wymyślania jakichś papierów, które nie wiadomo skąd miałabym wziąć...

W Niemczech, gdzie chwilę pracowała oraz planuję jeszcze popracować kilka miesięcy nie chcą mi założyć bez meldunku.

Myślałam o założeniu w Czechach, ale wszędzie widzę sprzeczne wypowiedzi na ten temat.

Musiałam specjalnie przyjechać do Polski na kilka dni (jestem w Zielonej Górze obecnie) i nie wiem czy kiedy pojadę do Czech uda mi się otworzyć tam konto

czy będzie to moja strata pieniędzy na podróż.

Kwestia jeszcze jedna - czy da się założyć jakieś Konto (nie polskie!!!) w Banku Mobilnym, gdzie można zrobić to przy użyciu oraz obsługiwać TYLKO przez laptopa ???? (Nie mam możliwości używania internetu przez telefon - zreszta na takim małym ekraaniku ja nic nie widzę..)

Czy ktoś byłby w stanie udzielić mi naprawdę jasnych i wyczerpujących odpowiedzi na te kwestie??

Pozdrawiam

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Bardzo nie polecam Vivid Money/Solaris Bank! Brak odpowiedzi na maile po tym, jak zamknęli mi konto bez pytania o zgodę nawet - powołując się na zapis w ich T&C, że mogą je zamknąc bez podania przyczyny. Ale uwaga - zamknięcie to nie oznacza, że nie pobierają opłaty, bo trzeba samemu je zamknąć szeregiem operacji, które jak się okazuje nie działają! Zatem - nie masz konta i masz za nie płacić. I co im zrobisz?

Odpowiedz

J
Jezus
Gość

Czy jesli zaloze w jakims z tych bankow konto i z Polski przyjdzie przelew w zl, to bede cos placil jesli np jeden bank pozwala na 30walut? Np przewalutowanie czy cos podobnego?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Jezus

Każde konto może być prowadzone tylko w jednej walucie. Jeśli rachunek będzie przykładowo w EUR, a przelew z Polski w złotych, to powinno dojść do przewalutowania.

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
@Aldona Derdziak

Przed udzieleniem odpowiedzi jednak bym sprawdził ofertę fintechów które umieszczacie w tym artykule. W Revolut np. mamy jeden numerk konta bankowego dla każdej z prowadzonych walut, nie dochodzi więc do przewalutowywania bez świadomej wiedzy klienta.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Tomek

Racja, mój błąd. Odniosłam się do ogólnych zasad dokonywania przelewów, przy fintechach może to wyglądać inaczej.

Odpowiedz

S
Sebastian
Gość

Komuś udało się ostatnio założyć konto w N26? Mi przysłali następującą wiadomość: "We’ve reviewed the information you provided and we must inform you that according to our current verification procedures, we’re unable to offer you an N26 bank account at this time." Nie mam pojęcia o co chodzi. Wszystko powinno być ok.

Odpowiedz

R
Robert
Gość

Witam. Czy jest jakaś znośna opcja w krajach poza UE ? Te liczniki śladu węglowego mnie pomału przerażają.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Robert

W praktyce otwarcie konta poza UE jest znacznie utrudnione ze względów prawnych – nieprzypadkowo w zestawieniach takich jak powyższe uwzględnia się praktycznie wyłącznie te opcje, które funkcjonują na europejskim rynku bankowym / finansowym, bo co do zasady są one dostępne dla wszystkich obywateli Unii.

Odpowiedz

M
Margaret
Gość
@Robert

A co z tymi licznikami w stosunku do pieniędzy trzymanych w banku??

Co oszołomy globalistyczne teraz ściemniają na ten temat? Ślad węglowy to jedn, wielkie oszustwo.

Odpowiedz

M
Maria
Gość

Zamierzam zamieszkać z mężem na jakiś czas w Egipcie. Jesteśmy emerytami i jesteśmy w BIKu.Maz ma zajęcie komornicze. W jakim banku możemy bezpiecznie dla nas odkładać pieniądze.

Odpowiedz

T
Tomi
Gość
@Maria

Jak komornik to polskie banki odpadają. Zostają zagraniczne, choć ja osobiście szukałbym nie banków, a portfeli elektronicznych, z których można wypłacać na normalne konto niewielkie kwoty w razie potrzeby. Na przykład skrill powinien się przydać.

Odpowiedz

M
Maria
Gość
@Tomi

Dzięki

Odpowiedz

M
Maria
Gość

Dobry.

Zamierzam na pół roku wyprowadzić się do Egiptu.

Jestem w BIKu. Jakie mam założyć konto bym mogła bezpiecznie odkładać na wyjazd.

Odpowiedz

G
Gargamel
Gość
@Maria

spróbuj w MONESE. Konta oferowane są w EUR i GBP.

Odpowiedz

J
Jaro
Gość

Pytanko o VIVID. Czy wypłata euro z bankomatu jest płatna czy jest jakiś limit?? Znalazłem również poniższe info, czy to oznacza że nie mogę przelać pieniędzy z VIVID do innych banków za granicą???

Vivid Money oferuje rachunki bieżące. Należy jednak pamiętać, że przelewy SEPA i przelewy międzynarodowe nie są jeszcze obsługiwane.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Jaro

Wypłaty z bankomatów są darmowe w ramach miesięcznych limitów (200 EUR w przypadku wersji standardowej i 1000 EUR w wersji Prime). Powyżej limitu pobierana jest 3-procentowa prowizja. Trzeba też pamiętać, że Vivid pobierze opłatę za wyciągnięcie z bankomatu kwoty niższej niż 50 EUR (3%, min. 1 EUR).

Co do przelewów SEPA, to z moich informacji wynika, że są one dostępne.

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość

NURI niedawno ogłosiło upadłość. Warto uwzględnić to w niniejszym zestawieniu. Depozyty oczywiście są bezpiecznie, aplikacja działa, jednak w dłuższej perspektywie spora niepewność.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Wojciech

Pełna zgoda. Artykuły aktualizujemy cyklicznie, ale z tą informacją nie warto zwlekać – już teraz dopisałem ją w tekście.

Odpowiedz

G
Greg
Gość

Długo szukałem i znalazłem bank Millenium w Portugalii. Jeśli ktoś boi się, że może wybuchnąć wojna w Europie, to Portugalia nie miala wojny od kilkuset lat.

Odpowiedz

N
Nam
Gość
@Greg

Mozesz napisac jak zalozyles konto w Millenium bcp? Przez neta chyba sie nie da.

Odpowiedz

G
Gargamel
Gość
@Greg

chyba lepszą opcją będzie otwarcie rachunku w OPENBANK w Hiszpanii.

Odpowiedz

J
Jakub
Gość
@Gargamel

a jest mozliwosc otwarcia online z polski na polski adres?

Odpowiedz

M
Margaret
Gość
@Nam

To mnie też bardzo interesuje - koniecznie chciałabym Konto Docelowe w Banku Portugalskim.

Odpowiedz

M
Monika
Gość

. Właśnie otworzyłam konto w N26 w Niemczech

Odpowiedz

E
Ewa
Gość
@Monika

jak? skoro nie zakładają?


Odpowiedz

O
Olek
Gość
@Ewa

Mi w listopadzie napisali, że mogę dokończyć proces zakładania konta, co zrobiłem i konto (+ karta wirtualna) działają.

Odpowiedz

E
Emilia
Gość

Nuri już też zablokowane dla Polaków. Ale się porobiło...

Odpowiedz

T
Tadeusz
Gość

A jakie konto polecacie? Potrzebuje konta do płatności za faktury.

Odpowiedz

E
Emilia
Gość

Wygląda na to, że Vivid już nie dla Polaków. Przy zakładaniu konta otrzymałam coś takiego: "Sorry for the inconvenience . We’re still on the way to your country . Sign up for updates not to miss when we arrive .”

