Wróć

RPP po raz kolejny pozostawiła stopy procentowe na najniższym poziomie w historii

R
Rafał Janik
Redaktor Najlepszekonto.pl
R
Rafał Janik
Redaktor Najlepszekonto.pl

120 publikacji 19 komentarzy

Doktor nauk ekonomicznych. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.


2 komentarze
RPP po raz kolejny pozostawiła stopy procentowe na najniższym poziomie w historii
Spis treści

Stopy pozostają rekordowo niskie

Ostatnia zmiana w polskiej polityce pieniężnej miała miejsce na początku 2015 roku, kiedy to RPP zdecydowała o ścięciu stóp procentowych do najniższego poziomu w historii. Od tamtej pory stopa referencyjna NBP wynosi zaledwie 1,50%.

Stopy procentowe NBP

Stopa procentowa

Poziom

Referencyjna

1,50%

Lombardowa

2,50%

Depozytowa

0,50%

Redyskontowa

1,75%

Stan na 05.09.2018

Tak niskie stopy (lub jak to się również określa – rekordowo niski koszt pieniądza) sprawiają, że także oprocentowanie depozytów bankowych oscyluje wokół historycznych minimów. Na koniec sierpnia 2018 roku na lokatach terminowych oferowanych przez wszystkie polskie banki komercyjne można było zarobić średnio zaledwie 1,51% (przeczytaj nasz raport o sytuacji na rynku lokat).

Stopy procentowe szybko nie wzrosną

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku spekulowano, że podwyżki stóp procentowych w Polsce są kwestią najwyżej kilku najbliższych miesięcy, a koszt pieniądza do końca 2018 roku powinien wzrosnąć przynajmniej o 25 punktów bazowych. Niestety dla oszczędzających – ostatnie miesiące przyniosły zwrot, jeśli chodzi o oczekiwania co do wysokości stóp. Dziś najśmielsze prognozy mówią, że RPP może je podnieść najwcześniej w połowie 2019 roku, a według wielu analityków nastąpi to znacznie później.

Sytuację tonuje także sama Rada Polityki Pieniężnej, która w najnowszym komunikacie stwierdziła, że "obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu"

Jastrzębich (czyli zakładających wzrosty) perspektyw próżno szukać również w wypowiedziach poszczególnych członków rady, na czele z jej prezesem – Adamem Glapińskim. Przy okazji lipcowej projekcji poziomu inflacji (dowiedz się więcej: https://najlepszelokaty.pl/projekcja-inflacji-nbp), dał on jasno do zrozumienia, że przy obecnej sytuacji makroekonomicznej stopy procentowe najprawdopodobniej nie zmienią się aż do 2020 roku.

Dowiedz się, jak stopy procentowe wpływają na oprocentowanie lokat bankowych.

Alternatywa w postaci lokat dolarowych

Zupełnie inaczej, jeśli chodzi o stopy procentowe, sprawa prezentuje się w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy FED już od ponad 2 lat systematycznie podnosi ich poziom. Aktualnie podstawowa stopa procentowa w USA jest już wyższa niż w Polsce i wynosi 1,75-2,00%, a do tego kolejne podwyżki są już praktycznie przesądzone. W sumie rynek z ponad 95-proc. prawdopodobieństwem oczekuje, że do końca 2018 roku stopy procentowe za oceanem sięgną przynajmniej 2,00-2,25%, a bardzo realne jest ich podniesienie aż do 2,25-2,50%.

Z punktu widzenia oszczędzających polityka pieniężna prowadzona przez FED jest o tyle istotna, że dzięki niej systematycznie rośnie opłacalność odkładania pieniędzy na lokatach dolarowych.

Z naszej strony oczekujemy, że w najbliższym czasie ich oprocentowanie znacznie się zwiększy i może przekroczyć 2,0% (tak zresztą już dzieje się w amerykańskich bankach; dowiedz się więcej: https://najlepszelokaty.pl/oprocentowanie-lokat-w-walutach-obcych). 

Tym samym – pod względem wysokości oferowanych odsetek - byłaby to w wielu przypadkach lepsza inwestycja niż wpłacanie pieniędzy na depozyty denominowane w polskich złotych.

Zobacz ranking najlepszych lokat dolarowych oferowanych przez polskie banki.

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
P
pytajnik
Gość

Dlaczego większość najciekawszych lokat ma oprocentowanie dużo wyższe od stopy depozytowej?

Odpowiedz

N
najlepszelokaty.pl
Gość
@pytajnik

Pytajnik, dzięki za pytanie - prawdopodobnie miałeś na myśli stopę referencyjna (1,5% w skali roku). Jest to stopa mówiąca, jakie jest oprocentowanie bonów pieniężnych emitowanych przez NBP. Tego typu bony emitowane są na okres 7-dni. Zauważ, że oprócz jednego wyjątku na rynku nie ma lokat bankowych pozwalających w takim horyzoncie zarobić więcej niż 1,5%.

Więcej banki mogą zarobić na rynku międzybankowym np. 3 miesięczna pożyczka według stopy WIBOR3M może przynieść 1,70% zysku. Pytasz natomiast dlaczego banki płacą 2%, 3% a niekiedy 4% na lokatach, zamiast pożyczyć je po prostu od NBP lub innych banków komercyjnych. Tak wysokie odsetki mają już w sobie uwzględniony koszt związany z pozyskaniem nowego klienta. Innymi słowy - bankom opłaca się dać komuś jednorazowo nawet 4% na lokacie, bo jest spora szansa, że on pozostanie ich klientem na dłużej i np. będzie korzystał z płatnego konta czy karty kredytowej.

Odpowiedz