Jak założyć konto w banku?

Jak założyć konto w banku?

Każdy z nas w jakimś stopniu jest związany z bankami, np. jako właściciel lokaty, kredytobiorca, ale też pełnomocnik do konta albo użytkownik karty płatniczej. Samo posiadanie rachunku osobistego nie jest dzisiaj niczym wielkim, jednak już sposób jego zakładania zmieniał się na przestrzeni lat. Instytucje finansowe co rusz usprawniają ten proces. Przyjrzyjmy się zatem, jak założyć konto w banku szybko i wygodnie.

Z tekstu dowiesz się:

 • Ile trwa zakładanie konta osobistego?
 • W jaki sposób obecnie można otworzyć rachunek w banku?
 • Jak założyć konto online?
 • Czy otwieranie ROR-u w oddziale ma dziś sens?
 • Jak otworzyć konto na selfie?
 • Czy można założyć rachunek poprzez infolinię?
 • Który sposób na otwarcie konta jest najlepszy?

Ile trwa założenie konta w banku?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Warto wiedzieć, że otwarcie konta obecnie jest możliwe na 4 różne sposoby:

 • przez Internet,
 • w oddziale,
 • przez aplikację mobilną metodą “na selfie”,
 • przez telefon.

To, ile trwa założenie konta w banku, zależy od wybranego sposobu, niemniej intuicyjnie można powiedzieć, że wniosek online zajmie niewiele czasu, a wizyta w oddziale będzie go wymagała o wiele więcej. Warto jednak wiedzieć, że cały proces każdorazowo będzie się składać z trzech etapów:

 • złożenia wniosku – uzupełnienie danych osobowych i adresowych,
 • zawarcia umowy – sprawdzenie tożsamości klienta i podpisanie umowy własnoręcznym podpisem lub w inny tożsamy sposób (np. z użyciem przelewu weryfikacyjnego),
 • aktywacji rachunku – pełne umożliwienie klientowi korzystania z konta.

W zależności od tego, w jaki sposób chcesz założyć rachunek, powyższe etapy mogą przebiegać nieco inaczej. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.

Potwierdzenie tożsamości to kluczowa sprawa przy zakładaniu konta, z którą prędzej czy później się spotkamy. W interesie banku leży, aby dane klienta podane we wniosku były zgodne z rzeczywistością, i właśnie w tym celu potrzebny jest dokument tożsamości – dowód osobisty (inne dokumenty rzadko są uznawane). Bez tego żadna instytucja nie otworzy nam konta, trudno bowiem wymagać od niej, że uwierzy na słowo, iż klient jest osobą, za którą się podaje.

Dane z dowodu są sprawdzane zarówno przy zakładaniu rachunku w oddziale banku, jak i przy otwieraniu ROR-u przez Internet za pośrednictwem kuriera. Jeśli otwieramy konto w aplikacji mobilnej, do weryfikacji posłużą zarówno zdjęcia dokumentu tożsamości, jak i naszej twarzy.

Jak założyć konto w banku przez Internet? Prosto i szybko!

Konto przez Internet to marzenie każdego niedoszłego klienta banku. Idealnie byłoby, kiedy cały proces odbywałby się online, bez konieczności wizyty w oddziale, w praktyce jednak nie do końca wszystko można załatwić zdalnie. Na początek powinieneś wypełnić wniosek internetowy, podając w nim m.in. imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania i zameldowania czy dane z dowodu osobistego. Ważne jest także, aby wpisać aktualny numer telefonu i adres e-mail do kontaktu.

Po uzupełnieniu potrzebnych informacji powinieneś wybrać sposób podpisania umowy. Zwykle do wyboru będziesz miał:

 • wizytę kuriera, który przywiezie Ci dokumenty i sprawdzi Twoją tożsamość,
 • przelew weryfikacyjny z Twojego rachunku w innej instytucji,
 • rozmowę wideo z pracownikiem banku,
 • wizytę w oddziale.

Po dopełnieniu ostatnich formalności Twoje konto zostanie w pełni aktywowane i będziesz mógł korzystać ze wszystkich jego funkcjonalności, np. bankowości internetowej i mobilnej.

Jeśli otwierasz konto z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego, upewnij się, że Twoje dane w obu bankach są takie same! Metoda nie sprawdzi się, jeśli będą różnice np. w adresie czy nazwisku, co uniemożliwi bankowi weryfikację Twoich danych (podobnie przy przelewie z rachunku wspólnego).

Nie da się ukryć, że otwieranie konta online to oszczędność czasu i wygoda. Wniosek możemy wypełnić w dogodnym terminie i sami wybieramy, jak zostanie zawarta umowa. A wady? Przychodzi nam na myśl tylko brak możliwości zadania bankowi dodatkowych pytań, jednak w większości przypadków nie będzie to stanowiło wielkiego problemu; obecnie wnioski o rachunek są coraz bardziej przystępne, a co za tym idzie ich wypełnianie nie budzi wątpliwości.

Otwierasz ROR w oddziale? Zarezerwuj więcej czasu…

Jeśli założenie konta w banku przez Internet Ci nie odpowiada i wolisz bardziej tradycyjne metody, możesz wybrać się do oddziału wybranej instytucji i tam otworzyć rachunek. Potrzebny Ci będzie dokument tożsamości – dowód osobisty (lub paszport w przypadku cudzoziemców). Pracownik banku na podstawie tych danych od razu sporządzi wniosek o ROR i kartę, zapyta też o dodatkowe informacje (e-mail, telefon, zgody marketingowe) i czasem zachęci do skorzystania z innych produktów, np. rachunku oszczędnościowego. Twoje konto będzie aktywne w ciągu 24 godzin.

Umowę potwierdzisz własnoręcznym podpisem, który będzie stanowił dla banku wzór. Przy kolejnych dyspozycjach składanych w oddziale pamiętaj, aby podpisywać się w ten sam sposób.

Wizyta w placówce zwykle nie jest pierwszym wyborem przy zakładaniu konta, jednak dla niektórych osób będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli masz wątpliwości co do opłat albo chciałbyś wcześniej dopytać o dodatkowe produkty, pracownik banku z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości. Niestety, zakładanie rachunku w oddziale wymaga cierpliwości i czasu, nie należy zatem do najszybszych sposobów na otwarcie konta.

Jak założyć konto w banku przez aplikację? Łatwo tylko w teorii…

Od pewnego czasu w bankowości istnieje możliwość założenia konta na selfie, czyli poprzez zdjęcie twarzy. Cały proces opiera się na aplikacji mobilnej banku – po jej zainstalowaniu po prostu wypełniasz wniosek o rachunek, podając wymagane informacje. W pewnym momencie zostaniesz poproszony o wykonanie kilku zdjęć swojej twarzy oraz dowodu osobistego. Na tej podstawie bank sprawdzi Twoją tożsamość, a po zatwierdzeniu wniosku konto zostanie otwarte w ciągu nawet 15 minut.

Opcja na selfie pozwala otworzyć rachunek praktycznie wszędzie, wystarczy telefon z odpowiednią aplikacją. Mankamentem tej metody są właśnie zdjęcia twarzy – trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie i wpasować się w taki szablon fotografii, jakiego wymaga bank. Może się też zdarzyć, że założenie konta na selfie się nie powiedzie i konieczna będzie wizyta kuriera lub w oddziale – z tym niestety trzeba się liczyć.

Chcesz otworzyć rachunek telefonicznie? Sprawdź swoje dane

Zakładanie konta przez infolinię jest najmniej intuicyjną metodą na założenie konta. Banki niezbyt chwalą się tą opcją, promując otwieranie rachunku przez Internet czy selfie. Niemniej są instytucje, w których jest to możliwe – wtedy albo wypełniasz formularz kontaktowy na stronie banku, albo dzwonisz bezpośrednio na infolinię i informujesz konsultanta o chęci założenia konta. Pracownik zapyta o Twoje dane, a Ty sam również będziesz mógł wyjaśnić interesujące Cię kwestie. Na końcu wybierzesz sposób zawarcia umowy (za pośrednictwem kuriera lub w placówce).

Słabym punktem tego sposobu jest podawanie wrażliwych informacji telefonicznie. W ten sposób łatwo o pomyłkę, przejęzyczenie, dlatego ważne jest, aby dokładnie przekazać konsultantowi swoje dane. Niedogodnością nieraz będzie też długi czas oczekiwania na połączenie z bankiem.

Założenie konta w banku powinno być wygodne

Mówi się “dla każdego coś miłego” i tak chyba jest także przy zakładaniu konta. Klienci banków mają różne preferencje i potrzeby, dlatego tak wiele jest sposobów na złożenie wniosku o rachunek i zawarcie umowy. Instytucje finansowe uwzględniają tu oczekiwania zarówno osób, które wolą wszystko załatwić osobiście, jak i tych, które cenią sobie szybkość, wygodę i nowoczesne rozwiązania. Najważniejsze, aby cały proces był intuicyjny i nie budził niczyich wątpliwości.

Skoro wiesz już, jak założyć konto w banku, nie trać czasu i działaj – może przy okazji skorzystasz z atrakcyjnej promocji? 🙂

Dodaj komentarz