Odpowiedz

L
Longmanus
Gość

Ludzie czytajcie informacje na stronach banków, a nie w „artykuły i porady”, do czego zmierzam - w N24 oczywiście JEST MOŻLIWE otwarcie konta dla Polaka, tak jak niektóre biedniejsze kraje wschodnie np. Słowacja, po zmianach nie możemy już otworzyć konta Standard czyli za 0€ opłaty niesięcznej. Wszystkie konta mające miesięczną opłatę (od 4,90 do 16,90€) są jak najbardziej dostępne dla obywateli Polski.

Odpowiedz

E
Eric
Gość
@Longmanus

No to wchodzę na stronę N26, wybieram region Europe (bo nie ma PL) i widzę, że konta otworzyć nie mogę niezależnie od planu. Zamiast Get bank account jest Join the waiting list. Problemu nie ma np. po przełączeniu strony na Niemcy, Francję, Włochy. Ale skoro można wg Ciebie otworzyć to może znasz sposób?

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Eric

no to klikasz te "Join the waiting list" -> "Get started"... i otwierasz albo konto płatne, albo bezpłatne Standard Business (jeżeli na końcu rejestracji podasz że będziesz używał konta również do wydatków biznesowych).

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Piotr

Zgadza się, wniosek jest dostępny, choć treść komunikatu na przycisku dalej informuje jedynie o możliwości wpisania się na listę oczekujących...

Poczekam jeszcze jakiś czas, by mieć pewność, czy to przypadkiem nie jedynie chwilowa zmiana. Jeśli możliwość wnioskowania o konto dla klientów z Polski zostanie utrzymana na stałe, dodam informacje o N26 jako o pełnowartościowej opcji na konto w zagranicznym banku ?

Odpowiedz

I
Ika
Gość
@Michał Radzimiński

A jak wygląda sprawa pełnomocnictwa w tych bankach? Można kogoś upełnomocnić zdalnie mając jego dane?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Ika

Szczerze mówiąc, w żadnym z mobilnych banków nie spotkałem się z opcją ustanowienia pełnomocnika do konta, ale możliwe, że należałoby pytać w każdej z tych instytucji z osobna. Zgaduję jednak, że może to być utrudnione – banki mobilne z reguły są wyczulone na punkcie weryfikacji tożsamości klienta, zwykle nie pozwalają na otwieranie kont wspólnych, więc z pełnomocnictwem również może być problem.

Odpowiedz

I
Ika
Gość
@Michał Radzimiński

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

Odpowiedz

I
Ika
Gość
@Ika

Tak się jeszcze zastanawiam nad powyższym....

Jesli nie można ustanowić pełnomocnika to co w takim razie z rachunkiem w razie śmierci właściciela?

I powtórka z poprzedniego maila: czy w jakimkolwiek internetowym banku zagranicznym jest opcja pełnomocnika? Ktoś się z tym spotkał?Odpowiedz

I
Ika
Gość
@Ika

Przepraszam, źle mi się stuknęło :( ale pytania aktualne

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Ika

Procedura prawdopodobnie różni się w zależności od banku. Tutaj, dla przykładu, Revolut: https://www.revolut.com/pl-PL/help/more/legal-topics/what-happens-to-a-revolut-account-if-the-account-holder-passes-away

Odpowiedz

I
Ika
Gość
@Michał Radzimiński

Dzięki.

Odpowiedz

D
Dawid
Gość

Brakuje informacji o Monese

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Dawid

Lista nie jest zamknięta, naturalnie nie znajdziemy w artykule wszystkich banków mobilnych i fintechów ? Jeśli komuś nie przeszkadza brak gwarancji środków, to Monese jest jak najbardziej do rozważenia. Szczegółowo opisujemy usługę tutaj: https://www.najlepszekonto.pl/monese-konto-mobilne

Odpowiedz

R
Robert
Gość

Jakie jest wasze zdanie o Dukascopy https://www.dukascopy.com/swiss/pl/banking/general/ ?

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
@Robert

jeśli chodzi o brokera Dukascopy, to on podlega pod łotewską komisję nadzoru. Biorąc pod uwagę to co sie dzieje przy naszej granicy to obecnie raczej nie ma sensu z nim romansować. Łotwa raczej bezpieczniejsza niż Polska nie jest...

Odpowiedz

R
Robert
Gość
@Paweł

O brokerze Dukascopy pierwszy raz słyszę. Chodziło mi o konto internetowe w banku szwajcarskim, link powyżej.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Robert

Po pobieżnym researchu wygląda obiecująco, ale to za mało, by jednoznacznie ocenić. Jak przetestujemy – wyrazimy opinię ? do tego czasu może ktoś, kto już korzysta, podzieli się doświadczeniami.

Odpowiedz

L
Longmanus
Gość
@Michał Radzimiński

Miałem (dobre) doświadczenia z brokerem Dukaskopy.ch. Odmiana łotewska powstała na potrzeby klientów z rynku wschodniej Europy, którzy nie kwalifikowali się (finansowo) do banku bazy w Szwajcarii, generalnie Łotwa to klasyczny broker ECN Forex/CFD - indeksy towary, bez gwarancji bankowych. Dukaskopy.ch to bank (ze Szwajcarską licencją i gwarancjami depozytów), oraz bardzo dobry broker. Jedynym minusem dla początkujących klientów (dane sprzed 2 lat), to kwestia wysokości depozytu w oddziale Szwajcarskim, start to 50.000 CHF - naprawdę dobre warunki zaczynają się od ćwierć miliona - tu mowa o brokerze. Bank jak bank, bez obrazy ale wszystkie informacje są na stronie - z wieści „pod stołem” bardzo dużą uwagę kierują na źródło posiadania pieniędzy, mogą nawet po roku/dwóch posiadania konta poprosić o źródła finansowania rachunku. To oczywiście Szwajcaria, więc nie mówimy o przypadkach/blokadach - ale rozwiązać umowę rachunku w trybie natychmiastowym w wypadku swoich podejrzeń -których klientowi nie uda się rozwiać bezapelacyjnie mogą

Odpowiedz

G
Gargamel
Gość
@Robert

bardziej polecam NEON . Typowo szwajcarski, darmowy, prosta apa. Jednak wymaga pozwolenia na pobyt w CH.

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość

Czy na pewno Aion Bank daje nam konto osobiste z IBAN w Belgii? Nie jest przypadkiem tak że mamy IBAN polski a konto w Belgii tylko na potrzeby przelania środków w EUR? Szukając w sieci nie udało mi się znaleźć nic co by potwierdzało że jest tak jak w artykule.

Myślę że kluczowe z puntu widzenia dywersyfikacji swoich oszczędności ze względu na kraj jest właśnie możliwość uruchomienia konta w danym kraju.

Proszę o wyjaśnienie.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Wojciech

Już wyjaśniałem w mailu, ale powtórzę i tutaj ?

Konta w Aionie mają polski IBAN (zresztą nigdzie w artykule nie napisałem, że jest inaczej), co ma znaczenie głównie w kontekście rozliczenia przelewów. Aion Bank działa na licencji belgijskiej, gwarantuje ochronę depozytów w ramach tamtejszego odpowiednika BFG i pozwala na przechowywanie środków w walutach obcych – stąd obecność w tekście.

Poza tym dla kogoś najważniejsza może być sama możliwość przechowywania pieniędzy np. w euro, by nie tracić na słabnącej złotówce + możliwość inwestowania, którą Aion również daje; dlatego pozostawiamy go jako opcję do przemyślenia, podkreślając, że motywacje i potrzeby mogą być różne, a decyzja i tak należy do Was ?

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość
@Michał Radzimiński

Dziękuje za wyjaśnienia. By trzymać walutę w EUR nie trzeba konta poza PL - większość banków w Polsce to umożliwia. Wychodzi z tego ze Aion nie trzyma pieniędzy Klientów za granica. W sytuacji skrajnie pesymistycznej, konto Aion uzależnione jest w pełni od polskiego systemu bankowego.

Odpowiedz

N
Nikodem
Gość
@Michał Radzimiński

Czyli jak rozumiem, konto to nie chroni przed scenariuszem ataku/przejęcia polskiego systemu bankowego ani scenariuszem, kiedy to rząd postanowi zająć cześć depozytów.

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość
@Nikodem

IMO jeśli już zakładać konto za granica to faktycznie niech to będzie za granica ?

Odpowiedz

N
Nikodem
Gość
@Wojciech

Otóż to. Tylko w jakim banku? Chciałbym mieć gwarancje bankowe zachodnie (a nie Litwa/Łotwa), tanie konto standard, fizyczna karta. N26 na razie trochę za drogi i z tego co czytam, to ma kiepski support.

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość
@Nikodem

N26 jest w wersji bezpłatnej ale dla osób samozatrudnionych (wersja business standard), fizyczna karta kosztuje 10 eur jednorazowo. Dla osób prywatnych niemiecki KNF zablokował możliwość zakładania nowych kont ze względu na przekroczenia 50 tys nowych miesięcznie. Konto z IBAN DE.

Oprócz tego wg mnie niezłą opcją jest NURI. Są dwa minusy: fakt że mamy tutaj dwa podmioty SolarisBank+NURI, oraz to że karta nie obsługuje Apple Pay/Google Pay. Konto z IBAN DE.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Michał Radzimiński

można założyć konto w Aion Belgia i wtedy ma się IBAN belgijski i apkę po angielsku. Są 2 konta: light za €3.90 i premium za €19. Na plus w stosunku do oddziału polskiego można zapisać oprocentowanie kont/lokat w € i lokat w USD.

Aion pracuje na systemie bankowym Vodeno, który działa w chmurze publicznej Google Cloud w data centrach w Niemczech i Belgii.

jedyny związek z Polską to polscy pracownicy, w szczególności IT i zarząd

wydaje się, że Aion BE dałby radę funkcjonować w razie sytuacji kryzysowej w Polsce

Odpowiedz

N
Nikodem
Gość
@Piotr

Dziś udało mi się założyć konto Standard w N26. Wygląda na to, że nie trzeba już dłużej zapisywać się na waiting list.

Odpowiedz

O
Oczko
Gość
@Michał Radzimiński

A jeśli Anion działa na licencji belgijskiej to jeśli Urząd Skarbowy po 1 lipca wystąpi z wnioskiem o ujawnienie danych z konta to będą mogli odmówić ???

Odpowiedz

E
Eric
Gość
@Oczko

Ekspertem nie jestem, ale zdaje się, że funkcjonuje jakaś wymiana informacji między skarbówkami w ramach UE.

Odpowiedz

G
Grażyna
Gość
@Michał Radzimiński

Czy Aion chroni przed polskim komornikiem,czy komornik ma wgląd do konta w Aion( system ognivo) szczególnie chodzi mi o waluty,ale nie tylko ?

Odpowiedz

L
Lynx
Gość
@Grażyna

Nie chroni komornicy już zamują konta w Aion Banku sam mam tam już blokadę.

Odpowiedz

L
Lynx
Gość
@Grażyna

Proponuję konta w wise, Polskiego już nie ma ale ci co zdązyli nadal korzystają. Plusem tu jest ze pl konto nie jest naszą własnością tylko wise użycza nam w banku PKO konta wiec nie jest to do namierzenia. Zagraniczne konta jak euro, usd czy inne mamy na wlasne dane z ibanem danego kraju i adresem np Belgii w przypadku konta euro :)

Odpowiedz

G
Gloria
Gość
@Lynx

Gdzie znalazł pan wiadomość,że konto w walucie USD otwierane jest bezpośrednio na właściciela,nie pośrednika, czyli na wise ?

Odpowiedz

Z
Z dala przed komornikiem
Gość
@Lynx

Tak działa na licencji Alior Bank, tak samo jak Regolit także komornik już może siedzieć

Odpowiedz

G
Gargamel
Gość
@Eric

indeed !

Odpowiedz

G
Gargamel
Gość
@Nikodem

w DE polecam osobiście ING DiBa. Oprócz tego godne polecenia są: DKB, Comdirect i Noris (niestety nowa moda mówi, że dla utrzymania "darmowości" muszą być miesięczne wpływy. Ok. 700 jurków.)

Odpowiedz