Wróć

Karta dla nastolatka na zagraniczny wyjazd. Przegląd ofert bankowych

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

135 publikacji 751 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


2 komentarze
Karta dla nastolatka na zagraniczny wyjazd. Przegląd ofert bankowych
Spis treści

Połowa czerwca i początek lipca to najprawdopodobniej „ostatni dzwonek”, żeby przygotować się do zagranicznego wyjazdu, jeśli chodzi o konta walutowe i karty. Tych spraw nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Dlaczego? Ponieważ o ile otwarcie konta walutowego trwa od kilkunastu sekund do maksymalnie kilku dni, to na kartę w wybranej walucie często przychodzi nam czekać znacznie dłużej, nawet kilka tygodni – może się więc zdarzyć, że po prostu nie zdążycie otrzymać „plastiku” przed wyjazdem.

Gotówka na wyjazd

Wymiana gotówki jest zawsze niezłym sposobem, tym bardziej jeśli trafisz na tani kantor. Dobre oferty wymiany walut możesz znaleźć w kantorach internetowych, w tym w usługach Twojego banku. Takie propozycje prześwietliliśmy w artykule Bankowe kantory walutowe

Rozwiązanie to, poza wieloma plusami, ma jednak i spore minusy; może się zdarzyć, że gotówki zabraknie, zostanie skradziona lub – odwrotnie, zostanie jej całkiem sporo, a Wy będziecie musieli ponosić kolejny raz koszt przewalutowania (tym razem z waluty obcej na PLN). Oczywiście istnieją sposoby na przesłanie gotówki nawet za granicę (zobacz rozdział Alternatywne formy wypłaty gotówki). Najmniej kłopotliwe jest jednak wyposażenie dziecka zarówno w gotówkę, jak i w kartę debetową.

Wybór karty na zagraniczną wycieczkę nie taki łatwy

Transakcje zagraniczne (czy to płatności bezgotówkowe kartą, czy to przelewy, czy wreszcie wypłata środków z bankomatu) to obszar "zwyczajowo" obłożony wieloma prowizjami i marżami. Choć coraz więcej banków stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów i albo rezygnuje ze swoich marż, albo uruchamia dodatkowe usługi, pozwalające uniknąć podstawowych kosztów, to nadal istnieje spore ryzyko, że używając karty za granicą, sporo przepłacisz.

Na co powinieneś zwrócić uwagę? Przede wszystkim na prowizje banków od transakcji zagranicznych: naliczane są przy bezgotówkowych transakcjach kartą, a czasami nawet przy wypłatach z bankomatów. Wynoszą do maks. kilku procent, ale przy większych kwotach nawet te ułamki składają się na pokaźną opłatę.

Kolejny obszar, w którym banki chętnie pobierają wysokie marże, to koszt przewalutowań. Różnica między ceną kupna waluty a ceną sprzedaży nazywana jest spreadem; zazwyczaj wynosi ona ok. 6%, ale są banki, które narzucają nawet kilkunastoprocentowe spready! 

Sposobów na uniknięcie słonych opłat za przewalutowanie i bankowych prowizji jest kilka. Należą do nich przede wszystkim:

Karta na zagraniczne wyjazdy nastolatek

W naszym artykule zebraliśmy najlepsze bankowe propozycje dla nastolatków dotyczące taniej oferty na zagraniczny wyjazd. Choć osoby niepełnoletnie nie mogą liczyć na pełną dostępność bankowych usług, przysługującą dorosłym, to na szczęście oferty te są na tyle różnorodne, że z pewnością znajdziecie coś odpowiedniego dla siebie.

Banki bez prowizji i z tanimi przewalutowaniami

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się tzw. kartom z korzystnymi przewalutowaniami. Opcja ta powinna szczególnie zainterewsować osoby planujące podróż do krajów, w których nie płaci się w najpopularniejszych walutach (EUR, USD, GBP). Banki za płatności wykonywane w innych, nazwijmy je „egzotycznymi”, walutach, potrafią sobie „zaśpiewać” naprawdę spore prowizje. A trzeba pamiętać, że doliczanie prowizji za transakcję zagraniczną to jedno, zaś przewalutowanie przy płatnościach kartą po kursie banku – to drugie.

