Wróć

Podwyżki opłat za karty debetowe w BNP Paribas

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

19 komentarzy
Podwyżki opłat za karty debetowe w BNP Paribas
Spis treści

BNP Paribas to już kolejny bank, który w ostatnich dniach zasygnalizował zmiany w taryfie opłat i prowizji od 1 sierpnia 2021 r. Pisaliśmy już o zapowiadanych obniżkach w Pekao i podwyżkach w Banku Pocztowym. Teraz przyszedł czas, aby przyjrzeć się nowemu cennikowi w BNP.

Droższe karty i transakcje zagraniczne dla Konta Otwartego na Ciebie

Najważniejszą zmianą w nadchodzącej taryfie są wyższe opłaty za korzystanie z kart debetowych do Konta Otwartego na Ciebie. Podstawowa "debetówka" - Karta Otwarta na Dzisiaj Mastercard - od sierpnia będzie kosztowała 5 zł zamiast 3 zł. Opłaty wciąż będzie można uniknąć, ale pod warunkiem wykonania w poprzednim miesiącu min. 3 transakcji (obecnie jest to 1 transakcja). Co istotne, wyższa opłata zostanie pobrana w sierpniu, zatem już w lipcu trzeba będzie wykonać więcej płatności kartą.

Zasady dla Karty Otwartej na Świat, Karty Otwartej na eŚwiat i Multiwalutowej nie zmieniają się.

Niestety, od wakacji rosną także koszty płatności kartą za granicą. Wypłaty z bankomatów poza granicami Polski Kartą Otwartą na Dzisiaj oraz na eŚwiat będą kosztowały 3%, min. 10 zł, podczas gdy obecnie jest to tylko 10 zł.

Zmieniają się także zasady przewalutowania transakcji w walucie obcej - tym razem na lepsze. Od sierpnia rozliczenie będzie dokonywane w całości po kursie Mastercarda, co z punktu widzenia klienta jest dobrą wiadomością. To jednak koniec pozytywnych informacji, bowiem BNP wprowadził także 5% prowizję za przewalutowanie transakcji kartami Mastercard, także tymi wielowalutowymi (nie dotyczy to Karty Otwartej na Świat)...

Zmiany opłat za karty debetowe w BNP Paribas
Karta Otwarta na Dzisiaj Karta Otwarta na eŚwiat Karta Otwarta na Świat
Miesięczna opłata za kartę

do 31 lipca - 3 zł

od 1 sierpnia - 5 zł

6 zł (bez zmian) 10 zł (bez zmian)
Możliwość uniknięcia opłaty

do 31 lipca - min. 1 transakcja kartą

od 1 sierpnia - min. 3 transakcje kartą

brak możliwości (bez zmian) brak możliwości (bez zmian)

Wypłata z bankomatów za granicą

(nie dotyczy wypłat w euro w krajach EOG)

do 31 lipca - 10 zł

od 1 sierpnia - 3%, min. 10 zł

do 31 lipca - 10 zł

od 1 sierpnia - 3%, min. 10 zł

5 zł (bez zmian)
Przewalutowanie transakcji 5% (bez zmian)

do 31 lipca - brak prowizji

od 1 sierpnia - 5%

brak prowizji (bez zmian)

Konta w administracji mają gorzej

Jak to zwykle przy podwyżkach bywa, zmiany nie ominęły także rachunków wycofanych z oferty. Popularne niegdyś Konto Optymalne wciąż prowadzone jest na tych samych warunkach, jednak już wydawana do niego karta przestaje być darmowa. Jej obsługa będzie kosztowała 5 zł miesięcznie, z możliwością uniknięcia opłaty przy wykonaniu min. 3 transakcji. Do 7 zł wzrośnie prowizja za wypłatę gotówki z bankomatów Euronetu, natomiast za pobranie środków z urządzeń za granicą posiadacze Konta Optymalnego zapłacą 3%, min. 10 zł.

Prowadzenie innych kont w obsłudze, np. Konta Dobrze Dobranego, Pakietu S. M i L, i wydawanych do nich kart zdrożeje o ok. 3-4 zł.

Inne istotne zmiany

Wspomnijmy jeszcze o paru wartych uwagi zmianach:

  • z 10 do 12 zł rośnie koszt przelewu w oddziale lub telefonicznego - dla Konta Otwartego na Ciebie i Konta Samodzielniaka,
  • również do 12 zł zdrożeje drugi przelew w miesiącu z Konta Lokacyjnego,
  • BNP podnosi do 30 zł opłatę za zmianę planu taryfowego, dyspozycję na wypadek śmierci oraz przekształcenie rachunku z indywidualnego we wspólny (i odwrotnie).

Tanio już było

Musimy przyznać, że zapowiedź podwyżek w BNP Paribas nieco nas zaskoczyła. Choć skala zmian - dla kont w bieżącej ofercie - nie jest duża, to klienci już wakacje odczują nowe regulacje. Nowy cennik wchodzi w życie 1 sierpnia, ale oznacza to, że wtedy bank zacznie pobierać wyższe opłaty i aby ich uniknąć, już w lipcu trzeba zadbać o spełnienie nieco trudniejszych warunków.

Optymiści powiedzą, że 3 transakcje kartą do konta to wciąż mało, pesymiści stwierdzą, że to i tak o dwie za dużo i można łatwo o nich zapomnieć. Takich trudnych w ocenie zmian mamy więcej: niby kosmetyczna zmiana za wypłaty kartą za granicą, ale przy pobraniu większych środków nie zapłacimy tylko 10 zł, ale minimum 10 zł. Bank niby upraszcza mechanizm przewalutowania, ale już dodaje do większości kart aż 5% prowizję za dokonanie rozliczenia transakcji.

Jak podejść do nadchodzących zmian? Jeśli nowe opłaty nie stanowią dla Ciebie problemu, korzystaj z konta jak dotychczas. W przeciwnym razie możesz wyrazić sprzeciw wobec zmian lub wypowiedzieć umowę ramową. W pierwszym przypadku umowa rozwiąże się z dniem poprzedzającym wejście w życie nowych regulacji, w drugim zaś - ze skutkiem od dnia poinformowania Cię o ww. zmianach (i nie później niż od dnia wejścia w życie zmian).

Komentarze

(19)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
D
Doma
Gość

Hej, co to jest bankomat własny BNP Paribas? U nich w placówkach są przecież Euronety. Gdzie można wypłacić pieniądze bez płacenia prowizji 7 zł. Okropne są te zmiany, ale widzę że w większości banków są już dodatkowe opłaty za właśnie Euronet.

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Doma

Jeśli bankomat znajduje się w placówce, jest zwykle traktowany jak bankomat własny banku.

Odpowiedz

D
Doma
Gość
@bankowicz

Ok, dzięki za szybką odpowiedź.

Odpowiedz

G
Gustaw
Gość

Zmiana miała być od 1 sierpnia, a ja dostałem 5zl opłaty za brak 3 płatności kartą w miesiącu lipcu. Gdzie mam z tym iść?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Gustaw

Najlepiej złożyć reklamację na błędnie pobraną opłatę.

Odpowiedz

M
Mmmm
Gość

Jest jakiś wzór jak napisać sprzeciw wobec zmian ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Mmmm

Nie, bank nie podaje takiego wzoru. W wypowiedzeniu warto podkreślić, że chodzi o zmiany opłat i że się z nimi nie zgadzamy.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Obecnie mam konto w BNP i kartę kredytową jak mam wypowiedzieć umowę o konto w trybie natychmiastowym, ale z możliwością pozostawienia samej karty kredytowe,j na co mam się powołać na umowę ramową czy na na regulamin?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Tomasz

Powinieneś powołać się na informację z banku o zmianie opłat, zaznaczyć, że jej nie akceptujesz i określić dokładnie z czego chcesz zrezygnować - konto + karta debetowa. Elektroniczne kanały kontaktu oraz umowa ramowa będą Ci nadal potrzebne do korzystania z "kredytówki".

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość
@Krzysztof Duliński

Dzisiaj zgłosiłem telefonicznie chęć zamknięcia konta wraz z kartą debetową powołując się na zmianę regulaminu oraz taryfy, ale Pani powiedziała mi, że w BNP nie mają trybu natychmiastowego zamykania konta i jedyną możliwością jest zamknięcie konta tylko z 1-miesięcznym terminem wypowiedzenia.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Tomasz

Musiałeś trafić na niekompetentną osobę, skoro powołując się na zmianę regulaminu oraz taryfy usłyszałeś, że istnieje możliwość wypowiedzenia umowy tylko z 30-dniowym terminem wypowiedzenia.

Na tym linku https://bspoddebice.pl/aktualnosci/informacja-o-zmianach-w-taryfach-oplat-i-prowizji możesz zobaczyć jak wygląda przykładowy komunikat zamieszczany przez banki, gdy informują o zmianie zapisów w dokumentach. Drugi punkt wyraźnie mówi o prawie wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym.

Podobną informację powinieneś też widzieć w e-mailu lub bankowości elektronicznej w wiadomości, w której bank informował Cię o planowanych zmianach.

Odpowiedz

B
Bożenav
Gość
@Tomasz

Za kartę biorą mi 9 zł co miesiąc

Odpowiedz

J
Jacek
Gość

Dzisiaj próbowałem zamknąć konto w oddziale przy KEN 95 w Warszawie w trybie natychmiastowym ze względu na zmianę taryfy opłat, ale pani z obsługi nie zgodziła się na to. Żadne argumenty do niej nie docierały. Stwierdziła, że ona nie widzi różnicy w zamknięciu konta w trybie natychmiastowym i w trybie 1 miesiąca. I zamknęła w trybie normalnym.Ręce opadają.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Jacek

Widocznie pracownica banku nie znała odpowiednich procedur. Może spróbuj jeszcze zgłosić to na infolinii, a nuż uda się przyspieszyć okres wypowiedzenia.

Odpowiedz

J
Jacek
Gość
@Aldona Derdziak

Ok.dzieki

Odpowiedz

R
Robryg
Gość

Mam konto i kartę do konta w BNP. Czy w związku z podwyżkami mogę wypowiedzieć im umowę ze skutkiem natychmiastowym, czy standardowe miesięczne wypowiedzenie? W artykule jest napisane, że mogę wyrazić sprzeciw lub wypowiedzieć umowę ramową. Czym dokładnie różnią się te dwie opcje, jakich dokumentów oczekiwać przy zamykaniu konta i karty zakładając że odwiedzę ich w oddziale.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Robryg

Jeśli wyrazisz sam sprzeciw, umowa rozwiąże się z dniem poprzedzającym wejście w życie zmian (31 lipca 2021 r.). Lepszą opcją będzie wyrażenie sprzeciwu i jednoczesne wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym. Najważniejsze, aby jasno przedstawić to pracownikowi w oddziale, specjalnych dokumentów nie trzeba podpisywać (oprócz samego wypowiedzenia oczywiście).

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

Używałem karty do płatności za hotele za granicą, teraz stworzyli mi problem.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Kamil

Gdybyś zdecydował się na poszukiwanie oferty z lepszymi warunkami przewalutowań, to pomocny może się okazać ten tekst: https://www.najlepszekonto.pl/oplaty-za-przewalutowanie-transakcji-visa-i-mastercard

Odpowiedz