Nowa usługa w ofercie mBanku - karta wielowalutowa

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

144 publikacje 148 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


1 komentarz
Nowa usługa w ofercie mBanku - karta wielowalutowa
Spis treści

Karta wielowalutowa umożliwia wygodne płatności za granicą bez konieczności posiadania kilku kart w walucie lub ponoszenia wysokich prowizji dla "plastiku" w złotówkach. Można nią płacić w sklepach stacjonarnych lub internetowych i wypłacać gotówkę z bankomatów na całym świecie, nie martwiąc się przy tym kosztami przewalutowania.

Aby skorzystać z tego udogodnienia, należy najpierw otworzyć rachunek walutowy i podpiąć do niego swoją „debetówkę” wydaną do konta w złotówkach. Od tej pory podczas dokonywania transakcji system sam rozpozna walutę płatności i pobierze środki z odpowiedniego rachunku. Innymi słowy, w sytuacji, kiedy płacimy w EUR, USD, GBP lub CHF, transakcja zostanie rozliczana bezpośrednio w tej walucie (bez przewalutowań).

Jakie karty mBanku umożliwiają skorzystanie z usługi wielowalutowej?

Na razie nowa usługa dostępna jest dla jedynie dla posiadaczy kart Visa. Opcją wielowalutową są objęte następujące plastiki:

  • Visa PayWave,
  • Visa Tymczasowa,
  • Visa Intensive,
  • Visa Aquarius,
  • Visa Foto.

Warto dodać, że bank zamierza rozszerzyć swoją usługę również na karty z logiem Mastercarda, na razie nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

Ile kosztuje usługa wielowalutowa mBanku?

Bank deklaruje, że przekształcenie „zwykłej” debetówki w kartę wielowalutową nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem. Bez zmian pozostaje także wysokość prowizji za obsługę poszczególnych kart płatniczych Visa, jak i warunki umożliwiające uniknięcie tej opłaty.

Warto też wspomnieć, że rachunki walutowe są otwierane i prowadzone bezpłatnie. Konta oferowane są w czterech walutach: euro, dolarach, frankach szwajcarskich i funtach. mBank zapowiada jednak, że w przyszłości dołączą do nich także rachunki w jenach, koronach czeskich, norweskich, duńskich i szwedzkich, forintach oraz chorwackich kunach.

Jak skorzystać z nowej usługi

Aby uruchomić usługę wielowalutową, należy najpierw otworzyć rachunek walutowy, a następnie w serwisie transakcyjnym (w sekcji "Moje finanse") wybrać kartę, na której usługa wielowalutowa ma zostać uruchomiona. Po potwierdzeniu dyspozycji, np. za pomocą mobilnej autoryzacji, nowa funkcja będzie aktywna.

Należy też pamiętać, by przed wykonaniem transakcji zapewnić na odpowiednich rachunkach środki walutowe. Konta można zasilać za pomocą bankowości internetowej i mobilnej w mKantorze. Bez tego płatności będą rozliczane z rachunku złotowego, co wiąże się z kosztami przewalutowań. Bank obciąży wówczas rachunek w złotówkach i naliczy prowizję za przewalutowanie transakcji. Będzie ona jednak niższa niż standardowe 5,9 proc. – wyniesie 3,5 proc.

Lepiej późno niż wcale

Karta wielowalutowa to wygodne i praktyczne rozwiązanie, szczególnie przydatne dla osób, które często przebywają za granicą lub robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Nic więc dziwnego, że usługa cieszy się dużym zainteresowaniem klientów i powoli staje się bankowym standardem. Tylko w ostatnich miesiącach karty z opcją wielowalutową pojawiły się w eurobanku, PKO BP i Santander Bank Polska. Obecnie do grona instytucji udostępniających tę funkcjonalność dołączył też mBank. Dla klientów tej instytucji to świetna wiadomość.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(1)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
Krzysztof
Gość

Świetna sprawa, niestety mbank nie pozwala na zasilenie konta gotówką w obcej walucie poza USD i EUR, czyli zmuszeni jesteśmy do korzystania z kantoru mbanku.

Odpowiedz