Wróć

Bank Pekao zmienia cennik i przy okazji unowocześnia ofertę

Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

Bank Pekao zmienia cennik i przy okazji unowocześnia ofertę
Spis treści

Lekturę bankowych regulaminów i cenników trudno zaliczyć do wyjątkowo pasjonujących czynności, czasem jednak warto uważnie przestudiować tabele z opłatami. Można wówczas „wyłowić” ciekawe informacje, będące de facto zapowiedzią nowości w ofercie banku. Z najnowszego cennika Pekao wynika, że bank planuje wdrożenie kilku nowych usług, a przy okazji modyfikuje niektóre prowizje. Dobra wiadomość jest taka, że nie są to podwyżki dotyczące podstawowych operacji bankowych, a korekta cen mniej popularnych usług.

Co istotne, zmiany będą wprowadzane stopniowo i obejmą okres od sierpnia do grudnia 2019 r. Sprawdźmy zatem, co w najbliższych miesiącach bank przygotował dla swoich klientów.

Bank wygasza część usług

Od 15 sierpnia 2019 r. korzystanie z tokena sprzętowego będzie już niemożliwe, a usługa zostanie definitywnie wycofana z oferty. Podobny los czeka aplikację na tablety – bank wycofa ją 14 września. Natomiast 26 października 2019 r. wyłączony zostanie serwis mobilny (wersja systemu transakcyjnego ułatwiająca zarządzanie rachunkami w przeglądarce internetowej na smartfonie). Wygląda więc na to, że bank rezygnuje z przestarzałych rozwiązań i zgodnie ze złożoną w zeszłym roku obietnicą zamierza wkrótce uruchomić nowy system transakcyjny w RWD.

I wprowadza nowe

Jednocześnie w ofercie banku pojawią się dwie usługi, które bez wątpienia ucieszą klientów. Po pierwsze, bank nareszcie udostępni przelewy Express Elixir - usługa od 1 grudnia 2019 r. będzie kosztowała 5 zł. Po drugie, wprowadzi przelewy P2P Blikiem (na numer telefonu odbiorcy). Transakcje P2P mają być bezpłatne do 30 czerwca 2020 r., natomiast później będą obłożone prowizją w wysokości 1 zł. Niestety, nie wiadomo, kiedy ta usługa ruszy – jak na razie Pekao nie podało konkretnego terminu.

Podwyżki i obniżki opłat

Jak już wspomnieliśmy, bank postanowił ponadto zmodyfikować niektóre opłaty. I tak, od 1 października za wydanie lub wznowienie karty z niestandardową szatą graficzną zapłacimy 5 zł - obecnie usługa ta jest bezpłatna.

Płatna stanie się także wpłata gotówki dokonana przez osobę trzecią w oddziale banku na rachunek osoby fizycznej. Prowizja będzie pobierana od wpłacającego i wyniesie 0,50% min. 5 zł.

Bank planuje także wprowadzenie opłaty za przesyłkę kurierską wykonywaną na życzenie klienta: w obrocie krajowym za usługę pobierze 36 zł, w obrocie zagranicznym - 215 zł.

Jednak w cenniku wytropiliśmy nowość, która wielu klientom może się spodobać, a jest nią obniżka kosztów związanych z utworzeniem oraz realizacją zlecenia stałego. Od 1 listopada 2019 obie te usługi staną się darmowe, niezależnie od sposobu, w jaki złożymy dyspozycję (przez telefon, Internet czy w oddziale banku). Teraz utworzenie zlecenia stałego kosztuje od 0 do 2 zł, a realizacja – złotówkę.

Podsumowanie

Zasygnalizowane w cenniku zmiany wyraźnie sugerują, że prace nad nowym systemem transakcyjnym w technologii RWD idą zgodnie z planem i nowe Pekao24 pojawi się najpóźniej w IV kw. bieżącego roku. Jednocześnie bank zapowiada obniżkę opłat za zlecenia stałe i wprowadza usługi, na które od dawna czekali klienci - przelewy Express Elixir i przelewy P2P Blikiem . Do tego zaplanowane podwyżki dotyczą mniej znanych usług i raczej nie uderzą klientów po kieszeni. Reasumując – przyszykowane przez Pekao nowości trzeba uznać za całkiem udane unowocześnienie dotychczasowej oferty.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy