Jak zarobić na codziennych wydatkach? - praktyczne wskazówki

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

159 publikacji 3223 komentarze

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


2 komentarze
Jak zarobić na codziennych wydatkach? - praktyczne wskazówki
Spis treści

Na pierwszy rzut oka tytuł brzmi absurdalnie. Zarabianie to przecież pozyskiwanie funduszy, zaś wydatki wiążą się z uszczupleniem stanu posiadania. Tak, to prawda, ale dzięki ostrej konkurencji na rynku usług finansowych możliwe jest otrzymywanie nagród (pieniężnych lub rzeczowych) za to, że wydaje się pieniądze, korzystając z usług konkretnego banku czy wybierając określony sposób płatności.

Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który pomoże Ci zarabiać na codziennych wydatkach. Zachęcamy do lektury – korzystaj z naszych podpowiedzi, podziel się z nami swoimi doświadczeniami.

Zwrot części wydatków

Zwrot części wydatków, moneyback, to najszersza grupa możliwości odzyskiwania wydanych pieniędzy. Posiadacz „plastiku” otrzymuje na konto osobiste lub rachunek karty kredytowej określony procent transakcji. W zależności od rozwiązań przyjętych przez instytucję finansową w ten sposób nagradzane są wszystkie płatności lub tylko te dokonane w określonych miejscach, np. na stacjach paliw, w placówkach sportowych, kulturalnych czy restauracjach.

Szerokie możliwości w Alior Banku

Duże szanse na tańsze zakupy mają klienci Alior Banku, który oferuje specjalną korzyść do Konta Jakże Osobistego oraz dwie karty kredytowe pozwalające odzyskać część wydatków. W każdym z wariantów zwrot wynosi 1% kwoty transakcji, przy czym w przypadku rachunku osobistego moneyback rozliczany jest w cyklu miesięcznym (maksymalna kwota zwrotu to 20 zł), a dla „kredytówek” kwartalnie (kwota graniczna wynosi 75 zł).

Różne są też zasady naliczania zwrotu. „Kredytówka” Mastercard OK! pozwala uzyskać go tylko w wybranych punktach handlowo-usługowych, m.in. w biurach podróży, hotelach, punktach gastronomicznych, kinach i teatrach, sklepach odzieżowych i ze sprzętem agd, rtv czy komputerowym, a także w salonach piękności (w tym u fryzjera).

Z kolei karta kredytowa Mastercard TU i TAM daje zwrot 1% transakcji w walutach obcych dokonanych w placówkach stacjonarnych lub sklepach internetowych. Ważne, że bank nie pobiera prowizji za przewalutowanie, więc zyski z moneybacku nie są pomniejszane przez prowizję.

W przypadku korzyści do Konta Jakże Osobistego decydująca jest metoda płatności, a nie miejsce jej dokonywania. Moneyback można otrzymać tylko za transakcje opłacone mobilnie, czyli Blikiem, Google Pay i Apple Pay.

"Kredytówki" w Banku Millennium

Bank Millennium posiada w swojej ofercie karty kredytowe Alfa i Impresja, które bardzo często pozwalają zdobyć atrakcyjną premię „na start”. Później ich posiadacze mogą liczyć na rabaty do 5% u partnerów banku. Patrząc na sklepy, w których przyznawane są zniżki można uznać, że karta Alfa jest adresowana bardziej do mężczyzn, a Impresja do kobiet.

 • Karta
  0 zł / 7,99 zł

 • Bankomaty
  3,99%, min. 9,99 zł

 • Oprocentowanie
  18,5%
 • Okres bezodsetkowy
  51 dni
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za przewalutowanie transakcji w walucie obcej do równowartości 1000 zł/mies.; kartę można powiązać z usługą Blik.

Tańsze paliwo

“Tankuj korzyści” to hasło akcji promocyjnej dotyczącej Moto Konta z oferty Toyota Banku. W zależności od tego, jakiej marki pojazd posiadasz i jakie będzie saldo Twoich środków w tym banku, możesz odzyskać od 5 do 10% kwot wydanych na zakup paliwa, maksymalnie 50 zł w miesiącu. Ważne, byś płacił na stacjach kartą wydaną do Moto Konta.

Do kierowców skierowana jest także akcja „Zakupy do pełna” zorganizowana przez Santander Consumer Bank. Posiadacze karty kredytowej Visa TurboKARTA tego banku mogą odzyskać 3% wydatków zrealizowanych bezgotówkowo na stacjach paliw oraz 1% płatności w innych miejscach. Maksymalny zwrot w jednym miesiącu może wynieść 30 zł.

Jak zapłacić mniej za prąd, gaz, telefon, Internet, telewizję?

Stawiając powyższe pytanie, nie będziemy przekonywali Cię do korzystania z tańszego abonamentu, kupna urządzeń energooszczędnych czy innych tego typu działań (choć są one jak najbardziej wskazane i przynoszą naprawdę wymierne oszczędności). Skupimy się na pokazaniu, jak odzyskać część pieniędzy za comiesięczne opłaty.

Pierwsza opcja to założenie rachunku osobistego Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska - najlepiej w promocji, by zyskać atrakcyjną premię gotówkową. Potem należy przesłać do banku skany wystawionych na Twoje nazwisko faktur za prąd, gaz, telefon, telewizję czy Internet i po ich zaakceptowaniu regulować należności przelewem z konta. Bank będzie Ci zwracał 1% każdego rachunku, maksymalnie 25 zł/miesiąc, czyli 300 zł rocznie.

Inna możliwość to skorzystanie z promocji dla abonentów Canal+ w banku Credit Agricole. W tym przypadku możesz odzyskiwać połowę należności płaconej za dostęp do usług tej platformy maksymalnie przez 18 miesięcy. Okres może być krótszy, bo górna granica zwrotu to 360 zł. Jeśli dodasz do tego 100 zł za założenie konta czy inne bonusy od Credit Agricole, to Twoje zyski będą większe.

Zwrot za płatności mobilne, np. Blik, Apple Pay, Google Pay, Masterpass

Co pewien czas organizowane są promocje dotyczące płatności mobilnych. Płacąc Blikiem, korzystając z Apple Pay czy Google Pay albo z portfela elektronicznego Masterpass, możesz zyskać określony rabat lub zwrot konkretnej kwoty.

Co prawda „zyski” z udziału w tego typu akcjach nie są na ogół duże (kilka, kilkanaście złotych), ale nie wymagają szczególnych działań. Wystarczy po prostu zapłacić w sposób wymagany w regulaminie i nagroda jest już Twoja. Będąc otwartym na różne opcje płatności, można w ten sposób w ciągu roku zgromadzić nawet kilkaset złotych.

Największą aktywność w promowaniu swoich możliwości wykazuje Blik. Rabat lub zwrot części płatności Blikiem można już było dostać m.in. za zakupy na answear.com czy ceneo.pl, opłacenie przejazdu w aplikacji iTaxi, zamówienie filmu w serwisie vod.pl.

Przypominamy także, że płatności mobilne mogą przynieść bonusy także w Alior Banku, w ramach korzyści do Konta Jakże Osobistego (patrz wyżej).

Programy lojalnościowe

Programy lojalnościowe są bardzo specyficznym sposobem na zdobywanie nagród czy obniżanie wydatków. Część z nich opiera się na gromadzeniu punktów podczas dokonywania transakcji bezgotówkowych (np. Bezcenne Chwile prowadzone przez operatora kart płatniczych Mastercard czy mamBonus w BNP Paribas) i późniejszej ich wymianie na nagrody z katalogu. Inne (np. Citi Specials w Citibanku, Moje Rabaty w ING Banku Śląskim czy Galeria Rabatów w Pekao SA) bazują na udzielaniu rabatów klientom danego banku w punktach współpracujących z programem.

Na pierwszy rzut oka zbieranie punktów wydaje się dużo mniej atrakcyjne, bo trzeba nieco czasu, by zgromadzić taką ich liczbę, by otrzymać ciekawą nagrodę. Pokonaniu tej trudności służą akcje promocyjne, w których punkty są zwielokrotniane oraz fakt, że płatności można dokonywać (w większości przypadków) w dowolnym miejscu.

Przy programach rabatowych, do których należy także Visa Oferty, otrzymanie zniżki możliwe jest tylko w określonych miejscach. Banki chwalą się dużą liczbą punktów, z którymi współpracują, ale przy bliższym przyjrzeniu się możliwościom uzyskania rabatów okazuje się, że często są to niszowe sklepy czy usługi niezbyt atrakcyjne dla przeciętnego Kowalskiego.

Mimo wszystko warto, byś zainteresował się, czy bank, z którym współpracujesz, oferuje program lojalnościowy i sprawdzał jego ofertę od czasu do czasu, zwłaszcza przed zakupem konkretnej rzeczy, np. sprzętu sportowo-turystycznego, RTV czy obuwia. Może akurat trafi się coś interesującego.

