Wróć

Nowości i zmiany w ofercie kont osobistych w maju 2015

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

Nowości i zmiany w ofercie kont osobistych w maju 2015
Spis treści

Bank BGŻ BNP Paribas

Połączenie Banku BGŻ oraz BNP Paribas Polska było znane już od kilku miesięcy. Główny akcjonariusz BGŻ – Rabobank – pozbył się ok. 90% udziałów na rzecz BNP Paribas SA (spółki-matki do BNP Paribas Polska). 30 kwietnia 2015 r. nastąpiło formalne połączenie BGŻ i BNP Paribas Polska, w wyniku którego powstała instytucja o dość specyficznej nazwie – Bank BGŻ BNP Paribas SA. Z prawnego punktu widzenia nie ma już banku BGŻ i BNP Paribas, a proces zmiany marki dopiero się rozpoczyna, dlatego na rynku wciąż funkcjonują obie powyższe marki (wraz z oddziałami stacjonarnymi i stronami internetowymi).

Fuzja prawna dla klientów nie oznacza jeszcze wielkich zmian. Nie ma konieczności podpisywania nowych umów czy aneksów, ponieważ nowy bank wstępuje w prawa i obowiązki zarówno BNP Paribas, jak i BGŻ. W tym roku władze BGŻ BNP Paribas planują zmianę marki i ujednolicenie oferty, a do końca 2016 r. cały proces połączenia ma dobiec końca.

Warto zaznaczyć, że nowy bank jest siódmym co do wielkości bankiem w naszym kraju, jego działalność ma być uniwersalna – zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm czy korporacji – z nastawieniem na odbiorców z sektora rolno-spożywczego.

Zmiany w opłatach za karty debetowe w Getin Banku od 1 lipca 2015 r.

Getin Bank systematycznie ujednolica ofertę swojego tradycyjnego banku, jak i internetowego Getin Online. Od 1 lipca 2015 r. pojawiają się zmiany w opłatach za karty debetowe dla klientów obu tych instytucji. W Getin Online do tej pory było to sztywne 2,99 zł (nie dotyczy karty do konta Tanie Zakupy), jednak już za niespełna dwa miesiące opłata wzrośnie do 6,99 zł, ale – uwaga – będzie jej można uniknąć, dokonując transakcji na min. 300 zł. W samym Getin Banku zniknie wyższa opłata dla kart Visa Debit, ale jednocześnie dla kart MasterCard pojawi się nowy warunek umożliwiający zwolnienie z opłaty.

Podsumowanie powyższych zmian prezentuje ta tabela:

Zmiany w opłatach za karty debetowe w Getin Banku
Karta debetowa Opłata do 30 czerwca 2015 r. Opłata od 1 lipca 2015 r.
Visa Debit (do kont osobistych Getin Banku) 7,99 zł
opłatę można obniżyć do 2,99 zł, o ile zostaną dokonane transakcje na min. 300 zł
6,99 zł
opłaty można uniknąć, jeśli zostaną dokonane transakcje na min. 300 zł
MasterCard Debit (do kont osobistych Getin Banku) 6,99 zł
opłatę można obniżyć do 2,99 zł, o ile zostaną dokonane transakcje na min. 100 zł
MasterCard Debit (do kont osobistych Getin Online) 2,99 zł
opłaty nie można uniknąć

Loteria „Płać tak jak lubisz i wygrywaj nagrody” w ING

Posiadacze Konta z Lwem w ING Banku Śląskim mogą wziąć udział w loterii, w której do wygrania są nagrody pieniężne:

  • 50 tys. zł (nagroda główna),
  • 3x 20 tys. zł (nagroda I stopnia),
  • 60x 1 tys. zł (nagroda II stopnia).

Wystarczy posiadać konto osobiste wraz z aktywnym dostępem do bankowości elektronicznej do dnia 31 sierpnia 2015 r., zgłosić udział w loterii na tej stronie do końca lipca oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Akcja polega na aktywnych płatnościach bezgotówkowych – kartą debetową (lub kredytową), naklejką zbliżeniową (tylko w sklepach stacjonarnych), płatnościami NFC lub BLIK. Za każdą transakcję kartą płatniczą na kwotę min. 10 zł przysługuje 1 los, natomiast za płatność naklejką lub telefonem – 3 losy.

Loteria podzielona jest na 3 etapy:

  1. 4 – 31 maja 2015 r – transakcje dokonane w tych dniach kwalifikowane są do I etapu, a losowanie odbędzie się 16.06.2015 r. Do wygrania jest tu 20 tys. zł oraz 20×1 tys. zł.
  2. 1 – 30 czerwca 2015 r – transakcje dokonane w tych dniach kwalifikowane są do II etapu, a losowanie odbędzie się 16.07.2015 r. Do wygrania jest tu 20 tys. zł oraz 20×1 tys. zł.
  3. 1 – 31 lipca 2015 r – transakcje dokonane w tych dniach kwalifikowane są do III etapu, a losowanie odbędzie się 18.08.2015 r. Do wygrania jest tu 20 tys. zł oraz 20×1 tys. zł.

Nagroda główna – 50 tys. zł – zostanie rozlosowana 18 sierpnia 2015 r., a w losowaniu biorą udział transakcje dokonane od 4 maja do 31 lipca. Regulamin loterii znajdziesz tutaj.

Więcej o ofercie ING napisaliśmy w tej analizie Konta z Lwem Direct.

Komentarz do aktualnej sytuacji

Maj w polskich bankach jak na razie mija dość spokojnie. Pojawiła się loteria w ING, jednak oprócz tego nie zaobserwowaliśmy nowych promocji kont osobistych.

W najbliższych miesiącach więcej zmian mogą odczuć klienci BNP Paribas i BGŻ, ponieważ nowo powstały bank będzie ujednolicał ofertę i kontynuował proces połączenia. W lipcu posiadacze rachunków w Getin Banku i Getin Online będą płacić tyle samo za obsługę karty debetowej, jednak to klienci internetowego oddziału będą w nieco gorszej sytuacji (będą mogli uniknąć opłaty, jednak podstawowy koszt karty debetowej będzie dwa razy wyższy).

Większych zmian należy spodziewać się wraz z początkiem czerwca, kiedy to nowe taryfy opłat wprowadza T-Mobile Usługi Bankowe i Deutsche Bank, dlatego zachęcamy do odwiedzania naszego serwisu i śledzenia nowości z rynku.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy