Konto walutowe dla dziecka

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

147 publikacji 761 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


10 komentarzy
Konto walutowe dla dziecka
Spis treści

Na wstępie przyznajmy: konto walutowe dla niepełnoletnich nie jest rynkowym standardem i już samo przeglądanie stron bankowych w poszukiwaniu takiego produktu może przyprawić o ból głowy. Mało który bank umożliwia nieletnim posiadanie konta w innej walucie niż PLN. Być może konto w euro lub w dolarach nie jest pierwszą potrzebą większości polskich nastolatków i stąd wynikają braki w bankowej ofercie, niemniej osoby, które potrzebują takiego rachunku, albo odczuwają ten brak dotkliwie, albo szybko będą miały okazję przekonać się, ile straciły, nie posiadając konta walutowego.

Zalety konta walutowego dla nieletnich

Konto walutowe jest najbardziej opłacalną opcją realizowania płatności za granicą, pod warunkiem, że jest ono prowadzone w walucie, w której wykonujesz transakcje. Przykładowo, wyjeżdżając do krajów strefy euro, warto posiadać rachunek walutowy wraz z kartą w tej walucie. Dlaczego? Takie transakcje nie są bowiem obciążone ani kosztami wymiany waluty (z PLN na EUR), ani też prowizją banku.

Rachunek walutowy przydaje się również, gdy otrzymujesz przelewy z zagranicy. Dzięki posiadaniu konta walutowego unikasz przewalutowania po niezbyt korzystnych kursach banków.

Wysokie koszty operacji walutowych

W przypadku użycia karty złotowej za granicą zdecydowana większość banków pobiera niemałe opłaty. Jedną z nich może być prowizja od samej transakcji zagranicznej, wahająca się (w zależności od banku) od 1,5% do nawet 6%. Spójrzmy na przykład: jeśli za granicą zapłacisz kartą w PLN równowartość kwoty 400 zł, to bank obłoży Cię prowizją wynoszącą aż 24 zł za sam fakt, że wykonałeś transakcję.

Druga opłata to koszt przewalutowania oparty na tabelach kursów banków. Również i on jest niebagatelny. W niektórych bankach spread, czyli różnica między kupnem a sprzedażą jednostki danej waluty, potrafi sięgać nawet 10%.

Odpowiedzią na tę niekorzystną dla klientów sytuację jest właśnie konto walutowe.

Konta walutowe dla młodych – w jakiej walucie?

Najczęściej konta walutowe prowadzone są w euro (EUR), dolarach (USD) i funtach (GBP), rzadziej we frankach szwajcarskich (CHF). Kilka banków oferuje rachunki także w innych, mniej popularnych walutach. Przykładowo, w PKO BP możesz wybrać rachunek również w koronach duńskich (DKK), norweskich (NOK), szwedzkich (SEK), czeskich (CZK), kunach (HRK) i forintach (HUF).

Jeszcze bogatszy wybór oferują mBank i Kantor Walutowy Alior Banku – niestety, konto walutowe w mBanku czy konto w Kantorze Walutowym nie są dostępne dla osób niepełnoletnich.

Swoje propozycje rachunków walutowych dla młodych przygotowały – poza wspomnianym już PKO BP – także Bank Millennium, Credit Agricole, PKO BP, Santander Bank Polska, Alior Bank, Pekao SA oraz ING Bank Śląski.

W kilku z nich, np. w Pekao SA czy w PKO BP, do konta walutowego możesz otrzymać kartę wielowalutową, dzięki której będziesz mógł płacić tylko jedną „debetówką” we wszystkich oferowanych przez bank walutach. Warunkiem jest jednak posiadanie odpowiedniej ilości środków na dedykowanych kontach walutowych (przeczytaj, jak działa karta wielowalutowa i jak z niej korzystać). W pozostałych bankach do kont walutowych wydawane są po prostu karty walutowe dla dziecka w tej samej walucie, co rachunek.

Konta walutowe dla nastolatków – opłaty i koszty

Przejdźmy teraz do konkretnych propozycji. W poniższej tabeli przedstawiamy, gdzie możesz otworzyć konto walutowe dla młodych, z jakimi kosztami i formalnościami się to wiąże.

Konta walutowe dla dzieci - oferta banków
Opłata za konto Waluta konta Spread Karta: wielowalutowa / walutowa Dostęp do kantoru banku

Alior Bank,

Konto walutowe

0 zł EUR / GBP / USD / CHF od 5% (dla CHF) do 9% Karta walutowa w EUR / USD / GBP  Nie

Bank Millennium

Konto walutowe

1 EUR / 1 GBP / 2 USD / 2 CHF

opłata nie jest pobierana, jeśli konto zostało otwarte przez bankowość internetową Millenet

EUR / USD / GBP / CHF od 6-6,1% - (dla EUR, USD, CHF) do 6,5% (dla GBP) Karta walutowa Millennium Mastercard Voyager (do konta w EUR) Nie

Credit Agricole, 

Konto walutowe

2 zł / mies.

