Konto maklerskie

🏆 Ranking kont maklerskich – Październik 2021 r.

Lp. Nazwa konta Instytucja Prowadzenie  Akcje Obligacje  Kontrakty na indeksy 
🥇Konto Maklerskie Elastyczne Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego 0 zł  0,3%, min. 3 zł 0,3%, min. 3 zł  9 zł 
🥈 Rachunek Inwestycyjny Standard XTB Online Trading 0 EUR / 10 EUR 0% nd. nd. 
🥉 Rachunek Inwestycyjny Dom Maklerski Banku BPS  50 zł / rok 0,13%, min. 3 zł  0,13%, min. 3 zł  5 zł 
4. Rachunek Inwestycyjny  Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska  0 zł 0,38%, min. 5 zł  0,19%, min. 5 zł  6 zł / 9,90 zł 
5. Rachunek Maklerski Biuro Maklerskie BNP Paribas Bank Polska  30 zł / kwartał 0,35%, min. 5 zł  0,15%, min. 5 zł  8zł / 5 zł  

Konto maklerskie – jak działa i kto może go założyć

Konto maklerskie to rachunek prowadzony przez bank lub licencjonowaną firmę inwestycyjną, służący do przechowywania i obracania papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi. Za jego pośrednictwem możesz też nabywać i zbywać akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych.

Konto inwestycyjne mogą posiadać osoby fizyczne oraz osoby prawne. Warunkiem założenia konta przez indywidualnych inwestorów jest ukończenie 18 roku życia oraz posiadanie ważnego dowodu tożsamości. W większości domów maklerskich wniosek o konto inwestycyjne możesz złożyć online (za pośrednictwem strony internetowej) bądź też w stacjonarnej placówce brokera. Jeśli zamierzasz otworzyć rachunek w banku, w którym posiadasz swoje Twoje konto osobiste, możesz to uczynić w bankowości elektronicznej.

Jak wybrać najlepsze konto maklerskie?

Decydującym czynnikiem przy wyborze rachunku powinny być Twoje preferencje, akceptowany poziom ryzyka, a także doświadczenie w inwestowaniu. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z giełdą, w pierwszej kolejności przyjrzyj się opłatom związanym z prowadzeniem rachunku. Natomiast jeśli jesteś zaawansowanym inwestorem, istotne będą dla Ciebie także dodatkowe funkcjonalności, np. szybka i niezawodna platforma transakcyjna, możliwość skorzystania z zaawansowanych narzędzi analitycznych, dostęp do rynków alternatywnych, kredytowanie inwestycji, OTP (odroczony termin płatności), krótka sprzedaż, zlecenia zaawansowane itp.

Jakim opłatom warto przyjrzeć się bliżej?

Jak już wspomnieliśmy, aspektem, który koniecznie powinieneś wziąć pod uwagę, są koszty związane z obsługą konta. Przyjrzyj się więc prowizjom za otwarcie i korzystania z rachunku, a także opłatom pobieranym za takie czynności, jak przelewy środków z rachunku inwestycyjnego na rachunek osobisty, przechowywanie papierów wartościowych i dostęp do notowań online (w czasie rzeczywistym).

Jednak najważniejszą pozycją, którą powinieneś dokładnie przestudiować, są prowizje od zleceń kupna i sprzedaży instrumentu, którym będziesz głównie handlował. Istotne są zwłaszcza opłaty od handlu akcjami, obligacjami oraz instrumentami pochodnymi. Sprawdź również, czy dom maklerski umożliwia inwestowanie na rynkach pozagiełdowych oraz na giełdach zagranicznych i przyjrzyj się stawkom za przewalutowanie.

Nasz ranking rachunków maklerskich ułatwi Ci wybór

Zdajemy sobie sprawę, że wybór konkretnego konta maklerskiego nie jest prostą sprawą. Przestudiowanie ofert wszystkich domów maklerskich i samodzielne porównanie wielu różnych parametrów wymaga czasu i zaangażowania. Aby więc nieco ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy ranking kont maklerskich. Znajdziesz w nim omówienie poszczególnych rachunków inwestycyjnych wraz z zestawieniem najważniejszych prowizji. Uwzględniliśmy też dodatkowe usługi świadczone przez poszczególnych brokerów i stworzyliśmy pięć niezależnych profili inwestycyjnych. Mamy nadzieję, że dzięki temu znajdziesz najlepsze konto maklerskie dopasowane do Twoich potrzeb i stylu inwestowania.

Najnowsze artykuły