Wróć

Idea Bank zmienia ofertę depozytową i wprowadza nową Lokatę HIT

R
Redaktor Najlepszekonto.pl

Idea Bank zmienia ofertę depozytową i wprowadza nową Lokatę HIT
Spis treści

Zmiany dotyczą także oprocentowania poszczególnych lokat – odsetki na części z nich poszły mocno w górę (Lokata Nr 1), a w przypadku innych zostały dość wyraźnie obcięte (Lokata Beztroska).

W tekście prezentujemy wszystkie zmiany, jakich w swojej ofercie dokonał dziś Idea Bank. Dzięki lekturze dowiesz się, które lokaty prezentują się aktualnie najkorzystniej, a które straciły status „pięciogwiazdkowych” (najwyższa przyznawana przez nas ocena).

Lokata Happy przechodzi do lamusa

Tej zmiany nie spodziewał się chyba nikt – Lokata Happy, która od wielu miesięcy dzierżyła miano najlepszej lokaty krótkoterminowej dostępnej na polskim rynku bankowym, została właśnie wycofana z oferty. Jak już wielokrotnie pisaliśmy, z uwagi na bardzo wysokie oprocentowanie (sięgało 4%) oraz brak dodatkowych warunków (lokatę można było założyć bez posiadania konta) Lokata Happy stanowiła absolutny „must have” dla wszystkich osób rozpoczynających swoją przygodę z oszczędzaniem na lokatach.

Niestety od teraz szukający wysokich zysków będą musieli zacząć rozglądać się za alternatywnymi ofertami. I choć u konkurencji także można znaleźć promocyjne lokaty pozwalające zarobić 4% odsetek, to jednak we wszystkich przypadkach bez dodatkowych umów o konto lub inny produkt bankowy się nie obędzie (sprawdź, który bank oferuje obecnie lokaty oprocentowane na 4% w skali roku)

Hity wchodzą do oferty

Wycofanie z oferty Lokaty Happy nie oznacza jednak, że Idea Bank odpuścił walkę o depozyty klientów. Wręcz przeciwnie – luka została natychmiast uzupełniona przez dwie nowe, atrakcyjne lokaty: Hit oraz Hit Plus. Obie oferują bardzo wysokie oprocentowanie na poziomie 3,9%, a okres oszczędzania zarówno w jednym, jak i drugim przypadku wynosi 3 miesiące. Obie zapewniają także możliwość zachowania odsetek w razie ich przedwczesnego zerwania. W zasadzie jedyna różnica pomiędzy Lokatą HIT a Lokatą HIT Plus dotyczy osób, które mogą je założyć. Pierwsza z wymienionych dedykowana jest nowym klientom Idea Banku, natomiast druga osobom wpłacającym nowe środki (zobacz, jak rozumieć pojęcie „nowe środki”).

Lokata Beztroska spada poza podium

Jeszcze do niedawana numerem dwa, jeśli chodzi o ofertę oszczędnościową, była Lokata Beztroska. Oprocentowanie na poziomie 3,9% w skali roku, możliwość zerwania bez utraty odsetek oraz bardzo szerokie spektrum deponowanych kwot (od 500 zł do 1 mln zł) czyniły z niej swoistą „mistrzynię elastyczności”. Co prawda po zmianach większość wymienionych parametrów pozostała bez zmian, ale znacząco spadło oprocentowanie depozytu. Od dziś wynosi ono już „tylko” 3,3%, a to oznacza, że Lokata Beztroska wypadła poza pierwszą piątkę najwyższej oprocentowanych lokat Idea Banku. Niemniej nadal jest to oferta godna polecenia – szczególnie tym, którzy nie mają pewności, czy utrzymają depozyt do końca jego 3-miesięcznego terminu zapadalności.

Lokata Nr 1 obejmuje tron

Jeszcze do wczoraj nazwa Lokaty Nr 1 i jej pozycja w hierarchii ofert Idea Banku trochę się nam gryzły. Depozyt ten plasował się bowiem poza ścisłą czołówką najlepszych lokat (w ostatnich miesiącach oferował 3,2-3,5% zysku wobec 4,0% w przypadku Lokaty Happy). Ten stan rzeczy zmienił się jednak wraz z dzisiejszym porankiem. Oprocentowanie Lokaty Nr 1 w wariancie 3-miesięcznym poszybowało do 3,9% w skali roku. To, przy braku konieczności posiadania konta ani korzystania z innych produktów, sprawiło, że lokata przesunęła się na szczyt zestawienia najlepszych ofert depozytowych w Idea Banku. Tym samym zarówno nazewnictwo, jak i ranga lokaty są wreszcie spójne.

Oferta depozytowa Idea Banku – przegląd zmian

Poza wycofaniem Lokaty Happy rewolucja przeprowadzona przez Idea Bank pochłonęła jeszcze jedną „ofiarę”. Mamy tu na myśli Lokatę Na Nowe Środki Plus – jeden z najlepszych półrocznych depozytów dostępnych w polskich bankach, który oferował bardzo wysokie 3,0% w skali roku. Oszczędzający nie mają jednak co nadmiernie żałować tej lokaty. W jej „zastępstwie” skorzystać można bowiem z Lokaty Nr 1, która w wariancie 6-miesięcznym pozwala zyskać 3,5%. Można więc powiedzieć, że w tym przypadku rewolucja wyszła klientom na dobre.

W poniższej tabeli porównujemy dotychczasową i obecną ofertę lokat terminowych w Idea Banku. Dzięki niej możesz łatwo i szybko zorientować się, co dokładnie się zmieniło w przypadku poszczególnych lokat. Jak widać, istotne zmiany dotknęły większość depozytów znajdujących się w tabeli oprocentowania Idea Banku. Nieruszone pozostały w zasadzie tylko mniej popularne lokaty, takie jak Lokata Stabilna czy Lokata Short Plus.

Przegląd zmian w ofercie Idea Banku
Nazwa lokaty Dotychczasowe oprocentowanie (do 17.12) Aktualne oprocentowanie (od 18.12)
Lokata Happy 4,0% lokata niedostępna
Lokata Happy PRO 3,0% lokata niedostępna
Lokata HIT lokata niedostępna 3,9%
Lokata HIT Plus lokata niedostępna 3,9%
Lokata Beztroska 3,9% 3,3%
Lokata NR 1 do 3,5% do 3,9%
Lokata Na Nowe Środki Plus do 3,0% lokata niedostępna
Lokata Standardowa do 3,5% do 3,5%
Lokata Ping Pong 1,75% 1,75%
Lokata Stabilna do 2,45% do 2,45%
Lokata Short Plus do 1,65% do 1,65%

Ciąg dalszy nastąpi?

Obserwując aktywność Idea Banku na polskim rynku depozytowym, jesteśmy wręcz pewni, że dzisiejsze zmiany to nie koniec przetasowań w jego ofercie. Już nie raz było bowiem tak, że po dość dużych „czystkach” następowało stopniowe uzupełnianie listy dostępnych lokat. W ofercie od czasu do czasu pojawiały się też okazjonalne depozyty, takie jak Lokata Wakacje czy Lokata Do Końca Miesiąca. A jako że w 2018 roku czekają nas jeszcze dwa ważne wydarzenia, nie zdziwimy się, jeśli lada dzień na stronie Idea Banku ujrzymy Lokatę Świąteczną lub Lokatę Sylwestrową. Kto się z nami zakłada?

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy