Kredyt hipoteczny

🏆 Ranking kredytów hipotecznych – Październik 2021 r.

Lp.Nazwa kredytu BankRRSOProwizjaOprocentowanie
🥇Kredyt hipoteczny z niską marżąBNP Paribas2,50%0%2,32%
🥈Kredyt hipotecznyBank Millennium2,78%0%2,28%
🥉Kredyt Własny Kąt hipoteczny PKO BP2,89%0%2,42%
4.Kredyt hipoteczny „Oferta standardowa”ING Bank Śląski3,16%1,90%2,75%
5.Kredyt hipoteczny Pekao SA3,34%0%2,90%

Najważniejsze kryteria rankingu kredytów hipotecznych

Ranking kredytów hipotecznych dedykowany jest wszystkim tym, którzy chcą zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu bądź domu, lecz nie posiadają wystarczających środków. Oferty kredytów hipotecznych przedstawiane przez instytucje finansowe znacznie różnią się między sobą, dlatego też podjęcie ostatecznej decyzji może być trudne i czasochłonne. Aby ułatwić Ci wybór stworzyliśmy ranking kredytów hipotecznych, który zawiera aktualne oraz najbardziej atrakcyjne oferty. Został on opracowany w oparciu o trzy następujące kryteria:

  1. Oprocentowanie – parametr określający wysokość comiesięcznych odsetek, które są naliczane przez cały okres kredytowania od kapitału, który pozostał do spłaty. Wysokość oprocentowania zależna jest od dwóch składowych: stawki bazowej (WIBOR 3M lub WIBOR 6M) oraz marży. Na wartość stawki bazowej duży wpływ ma wysokość stopy referencyjnej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Wartość marży określana jest z kolei przez bank w oparciu o analizę zdolności kredytowej klienta oraz zgodnie z przyjętą polityką cenową.
  2. Prowizja – jest to zysk dla banku z tytułu udzielonego zobowiązania. Stanowi ona procent od uzyskanych środków. Zazwyczaj prowizja występuje w formie jednorazowej opłaty, która zostaje opłacona po przyznaniu finansowania. Zdarza się jednak, że jest ona wliczona w koszt kredytowania – wówczas wysokość miesięcznej raty zwiększa się o część kredytowanej prowizji.
  3. RRSO – czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To najważniejszy parametr, który określa całkowite koszty kredytu w ujęciu rocznym. RRSO uwzględnia oprocentowanie, prowizje, a także wszystkie inne koszty, które będzie musiał ponieść kredytobiorca. Im mniejsza wartość tego wskaźnika, tym tańszy będzie kredyt. By wartość RRSO była wiarygodna, powinieneś porównywać między sobą kredyty w tej samej wysokości i o takim samym okresie spłaty. 

Kredyt hipoteczny – podstawowe informacje 

Kredyt hipoteczny to rodzaj zobowiązania, którego celem jest sfinansowanie budowy, zakupu bądź remontu nieruchomości. Może być on także przeznaczony na zakup działki budowlanej. Kredyt ten charakteryzuje się koniecznością ustanowienia hipoteki na rzecz banku, co oznacza najczęściej zabezpieczenie na finansowanej nieruchomości. Chroni to interesy instytucji finansowej w przypadku zaniechania spłaty zobowiązania.

Kredyt hipoteczny charakteryzuje się stosunkowo niskim oprocentowaniem, ale także długim okresem spłaty. Z uwagi na to, iż okres kredytowania sięga zwykle kilkudziesięciu lat, bank często wymaga także zakupu ubezpieczenia chroniącego przed utratą pracy, zdrowia bądź życia. 

Aby otrzymać kredyt hipoteczny musisz posiadać odpowiednią zdolność kredytową, która zostanie wyliczona na podstawie osiąganych dochodów oraz posiadanych zobowiązań. Powinieneś również wiedzieć, że bank nie finansuje całości inwestycji, dlatego też, będziesz zobowiązany do wniesienia wkładu własnego, który w zależności od banku wynosi najczęściej od 10% do 20% wartości nieruchomości.

Kredyt hipoteczny, a kredyt mieszkaniowy – różnica

Warto mieć świadomość, że często stosowane zamiennie terminy „kredyt hipoteczny” oraz „kredyt mieszkaniowy” w rzeczywistości nie oznaczają tego samego. Oczywiście, produkty te są do siebie bardzo podobne. Łączą je zbliżone procedury oraz wymagania wobec klientów, a także niemal identyczne poziomy oprocentowania czy długi okres spłaty. 

Główną różnicą pomiędzy tymi kredytami jest przeznaczenie udzielonego finansowania. Środki pochodzące z kredytu hipotecznego możesz przeznaczyć na budowę lub zakup nieruchomości, remont czy kupno działki. Natomiast kredyt mieszkaniowy może sfinansować jedynie zakup mieszkania bądź domu. Zatem, może być on wykorzystany zdecydowanie w mniejszym zakresie niż kredyt hipoteczny. 

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny 

Kredyt hipoteczny jest znacznym zobowiązaniem, opiewającym zwykle na wysokie kwoty. Raty zobowiązania spłacane są najczęściej przez kilkadziesiąt lat. Z tego powodu, wybór odpowiedniego kredytu należy poprzedzić dokładną analizą dostępnych ofert. Chcąc ułatwić Ci ten proces, na bieżąco śledzimy oferty instytucji bankowych, a następnie porównujemy je między sobą. Stworzony przez nas ranking zdecydowanie pomoże Ci w wyborze najbardziej korzystnego i najtańszego kredytu hipotecznego.

Najnowsze artykuły