Więcej informacji o programach lojalnościowych znajdziesz w naszym tekście pt.: „Programy rabatowe na kartach płatniczych”.

Propozycje dla podróżujących

Planując podróż, rozejrzyj się, czy przewoźnik, z którego usług będziesz korzystał, nie oferuje zniżek za dokonanie płatności w określony sposób (np. mobilnie), a bank 4% zwrotu za rezerwację na Booking.com. Zagłębiając się w przygotowania do wyjazdu, sprawdź, czy w związku z płatnością za nocleg nie otrzymasz korzystnej oferty na wynajem samochodu albo czy Twój bank nie oferuje rabatu za opłacenie tej usługi jego kartą płatniczą.

Nawet gdy potrzebujesz „chwilówki”, to też możesz zarobić!

Powyższy śródtytuł jest chyba jeszcze bardziej zaskakujący niż tytuł całego tekstu, ale równie prawdziwy. W momencie upowszechnienia się pożyczek internetowych udzielające ich firmy zaczęły walczyć o klientów, oferując pierwszy kredyt za darmo. Po pewnym czasie na nikim nie robiło to już wrażenia, taka oferta stała się rynkowym standardem, więc ci, którzy chcieli się wyróżnić, zaczęli oferować premię za skorzystanie z ich pieniędzy. Warunkiem otrzymania bonusu (na ogół w wysokości ok. 100 zł) jest utrzymanie pożyczki (niespłacenie jej) przez określony czas i oddanie pieniędzy w ustalonym terminie.

Poszukując tego typu ofert powinieneś wiedzieć, że na naszym portalu przyjęliśmy zasadę, że opisujemy tylko te akcje, które nie wiążą się absolutnie z żadnymi kosztami i pozwalają zdobyć premię gotówkową. Sprawdziliśmy ich wiarygodność, biorąc w nich udział. Otrzymaliśmy premię zgodnie z regulaminem, więc wspominamy o nich pisząc o różnych sposobach zdobywania dodatkowych pieniędzy.

Rozejrzyj się, poszukaj pieniędzy wokół siebie

Jedno z powiedzeń mówi, że pieniądze leżą na ulicy, trzeba je tylko podnieść. W tej przenośni jest wiele prawdy – wokół nas jest mnóstwo możliwości zdobycia różnych nagród i premii, ograniczenia wydatków. Trzeba się tylko dobrze rozglądać.

Chcesz ubezpieczyć dom, samochód, siebie i rodzinę? – sprawdź, czy Twój bank nie oferuje rabatu czy bonusu za wykupienie polisy w bankowości elektronicznej. Wybierasz się w podróż? – zajrzyj na stronę przewoźnika lub dostawców płatności mobilnych, bo może płacąc za bilet na autobus lub pociąg we wskazany sposób, otrzymasz zniżki lub korzystając z określonej aplikacji, zapłacisz mniej za przejazd autostradą lub taksówką. Potrzebujesz „doładować” sobie lub komuś innemu telefon? – zobacz, czy doładowanie w bankowości elektronicznej Twojego banku nie wiąże się z otrzymaniem dodatkowych minut lub niższą opłatą. Idziesz do kina? – sprawdź, czy nie masz już dostatecznie dużo punktów w programie Bezcenne Chwile, by otrzymać darmowy bilet lub czy płacąc kartą konkretnego banku, nie otrzymasz rabatu.

Pojedyncze oszczędności z pewnością nie będą wysokie, ale jeśli rozpatrywać je w ujęciu miesięcznym, a zwłaszcza rocznym, to możesz być bogatszy o kilkaset złotych. Tylko od Ciebie zależy wysokość zysków i to, na co je przeznaczysz.

Zachęcamy do poszukiwania najnowszych promocji bankowych na naszym portalu. Na bieżąco informujemy o pojawiających się akcjach, przybliżamy zasady uzyskania bonusów.

Wiesz o akcji pozwalającej zachować nieco kasy dla siebie? Podziel się tą informacją, napisz do nas, a my przekażemy ją innym.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
S
Snifer
Gość

Jeszcze TMUB oferuje 4% zwrotu na Bookingu i 9% na Rentalcars. W pierwszym przypadku zwracają środki w ciągu 65 dni po zakończeniu pobytu, a w drugim naliczają rabat od razu przy opłacaniu rezerwacji.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Snifer

Dzięki za informację. Zaktualizowałem tekst o tym, gdzie można uzyskać 4% zwrotu za rezerwację noclegu na Booking.com

Odpowiedz