Wróć

Podwyżka opłat za wypłaty z bankomatów i 0 zł za przelewy europejskie. ING Bank Śląski zmieni cennik w listopadzie

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

2 komentarze
Podwyżka opłat za wypłaty z bankomatów i 0 zł za przelewy europejskie. ING Bank Śląski zmieni cennik w listopadzie
Spis treści

Choć ING Bank Śląski często aktualizuje taryfę opłat i prowizji, zmiany te rzadko rozpalają emocje wśród jego klientów. Tym razem jednak aktualizacje nie są czysto kosmetyczne. Na baczności powinny się mieć przede wszystkim osoby często korzystające z bankomatów. Z drugiej strony klienci wykonujący przelewy walutowe w euro będą mieli powody do zadowolenia. 

Do tego w taryfie pojawiła się opłata za nową usługę w ofercie banku: przelew na prośbę Blik. Funkcja ta ma być odpowiedzią na popularne ostatnio oszustwa "na Blika". Wysłanie przelewu na prośbę i jego realizacja będą darmowe, choć nie wiadomo jeszcze, kiedy bank uruchomi usługę.

Nowa taryfa opłat i prowizji wchodzi w życie 29 listopada 2019 r. Z dokumentem możecie się zapoznać pod tym adresem.

5 zł za wypłatę z bankomatu

Na szczęście - nie z każdego. Pobranie gotówki z maszyn ING lub Planet Cash nadal będzie darmowe. Natomiast opłata za drugą i każdą kolejną wypłatę z maszyny "obcej" w przypadku konta Direct i PRP wzrośnie z 2,50 zł do 5 zł. Co ciekawe, podwyżka ta nie dotyczy wypłat realizowanych przez Blika, które nadal w takiej sytuacji kosztować będą 2,50 zł.

Pakiet wypłat gotówki 3 x droższy

Obecnie pakiet darmowych wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów krajowych kosztuje 5 zł. W nowej taryfie opłata ta wzrośnie aż do 15 zł miesięcznie!

Pewnym pocieszeniem jest fakt, że w usłudze tej zawarte będą również bezpłatne wypłaty z maszyn zagranicznych.

0 zł za przelew SEPA

Ciekawa - i korzystna - zmiana dotyczy kosztów przelewów europejskich (SEPA) realizowanych przez bankowość internetową. Te od października kosztować będą nie 5 zł, jak obecnie, ale... 0 zł.

Dotychczas tylko nieliczne instytucje nie pobierały opłat za tego rodzaju operację: Alior Bank w przypadku Konta internetowego, Nest Bank oraz Idea Bank (warunkowo). Tym samym ING Bank Śląski dołączy do wąskiego grona banków, w których naprawdę opłaca się wykonywać przelewy SEPA.

Przelew SORBNET z jednolitą opłatą

Z końcem listopada zdrożeje także przelew SORBNET. Bank zlikwiduje podział na operacje poniżej i powyżej 1 mln zł, z których każda kosztowała odpowiednio 10 zł i 35 zł. Po zmianach bank będzie naliczał jedną opłatę w wysokości 30 zł, niezależenie od kwoty operacji.

Drożeją bankomaty, co robić?

Nowe opłaty i prowizje w ING Banku Śląskim, zapowiadane na koniec listopada, mają prawdopodobnie na celu zniechęcenie klientów do częstego korzystania z bankomatów obcych sieci. Nie dość, że bank podniesie prowizję za drugą i każdą kolejną wypłatę z maszyny "obcej" w miesiącu, to jeszcze usługa gwarantująca darmową wypłatę ze wszystkich maszyn krajowych podrożeje trzykrotnie! Pewnym pocieszeniem jest to, że pakiet obejmuje również bankomaty zagraniczne.

Warto jednak pamiętać, że wypłaty z bankomatów obcych za pomocą Blika wciąż będą kosztować tyle samo, co obecnie (czyli 2,50 zł). Jeśli zajdzie taka potrzeba, przy drugiej i kolejnej wypłacie taniej będzie skorzystać przy bankomacie z Blika, a nie z karty płatniczej. Ewentualnie pozostanie poszukanie maszyny ING lub Planet Cash, gdzie wszystkie wypłaty (zarówno Blikiem, jak i plastikiem) są bezpłatne.

W nieco lepszej sytuacji będą natomiast osoby płacące w walucie. Darmowy przelew internetowy SEPA to zdecydowanie rzadkość na naszym rynku.

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
B
bax00
Gość

Są banki które nie pobierają opłat za wpłaty blikiem z bankomatów?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@bax00

Jest kilka takich banków - Alior, Getin, Santander. Zobacz tutaj: https://www.najlepszekonto.pl/blik

Odpowiedz