Wróć

Podwyżki opłat w Idea Banku dla klientów firmowych

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

3 komentarze
Podwyżki opłat w Idea Banku dla klientów firmowych
Spis treści

Idea Bank poinformował o planowanych zmianach w tabeli opłat i prowizji dla kont firmowych, która zacznie obowiązywać 1 października 2018 r. Jednocześnie zakomunikował wycofanie z oferty dla nowych klientów Konta Cash Flow oraz rezygnację z oferowania usługi cashback w terminalach POS.

Wróćmy jednak do zmian w opłatach. Te w dość istotny sposób mogą wpłynąć na koszty związane z posiadanymi rachunkami firmowymi, więc warto im się bliżej przyjrzeć.

Prowadzenie konta za 0 zł? Tylko po spełnieniu warunków

Pierwszą zmianą jest wprowadzenie opłaty 15 zł za prowadzenie rachunku. Opłata będzie dotyczyć tych posiadaczy kont Firma to Ja, Branżowego i Przedsiębiorczy Radca Prawny, którzy mają wspomniane rachunki dłużej niż 24 miesiące.

Tacy klienci będą mogli jej uniknąć pod warunkiem dokonania w danym miesiącu kalendarzowym przynajmniej jednego przelewu do ZUS-u. Z opłaty zwalniać będzie również posiadanie umowy leasingu zawartej z Idea Getin Leasing.

Wyższa opłata za kartę

Właściciele kont firmowych zapłacą też więcej za korzystanie z karty. Dotychczasowa, miesięczną opłata w wysokości 4,99 zł (w przypadku Konta Firma To Ja) wzrośnie do 8 zł.

Na szczęście wciąż będzie możliwość jej uniknięcia. Tu akurat nic się nie zmieni, gdyż z opłaty nadal zwalniać będzie dokonanie transakcji kartą na łączną kwotę min. 400 zł (300 zł w przypadku kart wydanych przed 5 stycznia 2013 r.) lub wpłaty gotówki w bankomacie/wpłatomacie o łącznej wartości przynajmniej 1000 zł.

Korzystasz z wpłatomatów? Uważaj!

Skoro o wpłatomatach mowa, to i tutaj na niektórych klientów firmowych czekać będzie przykra niespodzianka. Od października za przekroczenie limitu wpłat w miesiącu ustalonego na 100 tys. zł bank od nadwyżki będzie pobierał prowizję w wysokości 0,39%. Wystarczy więc przekroczyć limit o zaledwie kilka tysięcy złotych, by z konta ubyło kilkanaście złotych w postaci takiej opłaty.

Limit dotyczy wpłat w bankomatach i wpłatomatach - także tych mobilnych. Myli się jednak ten, kto twierdzi, że uniknie opłat, wpłacając gotówkę w oddziale. Dla takich operacji bank przewidział bowiem prowizję w wysokości 0,5% kwoty transakcji, jednak nie mniej niż 10 zł.

Limitowane darmowe wypłaty z bankomatów

Dotychczas posiadacze Konta Firma To Ja mogli bezpłatnie korzystać ze wszystkich bankomatów w Polsce. Od października za darmo będą oni mogli dokonać jedynie 5 wypłat w miesiącu, zaś każda kolejna będzie się wiązała z prowizją w wysokości 1% wypłacanej kwoty.

Oczywiście wciąż pozostaje opcja wykupienia pakietu „all inclusive”, który pozwoli na uniknięcia jakichkolwiek opłat za korzystanie z bankomatów oraz wpłat i wypłat gotówki w oddziałach. Nie ma jednak nic za darmo – w tym przypadku cena „świętego spokoju” to 20 zł miesięcznie.

Poniżej wykaz opłat, które zaczną obowiązywać od 1 października 2018 r. w porównaniu z aktualnymi opłatami na Koncie Firma To Ja:

Usługa/operacja

Aktualna TOiP (Konto Firma To Ja)

Opłata/prowizja od 1 października 2018 r.

Prowadzenie konta (opłata miesięczna)

0 zł

15 zł (dla tych, którzy posiadają konto dłużej niż 2 lata) – możliwość uniknięcia opłaty

Korzystanie z karty (opłata miesięczna)

0 zł / 4,99 zł

0 zł / 8 zł

Wypłata gotówki z bankomatu

0 zł

0 zł za 5 pierwszych wypłat, za kolejne prowizja 1% wartości wypłacanej kwoty

Wpłaty we wskazanych wpłatomatach

0 zł

0 zł do sumy wpłat 100 tys. zł w danym miesiącu, od kwoty nadwyżki prowizja 0,39%

Wpłata gotówki w oddziale

0 zł

0,5% wartości transakcji, min. 10 zł

Może warto się rozejrzeć?

Po ostatnio zapowiadanych zmianach w tabeli opłat i prowizji dla klientów indywidualnych przyszła pora na tych, którzy korzystają z oferty Idea Banku dla firm.

Nikt nie lubi podwyżek. Zmiany planowane przez Idea Bank na pewno nie spodobają się zarówno mniej aktywnym klientom (prowadzenie konta nie będzie już bezwarunkowo darmowe), jak i tym, którzy dokonują wpłat gotówki często lub w dużych kwotach (limit wpłat).

Jeśli należysz do tych klientów, którzy już wkrótce mogą spodziewać się znacznego wzrostu opłat za korzystanie z rachunku, rozważ ofertę konkurencji. Na rynku nie brakuje atrakcyjnych ofert kont firmowych. Znajdziesz je w naszym rankingu kont firmowych.

Komentarze

(3)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
P
Piotrek
Gość

jeden z najgorszych banków. Czy w ogole weryfikujecie co dajecie do rankingow? zobaczcie co sie na ich fb dzieje..

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Piotrek

Twoja wskazówka jest ciekawa - zastanowimy się nad uwzględnieniem takich informacji w rankingu. Obecnie zamieścimy tam dane o planowanych podwyżkach.

Odpowiedz

P
Piotrek
Gość
@najlepszekonto.pl

warto ponieważ ludzie nabieraja sie na premie a bank nie potrafi potem utrzymac klientow

Odpowiedz