Wróć

Kolejne zmiany w ofercie mBanku: nowe konto, nowe karty i nowe usługi

Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

5 komentarzy
Kolejne zmiany w ofercie mBanku: nowe konto, nowe karty i nowe usługi
Spis treści

Pożegnanie z eKontem Standard i papierowymi listami haseł jednorazowych

16 września 2019 r. bank definitywnie wycofa z oferty eKonto standard, a 14 września zrezygnuje z autoryzacji za pomocą papierowej listy haseł jednorazowych (tzw. listy TAN). Zmiana wynika z dyrektywy PSD 2, która nie pozwala na taki sposób autoryzacji transakcji.

Listy już wydanych haseł jednorazowych stracą ważność, a klienci, którzy do tej pory korzystali z tej formy uwierzytelnienia, nie tylko za ich pomocą nie zlecą przelewu ani żadnej operacji, ale też nie będą mogli zalogować się przez Internet na swoje konto. mBank proponuje tym osobom, aby jak najszybciej skorzystały z jednorazowych haseł wysyłanych za pomocą wiadomości SMS albo zaczęły używać mobilnej autoryzacji.

Specjalnie dla nich wprowadzi też nową wersję swojej aplikacji służącą wyłącznie do potwierdzania operacji zlecanych w internetowym serwisie transakcyjnym.

Ważne! Jeśli obecnie korzystasz z papierowej listy haseł jednorazowych – to po 14 września 2019 r. udaj się do placówki. Ustalisz w niej nowy sposób potwierdzania transakcji.

Nowe młodzieżowe konto w ofercie

Wśród nowości, jakie mBank już wkrótce wprowadzi do swojej oferty, jest eKonto Junior - nowy darmowy rachunek przeznaczony dla młodszych klientów. Wraz z kontem bank udostępni dwie nowe karty: Visę Junior i Mastercard Opaskę Junior. Ich obsługa również będzie bezpłatna, natomiast za wyrobienie opaski Mastercarda trzeba będzie zapłacić 25 zł (jest to połowa standardowej ceny tego produktu).

Co ciekawe, obecnie młodsi klienci banku mogą skorzystać z eKonta możliwości przeznaczonego dla osób w wieku od 13 do 24 lat. Zapowiedź wprowadzenia kolejnego młodzieżowego rachunku można więc interpretować dwojako: albo mBank ma zamiar wycofać z oferty eKonto możliwości i zastąpić je nowym rachunkiem, albo – wzorem PKO BP – chce stworzyć typowo dziecięce konto dedykowane osobom do 13. roku. Naszym zdaniem jest to bardzo prawdopodobna opcja, jednak na wyjaśnienie zagadki trzeba będzie jeszcze poczekać.

Nowe karty płatnicze i nowe usługi

W ofercie banku pojawią się również nowe karty debetowe: Visa Pionowa i Mastercard Pionowa. Na razie bank nie podał, ile będą kosztować ani jaki będzie zakres ich funkcjonalności.

Kolejną nowością – która zapewne ucieszy wielu klientów – będzie przelew ekspresowy za pośrednictwem systemu Express Elixir (teraz mBank oferuje szybkie przelewy w systemie Blue Cash). Możliwość ta pojawi się najpóźniej 14 września 2020 r., a o jej wprowadzeniu instytucja będzie informować w oddzielnym komunikacie.

To nie koniec dobrych informacji. mBank udostępni także prośbę o przelew Blik w aplikacji mobilnej. Dzięki tej usłudze łatwiej odzyskasz pieniądze pożyczone znajomym. Wystarczy, że wybierzesz osobę, wpiszesz kwotę oraz opis płatności, a następnie wyślesz przelew do dłużnika. Osoba, która jest Ci winna pieniądze, będzie musiała jedynie zaakceptować zaproponowaną przez Ciebie płatność w swojej aplikacji mobilnej. Także ta opcja będzie dostępna najpóźniej 14 września 2020 r.

Nowe udogodnienia i... wymagania

Na liście zmian zaplanowanych przez mBank wyłowiliśmy również kilka interesujących nowinek. Widać, że bank stara się usprawnić wiele obszarów i ułatwić swoim klientom życie. Do takich udogodnień należy m.in.: możliwość ekspresowej wysyłki karty debetowej lub ustanowienie i modyfikacja zlecenia stałego w aplikacji mobilnej. Ponadto bank aktywuje aplikację mobilną nawet wtedy, gdy klient nie poda numeru swojej karty.

Oprócz tego zostaną wydłużone godziny, w których bank będzie przyjmować przelewy przychodzące wymagające przewalutowania. Teraz jest to godzina 19.30 – po zmianie będzie to godzina 20.30. Możliwość ta pojawi się najpóźniej 1 października 2019 r.

Bank zapowiada także wprowadzenie tymczasowego limitu na przelewy w Internecie. Będzie on obowiązywał w przypadku tych klientów, którzy aktywowali aplikację mobilną, a nie mają jeszcze karty płatniczej. W takiej sytuacji bank ustanowi tymczasowy limit na przelewy, które można zlecić w serwisie transakcyjnym. Limit ten wyniesie 15 000 zł i będzie ważny 48 godzin. Klient może skrócić ten okres, a informację o tym, jak to zrobić, otrzyma w placówce lub na mLinii.

Na zakończenie warto zwrócić uwagę na dwa zapisy, które 14 września pojawią się w nowym „Regulaminie obsługi klientów w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A.". Po pierwsze, bank doda postanowienie, że nie można wykorzystywać rachunków osobistych do rozliczeń pieniężnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast w kolejnym zapisie oznajmia kategorycznie: „Wprowadzamy dla Ciebie nowe obowiązki. Musisz: przestrzegać wskazówek bezpieczeństwa, które wskazujemy na naszej stronie internetowej i czytać komunikaty bezpieczeństwa, które przekazujemy Ci w serwisie transakcyjnym na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej”. Warto na wszelki wypadek zapamiętać ten z pozoru nieistotny szczegół, gdyż w ewentualnym postępowaniu reklamacyjnym bank może nas o niego zapytać (i umyć ręce, jeśli przyznamy się do niewiedzy).

Komentarze

(5)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
E
erte
Gość

Druga sprawa - właśnie odpaliłem apkę mBanku i jest tam opcja tworzenia zlecenia stałego. Na czym polega zapowiadana nowość?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@erte

U mnie jest podobnie i też trudno mi zrozumieć, dlaczego mBank umieścił tę opcję w wykazie zmian - znaleźliśmy to w dokumentach udostępnionych przez bank i umieściliśmy w tekście.

[Ala]

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
@najlepszekonto.pl

Sprawdziłem to na iOS i co prawda zdefiniować zlecenie stałe można, to na ten moment jego modyfikacja na mobilce nie jest możliwa. Nie wiem, jak to wygląda na Androidzie.

Odpowiedz

E
erte
Gość

W artykule coś się nie klei w zdaniu: "Jeśli dotąd.korzystasz z papierowej listy haseł jednorazowych – to po 14 września 2019 r. udaj się do placówki.". Powinno być coś w stylu "Jeśli nadal będziesz korzystał z papierowej listy haseł jednorazowych...".

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@erte

Poprawiliśmy zapis - oprócz tego stylistycznego zgrzytu wszystko się zgadza :)

Odpowiedz