Gdzie i jak kupić kryptowalutę?

Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

88 publikacji 506 komentarzy

Inwestor giełdowy i pasjonat rynków finansowych, a także doświadczony redaktor zajmujący się szeroko rozumianymi tematami inwestycyjnymi, gospodarczymi oraz bankowymi. W serwisie Moneteo publikuje liczne artykuły, głównie z zakresu inwestycji i rynków finansowych, jak również testuje i opisuje rachunki maklerskie, konta forex oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla inwestorów.


12 komentarzy
Gdzie i jak kupić kryptowalutę?
Spis treści

Zawieranie transakcji na kryptowalutach pod wieloma względami przypomina handel akcjami, obligacjami czy surowcami. Także i w tym przypadku handlujesz głównie na giełdzie, składasz zlecenia zakupu i sprzedaży o określonych parametrach, czy też ponosisz koszty transakcyjne.

Także i w przypadku krypto musisz zwykle założyć konto na platformie inwestycyjnej, wpłacić na nie środki i ewentualnie dokonać weryfikacji tożsamości (nie zawsze jest to konieczne). Z drugiej strony, inaczej niż w przypadku tradycyjnych instrumentów finansowych, kryptowaluty możesz swobodnie kupować i sprzedawać przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodni. Czym jeszcze różnią się one od innych aktywów i jak zacząć nimi handlować?

Jak kupić kryptowalutę na giełdzie i dlaczego warto?

W praktyce zdecydowana większość transakcji na kryptowalutach jest realizowana na giełdach. To nie dziwi, bo spośród wszystkich dostępnych rozwiązań giełdy wiążą się z największą wygodą i najniższymi kosztami transakcji. Co więcej, wyłącznie za ich pośrednictwem możesz łatwo nabyć mniej popularne kryptowaluty o niewielkiej kapitalizacji.

Giełdy kryptowalut to swego rodzaju połączenie domów maklerskich i tradycyjnych giełd papierów wartościowych, na których notowane są akcje czy obligacje. Z jednej strony udostępniają platformy inwestycyjne, z drugiej zaś wprowadzają wybrane krypto do swojego systemu notowań i odpowiadają za egzekucję zleceń. Część z nich nie tylko pełni rolę pośredników kojarzących różnych inwestorów, ale dodatkowo świadczy również usługi kantoru, czyli zawiera transakcje bezpośrednio ze swoimi użytkownikami.

Wygodny handel na atrakcyjnych warunkach

Kryptogiełdy nie pobierają opłat za założenie czy użytkowanie konta, a w zasadzie jedynym kosztem handlu jest w ich przypadku prowizja transakcyjna. Taki koszt wynosi standardowo od 0,1 do 0,5% wartości transakcji, przy czym na wielu giełdach, w tym Zonda (dawny BitBay) czy Binance, maleje on wraz ze wzrostem aktywności inwestora. Inaczej mówiąc, im częściej i większymi kwotami obracasz, tym mniej w ujęciu procentowym płacisz za handel kryptowalutami.

Na giełdach wiele wirtualnych aktywów można kupować nie tylko za złotówki i inne fiaty, ale również za stablecoiny np. tethery (USDT) czy USD coin (USDC), a także za popularne kryptowaluty o dużej kapitalizacji, takie jak bitcoin czy ethereum. Co więcej, inaczej niż w przypadku pozostałych sposobów nabywania krypto, nigdy nie obowiązuje tutaj górny limit kwotowy transakcji.

Niezależnie od tego, jaką kwotę, na jak długo i w co chciałbyś zainwestować, prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie dla Ciebie giełda kryptowalut. Pamiętaj jednak, że kryptogiełdy różnią się pod względem notowanych aktywów (niektóre oferują też kontrakty na krypto, a nawet opcje), poziomu bezpieczeństwa, wysokości opłat transakcyjnych, czy też walut, w jakich można wpłacać i wypłacać środki.

