Wróć

Dwie karty do jednego konta

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

2 komentarze
Dwie karty do jednego konta
Spis treści
Pokaż więcej

Banki podchodzą bardzo różnie do kwestii wydawania kart płatniczych; są takie instytucje, gdzie do konta osobistego może być wydana wyłącznie jedna karta i „nie ma zmiłuj”, w innych zaś otrzymasz dwie karty bankomatowe (a nawet więcej) na to samo imię i nazwisko bez większych przeszkód a nawet bez dodatkowych opłat.

Oczywiście w przypadku rachunku wspólnego psim obowiązkiem banku jest udostępnienie „plastiku” każdemu z Was, ale – jak to w bankach bywa – procedury wydania karty potrafią się już znacznie różnić.

To, co dla klienta indywidualnego może być marzeniem ściętej głowy, dla przedsiębiorcy nie stanowi ewenementu; sporo banków udostępnia dwie karty debetowe w ramach rachunku dla jednoosobowej działalności gospodarczej i, co ciekawe, wcale nie musi być to jednocześnie ta sama instytucja, która umożliwia podobne rozwiązanie posiadaczom kont osobistych.

Do czego przydaje się druga karta płatnicza?

Przedsiębiorcy wiedzą to najlepiej; drugą i kolejną kartę mogą przekazać wybranym pracownikom tak, aby mogli oni korzystać z firmowego rachunku. Zwykle podobną motywacją kierują się klienci indywidualni: drugą kartę chcieliby przekazać np. partnerowi czy dziecku, bez zakładania kolejnego konta (i to właśnie ta sytuacja jest najbardziej problematyczna).

Ale kolejna karta to nie tylko szerszy dostęp do rachunku. Warto zdawać sobie sprawę, że w niektórych bankach różne karty oferują różne funkcje i usługi. Często dotyczy to kont premium i kart bardziej „ekskluzywnych”, połączonych z szeregiem ułatwień (np. na lotniskach), zniżek w sklepach, hotelach i restauracjach czy np. darmowymi płatnościami zagranicznymi. Ale nie tylko: w niektórych bankach nawet zwykła debetówka, niewydawana standardowo do konta, może oferować np. korzystne przewalutowania po kursie organizacji kartowej (Mastercard, Visa itp.), przez co stanowi ona pożądany element ekwipunku podróżnika (…lub amatora zakupów na zagranicznych platformach).

Skoro tak, to samym bankom powinno zależeć na tym, aby klienci zamawiali jak najwięcej kart debetowych do tego samego rachunku, bo dzięki temu być może da się ściągnąć z nich kolejne prowizje. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy.

Alior Bank i dwie – a nawet więcej – karty do konta

Pierwszy na naszej liście Alior Bank umożliwia potencjalnie wydanie klientowi aż 10 kart debetowych do Konta Jakże Osobistego i Konta internetowego (lub innych rachunków osobistych), z zastrzeżeniem jednak, że jeden klient może posiadać wyłącznie jedną kartę tego samego typu do tego samego ROR-u (przykładowo, tylko jedną kartę wielowalutową i jedną kartę dla gracza).

Dodatkowa debetówka w Banku Millennium

W Banku Millennium możesz osobiście posługiwać się wyłącznie jedną kartą wydaną do rachunku Millennium 360° i innych (chociaż bank ma w swojej ofercie różne „plastiki”). Istnieje jednak możliwość zdobycia kolejnej karty dla innego użytkownika: musisz jednak tę osobę ustanowić pełnomocnikiem do Twojego rachunku. Wtedy on też będzie miał prawo do jednej karty.

Druga karta w BNP Paribas

Choć do Konta Otwartego na Ciebie BNP Paribas proponuje aż 3 karty do wyboru, to – o dziwo – musisz zdecydować się tylko na jedną z nich, nie możesz korzystać z dwóch lub nawet trzech. Jeżeli chcesz otrzymać dodatkową debetówkę, to możesz ją zamówić jedynie dla pełnomocnika do Twojego rachunku.

Credit Agricole a dodatkowa karta

Także i w Credit Agricole do danego rodzaju konta (np. Konta Dla Ciebie) wydawana jest wyłącznie jedna karta debetowa. Jeśli chciałbyś otrzymać kolejną dla bliskiej osoby, musisz najpierw ustanowić ją pełnomocnikiem, a następnie zamówić dla niej debetówkę.

Łatwiej jest w przypadku kont wspólnych: o kartę dla siebie i współposiadacza może zawnioskować każde z Was.

Druga karta w Getin Banku

W Getin Banku do Konta Proste Zasady możesz otrzymać więcej niż jedną kartę, warto tylko pamiętać, że piąta i kolejne są dodatkowo płatne. Dodatkowa debetówka może być wydana zarówno na Ciebie, jak i na wskazaną przez Ciebie osobę („użytkownika”), w tym nastolatka, który ukończył 13 lat.

W przypadku konta wspólnego każdy z Was powinien sam wnioskować o kartę dla siebie, a jeżeli chcecie zamówić kartę dla użytkownika, musicie oboje złożyć odpowiedni wniosek.

Dwie karty do konta w ING Banku Śląskim

W ING nie ma możliwości uzyskania więcej niż jednej debetówki do Konta Direct lub innego przeznaczonego dla klientów indywidualnych. Jeżeli chcesz, aby bliski uzyskał dostęp do środków zgromadzonych na Twoim rachunku, musisz udzielić mu pełnomocnictwa, ponieważ pełnomocnik może zamówić kartę dla siebie (oczywiście także tylko jedną).

W przypadku kont wspólnych każdy ze współposiadaczy może samodzielnie zamówić kartę i dla siebie, i dla drugiego posiadacza, a także dla pełnomocnika.

mBank i kolejna karta

W mBanku identyczne zasady wydawania kart debetowych obowiązują i klientów indywidualnych, i klientów firmowych. Każdy posiadacz może mieć 3 różne karty do tego rachunku, które zamawia się przez stronę banku lub przez bankowość internetową i elektroniczną.

Możesz także zamówić kartę dla pełnomocnika do Twojego rachunku.

Kolejna debetówka w Pekao SA

W Banku Pekao SA również otrzymujesz wyłącznie jedną kartę debetową do Konta Przekorzystnego (a także do innych), z tym że droga do uzyskania kolejnej – dla Ciebie lub dla wybranej przez Ciebie osoby – nie jest całkowicie zamknięta. Wydanie kolejnej karty wymaga jednak podpisania aneksu do umowy rachunku.

Dwie karty do jednego konta w PKO BP

W PKO BP posiadaczowi Konta za Zero lub innego rachunku przysługuje jedna karta debetowa, niemniej możesz złożyć wniosek o wydanie debetówki również wybranej osobie, która dzięki temu będzie mogła korzystać z Twoich środków – i to bez udzielania pełnomocnictwa.

Taka osoba określana jest jako „użytkownik karty” i nie musi być z Tobą spokrewniona. Co więcej, użytkownikiem karty może być już nastolatek po skończeniu 13. roku życia. Ty sam ustalasz limity, decydujesz, czy kartą można płacić w Internecie lub wypłacać środki z bankomatu, a wszystkie transakcje wykonane przez użytkownika widzisz w historii Twojego rachunku. Możesz też w każdej chwili zablokować lub zastrzec dodatkową kartę.

Nieco inaczej wygląda to w Inteligo: w ramach Konta Inteligo dostępną są kolejne debetówki, z tym że klient może posiadać wyłącznie jedną aktywną kartę danego typu.

Revolut: dwie karty do jednego konta? Żeby tylko!

Prawdopodobnie najwięcej kart otrzymasz w Revolucie: możesz korzystać nawet z 6 aktywnych kart fizycznych oraz aż 20 kart wirtualnych w ramach jednego rachunku. Niemniej Revolut zastrzega, że z kart powinieneś korzystać wyłącznie Ty sam i nie ma możliwości zamówienia choćby jednej z nich dla osoby trzeciej.

Santander Bank Polska

W Santander Banku do Konta Jakie Chcę lub podobnego możesz otrzymać wyłącznie po jednej karcie (np. jedna debetówka do ROR-u, jedna do konta walutowego itp.).

Co ważne, w przypadku konta wspólnego każdy ze współposiadaczy musi zawrzeć umowę wyłącznie w swoim imieniu.

Podsumowanie

Jak widzisz, znalezienie konta, do którego możesz dobrać kolejne karty debetowe, nie musi być takie proste – niemniej, nie jest to niemożliwe. W niektórych bankach drugą debetówkę otrzymasz bez problemu (PKO BP, Getin Bank), w innych istnieją pod tym względem pewne ograniczenia, np. co do typu kart lub osób, które mogą z nich skorzystać (Alior Bank, mBank, Revolut), a w jeszcze innych możliwość doboru drugiej karty istnieje tylko wtedy, gdy ustanowisz pełnomocnika do rachunku.

Wydawać by się mogło, że dla banku wydanie kolejnych kart posiadaczowi rachunku to tylko czysty interes, ale najwyraźniej jeszcze lepiej zarabiają one, gdy osoba, której chcesz przekazać kartę, założy zupełnie nowe konto. Cóż, Ty też możesz wybrać dla siebie i swoich bliskich rachunek, który będzie spełniał przede wszystkim Twoje oczekiwania, a nie banku. My chętnie Ci w tym pomożemy: sprawdź nasz ranking najlepszych kont osobistych.

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
A
ADRIAN
Gość

Ale czy trzeba spełniać warunek bezpłatności dla każdej karty czy tylko jednorazowo dla konta wydać kartą np 350zl, a nie 2x350zl?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@ADRIAN

To już zależy od banku.

Odpowiedz