Opłaty nie można uniknąć

EUR / USD / GBP 7% Karta wielowalutowa w PLN, EUR, GBP i USD Tak

ING Bank Śląski,

Konto walutowe

0 zł EUR / GBP / USD

7%

Karta walutowa w EUR* Nie

Pekao SA, 

Eurokonto Walutowe

0 EUR / USD / GBP

od 0 CHF do 200 CHF (opłata uzależniona od średniomiesięcznego salda na rachunku)

EUR / GBP / USD / CHF Od 4,9% (dla CHF) do 7,7% Karta wielowalutowa w PLN, EUR, GBP, USD i CHF Nie

PKO BP,

Konto walutowe

6,90 zł / mies.

Konto walutowe jest darmowe, gdy jest podpięte do karty wielowalutowej do konta osobistego, np. PKO Konto Pierwsze

EUR / GBP / USD / CHF / DKK / NOK / SEK / CZK / HRK / HUF

Od 5,6% (dla CHF) do 8%

Karta wielowalutowa w PLN, EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK i HUF (od 13 lat) Nie

Santander Bank Polska,

Konto24 walutowe

10 zł / mies. 

Konto walutowe jest darmowe, jeśli saldo rachunku jest wyższe lub równe 20 jednostkom danej walut (np. 20 EUR)

EUR / USD / GBP / CHF Od 2% (dla CHF) do 7% Karta walutowa w EUR, USD i GBP lub wielowalutowa w PLN, EUR, GBP i USD (wraz z kontem osobistym) Nie
* Oferowana w ING Banku Śląskim karta wielowalutowa dostępna jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Szczegółowe informacje o pozostałych opłatach związanych z operacjami wykonywanymi na rachunkach, np. przelewami, znajdziesz w naszym rankingu kont walutowych.

Natomiast więcej o kartach wielowalutowych dla dzieci i kartach walutowych dla osób niepełnoletnich czytaj w artykule Karta dla nastolatka na zagraniczny wyjazd.

Jak założyć konto walutowe dla nastolatka

Cóż, musimy od razu przyznać, że otwarcie konta walutowego dla osoby małoletniej nie jest „bułką z masłem”. Zarówno nastolatek, jak i jego rodzic powinni przygotować się do załatwienia kilku formalności i to niemal bez wyjątku w oddziale banku.

Dlaczego? Przede wszystkim przy otwarciu rachunku dla osoby niepełnoletniej – czy to konta osobistego, walutowego czy oszczędnościowego – wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka, czyli najczęściej jego rodzica. Aby złożyć wszystkie wymagane zgody i podpisy, należy udać się do wybranej instytucji.

Po drugie, niektóre banki pobierają opłaty za konto walutowe, jeśli jego właściciel nie posiada konta osobistego. Stąd niekiedy, aby uniknąć dodatkowych kosztów, konieczne może być założenie zwykłego rachunku młodzieżowego prowadzonego w PLN, a czasami nawet – także rachunku w PLN dla rodzica. Wszystkie te ograniczenia powinniście wziąć pod uwagę, zanim zdecydujecie się na konkretną ofertę.

Z drugiej jednak strony, żadnemu bankowi nie zależy na tym, aby utrudniać życie swoim klientom (szczególnie nowym...). Stąd też np. wymagane konta młodzieżowe w PLN są niemal wszędzie rachunkami bezpłatnymi, z darmowymi kartami debetowymi i bez wymogu zapewniania comiesięcznego wpływu. Ostatecznie więc, nawet jeśli konto młodzieżowe nie było Twoim najgorętszym pragnieniem, możesz je spokojnie założyć i więcej się nim nie przejmować.

Oferta kont walutowych dla nieletnich w poszczególnych bankach
Wiek dziecka Wymagane konto osobiste dziecka Wymagane konto osobiste rodzica

Alior Bank, 

Konto walutowe

Od 13 lat Nie Nie

Bank Millennium

Konto walutowe

Od 1. roku życia

Tak, Konto 360° Junior

Tak, np. konto Millennium 360°

Credit Agricole, 

Konto walutowe

Od 13 lat Tak, Konto dla Ciebie GO! Nie

ING Bank Śląski,

Konto walutowe

Od 1. roku życia Nie Nie

Pekao SA, 

Eurokonto walutowe

Od 13 lat Tak, Konto Przekorzystne Tak, np. Konto Przekorzystne

PKO BP,

Konto walutowe

Od 7 lat Nie, ale wtedy Konto walutowe będzie płatne. Warto rozważyć PKO Konto Pierwsze Tak, np. PKO Konto za Zero

Santander Bank Polska,

Konto24 walutowe

Od 13 lat Nie Nie

Przy zakładaniu konta – czy to osobistego, czy walutowego – potrzebne będą dokumenty tożsamości zarówno dziecka, jak i jego rodzica. Mogą to być: dowód osobisty, paszport, legitymacja szkolna. Niektóre banki wymagają również potwierdzenia, że rodzic jest faktycznie rodzicem, warto więc zabrać ze sobą akt urodzenia dziecka – szczególnie jeśli rodzic i dziecko mają różne nazwiska.

Przeczytaj więcej na temat, gdzie i jak założyć konto dla nastolatka. Sprawdź także nasz ranking kont młodzieżowych.

Alternatywne rozwiązania: konto walutowe dla dziecka w mBanku

Choć, jak już wspominaliśmy, osoba niepełnoletnia nie może otworzyć w mBanku konta walutowego, to bank dopuszcza możliwość dodania małoletniego jako pełnomocnika do rachunku rodzica. Dzięki temu rozwiązaniu nastolatek będzie mógł otrzymać kartę walutową/wielowalutową i korzystać z kont dostępnych w aż 11 walutach (JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK, EUR, USD, CHF i GBP). Wbrew pozorom to bardzo wygodne rozwiązanie, niewymagające zakładania żadnego nowego rachunku (inna rzecz, że eKonto możliwości dla nastolatków to bardzo atrakcyjna oferta).

Prowadzenie konta walutowego w mBanku jest bezpłatne.

Konto walutowe dla nastolatka to nie ekstrawagancja

Konto walutowe dla dziecka to przydatny produkt w sytuacji, gdy nastolatek wybiera się za granicę, otrzymuje kieszonkowe od rodzica pracującego za granicą lub sam zleca przelewy walutowe (np. płacąc w zagranicznych serwisach. Zobacz też: jak korzystnie płacić na AliExpress). Do rachunku walutowego możliwe jest także dodanie albo karty walutowej w konkretnej walucie, albo karty wielowalutowej, funkcjonującej na co dzień jak zwykła karta w PLN.

Jeśli szukasz podpowiedzi, jak najkorzystniej płacić kartą za granicą, przeczytaj nasz artykuł Karta dla nastolatka na zagraniczny wyjazd.

Choć w większości banków nie można założyć konta walutowego dla nastolatka, to dostępne oferty są naprawdę atrakcyjne. Generalnie, z pojedynczymi wyjątkami, królują darmowe rachunki walutowe w EUR, USD i GBP, rzadziej w CHF. Ponadto niektóre banki przygotowały dla swoich klientów, również tych niepełnoletnich, kantory walutowe, w których można wymienić walutę taniej niż po zwykłym kursie bankowym.

Istnieje również możliwość oszczędzania w walucie obcej. Sprawdź, gdzie znajdziesz walutowe konta oszczędnościowe dla dziecka.

Dostęp do konta walutowego otrzymujesz za pomocą bankowości internetowej i mobilnej. Wszystko to sprawia, że posiadanie rachunku walutowego dla nastolatka jest tanie, łatwe i bezpieczne.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(10)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
P
Piotrek
Gość

Czyli nastolatek w ING nie dostanie karty wielowalutowej ale czy można mówić na to minus (niektóre bankomaty zagranicą nie wykryją że jest karta wielowalutowa i przeliczają po kursie w PLN na EURO) (dopytuje się bo w tym wykresie jest Eurobank który już nie istnieje i nie wiem czy informacje są aktualne)

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Piotrek

W ING nadal nie ma możliwości, by nastolatek korzystał z konta walutowego, z którym byłaby powiązana karta płatnicza. Naszym zdaniem jest to minus, gdyż wiele młodych osób, zwłaszcza blisko pełnoletności, wyjeżdża na zagraniczne obozy i mogłoby korzystać z tej funkcjonalności.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Krzysztof Duliński

Chodź są plusy karty w EURO bo nie które bankomaty w np.niemcach litwie itp. Wykrywają tylko walutę główną np. Na kartach wielowalutowych jest to PLN przez co bankomaty zazwyczaj przeliczają przez słaby kurs. A na karta w EURO główną walutą jest EURO więc bankomat wykryje EURO i wypłaci bez przewalutowania.?

Odpowiedz

R
Rafał
Gość

Czyli w millennium nie ma opcji założyć konta dziecku lub nastolatkowi

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Rafał

Obecnie jest taka możliwość, sprawdź ofertę Konta 360° Junior: https://www.najlepszekonto.pl/konto-360-junior-bank-millennium

Odpowiedz

R
Rafał
Gość
@Michał Radzimiński

A od ilu lat to konto walutowe od 1 r.ż. od 7 r.ż. od 13 r.ż. od 18 r.ż.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Rafał

Konta 360° Junior można założyć dla dziecka od roku do 18 r.ż. Funkcje konta będą się zmieniać w zależności od wieku dziecka.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

artykuł chyba zupełnie nieprawdziwy i informacje nie sprawdzone. Obdzwoniłam banki wcale nie ma możliwości założenia konta walutowego dla dziecka (Santander) lub jest ale nie wydadzą karty dla dziecka poniżej 18 rok życia (ING)

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Marta

Informacje podane w artykule są prawdziwe i sprawdzone na dzień jego publikacji, czyli we wrześniu 2019 r. Obecnie konto walutowe dla dziecka znajdziesz m.in. w Banku Millennium, Credit Agricole, PKO BP, w ING również - w tym ostatnim można otrzymać tylko kartę do konta w EUR, co jest zaznaczone w artykule.

Odpowiedz

N
Nikt
Gość
@Justyna Kalicińska

To może by tak zaktualizować ten artykuł? Za chwilę wrzesień 2022 :)

Odpowiedz