Sprawdzając giełdy kryptowalut z naszego rankingu, możesz znacznie ułatwić sobie znalezienie najlepszego miejsca do handlu.

Ranking giełd kryptowalut - Lipiec 2024

 • Ocena bezpieczeństwa
  (4)
 • Liczba kryptowalut
  >410
 • Prowizja maker/taker
  0,1% / 0,1%
  Prowizja maker/taker 0,1% / 0,1%

  • 0,1% maker
  • 0,1% taker

  są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami poniżej równowartości 1 mln USD; stawki maleją wraz z wielkością obrotów na koncie oraz w przypadku korzystania z tokenów BNB (taniej o 25% w stosunku do standardowych stawek), które są emitowane przez Binance.

 • Waluty FIAT
  PLN, EUR, GBP + 8 innych
 • Ocena bezpieczeństwa
  (4.5)
 • Liczba kryptowalut
  >290
 • Prowizja maker/taker
  0,2% / 0,2%
  Prowizja maker/taker 0,2% / 0,2%

  • maker 0,2%
  • taker 0,2%

  są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami do 50 000 USD; stawki maleją wraz ze wzrostem aktywności na rachunku

 • Waluty FIAT
  EUR, USD, GBP + 4 inne
 • Ocena bezpieczeństwa
  (4.5)
 • Liczba kryptowalut
  >240
 • Prowizja maker/taker
  0,4% / 0,6%
  Prowizja maker/taker 0,4% / 0,6%

  • 0,4% maker
  • 0,6% taker 

  są to najwyższe możliwe prowizje, które obowiązują użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami do 10 000 USD; stawki maleją wraz ze wzrostem aktywności na rachunku, dla przedziału np. od 50 000 do 100 000 USD maker wynosi 0,15%, a taker 0,25%

 • Waluty FIAT
  EUR, USD, GBP

Jak kupić kryptowalutę na giełdzie krok po kroku?

Jeśli zastanawiasz się, jak kupić bitcoina lub inne krypto, to miej na uwadze, że handel na giełdzie odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, co oznacza, że zlecenia możesz na niej składać jedynie za pośrednictwem platformy inwestycyjnej. By móc w ogóle korzystać z takiej platformy, w pierwszej kolejności musisz założyć bezpłatne konto inwestycyjne w serwisie giełdy i zweryfikować swoją tożsamość (obecnie wymagają tego już praktycznie wszystkie liczące się giełdy).

Zakup kryptowaluty

Po założeniu konta pozostaje Ci wpłacić środki na giełdę np. przelewem lub kartą płatniczą (w zależności od platformy dostępne są różne metody wpłat) i rozpocząć handel. Samo składanie zleceń i zawieranie transakcji wygląda bardzo podobnie, jak choćby w przypadku rynku akcji. Co więcej, choć szczegóły tych działań mogą nieco różnić się w zależności od kryptogiełdy, to jednak ich najważniejsze cechy wszędzie są takie same.

Po zalogowaniu się do swojego konta i zaznaczeniu odpowiedniej opcji na platformie inwestycyjnej musisz określić specyfikację swojej oferty kupna, czyli wskazać cenę i liczbę jednostek kryptowaluty, którą chcesz nabyć. Zwykle możesz też wskazać całkowitą kwotę, jaką zamierzasz wydać na zakup danej krypto po wskazanej cenie; na tej podstawie system automatycznie obliczy, ile jej jednostek będziesz mógł kupić. Co ważne, w odróżnieniu np. od akcji możesz nabywać niewielkie ułamkowe części kryptowalut. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żebyś kupił bitcoiny o wartości 1000 zł, mimo że 1 BTC będzie kosztował np. 150 000 zł.

W ofercie zakupu możesz wskazać cenę taką samą lub zbliżoną do bieżącego kursu rynkowego, co zapewni Ci szybką realizację transakcji, albo inną dowolną cenę, którą jesteś gotów zapłacić za daną kryptowalutę. W tym drugim przypadku zlecenie zostanie wykonane wówczas, gdy kurs osiągnie oczekiwany poziom, a system giełdy skojarzy Twoją ofertę ze zleceniem przeciwstawnym innego inwestora (lub inwestorów).

Zakupione kryptowaluty możesz trzymać na giełdzie, ale w tej sytuacji nie masz zapewnionego takiego bezpieczeństwa, jak w przypadku usług domów maklerskich czy brokerów. Najlepsze kryptogiełdy stosują liczne zabezpieczenia, w tym dwu- lub trzypoziomową autoryzację transakcji i logowania na konto, ale mimo wszystko wciąż warto podchodzić do nich z ostrożnością. Jeśli zamierzasz inwestować długoterminowo, wypłać aktywa z giełdy i przelej na specjalny portfel desktopowy, mobilny lub sprzętowy, który służy do bezpiecznego przechowywania kryptowalut.

Gdzie i jak kupować kryptowalutę?

Gdzie kupować kryptowaluty? Mniej popularne opcje

W wirtualne aktywa możesz inwestować nie tylko na giełdzie. Istnieją jeszcze inne drogi zakupu, przy czym to, która z nich będzie w danym przypadku dostępna, zależy od konkretnej kryptowaluty. Popularne instrumenty, takie jak bitcoin czy ethereum, kupisz na jeden z czterech sposobów:

 • bezpośrednio od innego użytkownika,
 • w bitomacie,
 • w specjalnym kantorze,
 • na giełdzie kryptowalut.

Natomiast aktywa cyfrowe o niskiej płynności możesz nabyć w zasadzie wyłącznie na kryptogiełdzie.

Ponadto organizowane są licytacje komornicze, których przedmiotem jest określona liczba, zajętych przez komornika, jednostek cyfrowej waluty – zdecydowanie najczęściej jest nią bitcoin. W Polsce takie licytacje należą do rzadkości, więc powinieneś traktować je bardziej jako ciekawostkę niż powszechnie dostępny sposób zakupu krypto.

Bitomaty i transakcje bez pośredników

Najmniej popularnymi, obok licytacji komorniczych, metodami nabywania kryptowalut są transakcje zawierane bezpośrednio z innymi użytkownikami oraz w bitomatach, czyli specjalnych urządzeniach przypominających bankomaty. To jednak nie dziwi, bo obydwa rozwiązania są trudno dostępne, mało wygodne i dość angażujące.

Pierwsza z opcji jest mocno problematyczna choćby dlatego, że trzeba we własnym zakresie znaleźć chętnego na sprzedaż danej kryptowaluty i samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo całej operacji. Natomiast bitomatów mamy w Polsce raptem ponad 200 (to i tak dużo, biorąc pod uwagę ich liczbę w innych krajach), z czego istotna część znajduje się w Warszawie. Co więcej, niezależnie, które urządzenie wybierzesz, pobierze ono prowizję w wysokości od kilku do nawet ponad 10% wartości transakcji.

Bitomaty wciąż cieszą się stosunkowo małym zainteresowaniem, więc póki co jedną z ich ważniejszych funkcji pozostaje popularyzacja i reklamowanie kryptowalut „poza Internetem”. Miłośnicy prywatności doceniają jednak fakt, że urządzenia te pozwalają na zawieranie anonimowych transakcji. Warto też dodać, że wbrew temu co sugeruje ich nazwa, można w nich kupić nie tylko bitcoiny, ale również kilka, kilkanaście innych najpopularniejszych kryptowalut.

Zakup kryptowalut w kantorze online lub stacjonarnym

Kryptowaluty możesz również nabyć w jednym z kantorów, zawierając transakcję bezpośrednio z jego właścicielem. Taki sposób handlu przypomina korzystanie z usług klasycznych kantorów internetowych, w których możesz wymieniać USD, EUR, PLN i inne waluty fiat.

Także i w przypadku kryptokantorów usługodawcy zarabiają głównie na spreadzie (różnicy pomiędzy ceną kupna i sprzedaży danego instrumentu), jednak jest on stosunkowo szeroki i sięga kilku, a nawet kilkunastu procent! Co więcej, również i tutaj do zakupu krypto zwykle niezbędne jest założenie konta w kantorze i weryfikacja tożsamości.

Warto dodać, że niektóre kantory kryptowalut działają nie tylko online, ale również stacjonarnie. W Polsce pojawiły się już pierwsze takie punkty, jednak także i one wiążą się z wysokim spreadem (lub prowizją transakcyjną) i wąską ofertą dostępnych kryptowalut. Mają za to tę zaletę, że pozwalają na anonimowe zawieranie transakcji o wartości do 15000 EUR.

Jak i gdzie sprzedać kryptowaluty?

Wiesz już, jak kupić kryptowalutę w bezpieczny, wygodny i opłacalny sposób. Pozostaje pytanie, gdzie warto ją sprzedać, by korzystnie spieniężyć swoją inwestycję?

Popularne kryptowaluty możesz sprzedać w bitomacie, kantorze lub ewentualnie bezpośrednio innemu użytkownikowi. Z wcześniej wspomnianych względów, a także z uwagi na limity kwotowe (dotyczą bitomatów i kantorów), żadna z tych opcji nie będzie jednak najdogodniejsza. W większości przypadków nie tylko zakupu kryptowalut, ale również ich sprzedaży najlepiej jest dokonywać na giełdzie. Także i tutaj możesz liczyć na wygodne, szybkie i tanie wykonanie transakcji.

Od strony technicznej zbycie kryptowaluty na giełdzie wygląda tak samo, jak jej zakup. Główna różnica polega na tym, że w parametrach zlecenia wskazujesz pożądaną cenę sprzedaży. Co ważne, masz możliwość sprzedania kryptowaluty na dowolnej giełdzie, która pozwala nią handlować.

Kryptowaluty nie musisz wymieniać na PLN, USD, EUR czy inne fiaty. Równie dobrze możesz ją sprzedać na rynku bitcoina czy tethera (o ile dana giełda daje taką możliwość). To o tyle ważne, że zgodnie z obecnymi interpretacjami przepisów w przypadku transakcji wymiany w parach kryptowaluta-kryptowaluta nie powstaje obowiązek podatkowy. Podatek zostaje naliczony w momencie sprzedaży kryptowaluty w parze z polskim złotym lub inną walutą fiducjarną.

Pamiętaj, że jeśli daną krypto przechowujesz na portfelu (np. firmy Ledger ) lub na innej giełdzie, bez problemu możesz ją przesłać w pożądane miejsce i tam dokonać jej zbycia. Taki transfer wiąże się z naliczeniem niewielkiej prowizji, która pobierana jest w jednostkach przesyłanej kryptowaluty. Zwykle jest ona niewielka, choć w przypadku bitcoinów czy eterów może przekraczać niekiedy równowartość nawet 100 zł.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, gdzie korzystnie kupować i sprzedawać kryptowaluty. Pamiętaj jednak, że równie ważną kwestię stanowi wyczucie dogodnego momentu na rozpoczęcie i spieniężenie swojej inwestycji w krypto. 

Jeśli jesteś początkujący na tym rynku, sprawdź najpierw nasz artykuł Kryptowaluty – czym są i jak działają. Dowiesz się z niego więcej na temat specyfiki i skutecznego handlowania wirtualnymi aktywami.

Miej również na uwadze, że możliwe jest inwestowanie w krypto z wykorzystaniem giełdowych ETF-ów na kryptowaluty czy kontraktów CFD, które oferują brokerzy forex, tacy jak XTB, Admiral Markets czy TMS Brokers. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku nie nabywasz rzeczywistych kryptowalut, lecz jedynie zakładasz się o to, w którym kierunku podąży cena danego instrumentu. Jeśli chcesz ulokować środki w prawdziwych krypto, pozostań przy ofercie giełd lub ewentualnie kantorów bądź bitomatów.

Oceń artykuł
5
(2 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos