Wróć

Oferta nieaktualna. Sprawdź aktualny ranking kont oszczędnościowych lub ranking lokat.

Najlepsze oferty oszczędnościowe w lutym 2022 r.

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

2 komentarze
Najlepsze oferty oszczędnościowe w lutym 2022 r.
Spis treści

Sytuacja na rynku

Pomimo rosnących stóp procentowych (ostatnia podwyżka miała miejsce 3 dni temu) banki w zróżnicowany sposób dostosowują swoją politykę depozytową do nowych warunków. Szczególnie widać to w ofertach kont oszczędnościowych, gdzie większość najpopularniejszych ofert, np. Elastyczne Konto Oszczędnościowe w Getin Banku, Konto Mega Oszczędnościowe w Alior Banku, Otwarte Konto Oszczędnościowe w ING, zostało jedynie odnowionych, bez lepszych stawek. Z tej tendencji nieco wyłamał się Bank Millennium - na Koncie Profit oferuje teraz minimalnie więcej (1,5%) - oraz Aion Bank, który wraz ze zmianą strategii podniósł o 0,5 p.p. oprocentowanie konta Aion Oszczędności (stawki to obecnie 1,5 - 2,5%). Dobre wiadomości popłynęły także z mBanku, który wprowadził kolejną promocję na rachunku Moje Cele, podnosząc oprocentowanie do 2,2%. Niemile zaskoczył nas natomiast Credit Agricole, który dość nieoczekiwanie wycofał powitalną ofertę z 1,5% na Rachunku Oszczędzam dla nowych klientów.

Na rynku lokat działo się o wiele więcej. Zagraniczni gracze - Inbank i BFF Banking Group - oferują maksymalne oprocentowanie odpowiednio 2,5% i 3,5%, przy czym w BFF taka stawka zarezerwowana jest dla lokaty 5-letniej (roczna objęta jest oprocentowaniem 3%). W bankach widać też tendencję podnoszenia oprocentowania na depozytach długoterminowych, co zaobserwowaliśmy m.in. w Banku Millennium i Getin Banku, które na najdłuższe okresy oferują stawkę 2,5%. Zmianą z dziś są bardziej wyśrubowane warunki na Lokacie Witaj w Nest Banku, ale nie można także zapominać o Santanderze, który jeszcze w styczniu podniósł oprocentowanie Lokaty Mobilnej do 2,5%.

Sytuacja na rynku oszczędności zmienia się ostatnio dość często i czasem trudno wychwycić wszystkie zmiany. My podsumowaliśmy je dla Ciebie, ujmując najlepsze konta oszczędnościowe i lokaty terminowe w dwie kategorie: dla nowych i wszystkich klientów.

Oferty na start

Banki nieustannie kuszą nowych klientów i robią to na różne sposoby. Jednym z nich jest wysokie oprocentowanie oszczędności. Z tego powodu najlepsze propozycje w naszym rankingu kont oszczędnościowych oraz rankingu lokat to tzw. oferty “na start”. Maksymalna stawka w tej kategorii - 4% - pozostaje bez zmian, jednak oferuje ją tylko jeden bank. Pozostałe propozycje objęte są oprocentowaniem rzędu 2-3%. Poniższe konta oszczędnościowe i lokaty wyróżniają się na rynku, ale zwykle wymagają założenia konta osobistego; zwróć także uwagę, że maksymalna kwota i okres obowiązywania wyższego oprocentowania są tu dość ograniczone.

Podium w ofertach powitalnych pozostało niezmienne. Palmę pierwszeństwa dzierży Nest Lokata Witaj w Nest Banku z najwyższym oprocentowaniem na rynku, jednak wymaga jednocześnie zapewnienia comiesięcznego wpływu na konto osobiste oraz wykonywania min. 3 operacji na ROR. Kolejne miejsca w czołówce, ze stawką 3%, zajmuje Elastyczne Konto Oszczędnościowe w Getin Banku i Lokata Mobilna w ofercie specjalnej w Credit Agricole. W pierwszym przypadku także wymagane są regularne przelewy na ROR, w drugim zaś trzeba zmieścić się w 14-dniowym okresie pozwalającym na skorzystanie z depozytu.

Atrakcyjne 2,5% w skali roku nowi klienci mogą otrzymać w Aion Banku (w najwyższym planie cenowym), Banku Pekao oraz w neoBanku. W tym miesiącu do zestawienia powrócił rachunek do automatycznego oszczędzania Moje Cele w mBanku. Stawka 2,2% nie jest najwyższa, jednak w porównaniu do konkurencji wygląda całkiem nieźle.

Propozycje dla obecnych klientów

Osoby, które posiadają już konto w danej instytucji, nie stoją na przegranej pozycji. Także dla nich banki przygotowały interesujące oferty, choć najwyższe oprocentowanie zyskasz, lokując środki na minimum rok.

Najlepsze oferty dla obecnych klientów, luty 2022 r.

Produkt

Oprocentowanie

Okres

Kwota maksymalna

Dodatkowe warunki

Lokata Na Nowe Środki

Credit Agricole

3%

12 miesięcy

2 lata

3 lata

75 tys. zł

Nowe środki to nadwyżka ponad sumę aktywów zgromadzonych w banku na dzień 30 listopada 2021 r.

Musisz posiadać rachunek osobisty w Credit Agricole, np. Konto dla Ciebie.

Lokata Facto

BFF Banking Group

3%

12 miesięcy

18 miesięcy

2 lata

3 lata

4 lata

12 mln zł

Do obsługi lokat musisz posiadać bezpłatny Rachunek Depozytowy oprocentowany na 0,5%.

Minimalna kwota depozytu to 5 tys. zł, zaś maksymalna dla wszystkich Lokat Facto - 12 mln zł.

Nest Lokata Nowe Środki

Nest Bank

3,0%

3 lata

2 mln zł

Nowe środki to nadwyżka ponad sumę aktywów zgromadzonych w banku na dzień 8 lutego 2022 r.

Depozyt 2-letni oprocentowany jest na poziomie 2,75%, zaś 18-miesięczny - na 2,5%.

Musisz posiadać rachunek osobisty Nest Konto.

Lokata Horyzont Zysku

Bank Millennium

2,5%

18 miesięcy

bez ograniczeń

Nowe środki to nadwyżka ponad sumę aktywów zgromadzonych w banku na dzień 14 grudnia 2021 r.

Musisz posiadać konto osobiste w Banku Millennium, np. Konto 360°.

Lokata standardowa

Inbank

2,5%

12 miesięcy

2 lata

3 lata

4 lata

5 lat

50 tys. zł

Maksymalna łączna wartość lokat od pojedynczego klienta wynosi 400 tys. zł. 

Lokata na nowe środki

Getin Bank

2,5%

15 miesięcy

180 tys. zł

Nowe środki to nadwyżka ponad sumę aktywów zgromadzonych w banku na dzień 3 lutego 2022 r.

W wariancie rocznym oprocentowanie wynosi 2%.

Brak wymogu posiadania konta.

Obowiązuje do 28 lutego 2022 r.

Lokata Online Nowe Środki

Santander Consumer Bank

2,2%

3 lata

400 tys. zł

Nowe środki to nadwyżka ponad sumę aktywów zgromadzonych w banku na dzień 11 stycznia 2022 r.

W wariancie dwuletnim oprocentowanie wynosi 2,1%.

Brak wymogu posiadania konta.

Jak widzisz, w ofertach długoterminowych godne uwagi oprocentowanie to już 2,2%. Na czele tej kategorii mamy trzy propozycje za stawką 3% - Lokatę na Nowe Środki w Credit Agricole, Lokatę Facto i Nest Lokatę Nowe Środki. Nieco mniej, bo 2,5%, otrzymamy także dla “nowych środków” w Getin Banku i Banku Millennium.

W perspektywie wzrostu stóp NBP, a co za tym idzie także stawek na produktach oszczędnościowych, lepiej poszukać propozycji krótko- lub średnioterminowych. Dość łatwo jest znaleźć oferty na krótszy czas (np. od 3 do 6 miesięcy) z oprocentowaniem na poziomie 2-2,5%. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

Oferty oszczędnościowe krótko- i średnioterminowe dla obecnych klientów, luty 2022 r.

Produkt

Oprocentowanie

Okres

Kwota maksymalna

Dodatkowe warunki

Indeksowane Konto Oszczędnościowe

Toyota Bank

2,51%

bezterminowo

do 100 tys. zł

Opłata za prowadzenie konta oszczędnościowego jest zwracana, jeśli w danym miesiącu z rachunku nie dokonano wypłaty ani przelewu.

Oprocentowanie zależy od stawki WIBOR 3M.

Rachunek Aion Oszczędności

Aion Bank

do 2,5%

do 31 maja 2022 r.

bez limitu

Najwyższe oprocentowanie uzyskasz w pakiecie All-Inclusive za 49,99 zł/mies. W pakiecie Smart za 29,99 zł zyskujesz 2%, natomiast w darmowym pakiecie Light: 1,5%.

Promocja obowiązuje do 31 maja 2022 r.

Lokata na nowe środki PLUS

Kasa Stefczyka

2,4%

5 miesięcy

50 tys. zł

Nowe środki ustalane są na podstawie salda na wszystkich rachunkach członka Kasy 10. dnia poprzedniego miesiąca.

Musisz być członkiem Kasy i założyć konto osobiste.

Moje Cele

mBank

Do 2,2%

3 miesiące

20 tys. zł

Oferta dla nowych i obecnych klientów.

Obowiązuje do 29.06.2022 r.

Moje Cele to rachunek do automatycznego oszczędzania. Konto otworzysz na stronie banku.

Lokata standardowa

Inbank

2,2%

6 miesięcy

50 tys. zł

Maksymalna łączna wartość lokat od pojedynczego klienta wynosi 400 tys. zł. 

Konto oszczędnościowe

Alior Bank

2%

do 31 marca 2022 r.

10 tys. zł

Oferta dla osób posiadających Konto Jakże Osobiste z korzyścią Wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym.

Podane oprocentowanie wymaga wykonywania transakcji kartą debetową do rachunku osobistego na min. 300 zł miesięcznie.

Lokata “Lubię to polecam”

Bank Millennium

2%

3 miesiące

25 tys. zł

Oferta dla uczestników programu poleceń Konta 360⁰ w Banku Millennium, wymagane spełnienie warunków promocji.

Obowiązuje do 29 kwietnia 2022 r.

Jeśli interesują Cię możliwie najwyższe zyski, powinieneś szukać ofert z oprocentowaniem przynajmniej 2% w skali roku. Jak łatwo zauważyć, często będzie także wymagane spełnienie dodatkowych warunków.

Jest dobrze, ale niedosyt pozostaje

Nic dodać, nic ująć - w porównaniu z sytuacją choćby z jesieni rynek kont oszczędnościowych i lokat złapał wiatr w żagle, ale pozostaje pewne rozczarowanie, że zmiany są wolniejsze, niż byśmy tego oczekiwali. Podstawowa stopa NBP wynosi już 2,75%, inflacja za grudzień 2021 r. to rekordowe 8,6%, zatem naturalne jest, że każdy spodziewał się stawek na oszczędnościach rzędu 4%. Niestety, praktyka pokazuje, że podejście banków jest zgoła inne i najwyższe oprocentowanie możemy zyskać co najwyżej na lokatach długoterminowych (z wyjątkiem półrocznej Nest Lokaty Witaj w Nest Banku, która jako jedyna objęta jest stawką 4%).

W takich warunkach można czuć się niepewnie i wahać, gdzie ulokować nasze środki. Zdajemy sobie sprawę, że 2,5 czy 3% na lokatach długoterminowych robi wrażenie, jednak warto ze spokojem podejść do takiego oprocentowania. Nie jest wykluczone, że banki nadal będą podnosić stawki, dlatego warto być tu bardziej elastycznym. Wybierajmy raczej oferty na krótsze terminy, do 6 miesięcy, aby w razie pojawienia się lepszych propozycji szybko przenieść pieniądze do innej instytucji.

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
E
Eric
Gość

Banki tak długo przyzwyczajały klientów do niskiego oprocentowania, że teraz mogą sprzedawać 2-2,5% jako świetną ofertę. Poza tym podobno banki nie potrzebują aktualnie środków z depozytów, mają ich wystarczająco dużo.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
@Eric

Jest dokładnie tak jak piszesz. A ja się zastanawiam, co nastąpi szybciej: realny spadek inflacji czy realny wzrost na lokatach ;P

Odpowiedz