Wróć

Decyzja RPP: stopy procentowe pozostają na najniższym poziomie w historii.

R
Redaktor Najlepszekonto.pl

Decyzja RPP: stopy procentowe pozostają na najniższym poziomie w historii.
Spis treści

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych była zgodna z oczekiwaniami analityków.

Stopy pozostają rekordowo niskie

Ostatnia zmiana w polskiej polityce pieniężnej miała miejsce na początku 2015 roku, kiedy to RPP zdecydowała o ścięciu stóp procentowych do najniższego poziomu w historii. Od tamtej pory stopa referencyjna NBP wynosi zaledwie 1,50%.

Stopy procentowe NBP

Stopa procentowa

Poziom

Referencyjna

1,50%

Lombardowa

2,50%

Depozytowa

0,50%

Redyskontowa

1,75%

Stan na 11.07.2018

Tak niskie stopy (lub jak to się również określa – rekordowo niski koszt pieniądza) sprawiają, że także oprocentowanie depozytów bankowych oscyluje wokół historycznych minimów. Na początku lipca 2018 roku na lokatach terminowych oferowanych przez wszystkie polskie banki komercyjne można było zarobić średnio zaledwie 1,56% (przeczytaj nasz raport o sytuacji na rynku lokat).

Stopy procentowe szybko nie wzrosną

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku spekulowano, że podwyżki stóp procentowych w Polsce są kwestią najwyżej kilku najbliższych miesięcy, a koszt pieniądza do końca 2018 roku powinien wzrosnąć przynajmniej o 25 punktów bazowych. Niestety dla oszczędzających – ostatnie miesiące przyniosły zwrot, jeśli chodzi o oczekiwania co do wysokości stóp. Dziś najśmielsze prognozy mówią, że RPP może je podnieść najwcześniej w połowie 2019 roku, a według wielu analityków nastąpi to znacznie później.

Sytuację tonuje także sama Rada Polityki Pieniężnej, która w najnowszym komunikacie stwierdziła, że "obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu"

Jastrzębich (czyli zakładających wzrosty) perspektyw próżno szukać również w wypowiedziach poszczególnych członków rady, na czele z jej prezesem – Adamem Glapińskim. Na jednej z ostatnich konferencji prasowych zasugerował on, że stopy procentowe mogą pozostać bez zmian nawet do 2020 roku.

Dowiedz się, jak stopy procentowe wpływają na oprocentowanie lokat bankowych.

Alternatywa w postaci lokat dolarowych

Zupełnie inaczej, jeśli chodzi o stopy procentowe, sprawa prezentuje się w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy FED już od ponad 2 lat systematycznie podnosi ich poziom. Aktualnie podstawowa stopa procentowa w USA jest już wyższa niż w Polsce i wynosi 1,75-2,00%, a do tego kolejne podwyżki są już praktycznie przesądzone. W sumie rynek z ponad 90-proc. prawdopodobieństwem oczekuje, że do końca 2018 roku stopy procentowe za oceanem sięgną przynajmniej 2,00-2,25%, a bardzo realne jest ich podniesienie aż do 2,25-2,50%.

Z punktu widzenia oszczędzających polityka pieniężna prowadzona przez FED jest o tyle istotna, że dzięki niej systematycznie rośnie opłacalność odkładania pieniędzy na lokatach dolarowych. Z naszej strony oczekujemy, że w najbliższym czasie ich oprocentowanie znacznie się zwiększy i do końca roku może przekroczyć 2%. Tym samym – pod względem wysokości oferowanych odsetek - byłaby to w wielu przypadkach lepsza inwestycja niż wpłacanie pieniędzy na depozyty denominowane w polskich złotych.

Zobacz ranking najlepszych lokat dolarowych oferowanych przez polskie banki.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy