Dwie karty do jednego konta: korzyści, ryzyka i zasady wydawania (przegląd ofert)

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

107 publikacji 782 komentarze

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


4 komentarze Dwie karty do jednego konta: korzyści, ryzyka i zasady wydawania (przegląd ofert)
Spis treści

Banki podchodzą bardzo różnie do kwestii wydawania kart płatniczych; są takie instytucje, gdzie do konta osobistego może być wydana wyłącznie jedna karta i „nie ma zmiłuj”, w innych zaś otrzymasz dwie karty bankomatowe (a nawet więcej) na to samo imię i nazwisko bez większych przeszkód a nawet bez dodatkowych opłat.

Oczywiście w przypadku rachunku wspólnego psim obowiązkiem banku jest udostępnienie „plastiku” każdemu z Was, ale – jak to w bankach bywa – procedury wydania karty potrafią się już znacznie różnić.

To, co dla klienta indywidualnego może być marzeniem ściętej głowy, dla przedsiębiorcy nie stanowi ewenementu; sporo banków udostępnia dwie karty debetowe w ramach rachunku dla jednoosobowej działalności gospodarczej i, co ciekawe, wcale nie musi być to jednocześnie ta sama instytucja, która umożliwia podobne rozwiązanie posiadaczom kont osobistych.

Do czego przydaje się druga karta płatnicza?

Przedsiębiorcy wiedzą to najlepiej; drugą i kolejną kartę mogą przekazać wybranym pracownikom tak, aby mogli oni korzystać z firmowego rachunku. Zwykle podobną motywacją kierują się klienci indywidualni: drugą kartę chcieliby przekazać np. partnerowi czy dziecku, bez zakładania kolejnego konta (i to właśnie ta sytuacja jest najbardziej problematyczna).

Kolejna karta to nie tylko szerszy dostęp do rachunku. Warto zdawać sobie sprawę, że w niektórych bankach różne karty oferują różne funkcje i usługi. Często dotyczy to kont premium i kart bardziej „ekskluzywnych”, połączonych z szeregiem ułatwień (np. na lotniskach), zniżek w sklepach, hotelach i restauracjach czy np. darmowymi płatnościami zagranicznymi. Ale nie tylko: w niektórych bankach nawet zwykła debetówka, niewydawana standardowo do konta, może oferować np. korzystne przewalutowania po kursie organizacji kartowej (Mastercard, Visa itp.), przez co stanowi ona pożądany element ekwipunku podróżnika (…lub amatora zakupów na zagranicznych platformach).

Rodzaje dwóch kart do jednego konta

Przeznaczenie i formalny status kart powiązanych z danym kontem może być różny. W zależności od okoliczności karty mogą wydane jako karty główne (dla właściciela rachunku) lub dodatkowe (dla pełnomocnika), fizyczne lub wirtualne, debetowe lub prepaid (przedpłacone).

Konto wspólne

Każdy posiadacz konta wspólnego otrzymuje swoją kartę z własnym imieniem i nazwiskiem, którą tylko on powinien się posługiwać. Każdy z posiadaczy konta wspólnego zawiera umowę o kartę odrębnie, w swoim imieniu. Oczywiście nie ma obowiązku korzystania z debetówki; jeśli jeden ze współwłaścicieli chce zrezygnować ze swojej karty, to może to zrobić w każdej chwili.

Kwestia opłat zależy od rozwiązań przyjętych w danym banku. Niekiedy wystarczy, że jeden współwłaściciel spełni warunki uniknięcia opłat za korzystanie z karty, aby bank nie pobrał prowizji za obie debetówki, a czasami comiesięczny obowiązek spełnienia warunków aktywności należy do obu współwłaścicieli.

Karta dla pełnomocnika

Dodatkowa karta debetowa przysługuje także pełnomocnikowi do konta. Ma on prawo czasowo ją zablokować lub z niej zrezygnować, ale – w niektórych bankach – nie może zawnioskować o nową.

Karta prepaid

To dość szczególny rodzaj kart płatniczych, obecnie rzadki na polskim rynku. Karty przedpłacone (prepaid) stanowią swego rodzaju bankową portmonetkę i zwykle powiązane są nie z ROR-em, ale z osobnym rachunkiem służącym jedynie do obsługi takiej karty. Zaletą kart przedpłaconych jest to, że nie można z nimi wydać więcej, niż znajduje się na rachunku technicznym, dlatego też rodzice chętnie wybierają je dla swoich dzieci.

Wirtualna karta debetowa

Wirtualna karta płatnicza nie ma fizycznej postaci, ale inne atrybuty „plastiku” takie jak: numer karty, kody CVV2/CVC, okres ważności – jak najbardziej. Można też ustawić dla niej limity transakcji.

Kiedyś karty wirtualne były wykorzystywane przy płatnościach internetowych, jednak po wprowadzeniu innych popularnych form transakcji (np. Blika) i dodatkowych zabezpieczeń przy kartach fizycznych (3D Secure) ich popularność i dostępność na rynku znacznie spadła.

Obecnie karty wirtualne wracają do łask, a to za sprawą możliwości podpięcia pod nie płatności mobilnych, np. Google Pay lub Apple Pay.

Dodatkowa karta debetowa

Oprócz wyżej opisanych sytuacji w niektórych bankach można otrzymać – ot tak, po prostu – drugą, a nawet więcej kart debetowych na własne nazwisko. Zwykle spełnienie warunków uniknięcia opłaty za jedną kartę zwalnia z prowizji za korzystanie z pozostałych.

Dwie karty w ofertach banków

Wydawać by się mogło, że bankom powinno zależeć na tym, aby klienci zamawiali jak najwięcej kart debetowych do tego samego rachunku, bo dzięki temu być może da się ściągnąć z nich kolejne prowizje. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy.

Dwie i więcej kart debetowych do jednego konta

Nazwa banku

Liczba kart

Rodzaj kart

Alior Bank

10 – po jednej z każdego rodzaju

Fizyczna karta debetowa Mastercard

Bank Millennium

1

Fizyczna karta debetowa Visa/Mastercard

BNP Paribas

1

Fizyczna karta debetowa Mastercard i karta wirtualna

Credit Agricole

1

Fizyczna karta debetowa Visa

ING Bank Śląski

1

Fizyczna karta debetowa Visa i karta wirtualna

mBank

3 – po jednej z każdego rodzaju

Fizyczna karta debetowa Visa/Mastercard, karta wirtualna

Pekao SA

1 – można zamówić więcej kart, podpisując aneks do umowy

Fizyczna karta debetowa Visa/Mastercard

PKO BP

1 – można zamówić więcej kart, podpisując dodatkową umowę

Fizyczna karta debetowa Visa

Revolut

26

6 kart fizycznych

20 kart wirtualnych

Santander Bank Polska

1

Fizyczna karta debetowa Visa/Mastercard

VeloBank

4

4 darmowe fizyczne karty debetowe, za 5 pobierana jest opłata

Opracowanie własne.

Alior Bank i dwie – a nawet więcej – karty do konta

Pierwszy na naszej liście Alior Bank umożliwia potencjalnie wydanie klientowi aż 10 kart debetowych do Konta Jakże Osobistego i Konta internetowego (lub innych rachunków osobistych), z zastrzeżeniem jednak, że jeden klient może posiadać wyłącznie jedną kartę tego samego typu do tego samego ROR-u (przykładowo, tylko jedną kartę wielowalutową i jedną kartę dla gracza).

Dodatkowa debetówka w Banku Millennium

W Banku Millennium możesz osobiście posługiwać się wyłącznie jedną kartą wydaną do rachunku Millennium 360° i innych (chociaż bank ma w swojej ofercie różne „plastiki”). Istnieje jednak możliwość zdobycia kolejnej karty dla innego użytkownika: musisz jednak tę osobę ustanowić pełnomocnikiem do Twojego rachunku. Wtedy on też będzie miał prawo do jednej karty.

Druga karta w BNP Paribas

Choć do Konta Otwartego na Ciebie BNP Paribas proponuje aż 3 karty do wyboru, to – o dziwo – musisz zdecydować się tylko na jedną z nich, nie możesz korzystać z dwóch lub nawet trzech. Jeżeli chcesz otrzymać dodatkową debetówkę, to możesz ją zamówić jedynie dla pełnomocnika do Twojego rachunku.

Credit Agricole a dodatkowa karta

Także i w Credit Agricole do danego rodzaju konta (np. Konta Dla Ciebie) wydawana jest wyłącznie jedna karta debetowa. Jeśli chciałbyś otrzymać kolejną dla bliskiej osoby, musisz najpierw ustanowić ją pełnomocnikiem, a następnie zamówić dla niej debetówkę.

Łatwiej jest w przypadku kont wspólnych: o kartę dla siebie i współposiadacza może zawnioskować każde z Was.

Dwie karty do konta w ING Banku Śląskim

W ING nie ma możliwości uzyskania więcej niż jednej debetówki do Konta Direct lub innego przeznaczonego dla klientów indywidualnych. Jeżeli chcesz, aby bliski uzyskał dostęp do środków zgromadzonych na Twoim rachunku, musisz udzielić mu pełnomocnictwa, ponieważ pełnomocnik może zamówić kartę dla siebie (oczywiście także tylko jedną).

W przypadku kont wspólnych każdy ze współposiadaczy może samodzielnie zamówić kartę i dla siebie, i dla drugiego posiadacza, a także dla pełnomocnika.

mBank i kolejna karta

W mBanku identyczne zasady wydawania kart debetowych obowiązują i klientów indywidualnych, i klientów firmowych. Każdy posiadacz może mieć 3 różne karty do tego rachunku, które zamawia się przez stronę banku lub przez bankowość internetową i elektroniczną.

Możesz także zamówić kartę dla pełnomocnika do Twojego rachunku.

Kolejna debetówka w Pekao SA

W Banku Pekao SA również otrzymujesz wyłącznie jedną kartę debetową do Konta Przekorzystnego (a także do innych), z tym że droga do uzyskania kolejnej – dla Ciebie lub dla wybranej przez Ciebie osoby – nie jest całkowicie zamknięta. Wydanie kolejnej karty wymaga jednak podpisania aneksu do umowy rachunku.

Dwie karty do jednego konta w PKO BP

W PKO BP posiadaczowi Konta za Zero lub innego rachunku przysługuje jedna karta debetowa, niemniej możesz złożyć wniosek o wydanie debetówki również wybranej osobie, która dzięki temu będzie mogła korzystać z Twoich środków – i to bez udzielania pełnomocnictwa.

Taka osoba określana jest jako „użytkownik karty” i nie musi być z Tobą spokrewniona. Co więcej, użytkownikiem karty może być już nastolatek po skończeniu 13. roku życia. Ty sam ustalasz limity, decydujesz, czy kartą można płacić w Internecie lub wypłacać środki z bankomatu, a wszystkie transakcje wykonane przez użytkownika widzisz w historii Twojego rachunku. Możesz też w każdej chwili zablokować lub zastrzec dodatkową kartę.

Nieco inaczej wygląda to w Inteligo: w ramach Konta Inteligo dostępną są kolejne debetówki, z tym że klient może posiadać wyłącznie jedną aktywną kartę danego typu.

Revolut: dwie karty do jednego konta? Żeby tylko!

Prawdopodobnie najwięcej kart otrzymasz w Revolucie: możesz korzystać nawet z 6 aktywnych kart fizycznych oraz aż 20 kart wirtualnych w ramach jednego rachunku. Niemniej Revolut zastrzega, że z kart powinieneś korzystać wyłącznie Ty sam i nie ma możliwości zamówienia choćby jednej z nich dla osoby trzeciej.

Santander Bank Polska

W Santander Banku do Konta Jakie Chcę lub podobnego możesz otrzymać wyłącznie po jednej karcie (np. jedna debetówka do ROR-u, jedna do konta walutowego itp.).

Co ważne, w przypadku konta wspólnego każdy ze współposiadaczy musi zawrzeć umowę wyłącznie w swoim imieniu.

Druga karta w VeloBanku

W VeloBanku do VeloKonta możesz otrzymać maksymalnie 5 kart, przy czym tylko pierwsze cztery wydawane są bezpłatnie. Jeden użytkownik karty może posiadać tylko jedną aktywną debetówkę tego samego rodzaju: tej samej organizacji płatniczej i tym samym wizerunkiem. Dodatkowa debetówka może być wydana zarówno na Ciebie, jak i na wskazaną przez Ciebie osobę („użytkownika”), w tym nastolatka, który ukończył 13 lat.

W przypadku konta wspólnego każdy z Was powinien sam wnioskować o kartę dla siebie, a jeżeli chcecie zamówić kartę dla użytkownika, musicie oboje złożyć odpowiedni wniosek.

Bezpieczeństwo i ryzyko związane z dwiema kartami do jednego konta

Posiadanie drugiej lub więcej kart debetowych do konta osobistego raczej podnosi poziom bezpieczeństwa niż stanowi ryzyko – no chyba że kolejną kartę zgubimy i o niej zapomnimy, a ktoś się posłuży przy transakcji zbliżeniowej, lub wykorzysta nas nieuczciwy pełnomocnik do rachunku.

Generalnie jednak kolejna karta przydaje się przy różnego rodzaju transakcjach i w różnych sytuacjach. Przykładowo:

  • zgubienie bądź kradzież jednej karty nie odetnie nas całkowicie od środków zgromadzonych na koncie – jest to szczególnie ważne za granicą;
  • z drugiej karty możemy zlecać płatności za subskrypcje, abonamenty i inne cykliczne płatności, których nie weryfikujemy skrupulatnie co miesiąc. Dzięki ustawieniu odrębnego limitu dla takiej karty mamy pewność, że z rachunku nigdy nie zostanie pobrane więcej, niż było zaplanowane;
  • dodatkową kartę możemy przeznaczyć wyłącznie do płatności w Internecie i ustanowić dla niej rozsądny limit – zwłaszcza gdy zdarza się nam płacić kartą w zagranicznych, nie do końca pewnych sklepach. Ewentualna kradzież danych karty nie pozbawi nas większości środków na koncie;
  • drugą kartę możemy zamówić dla dziecka, aby mieć pewność, że nie zostanie ono bez pieniędzy, np. na wycieczce.

A wydatków pełnomocnika nie zawadzi od czasu do czasu skontrolować ;).

Podsumowanie

Jak widzisz, znalezienie konta, do którego możesz dobrać kolejne karty debetowe, nie musi być takie proste – niemniej, nie jest to niemożliwe. W niektórych bankach drugą debetówkę otrzymasz bez problemu (PKO BP, VeloBank), w innych istnieją pod tym względem pewne ograniczenia, np. co do typu kart lub osób, które mogą z nich skorzystać (Alior Bank, mBank, Revolut), a w jeszcze innych możliwość doboru drugiej karty istnieje tylko wtedy, gdy ustanowisz pełnomocnika do rachunku.

Wydawać by się mogło, że dla banku wydanie kolejnych kart posiadaczowi rachunku to tylko czysty interes, ale najwyraźniej jeszcze lepiej zarabiają one, gdy osoba, której chcesz przekazać kartę, założy zupełnie nowe konto. Cóż, Ty też możesz wybrać dla siebie i swoich bliskich rachunek, który będzie spełniał przede wszystkim Twoje oczekiwania, a nie banku. My chętnie Ci w tym pomożemy: sprawdź nasz ranking najlepszych kont osobistych.

Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(4)
Sortuj odNajnowszych
  • Najnowszych
  • Najstarszych
Dodaj swój komentarz...
W
Weronka
Gość

Dzień dobry, piszecie, ze w Milenium można mieć tylko jedna kartę i wziąć pełnomocnika, ale czy można to konto po prostu zrobić wspólnym?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Weronka

Tak, konto Millennium 360 może być prowadzone jako konto wspólne.

Odpowiedz

A
ADRIAN
Gość

Ale czy trzeba spełniać warunek bezpłatności dla każdej karty czy tylko jednorazowo dla konta wydać kartą np 350zl, a nie 2x350zl?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@ADRIAN

To już zależy od banku.

Odpowiedz