Wróć

BGŻ BNP Paribas zmienia ofertę i wprowadza Konto Optymalne i Maksymalne

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

1 komentarz
BGŻ BNP Paribas zmienia ofertę i wprowadza Konto Optymalne i Maksymalne
Spis treści

Konto Optymalne i Konto Maksymalne

W miejsce Konta Praktycznego – sztandarowego rachunku osobistego BGŻ BNP Paribas – pojawiają się dwa nowe: Konto Optymalne i Konto Maksymalne.

Co ciekawe, w nowej ofercie nie ma w ogóle rachunku dla osób niepełnoletnich. Bank zrezygnował z Konta Young, przeznaczonego dla osób między 13. a 18. rokiem życia, i nie wprowadził w jego miejsce nowej propozycji. Konto Young, podobnie jak Konto Praktyczne, jest obecnie rachunkiem w administrowaniu.

Jak nowe rachunki wypadają na tle Konta Praktycznego?

W przeciwieństwie do Konta Praktycznego, którego prowadzenie było darmowe tylko pod warunkiem zapewnienia comiesięcznego wpływu, zarówno Konto Optymalne, jak i Maksymalne są darmowe w prowadzeniu, a bank nie wymaga regularnych wpłat na rachunki. Pozostałe zmiany nie są już jednak tak jednoznacznie korzystne.

zestawienie opłat za najważniejsze usługi związane z rachunkami
Usługa Konto Praktyczne Konto Optymalne Konto Maksymalne
Otwarcie konta 0 zł 0 zł 0 zł
Prowadzenie rachunku 10 zł (opłaty można uniknąć, jeżeli na konto co miesiąc wpływa min. 1000 zł lub posiadacz nie ukończył 26. roku życia) 0 zł 0 zł
Przelew internetowy (standardowy) 0 zł 0 zł 0 zł
Zlecenie stałe 0 zł 0 zł 0 zł
Polecenie zapłaty 0 zł 0 zł 0 zł
Przelew natychmiastowy 5 zł 5 zł 5 zł
Przelew europejski SEPA 10 zł 10 zł 5 zł
Wpłata gotówki w oddziale banku 0 zł 10 zł
  • 0 zł za pierwszą wpłatę w miesiącu
  • 10 zł za kolejną i każdą następną
Wypłata gotówki w oddziale banku 0 zł 10 zł (opłata nie jest pobierana w przypadku niedostępności bankomatu przy oddziale Banku)
  • 0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu i za każdą wypłatę powyżej 1000 zł
  • 10 zł za drugą i każdą kolejną wypłatę w miesiącu, jeżeli jej wartość jest niższa niż 1000 zł
Wydanie karty debetowej 0 zł 0 zł 0 zł
Obsługa karty debetowej 7 zł miesięcznie – opłaty można uniknąć, jeśli wykona się transakcje kartą na min. 300 zł 0 zł 12 zł – opłaty można uniknąć, jeżeli w poprzednim miesiącu wykona się transakcje kartą na min. 300 zł lub posiadacz karty nie ukończył 26. roku życia
Wypłata środków z bankomatów krajowych 0 zł
  • 0 zł za wypłatę w bankomatach własnych banku i Planet Cash
  • 5 zł – pozostałe bankomaty krajowe
0 zł
Wypłata środków z bankomatów za granicą 0 zł
  • 0 zł za wypłatę z bankomatów Grupy BNP Paribas i w ramach Global Alliance
  • 10 zł – pozostałe
0 zł
Cashback 0,50 zł 0,50 zł 0,50 zł

Jak widać, choć warunki prowadzenia rachunków zostały znacząco uproszczone (brak konieczności zapewniania stałych wpływów na rachunek), to bank wprowadził szereg obwarowań przy innych usługach, na szczęście z reguły mniej popularnych: wpłatach i wypłatach gotówki w oddziale banku czy wypłatach środków z bankomatów za granicą. Dla posiadaczy Konta Praktycznego te usługi nie były obarczone prowizją, natomiast osoby zakładające Konto Optymalne lub Maksymalne będą musiały się liczyć z ograniczeniami w dostępie do darmowych czynności bankowych lub z opłatami, których nie da się uniknąć (np. za wpłatę gotówki w placówce).

Konto Maksymalne jest nieco tańsze od Konta Optymalnego, choć różnice nie są wcale znaczne. Opłaty za zlecenia stałe, przelewy internetowe czy natychmiastowe są w obu przypadkach identyczne. Podstawową różnicę stanowią wypłaty z bankomatów: dla Konta Optymalnego darmowy dostęp został ograniczony tylko do maszyn BGŻ BNP Paribas oraz Planet Cash, zaś dla Konta Maksymalnego opłata ta wynosi 0 zł (również w przypadku bankomatów zagranicznych). Ten „luksus” ma jednak swoją wymierną cenę: obsługa karty debetowej kosztuje aż 12 zł miesięcznie, jeżeli klient w poprzednim miesiącu nie wykonał „plastikiem” transakcji na kwotę min. 300 zł. Tak więc darmowe wypłaty z bankomatów przysługują klientom, którzy i tak aktywnie płacą kartą debetową.

Konto Optymalne dokładnie opisaliśmy w tej analizie.

Najnowszą taryfę opłat i prowizji BGŻ BNP Paribas znajdziesz tutaj.

Co zmieni się dla obecnych klientów banku?

Na razie zmiany nie objęły dotychczasowych klientów: rachunki zakładane przed 22 maja 2017 r. pozostają kontami w administrowaniu, zaś opłaty naliczane są wg obowiązującej od stycznia taryfy opłat i prowizji. Tak więc obecni klienci BGŻ BNP Paribas, którzy są właścicielami Konta Praktycznego czy Konta Young, nie muszą zmieniać swoich rachunków na nowy rodzaj konta.

Warto jednak wspomnieć, że obecna taryfa ważna jest tylko do 24 lipca. Jakie prowizje pojawią się w zaktualizowanym dokumencie w trakcie wakacji i czy będą one dla klientów korzystne – trudno powiedzieć.

Aktualna taryfa opłat i prowizji dla obecnych klientów banku znajduje się tutaj.

Stare promocje moneyback wciąż obowiązują

Osoby, które zakładały Konto Praktyczne w jednej z dwóch ostatnich promocji, iKonto z kartą - II edycja oraz iKonto z bonusem, nie powinny się martwić: ponieważ Konto Praktyczne pozostaje rachunkiem w administrowaniu, nabyte przez nich prawa pozostają ważne.

Komentarz redakcji

BGŻ BNP Paribas zupełnie odświeżył swoją ofertę kont osobistych i w miejsce swojego sztandarowego rachunku, Konta Praktycznego, wprowadził dwa nowe: Konto Optymalne i Maksymalne. Bank zrezygnował w ogóle z propozycji dla osób niepełnoletnich i Konto Young pozostawił wyłącznie jako rachunek w obsłudze.

Na plus należy bankowi zaliczyć uproszczenie zasad pobierania opłat za prowadzenie konta osobistego: i Konto Optymalne, i Konto Maksymalne są bezwarunkowo bezpłatne. W przypadku Konta Optymalnego bank nie pobiera też prowizji za obsługę karty, choć darmowa możliwość wypłaty gotówki z bankomatów została ograniczona wyłącznie do maszyn własnych BGŻ BNP Paribas oraz Planet Cash. Bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów, także zagranicznych, przysługują posiadaczom Konta Maksymalnego, ale oni z kolei muszą się liczyć w koniecznością przeprowadzania transakcji kartą na co najmniej 300 zł w miesiącu – w przeciwnym wypadku opłata za kartę wyniesie aż 12 zł, co jest jedną z najwyższych tego rodzaju opłat na rynku (chyba że nie ukończyli oni 26. roku życia, wtedy obsługa karty jest bezpłatna).

Dla obecnych klientów, również tych, którzy zakładali rachunki objęte promocją, na razie nic się zmienia – nie tracą oni swoich praw nabytych w ramach ofert specjalnych, a ich konta pozostają w administrowaniu. Trudno jednak przewidzieć, jakie zmiany są dla nich szykowane w nowej taryfie opłat i prowizji, zapowiadanej na koniec lipca.

Podsumowując, zmiany wprowadzone w ofercie BGŻ BNP Paribas nie są jednoznacznie korzystne lub niekorzystne dla klientów. Bank wyraźnie próbuje zniechęcić swoich klientów do nieco mniej nowoczesnych usług, takich jak wpłata czy wypłata gotówki w oddziale. Osoby, które cenią takie rozwiązania, nie będą raczej zadowolone, jednak te, dla których liczą się przede wszystkim transakcje bezgotówkowe i brak wymogu zapewnienia wpływu na konto, mogą w nowych propozycjach znaleźć coś dla siebie.

Komentarze

(1)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Monty
Gość

Dla mnie maksymalne było najlepszą opcją i takowe tez sobie założyłem tydzień temu. Póki co nie mam na co narzekać. Apka mi się bardzo podoba.

Odpowiedz