Wróć

Fuzja Deutsche Banku z Santanderem. Ważne zmiany dla posiadaczy kart DB

Michał Radzimiński
Redaktor Moneteo.com

Fuzja Deutsche Banku z Santanderem. Ważne zmiany dla posiadaczy kart DB
Spis treści

Jeśli jesteś posiadaczem karty płatniczej wydanej przez Deutsche Bank, to być może miałeś nadzieję, że po połączeniu z Santanderem zyskasz możliwość dokonywania zbliżeniowych płatności mobilnych Google Pay lub Apple Pay. W końcu Santander takie płatności oferuje, więc teoretycznie miałeś prawo pomyśleć, że właśnie tak to będzie działać. Niestety, nie jest to takie oczywiste.

O co chodzi?

Za dwa tygodnie nastąpi tzw. fuzja operacyjna, czyli migracja obecnych klientów Deutsche Banku do systemu informatycznego Santander Bank Polska (o zmianach, które czekają klientów pisaliśmy tutaj). Jak informuje Santander, włączenie posiadaczy kart Deutsche Banku do nowego systemu nie sprawi, że z automatu zostaną im udostępnione płatności Google Pay i Apple Pay, z których klienci Santandera mogą korzystać od dłuższego czasu. To samo dotyczy zresztą transakcji Garmin Pay, czyli płatności zbliżeniowych dokonywanych przy pomocy zegarków.

Obecni klienci Deutsche Banku w ciągu pół roku od fuzji otrzymają nowe karty płatnicze od Santandera. Pomimo nowego „plastiku” nie zmienią się ani jego numery, ani związane z nim opłaty (aktualnie posiadacze karty do Konta Internetowego dbNET płacą za nią 8 zł miesięcznie; chyba, że wykonają za jej pomocą płatności na łączną kwotę min. 500 zł).

Różnice klienci odczują jedynie w zakresie metod płatności, z których będą mogli korzystać. Dobra informacja jest taka, że natychmiast po przeniesieniu klientów do nowego systemu otrzymają oni dostęp do płatności Blik oraz HCE. Gorsza, że niedostępne pozostaną dla nich mobilne płatności zbliżeniowe Google Pay i Apple Pay.

Jedyne wyjście – wyrobienie kolejnej karty od Santandera

Jeśli zależy Ci na tym, być mógł jak najszybciej zacząć płacić mobilnie z Google Pay lub Apple Pay, masz tylko jedno wyjście. Musisz zamówić kolejną kartę płatniczą od Santandera, inną niż ta, którą otrzymasz w ramach wymiany kart po fuzji.

Ile za nią zapłacisz? Dla przykładu, koszt Karty Dopasowanej w Santanderze ustalasz sam – do wyboru masz 3 zł sztywnej, miesięcznej opłaty lub 5 zł, której jednak możesz uniknąć dzięki wykonaniu 5 transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu.

Mimo wszystko to dość smutne, że po fuzji obecni klienci Deutsche Banku nie będą mieli od razu dostępu do wszystkich możliwości, które daje Santander. Z tego względu rozczarowanie tych klientów DB, którzy liczyli na pełną ofertę płatności mobilnych, jest całkowicie zrozumiałe.

Komentarze

(0)
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy