Wróć

Sierpniowa deflacja i obniżka oprocentowania lokat


Sierpniowa deflacja i obniżka oprocentowania lokat
Spis treści

Niestety spowolnienie gospodarcze i niskie stopy banku centralnego powodują też obniżenie oprocentowania depozytów, co nastąpiło w Plus Banku oraz Santander Consumer Banku.

Obniżka oprocentowania lokat w Plus Banku

16 września Plus Bank obniżył nieco oprocentowanie swoich lokat. Poniżej prezentujemy zmiany w oprocentowaniu wybranych depozytów:

Obniżka oprocentowania lokat w Plus Banku
Nazwa Lokaty Oprocentowanie do 15.09 Oprocentowanie od 16.09
Lokata standardowa 2-miesięczna 2,35% (od 50 000 zł) 2,2% (od 50 000 zł)
Lokata mobilna 3-miesięczna 3,35% 3,25%
Lokata internetowa 6-miesięczna 3,45% 3,35%
Lokata mobilna 12-miesięczna 3,6% 3,5%
Lokata internetowa 24-miesięczna 3,6% 3,5%

Jak łatwo zauważyć, zmiany nie są dość radykalne (nie przekraczają 0,2 p.p.), jednak świadczą o dostosowaniu strategii banku do danych rynkowych.

Cięcie oprocentowania w Santander Consumer Banku

Bank, który kojarzy się przede wszystkim z działalnością kredytową, posiada w swojej ofercie także lokaty terminowe. Jedna z nich - Lokata Direct+ Internet od dawna zajmowała czołowe miejsca w naszym rankingu lokat długoterminowych. Do dziś. W dniu 17 września 2014 r. Santander Bank obniżył oprocentowanie swoich depozytów:

  • depozyt 2-miesięczny – oprocentowanie kwot od 60 tys. zł wynosi obecnie 1,9% (wcześniej wynosiło 2%);
  • depozyt 24-miesięczny – dla kwot powyżej 60 000 zł oprocentowanie mocno spadło i wynosi teraz 3,4% (wcześniej – 3,9%);

Obniżka oprocentowania lokat w Santanderze to spore zaskoczenie. Oprocentowanie depozytu dwuletniego spadło też w sierpniu (z 4,1% do 3,9%), z czego wynika, że w ciągu dwóch miesięcy Lokata Direct+ Internet na 24 miesiące stała się dużo mniej atrakcyjna (oprocentowanie ogólnie spadło o ok. 0,7 p.p.). Jeśli poszukujesz długoterminowej lokaty, możesz jednak założyć także depozyt 36-miesięczny w Santander Consumer Banku z oprocentowaniem 3,7%.

Główna przyczyna obniżek oprocentowania - deflacja

Sytuacja ekonomiczna nie zachęca banków do podwyżek oprocentowania depozytów. Najnowsze dane NBP i GUS wskazują, że w sierpniu (podobnie jak w lipcu) mieliśmy do czynienia z deflacją, która może utrzymać się także w kolejnych miesiącach. Spadające ceny (wywołane m.in. rosyjskim embargiem) i postępujące spowolnienie gospodarcze sprawiają, że ludzie mniej chętnie lokują pieniądze w bankach. Oprocentowanie depozytów nie jest zbyt wysokie (mimo niektórych atrakcyjnych ofert), na co wpływ ma polityka banku centralnego. Rada Polityki Pieniężnej, mimo oczekiwań ze strony ekonomistów, polityków i banków, we wrześniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ostatnie dane o deflacji mogą spowodować, że w październiku Rada zdecyduje się jednak na cięcie stóp i niewykluczone, że będzie ono dość radykalne (jak przewidują niektórzy analitycy).

Działania Plus Banku i Santander Consumer Banku są pewną reakcją na napływające dane o inflacji i stopach procentowych. Obniżka oprocentowania lokat w tych bankach może być bodźcem do podobnych działań u konkurencji. Nie należy jednak zbytnio obawiać się takich sytuacji. Pamiętajmy, że bankom zależy na przyciągnięciu klientów (i ich pieniędzy), a zbyt duże cięcia oprocentowania mogą odstraszyć potencjalnych odbiorców, dlatego warto ze spokojem oczekiwać na kolejne informacje ekonomiczne i regularnie sprawdzać oprocentowanie depozytów.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy