Wróć

mBank zmienia taryfę opłat i prowizji: od lutego 2017 r. zapłacimy za drobne wypłaty z bankomatów


9 komentarzy
mBank zmienia taryfę opłat i prowizji: od lutego 2017 r. zapłacimy za drobne wypłaty z bankomatów
Spis treści

Podwyżka opłat: 1,30 zł za drobne wypłaty kartą z bankomatów

Od 1 lutego każda wypłata kartą debetową poniżej 100 zł obciążona będzie prowizją w wysokości 1,30 zł. Dotyczy to bankomatów, które do tej pory były dla klientów mBanku darmowe. Co więcej, przed opłatą nie uchroni nas usługa "Wypłaty ze wszystkich bankomatów". Wypłaty od 100 zł będą natomiast rozliczane na dotychczasowych warunkach.

Nie oznacza to jednak, że mBank zmusi nas do wypłacania wyłącznie dużych kwot. Wypłat o wartości poniżej 100 zł nadal będzie można dokonywać bezprowizyjnie, korzystając z usługi BLIK w aplikacji mobilnej banku. W takim przypadku należy wybrać w bankomacie opcję „wypłata bez karty”. Listę bankomatów obsługujących płatności BLIK-iem można znaleźć pod tym adresem.

Darmowe wypłaty obowiązują również w usłudze cashback – podczas płacenia kartą za zakupy w sklepach takich sieci jak Carrefour, Żabka, Ruch, Saturn można bezpłatnie wypłacić do 500 zł dla karty MasterCard lub do 300 zł dla karty Visa.

Konta w mBanku, których nie obejmie nowa prowizja

Zmiany nie dotyczą jednak wszystkich klientów. Minimalna kwota bezpłatnych wypłat z bankomatów nie obowiązuje w przypadku kont:

  • mKonto Aquarius Intensive (konto dla osób z wpływami powyżej 10 tys. zł/mies. lub aktywami powyżej 200 tys. zł),
  • eKonto z Usługą Pakiet Intensive (konto dla osób z wpływami powyżej 12 tys. zł/mies. lub aktywami powyżej 200 tys. zł),
  • eKonto m (uwaga: dotyczy wersji konta dla klientów w wieku 13-20 lat),
  • eKonto izzy,
  • eMAX i eMAX plus,
  • dowolnego konta z kartą MasterCard Gold PayPass.

Dodatkowo w przypadku kont eKonto m (dla klientów w wieku 21-24 lat) i eKonto dla Młodych prowizja będzie pobierania wyłącznie dla wypłat poniżej 50 zł.

Na plus: uproszczona opłata za kartę, ujednolicone prowizje

Zmieniają się również warunki uniknięcia miesięcznej opłaty za kartę. W świetle nowej taryfy wystarczy wykonać pięć transakcji bezgotówkowych kartą debetową lub kredytową na dowolną kwotę, by w danym miesiącu cieszyć się kartą za darmo.

Zmiany objęły także prowizje za wypłaty z tych bankomatów, które nie znajdują się na liście darmowych urządzeń mBanku (a więc innych niż bankomaty własne oraz bankomaty sieci Euronet, Planet Cash i BZ WBK). Zamiast procentu od wartości wypłaty, od lutego obowiązywać będzie sztywna stawka. Ma to spowodować, że w ogólnym rozrachunku klient poniesie mniejszy koszt korzystania z bankomatu. I tak:

  • za wypłaty z bankomatów w kraju: zamiast 3% wypłacanej kwoty (min. 5 zł, maks. 9 zł) – sztywna prowizja 7 zł niezależnie od wysokości wypłaty; odpowiada to dotychczasowej prowizji dla wypłaty w wysokości ok. 233 zł
  • za wypłaty z bankomatów za granicą: zamiast 3% wypłacanej kwoty (min. 9 zł) – sztywna prowizja 10 zł niezależnie od wysokości wypłaty; odpowiada to dotychczasowej prowizji dla wypłaty w wysokości ok. 333 zł.

Z nową taryfą opłat i prowizji mBanku zapoznasz się tutaj. Pełny wykaz zmian możesz przejrzeć pod tym adresem.

Skąd takie zmiany?

mBank nie jest pierwszą instytucją, która zdecydowała się na tego typu kroki. Możliwość bezpłatnego korzystania z bankomatów już wcześniej ograniczyły swoim klientom m.in. ING Bank Śląski i Pekao SA. Jest to konsekwencja zmiany opłaty interchange. Banki, poszukując oszczędności, musiały albo likwidować nierentowne bankomaty, albo oddawać je innym podmiotom – tak zrobił m.in. Raiffeisen Bank, pozbywając się maszyn na rzecz sieci Euronet. Innym sposobem podreperowania budżetu było oczywiście sięgnięcie do kieszeni klienta i przerzucenie na niego przynajmniej części kosztu korzystania z bankomatu.

Jest to również metoda na lepsze rozpoznanie preferencji własnych klientów. Płatności bezgotówkowe – a zwłaszcza mobilne – pozostawiają po sobie wyraźny „ślad”, który ułatwia bankowi sprofilowanie konkretnego płatnika, a co za tym idzie – dopasowanie mu indywidualnej oferty produktowej. Z tego względu w interesie banku jest, by płatności kartą czy BLIK-iem było jak najwięcej, a gotówką – jak najmniej.

Pamiętajmy, że zgodnie z regulaminem mBanku przysługuje nam możliwość zerwania umowy ze skutkiem natychmiastowym bez ponoszenia dodatkowych opłat. Wcześniej należy jednak złożyć w banku pisemny sprzeciw wobec zmian. Trzeba tego dokonać przed datą wejścia nowej taryfy w życie (tj. przed 1 lutego 2017 roku).

Jeżeli planujesz zamknięcie rachunku i poszukujesz bardziej opłacalnego konta, sprawdź nasz ranking kont osobistych i wybierz odpowiednie rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.

Komentarze

(9)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
marta
Gość

Wspomniane jest konto emax plus do ktorego w rzeczywistosci nie jest możliwe wydanie karty platniczej (oferta rachunku tego nie przewiduje).

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@marta

Zgadza się, tu jednak posiłkowaliśmy się informacjami samego banku, więc pewnie tam zaszła pomyłka :)

Odpowiedz

P
Pioy
Gość

Czy prowizja od opłat bankowych dotyczy tylko bankomatów "własnych" mBanku, czy Euronetu itd też?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Pioy

Niestety nowa opłata będzie dotyczyć również bankomatów Euronet, a także Planet Cash i BZ WBK.

Odpowiedz

D
deep
Gość

No to po 10 latach podziękuję za współpracę i zabiorę za sobą trzy konta. PKO PB INTELIGO to będzie teraz najlepsze konto tylko jedna transakcja za 99 zł i karta za free. Próbowałem wypłacić tym BLIKIEM i nie mogłem się doczekać na realizację i anulowałem transakcję. Bank mysli że każdy stówkami sobie wyciera nos jak chusteczką do nosa to się trochę pomylił.

Odpowiedz

M
Monia
Gość

Pytanko takie, czy wszystkie bankomaty mBanku umozliwiają korzystanie z BLIKa? Czy będę musiała biegać po mieście i szukać odpowiedniej maszyny?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Monia

Jeśli posiada Pani konto w mBanku, BLIK-iem można wypłacać bez prowizji z bankomatów ING, BZ WBK, Millennium, PKO BP oraz sieci Planet Cash i Euronet.

Odpowiedz

M
Marcin Kozak
Gość
@najlepszekonto.pl

Z czego to wynika? W TOiP mBanku nie ma słów "Millennium", "PKO" i "ING". Jest natomiast zapis w pkcie I.1.9 "Transakcje BLIK - 0zł".

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Marcin Kozak

Zgadza się, jednak z bankomatów tych sieci można wypłacać BLIK-iem.

Odpowiedz