Przykładowo: Credit Agricole nie dość, że nalicza 4% prowizji od transakcji zagranicznej, to dodatkowo dokonuje przewalutowania wg własnej tabeli kursowej (spread – ok. 7%). Alior Bank co prawda nie pobiera prowizji za transakcje, ale również wykonuje przewalutowanie wg własnej tabeli (spread – ok. 9%). Przy większych kwotach robią się z tego naprawdę wysokie koszty.

Na nasze szczęście są jednak w Polsce banki, które zrezygnowały zarówno z prowizji od transakcji zagranicznych, jak i z własnej tabeli kursowej przy przewalutowaniu płatności kartą i posługują się kursami Visy / Mastercarda – znacznie korzystniejszymi niż bankowe. Oznacza to, że zakładając konto osobiste w takim banku, nie musisz otwierać już rachunku walutowego czy włączać usługi wielowalutowej (choć takie produkty mogą być również w ofercie). 

Do tego grona należą: Pekao SA, BNP Paribas, Getin Bank i Bank Pocztowy (sprawdź, jak wyglądają rozliczenia walutowe w innych bankach). 

Banki niepobierające prowizji i wykonujące przewalutowania na podstawie korzystnych kursów
BNP Paribas Pekao SA Getin Bank Bank Pocztowy
Konto osobiste w PLN Konto Otwarte na Ciebie, 0 zł prowadzenie* Konto Przekorzystne, 0 zł za prowadzenie Konto Proste Zasady Junior, 0 zł za prowadzenie Konto w Porządku Start, 0 zł za prowadzenie
Wiek dziecka Od 13 lat Od 13 lat Od 13 lat Od 13 lat
Karta debetowa Karta Otwarta na Świat (Mastercard), 0 zł za wydanie karty, 10 zł/mies. za korzystanie z karty. Opłaty tej nie można uniknąć**

Mastercard Debit FX, 0 zł za wydanie i korzystanie z karty***

Mastercard Debit / Visa*****, 0 zł za wydanie i korzystanie z karty

Mastercard / Visa, 0 zł za wydanie i korzystanie z karty
Prowizja banku za przewalutowanie w każdej walucie 0% 0% 0% 0%
Przewalutowanie – kurs waluty Po kursie Mastercard Po kursie Mastercard**** Po kursie Mastercard / po kursie Visy Po kursie Mastercard / Visy
Wypłata z bankomatów zagranicznych
 • 0 zł za wypłatę z bankomatów Grupy BNP i Global Alliance 
 • 0 zł - wypłaty EUR w strefie EOG
 • 5 zł za wypłatę z innych urządzeń
0 zł
 • 0 zł - wypłata EUR w strefie EOG
 • 4,5% kwoty transakcji, min. 10 zł - pozostałe bankomaty zagraniczne
 • 1 zł - na terenie państw EOG
 • 1%, min. 5 zł - poza EOG

możesz również wykupić abonament na bezprowizyjne wypłaty gotówki w kraju i za granicą za 6,50 zł/mies.

* Rachunek otwierany jest jako konto wspólne z rodzicem / opiekunem prawnym.  ** Domyślną kartą dla Konta Otwartego na Ciebie jest Karta Otwarta na Dzisiaj. Standardowo kosztuje ona 3 zł / mies. (opłaty unikniesz, jeśli wykonasz min. 1 transakcję kartą w miesiącu), umożliwia wypłaty z bankomatów zagranicznych za 0 zł, jeżeli są to maszyny Grupy BNP i Global Alliance oraz 10 zł w przypadku pozostałych. Transakcje zagraniczne nie są rozliczane po korzystnym kursie Mastercarda, ale BNP Paribas (spread ok. 8,8%).  *** Aby płatność została przewalutowana tylko po kursie Mastercard, nie wolno akceptować oferty przewalutowania na złote, którą możesz otrzymać w punkcie sprzedaży.   **** Do Konta Przekorzystnego możesz wybrać również kartę Visa, w przypadku której transakcje zagraniczne przeliczane są na takich samych warunkach (według kursu Visy i bez prowizji banku). ***** W przypadku Konta Proste Zasady do transakcji zagranicznych polecamy zamówienie karty Visa. W przypadku kart Visa przewalutowanie odbywa się tylko raz, z waluty obcej na PLN, natomiast przy Mastercardzie - najpierw z waluty obcej na EUR po kursie Mastercarda, a na następnie z EUR na PLN po kursie banku. 

Dodatkowo w Pekao SA karta Mastercard Debit FX może funkcjonować jako karta wielowalutowa. Do Konta Przekorzystnego w Pekao SA możesz otworzyć nastolatkowi rachunek walutowy w EUR, GBP, USD i CHF i podpiąć wspominaną Mastercard Debit FX pod każde z nich, unikając całkowicie kosztów przewalutowania przy transakcjach zagranicznych kartą. Konto walutowe jest bezpłatne, o ile klient posiada również Konto Przekorzystne (w tym wypadku klientem będzie Twoje dziecko, więc oba rachunki muszą być otwarte na jego nazwisko). W przeciwnym wypadku koszt takiego rachunku to 0,99 EUR / 1,10 USD / 0,69 GBP / 1,39 CHF miesięcznie.

Pamiętaj jednak, że opcja ta będzie najwygodniejsza w przypadku, gdy jesteście w posiadaniu EUR/USD/GBP/CHF. Dlaczego? Jeśli zdecydujesz się na zasilenie rachunku walutowego, to kupując walutę w Pekao SA, spread wymiany w banku będzie wielokrotnie wyższy niż w przypadku tabeli kursów Mastercarda (w Pekao spread na euro wynosi ok. 6,7%, w tabeli Mastercarda – ok. 0,27%). Co innego, jeśli masz możliwość uzyskania waluty na korzystnych warunkach, gdyż np. zarabiasz w euro. Jak więc widzisz, opcje są dość różnorodne i warto dostosować je do Waszych możliwości i potrzeb.

Karta wielowalutowa dla nastolatka

Usługa kart wielowalutowych (czasami zwanych też multiwalutowymi), obsługujących od kilku do nawet kilkunastu walut bez prowizji, staje się coraz popularniejsza i spotkać ją można już w wielu bankach (choć w dalszym ciągu nie jest ona standardem). Posiadając kartę wielowalutową, nie musisz się już martwić dodatkowymi kosztami, jeśli przyjdzie Ci płacić w EUR/USD czy GBP (są to standardowe waluty, do których możesz “podpiąć” kartę, w niektórych bankach jest ich więcej). Warunkiem jest jednak posiadanie konta walutowego zasilonego odpowiednią ilością środków (zob. jak działa karta wielowalutowa).

To całkiem wygodne i praktyczne rozwiązanie nie jest, niestety, dostępne powszechnie dla nastolatków. Konto osobiste dla osoby niepełnoletniej wraz z kartą wielowalutową i kontem walutowym można założyć w poniższych bankach:

 • Credit Agricole,
 • eurobank,
 • PKO BP,
 • Santander Bank Polska.

W poniższej tabeli przedstawiamy najważniejsze informacje związane z rachunkami i kartą: 

Karta wielowalutowa i wymagane do niej produkty w bankach
Credit Agricole PKO BP Santander Bank Polska
Wymagane konto osobiste

Konto dla Ciebie GO!, 0 zł za prowadzenie konta

PKO Konto Pierwsze, 0 zł za prowadzenie rachunku 

Konto Jakie Chcę, 0 zł za prowadzenie
Konto walutowe Tak, 2 zł za prowadzenie jednego konta w wybranej walucie

Tak,  0 zł za prowadzenie, gdy jest podpięte do karty wielowalutowej (w przeciwnym razie 6,90 zł/mies.)

Tak, 8 zł /mies. za prowadzenie; opłaty unikniesz, jeśli saldo konta jest wyższe lub równe 20 jednostkom danej walut (np. 20 EUR)

Wiek dziecka Od 13 lat Od 13 lat Od 13 lat
Waluta EUR, USD i GBP EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF EUR, USD, GBP i CHF
Koszt wymiany waluty z PLN na konto walutowe (spread) Ok. 7%

Ok. 8% 

Kantor Walutowy PKO BP – od 0,54% do 0,71% (w zależności od waluty)

Ok. 7%

Kantor Santander - ok. 0,62%

Karta

Visa TOUCH!

PLN, EUR, GBP i USD

PKO Ekspres

PLN, EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF

Karta Dopasowana Visa / Mastercard

PLN, EUR, USD i GBP

Opłata za kartę 0 zł

3,90 zł – miesięczna opłata za kartę

opłaty unikniesz, jeżeli w danym miesiącu wykonasz min. 2 transakcje kartą lub Blikiem

możesz wybrać jedną z dwóch opcji: 

 • 3 zł - stała opłata miesięczna LUB 
 • 5 zł - opłaty unikniesz, jeśli wykonasz min. 5 transakcji kartą w miesiącu + Pakiet wielowalutowy, standardowo 9 zł, dla młodych - bezpłatnie 
Prowizja za przewalutowanie

0% (jeśli na koncie walutowym znajduje się odpowiednia ilość środków)

4% - pozostałe waluty

0% (jeśli na koncie walutowym znajduje się odpowiednia ilość środków)

3,5% - pozostałe waluty

0% (jeśli na koncie walutowym znajduje się odpowiednia ilość środków)

2,8% - pozostałe waluty

Wypłata z bankomatów zagranicznych

3 zł + 4% - wypłata EUR w strefie EOG (opłaty można uniknąć, wykonując jedną transakcję kartą lub Blikiem)

6 zł + 4% za przewalutowanie transakcji (w przypadku braku środków w EUR/USD/GBP)*

0 zł 0 zł
* Credit Agricole udostępnia usługę gwarantującą darmową wypłatę ze wszystkich bankomatów zagranicznych – 5 zł/mies. ** Korzystanie z karty Visa kosztuje 4,90 zł miesięcznie (0 zł, jeśli wykonasz transakcje kartą na min. 50 zł) + 1,90 zł dodatkowej opłaty za opcję multiwalutową (opłaty tej nie da się uniknąć). *** W przypadku kart Visa bank dolicza także prowizję 3% od transakcji bezgotówkowej, jeśli nie została ona wykonana z jednej z walut obsługiwanych przez konto walutowe.

Zalety i wady kont z kartami wielowalutowymi

Konta z kartami wielowalutowymi umożliwiają płatności bezgotówkowe za granicą w wybranych walutach. Najczęściej są to EUR, USD i GBP. Wymagają jednak posiadania konta walutowego, a to nie zawsze jest bezpłatne (Credit Agricole). Ponadto zasilenie takiego rachunku może wiązać się z koniecznością zakupu waluty w banku – a jak widać na przykładzie danych z tabeli, klient ponosi wtedy niemałe koszty spreadu. Pół biedy, jeśli bank udostępnia własny kantor internetowy (PKO BP, Santander Bank Polska)... 

Karty wielowalutowe nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy Twoje dziecko wyjeżdża do krajów, w których nie obowiązują wskazane w tabeli waluty. Płacąc kartą wielowalutową na obozie w Czechach czy w Macedonii, nastolatek zapłaci niemałą prowizję za transakcję (od 3% do 4%, z wyjątkiem karty Mastercard w eurobanku).

Karta walutowa dla nastolatka

Inną możliwość stanowią konta walutowe dla nastolatków, ale bez karty wielowalutowej. Oznacza to, że do rachunku możesz otrzymać kartę walutową dla dziecka, ale transakcje bez dodatkowych prowizji będziesz mógł wykonywać wyłącznie w walucie, w jakiej prowadzone jest konto i karta. W przeciwnym razie bank pobierze od Ciebie sporą opłatę.

Taka opcja dostępna jest w ING Banku Śląskim, Alior Banku i w zasadzie w mBanku - „w zasadzie”, ponieważ w mBanku nie możesz otworzyć konta walutowego dla nastolatka ani otrzymać dla niego karty wielowalutowej. Możliwe jest natomiast otwarcie rachunku walutowego dla rodzica i uczynienie osoby małoletniej pełnomocnikiem do tego konta. Dla pełnomocnika, nawet jeśli jest niepełnoletni, możesz zamówić kartę walutową, np. w euro. 

Konta walutowe z kartą walutową dla nastolatków
Alior Bank ING Bank Śląski mBank
Konto osobiste

Konto Internetowe, 0 zł za prowadzenie

Konto Mobi, 0 zł za prowadzenie

eKonto możliwości, 0 zł za prowadzenie konta
Konto walutowe Tak, 0 zł za prowadzenie

Tak, 0 zł za prowadzenie

Nie, ale dziecko może zostać pełnomocnikiem do konta walutowego rodzica
Wiek dziecka Konto Internetowe i Konto Walutowe – od 13 lat Konto Mobi – od 13 lat, Konto walutowe – od 1. roku życia eKonto możliwości – od 13 lat, eKonto walutowe – od 18 lat
Waluta konta EUR / GBP / USD / CHF EUR / GBP / USD  EUR / GBP / USD / JPY / NOK / SEK / CZK / DKK / HUF / HRK
Koszt wymiany waluty z PLN na konto walutowe (spread) Ok. 9% (dla CHF – ok. 5%)*

Ok. 6%

ING Kantor w Moim ING – ok. 2% 

Ok. 6%

Karta walutowa

Mastercard Debit

EUR / USD / GBP

Mastercard

EUR

Visa Classic eKonto

EUR / USD / GBP

Opłata za kartę walutową 10 zł – wydanie karty i 5 zł/mies. 1,50 zł/mies. 30 zł za wydanie karty (również dodatkowej) i 30 zł rocznie za korzystanie z karty. Brak opłaty miesięcznej
Prowizja za przewalutowanie 0% 0% 0% (jeśli na koncie walutowym znajduje się odpowiednia ilość środków), 3% - pozostałe waluty
Wypłata z bankomatów zagranicznych 5 zł 3% kwoty wypłaty 0 zł (jeśli wypłata nastąpiła w innej walucie niż waluta rozliczeniowa, bank pobiera opłatę za przewalutowanie w wysokości do 3% wartości transakcji)
* Znacznie tańsze jest wymienienie waluty w Kantorze Walutowym Alior Banku. Niestety, nie może tego zrobić osoba niepełnoletnia. Dla tej grupy klientów nie przewidziano też możliwości założenia konta w Kantorze.

Jak widzisz, konto walutowe z kartą dla nastolatka to rozwiązanie nieco mniej elastyczne niż karta wielowalutowa. Minusem kont walutowych, czy raczej dodawanych do nich kart walutowych, są niemałe opłaty. Dla przykładu, wydanie karty w Alior Banku to koszt aż 10 zł, a do tego dochodzi jeszcze comiesięczna prowizja w wysokości 5 zł. Jeśli wysyłasz nastolatka na tydzień do strefy euro, gdzie będzie on np. kupował głównie napoje i jakieś przekąski, to jest prawdopodobne, że koszt karty walutowej będzie wyższy lub podobny niż ewentualne prowizje naliczone w przypadku używania zwykłej karty w PLN.

Plusem jest oczywiście brak prowizji za przewalutowanie w danej walucie; jeśli wysyłasz dziecko na wakacje np. do krajów strefy euro, to brak wielowalutowości nie będzie większym problem, w zupełności wystarczy konto walutowe w EUR.

Zaletą może być także to, co z pozoru wygląda na wadę, czyli możliwość uczynienia dziecka pełnomocnikiem do konta: z jednej strony młody człowiek zyskuje swobodny dostęp do Twojego rachunku walutowego, z drugiej jednak, nie musicie mu otwierać kolejnych kont (osobistego i walutowego), po prostu zamawiacie kartę walutową – i w drogę. 

Jak założyć konto dziecku na czas wakacji?

Od razu „ostrzegamy”: w tym celu niemal na pewno będziecie musieli udać się do banku. Nastolatek bowiem sam podpisuje umowę o swój rachunek i kartę, a Ty, jako przedstawiciel ustawowy, wyrażasz na to zgodę (bez zgody opiekuna niepełnoletni nie może otworzyć konta). Niekiedy możliwe jest założenie konta młodzieżowego przez Internet, ale w praktyce często okazuje się, że akurat w tym przypadku łatwiej i szybciej załatwicie sprawy w oddziale...

Identycznie będzie, jeśli zamierzacie ustanowić pełnomocnictwo dziecka do Twojego rachunku lub zamówić kartę dla nastolatka do Twojego konta (Getin Bank). Także w tych przypadkach musicie udać się do placówki razem. Pamiętaj, żeby w Getin Banku wybrać kartę Visa, gdyż gwarantuje ona korzystniejszy sposób przewalutowania niż Mastercard.

Sposoby zakładania kont młodzieżowych, o których wspominaliśmy w tym artykule, przedstawiliśmy dokładnie w innym tekście. Dowiesz się z niego nie tylko, jak otworzyć rachunek osobie niepełnoletniej, ale również jakie powinniście wziąć ze sobą dokumenty, jakie prawa ma nastoletni posiadacz konta, a jakie – jego opiekun. Sprawdź, jak otworzyć konto dla nastolatka.

Konto dla dziecka poniżej 14. roku życia

Jak widać na powyższych przykładach, istnieją na polskim rynku ciekawe możliwości zdobycia karty dla nastolatka do płatności zagranicznych. Niestety, opcje te są niedostępne dla młodszych dzieci. Generalnie zdobycie karty płatniczej w PLN dla dziecka, które nie ukończyło 13 lat, jest bardzo trudne; oferują je tylko trzy banki, mBank, PKO BP i ING Bank Śląski. W mBanku otrzymanie karty debetowej możliwe jest w ramach rachunku rodzica, do którego otwiera się subkonto Junior. Zaletami tej propozycji są darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych i zagranicznych. Bank pobiera jednak prowizję w wysokości 5,8% wartości transakcji.

Natomiast w PKO BP i w ING Banku Śląskim możesz zamówić karty przedpłacone, zasilane podobnie jak internetowa portmonetka lub telefon na kartę. Nie założysz natomiast małemu dziecku konta walutowego, z którego będzie ono mogło wykonywać transakcje.

Oferowana w PKO BP karta PKO Junior (Visa) umożliwia płatności zagraniczne i wypłaty z zagranicznych bankomatów. Wiąże się to jednak z kosztami; choć transakcje zagraniczne przeliczane są przez organizację płatniczą Visa na PLN według kursów stosowanych w dniu ich przetworzenia przez Visę, to bank dodaje każdorazowo swoją prowizję 1,5%. Wypłata środków z bankomatu zagranicznego to koszt 3% wartości transakcji, min. 10 zł + 1,5% za przewalutowanie. Dowiedz się więcej na temat kont dla dzieci.

Niemniej, karta przedpłacona może stanowić dobre zabezpieczenie finansowe dziecka na zagranicznym wyjeździe i warto rozważyć, czy nie wyposażyć w nią swojej pociechy.

Revolut

Revolut w ostatnim czasie robi furorę w płatnościach zagranicznych, pozwalając uniknąć bankowych spreadów i prowizji. W dużym skrócie mówiąc, Revolut umożliwia płatności w 160 walutach bez kosztów przewalutowania i po korzystnych kursach wymiany. Mało tego, klienci Revoluta mogą otrzymać karty debetowe, dzięki którym będą bezprowizyjnie płacić za granicą.

Od niedawna usługi Revoluta dostępne są także dla nieletnich, a dokładnie dla osób w wieku 7-18 lat. Karta Revolut dla dziecka dostępna jest w ramach konta rodzica, niestety, tylko w płatnych wersjach rachunku, Revolut Premium (za 29,99 zł miesięcznie) oraz Revolut Metal (49,99 zł miesięcznie).

Podsumowanie

Choć sporo banków ma w swojej ofercie konta młodzieżowe, z których mogą korzystać już 13-latkowie, to jednak nie jest standardem udostępnianie osobom niepełnoletnim rachunków walutowych i kart walutowych czy wielowalutowych. Jednocześnie banki bezlitośnie naliczają prowizje od transakcji zagranicznych, które przy większych zagranicznych wydatkach, nawet w „tańszych” krajach, mogą być boleśnie odczuwalne przez klientów. Warto więc dokładnie przyjrzeć się bankowym ofertom i wybrać najlepiej dostosowaną do naszych potrzeb.

Jeśli Twoja pociecha wybiera się tam, gdzie obowiązują waluty EUR/USD/GBP, to możecie rozważyć wybór konta walutowego (otwieranego do konta osobistego) i karty wielowalutowej/walutowej. Zaletą tego rozwiązania jest brak prowizji przy transakcjach kartą, ale tylko w tej walucie, w jakiej prowadzone jest konto walutowe. Niezłym wyborem będzie także Revolut dla nieletnich, pod warunkiem, że za granicą spodziewamy się większych wydatków lub i tak mamy aktywne płatne konto w tym fintechu. 

Na jakie koszty powinieneś zwrócić uwagę? Przede wszystkim na opłaty za prowadzenie kont, korzystanie z karty, wypłaty z bankomatów zagranicznych i spready. Sięgnięcie po aż 3 produkty bankowe (konto osobiste, walutowe i karta) może być wygodnym rozwiązaniem, ale zwiększa też prawdopodobieństwo, że bank „skubnie” Cię na jakiejś usłudze.

Innym sposobem, zdecydowanie wartym rozważenia, jest otwarcie konta w banku, który nie pobiera prowizji od transakcji zagranicznych, a przewalutowania dokonuje po korzystnym kursie Visy/Mastercarda. Choć na rynku jest kilka takich ofert, to zaledwie dwie z nich są dostępne dla osób niepełnoletnich (a dokładniej od 14. roku życia). Naszym zdaniem zdecydowanie wyróżnia się tutaj Konto Przekorzystne w Pekao SA, gdzie możesz założyć nastolatkowi darmowy rachunek osobisty z darmową kartą, bezpłatnymi wypłatami z zagranicznych bankomatów, korzystnym przewalutowaniem i bez dodatkowych prowizji. Wszystko to bez otwierania dodatkowych kont walutowych i zamawiania dodatkowych kart.

Podobną ofertę przedstawił niedawno BNP Paribas, ale w tym wypadku wiąże się ona z zamówieniem dość drogiej karty, bez możliwości uniknięcia comiesięcznej opłaty.

Wysyłając dziecko na zagraniczne wakacje, chcemy, aby było ono bezpieczne i żadne nieprzyjemności nie mąciły mu wypoczynku. Wyposażenie pociechy zarówno w gotówkę, jak i kartę jest roztropnym działaniem na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, które przecież zawsze mogą się zdarzyć (przeczytaj, jak zabezpieczyć swoje finanse na urlopie). Czy za spokój i bezpieczeństwo warto słono przepłacać? Naszym zdaniem – nie, dlatego przedstawiliśmy Ci najbardziej korzystne oferty bankowe na zagraniczny wyjazd nastolatka. Mamy nadzieję, że dzięki temu zestawieniu uda się Wam znaleźć najlepszą i najwygodniejszą dla Was usługę. 

Przeczytaj także o tym, jak korzystnie płacić za granicą.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
A
Adam
Gość

Poprawa w informacji revolut junior jest dostępny w darmowym planie ale tylko dla jednego dziecka(A jeszcze pytanie czy zrobicie artykuł o Revolut junior bo chce założyć synowi a chciałbym więcej info)

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Adam

Tak, dosłownie kilkanaście dni po ostatniej aktualizacji tego artykułu Revolut Junior został udostępniony w darmowej wersji. Pisaliśmy o tym tutaj: https://www.najlepszekonto.pl/konto-junior-dla-wszystkich-uzytkownikow-revolut

Mamy szerszy artykuł o Revolucie: https://www.najlepszekonto.pl/revolut-zagraniczne-platnosci-bez-prowizji-za-przewalutowanie, gdzie wspominamy o ofercie Konta Junior. Przy następnej aktualizacji postaram się rozwinąć ten wątek ?

Odpowiedz