Wróć

Ubezpieczenie sportowe – czy warto je wykupić?

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

139 publikacji 147 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


2 komentarze
Ubezpieczenie sportowe – czy warto je wykupić?
Spis treści

Ubezpieczenie dla sportowców – kilka różnych opcji do wyboru

Polisa dla osób uprawiających sport – czy to wyczynowo, czy to amatorsko – z reguły ma charakter pakietowy i składa się z następujących elementów:

Ubezpieczenia OC, które obejmuje rekompensatę szkód, takich jak nieumyślne uszkodzenie ciała i zdrowia innej osoby bądź uszkodzenie cudzego mienia, do których doszło z Twojej winy. Przykładowo – jeśli spowodujesz kraksę w wyścigu kolarskim, w efekcie której jeden z zawodników trafi do szpitala ze złamaną nogą, a dwóch innych zostanie zmuszonych do naprawy drogich rowerów – towarzystwo ubezpieczeniowe przejmie odpowiedzialność finansową za zawiniony przez Ciebie wypadek.

Polisa OC przyda Ci się również, jeśli jesteś instruktorem, trenerem, przewodnikiem turystycznym lub sędzią sportowym bądź też prowadzisz zorganizowane zajęcia sportowo-rekreacyjne.

Ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NWW) – w wariancie podstawowym towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje jednorazową wypłatę odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego, do której doszło na skutek nieszczęśliwego wypadku. Jeśli więc podczas jazdy na rowerze doznasz urazu głowy, który na wiele miesięcy wyłączy Cię z normalnego życia, ubezpieczyciel wypłaci Ci świadczenie, które pomoże Ci finansowo przetrwać ten trudny okres. Pamiętaj jednak, że standardowe NWW nie pokrywa kosztów leczenia, transportu i rehabilitacji, nie działa również w przypadku sportów ekstremalnych i zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka. Zanim więc zdecydujesz się na taką polisę, dokładnie sprawdź zakres ubezpieczenia oraz tzw. listę wyłączeń.

Musisz bowiem wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają z odpowiedzialności niektóre dyscypliny sportowe, może więc się okazać, że wykupiona przez Ciebie polisa nie obejmuje sportu, który właśnie uprawiasz. Przykładowo: w TUiR Allianz Polska S.A. jazda na rowerze jest zaliczana do aktywności rekreacyjnej, natomiast downhill (czyli zjazd rowerem po stromych zboczach) należy do dyscyplin ekstremalnych, za który w wariancie podstawowym świadczenie Ci nie przysługuje.

Weź pod uwagę, że polisa przestanie Cię chronić, jeśli podczas podpisywania umowy zataiłeś informacje o chorobie, która mogła się przyczynić do nieszczęśliwego wypadku lub kiedy w momencie zdarzenia byłeś pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

Pamiętaj także, iż kwota odszkodowania jest obliczana na podstawie sumy ubezpieczenia oraz tzw. taryfikatorów (czyli tabel zawierających spis wszelkich możliwych urazów i wyrażających w procentach uszczerbek na zdrowiu). Dlatego na im wyższą sumę się ubezpieczysz, tym wyższą kwotę otrzymasz.

Reasumując, jeśli zależy Ci na pełnej ochronie, wybierz wariant rozszerzony, obejmujący dodatkowo transport medyczny, rehabilitację i zwrot kosztów leczenia, ewentualnie dokup opcje obejmujące sporty ryzykowne oraz ekstremalne. Zadbaj też o odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia, bo w przeciwnym razie Twoje świadczenie może okazać się dość mizerne.

Sport Assistance – możesz również poszerzyć swoje ubezpieczenie sportowe o dodatkowe usługi związane z opieką medyczną i rehabilitacją. Przykładowo, może to być:

 • pokrycie kosztów akcji ratunkowej i transportu z miejsca wypadku do najbliższego szpitala,
 • transport i zakwaterowanie bliskiej Ci osoby (jeśli do wypadku doszło poza miejscem Twojego zamieszkania),
 • refundacja kosztów badań ambulatoryjnych i specjalistycznych podczas wyjazdu za granicę,
 • zwrot wydatków na leki i domowe wizyty lekarza,
 • pomoc wykwalifikowanego opiekuna domowego, który zajmie się Tobą w czasie choroby.

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

Kolejnym wartym uwagi rozszerzeniem polisy jest ubezpieczenie sprzętu sportowego. Umożliwia ono uzyskanie odszkodowania w przypadku kradzieży, zniszczenia lub zagubienia bagażu (np. przez linie lotnicze). Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pokrywają też w ramach polisy koszt wypożyczenia zastępczego ekwipunku.

Maksymalna wysokość odszkodowania zależy od wartości rzeczy, którą zamierzasz ubezpieczyć oraz poziomu ryzyka związanego z daną dyscypliną sportową. Także i w tym przypadku, aby otrzymać odszkodowanie, musisz spełnić kilka warunków wymaganych przez ubezpieczyciela, czyli:

 • zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ekwipunku,
 • korzystać ze sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem,
 • uprawiać sport wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych,
 • w przypadku kradzieży – zgłosić ten fakt na policję.

Rekompensata za utracone wydatki

Na zakończenie trzeba wspomnieć o jeszcze jednej opcji dostępnej w ramach ubezpieczenia dla sportowców. Możesz w taki sposób skonfigurować swoją polisę, aby otrzymać zwrot kosztów w razie rezygnacji z wyjazdu na zawody sportowe lub na urlop połączony z aktywnym wypoczynkiem. Jeśli jesteś narciarzem możesz dodatkowo ubezpieczyć się od zamknięcia stoków narciarskich, a nawet... od braku śniegu.

Ubezpieczenie sportowe – jednodniowe czy od razu na rok?

Jednodniowe polisy ochronne są szczególnie popularne wśród amatorów uczestniczących w sportowych imprezach masowych (takich jak maratony, wyścigi rowerowe, biegi przełajowe, wyprawy na skiturach), podczas których łatwo o pechową kontuzję. O ile jednak w przypadku jednorazowej imprezy takie rozwiązanie jest jak najbardziej opłacalne, o tyle jeżeli planujesz większą liczbę startów, lepszym wyborem będzie roczne ubezpieczenie na zawody sportowe z opcją chroniącą Cię przed skutkami urazów także podczas treningów.

Krótkoterminowe ubezpieczenie (od 2 do 3 tygodni) chętnie wybierają też osoby korzystające z kursów lub obozów sportowych.

Ubezpieczenie sportowe dla dzieci

Jeżeli Twoje dziecko preferuje aktywny wypoczynek (np. jazdę na deskorolce), bierze udział w zajęciach sportowych (np. trenuje koszykówkę) lub wybiera się na obóz sportowy, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie pociechy.

W tym ostatnim przypadku organizator wyjazdu może Ci zaproponować przystąpienie do sportowego ubezpieczenia grupowego, musisz jednak wiedzieć, że takie polisy mają bardzo ograniczony zakres i nie obejmują pokrycia kosztów rehabilitacji po wypadku, rekompensaty za skradziony sprzęt sportowy czy też zwrotu wydatków na leki. Mówiąc innymi słowy, jeśli Twoje dziecko ulegnie wypadkowi, otrzyma wyłącznie jednorazowe świadczenie z polisy, które zostanie wypłacone po zakończeniu leczenia.

Indywidualne ubezpieczenie dziecka na obóz sportowy może okazać się wyjątkowo rozsądnym posunięciem zwłaszcza wtedy, gdy Twoja pociecha wyjeżdża za granicę. Co prawda, w tym przypadku organizator jest prawnie zobowiązany do wykupienia polisy grupowej (obejmującej NWW i zwrot kosztów leczenia), jednak ustawa nie określa minimalnej sumy ubezpieczenia. Gdyby więc Twoje dziecko uległo wypadkowi na górskim szlaku i konieczna była akcja ratunkowa, musiałbyś pokryć jej koszt z własnej kieszeni, co oznacza wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ubezpieczenie sportowe online

Ubezpieczenie sportowe możesz kupić u agenta, podczas wizyty w placówce ubezpieczyciela lub za pośrednictwem jego strony internetowej. W tym celu musisz wypełnić specjalny formularz i podać następujące dane:

 • uprawianą przez Ciebie dyscyplinę sportową,
 • okres ochrony (w dniach albo miesiącach),
 • sumę ubezpieczenia (maksymalnie jest zwykle 100 tys. zł),
 • liczbę osób, dla których kupujesz polisę,
 • datę, od której ma obowiązywać ubezpieczenie,
 • informację, czy uprawiasz sport amatorsko czy zawodowo,
 • swoje dane osobowe (konieczny będzie numer PESEL),
 • zakres ochrony (podstawowe NNW + dodatkowe opcje).

Powiązany z formularzem kalkulator wyświetli Ci cenę ubezpieczenia. Będziesz mógł je opłacić przelewem, a wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe prześle na podany przez Ciebie adres e-mail wszystkie dokumenty związane z polisą.

Ubezpieczenie sportowe – ile kosztuje

Odpowiedź na o pytanie jest niestety trudna, jako że koszt ubezpieczenia zależy od wielu zmiennych. Jest oczywiste, że największy wpływ na cenę będzie miała suma ubezpieczenia, niemniej równie istotny będzie zakres ochrony (im więcej opcji wykupisz, tym bardziej cena wzrośnie). Ciekawostką może być fakt, że osoby zawodowo uprawiające jakąś dyscyplinę zapłacą za polisę znacznie więcej od amatorów (przy takim samym czasie i zakresie ochrony oraz identycznej sumie gwarantowanej). Przykładowo: w Europa Ubezpieczenie zawodnik trenujący wyczynowo capoeirę, który zdecyduje się na 3-miesięczną polisę z sumą ochrony wynoszącą 100 000 zł, będzie musiał liczyć się z wydatkiem przekraczającym 4500 zł. Koszt takiej samej polisy dla amatora wyniesie około 1700 zł.

Ubezpieczenia sportowe – przykładowe oferty

UNIQA (dawniej Axa)

W przypadku tego ubezpieczyciela możesz wykupić ubezpieczenie TRAVEL SPORT w ramach polisy turystycznej. Produkt dedykowany jest osobom uprawiającym sport amatorsko, zwłaszcza narciarzom i snowboardzistom i zapewnia ochronę na terenie Polski. W podstawowej wersji zawiera NWW, możesz jednak dokupić OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego, pakiet assistance, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, zwrot kosztów ratownictwa, a także wybrać trzy rozszerzenia (sporty ryzykowne, ekstremalne, sport uprawiany zawodowo).

Ubezpieczenie dostępne jest w wariantach XSmall, Small i Large, różniących się zakresem i sumami ubezpieczenia.

PZU

Przygotowana przez PZU oferta zawiera wszystkie typowe dla ubezpieczenia sportowego elementy (NNW. OC sportowe, pakiet assistance), a dodatkowo wiele przydatnych rozszerzeń. Przykładowo, ubezpieczyciel zapewnia refundację kosztów w przypadku rezygnacji z wyjazdu w związku z nagłym zachorowaniem na COVID-19, zwrot kosztów noclegu i wyżywienia w razie kwarantanny lub izolacji spowodowanej przez wirusa, usługi assistance obejmujące pobyt i leczenie w szpitalu (w tym operacje lub zabiegi ambulatoryjne), transport medyczny, zwrot wydatków za leki, a także za akcję poszukiwawczą lub ratowniczą, a nawet telefoniczną pomoc tłumacza w trakcie udzielania pomocy medycznej.

Dodatkowo możesz wykupić "Assistance – Pakiet Rowerzysta" dedykowany osobom uprawiającym tę dyscyplinę sportu lub" Assistance – Pakiet Sport" w ramach którego PZU zobowiązuje się do zwrotu kosztów niewykorzystanego skipassu, świadczenia w razie zamknięcia tras zjazdowych oraz zwrotu kosztów zakwaterowania ubezpieczonego w innym miejscu w razie zejścia lawiny.

Generali

W ramach oferty "Ubezpieczenie Sporty Letnie i Zimowe" otrzymasz zestaw produktów, które ochronią Cię przed skutkami nieszczęśliwych wypadków i wysokimi kosztami leczenia poza granicami kraju. Ubezpieczyciel zapewnia również:

 • pokrycie wydatków związanych z odwołaniem uczestnictwa w imprezie turystycznej, anulowaniem biletu lotniczego i noclegu,
 • wypłatę odszkodowania za utratę, uszkodzenie lub zniszczenie sprzętu sportowego,
 • refundację kosztów poszukiwań i ratownictwa w górach i na morzu,
 • ochronę przed odpowiedzialnością cywilną za ewentualne szkody wyrządzone osobom trzecim,
 • transport medyczny z miejsca wypadku,
 • polskojęzyczną obsługę telefoniczną przez całą dobę.

Ergo Hestia

Również i ten ubezpieczyciel zapewnia szeroki pakiet rozwiązań obejmujący NNW, OC dla sportowców, pokrycie kosztów rehabilitacji lub wypłatę świadczenia (jeśli kontuzji nie da się wyleczyć) oraz Sport Assistance. Podstawowy zakres pakietu może zostać rozszerzony o dodatkowe ubezpieczenia: sprzętu sportowego, bagażu, podróży oraz zwrotu kosztów zakupu karnetów i kursów (w sytuacji, gdy nie będziesz mógł z nich skorzystać z powodu urazu). Dostępne są także ubezpieczenia dla osób uprawiających sport zawodowo oraz trenujących dyscypliny ryzykowne i ekstremalne.

Ubezpieczenie ERGO Sport jest dostępne w trzech wariantach. Najszerszy z nich zapewnia ochronę w ramach OC nawet do wysokości miliona złotych oraz pięćdziesięciu tysięcy złotych na pokrycie kosztów rehabilitacji po urazie. Klient ma do wyboru cztery okresy ochrony: 30, 90, 180 dni oraz roczny.

Warta

Ubezpieczyciel nie przygotował odrębnej oferty dla miłośników sportu, możesz jednak skorzystać z polisy turystycznej Warta Travel i wykupić dodatkową ochronę NNW dla sportowców. Usługa obejmuje sporty rekreacyjne i jest przeznaczona wyłącznie dla osób uprawiających sport amatorsko, da się ją jednak rozszerzyć o sporty ryzykowne i ekstremalne.

Ubezpieczenie sportowe za granicą – jakie rozszerzenia wybrać?

Jeśli planujesz zagraniczny wyjazd, podczas którego zamierzasz aktywnie uprawiać swoją ulubioną dyscyplinę sportową, np. wysokogórski trekking, powinieneś zagwarantować sobie pełną ochronę – w tym przypadku oszczędzanie na kosztach polisy może skończyć się dla Ciebie fatalnie. "Nawet 50 tys. zł może kosztować akcja ratownicza w słowackich Tatrach, jeśli zgubimy się i doznamy obrażeń, a ratownicy zwiozą nas z gór śmigłowcem. Jeszcze więcej zapłacimy za pomoc w Alpach, zwłaszcza jeśli poszukiwania będą długie i w trudnym terenie, a obrażenia poważne. Samo założenie opatrunku na zwichniętą nogę czy rękę może kosztować około 500 euro, start śmigłowca jest wyceniany na około 2 tys. euro, akcja ratownicza i transport do placówki medycznej może kosztować około 10 tys. euro" – twierdzi Karolina Trzeciakiewicz z Grupy ANG S.A. Dlatego zgodnie z zasadą "przezorny zawsze ubezpieczony" w pierwszej kolejności wybierz rozszerzenia, które ochronią Cię przed finansowymi skutkami potencjalnego wypadku – to znaczy pokryją ewentualne koszty leczenia i ratownictwa, zapewnią wypłatę odszkodowania w razie wyrządzenia szkody innej osobie oraz zrekompensują utratę drogiego sprzętu. Natomiast jeśli uprawiasz sport rekreacyjnie i jest to np. joga lub tenis stołowy, wystarczy Ci podstawowy zakres polisy.

Reasumując, zanim wybierzesz ubezpieczenie sportowe, dobrze przemyśl swoją decyzję. Dopasuj zakres ochrony do charakteru swojego wyjazdu i rodzaju dyscypliny, którą trenujesz, a następnie przeanalizuj dostępne na rynku oferty. Zanim wykupisz polisę, zapoznaj się także z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU) i zwróć uwagę na dwa elementy: zakres wyłączeń od odpowiedzialności oraz na tzw. karencję (czyli okres po podpisaniu umowy, w którym ochrona jeszcze nie obowiązuje, nawet jeśli doszło w tym czasie do zdarzenia). Wybierz również taką wysokość sumy ubezpieczenia, która da Ci pełną ochronę w przypadku urazu lub długotrwałej kontuzji powstałej podczas uprawiania sportu.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
R
Rodzic
Gość

Ubezpieczenie sportowe dziecka obejmuje tylko odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu + ewentualnie koszty rehabilitacji (jeśli wykupię odpowiednią opcję) czy może też dotyczyć zakupu potrzebnych rzeczy, np. ortezy?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Rodzic

O jakiego ubezpieczyciela chodzi?

Odpowiedz