Wróć

Banki w czasie pandemii. Zmiany, które mogą ułatwić Ci życie

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

135 publikacji 751 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


Banki w czasie pandemii. Zmiany, które mogą ułatwić Ci życie
Spis treści

Darmowe wpłatomaty w Getin Banku

Wiadomo, że znacznie bezpieczniejsze od gotówki, na której zawsze znajduje się mnóstwo drobnoustrojów, jest wykonywanie płatności za pomocą karty lub telefonu. Dla swoich klientów Getin Bank udostępnił darmowe wpłaty we wpłatomatach Euronet i Planet Cash – do końca kwietnia. Wpłatomaty Getin Banku pozostają bezwarunkowo bezpłatne.

Zwolnienie z opłat dotyczy i klientów indywidualnych, i firmowych.

Santander Bank Polska i darmowe wypłaty

Do 12 kwietnia klienci Santander Banku mogą bezpłatnie wybierać pieniądze ze wszystkich bankomatów krajowych oraz w ramach cashback. Nie wiesz, czym jest cashback? Podpowiemy Ci, jak skorzystać z tej usługi.

Bank przygotował także ułatwienia dla przedsiębiorców z sektora MŚP. Osoby korzystające z Firmowego Konta Godnego Polecenia zostaną zwolnione z opłaty za prowadzenie rachunku w marcu, kwietniu i w maju, pod warunkiem, że w styczniu lub w lutym 2020 r. wykonały przelew do ZUS. Z kolei przedsiębiorcy, którzy dopiero co otworzyli wspomniane konto, nie muszą spełniać warunku aktywności aż do maja.

Ponadto Santander umożliwia zdalne zamówienie terminalu POS i bezpłatne korzystanie z niego przez 6 miesięcy (w promocji "Dostałem szóstkę") lub przez rok (w ramach programu Polska bezgotówkowa). 

Credit Agricole i darmowe przelewy natychmiastowe

Do 11 kwietnia możesz skorzystać z promocji Credit Agricole i zlecać za darmo przelewy natychmiastowe (standardowo – 7 zł). Akcja skierowana jest do klientów indywidualnych, którzy posiadają jeden z wymienionych rachunków: 1 Konto, Konto PROSTOoszczędzające, Konto PROSTOoszczędzające PLUS, Konto PROSTOoszczędzające PREMIUM, Credit Agricole e-Konto, Konto Klasyczne, Konto Plus, Konto dla Ciebie, Konto dla Ciebie MOVE!, Konto dla Ciebie GO!

Przelew natychmiastowy bez dodatkowych prowizji możesz zlecić w CA24 eBank, CA24 Mobile oraz w placówkach i przez telefon w CA24 Infolinia.

Usługa ta dostępna jest przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Nigdy z niej nie korzystałeś? W naszym artykule przeczytasz więcej na ten temat i dowiesz się, ile na co dzień kosztuje przelew natychmiastowy.

1% moneyback na karcie kredytowej

CA zachęca do robienia zakupów zdalnie i posiadaczom kart kredytowych proponuje zwrot w wysokości 1% w ramach moneyback za zakupy w sieci. Warunkiem jest, aby klient nie miał zaległości w spłacie zadłużenia na rachunku „kredytówki” oraz by nie był w trakcie wypowiedzenia o nią umowy. Moneyback obejmuje karty: Credit Agricole Visa Gold, Credit Agricole Mastercard Gold, Credit Agricole Visa Silver, Credit Agricole Mastercard Silver, Credit Agricole Visa Standard.

Promocja obowiązuje do 11 kwietnia.

ING Bank Śląski: w maju bez opłat za konto firmowe

Z kolei ING, chcąc nieco ulżyć swoim klientom firmowym, nie pobierze w maju opłaty za prowadzenie Konta Direct dla Firm, przelewy internetowe Elixir i SEPA oraz split payment – niezależnie od tego, czy w kwietniu spełniłeś warunek aktywności, czy nie. Standardowo opłata za konto może wynieść 9 zł, natomiast za przelew – 0,90 zł, jeżeli przedsiębiorca nie wykona min. jednego przelewu do ZUS/US lub nie zapewni wpływów na rachunek w wysokości 2000 zł miesięcznie.

Co prawda bank zapowiada, że wróci do sprawdzania warunku aktywności w maju, ale być może, jeśli sytuacja nie ulegnie znaczącej poprawie, wesprze swoich klientów nieco dłużej niż przez miesiąc...

PKO BP i Inteligo: podpis mSzafir tańszy o 30%

Podpisujesz często umowy i obawiasz się, czy w obecnych warunkach uda Ci się to zrobić bezpiecznie? Rozwiązaniem może być podpis elektroniczny mSzafir, pozwalający sygnować dokumenty PDF na dowolnym urządzeniu. Jest on zgodny z wymaganiami eIDAS i jest równoważny podpisowi własnoręcznemu.

Obecnie w promocji PKO BP i Inteligo za darmo wygenerujesz jednorazowy certyfikat lub uzyskasz zniżkę 30% na certyfikaty ważne przez 1 rok lub 2 lata (bez upustu usługa ta kosztuje 292,74 zł brutto).

Promocja dotyczy klientów indywidualnych oraz firmowych.

Alior Bank poszerza zakres gwarancji de minimis dla firm

Dostosowując swoją ofertę do planu pomocowego Banku Gospodarstwa Krajowego, Alior Bank proponuje przedsiębiorcom korzystniejsze warunki gwarancji de minimis. Teraz możliwe maksymalne zabezpieczenie będzie wynosić aż 80% kwoty kredytu (do tej pory było to 60%). Zmiany dotyczą segmentu mikro, a także małych i średnich przedsiębiorstw.

Bezpłatne karty debetowe dla klientów PKO i Aliora

Obie wspomniane przed chwilą instytucje – PKO BP oraz Alior Bank – zdecydowały o wydawaniu darmowych kart do rachunków tym klientom, którzy dotąd ich nie posiadali. Jeśli więc ktoś korzysta w tych bankach z konta osobistego, ale z różnych powodów nie zdecydował się na wyrobienie do niego "plastiku", to teraz ma dobry pretekst, by zmienić zdanie.

W przypadku obu banków po kartę trzeba się udać do oddziału, gdzie zostanie ona wydana od ręki. Zarówno w PKO, jak i w Aliorze takie karty nie generują kosztów, co oznacza brak comiesięcznych opłat oraz prowizji za wykonywanie przy ich użyciu operacji gotówkowych (w tym wpłat i wypłat z bankomatów, również obcych) i bezgotówkowych. Karta Instant PKO BP wydawana jest na 2 lata, natomiast promocyjne warunki korzystania z "plastiku" od Alior Banku będą obowiązywały przez rok. Po tym okresie trzeba się będzie liczyć ze standardowymi opłatami (oraz ewentualnymi warunkami ich uniknięcia).

Obie instytucje liczą, że takie posunięcie pozwoli na odciążenie pracowników placówek przynajmniej z części obowiązków związanych z obsługą gotówkową. Dla klientów to z kolei dobra zachęta, by "przerzucili się" na bezpieczniejsze, bezgotówkowe metody płatności.

Płatności zbliżeniowe do 100 zł bez PIN już we wszystkich bankach?

O planowanym podniesieniu limitu płatności zbliżeniowych bez PIN z 50 zł do 100 zł pisaliśmy kilka tygodni temu. Choć w obliczu pandemii organizacje kartowe zmieniły limit niemal z dnia na dzień (pierwotnie zakładano, że stanie się to dopiero w lipcu), to nie wszystkie banki jednocześnie zaimplementowały te zmiany u siebie.

W tej chwili możesz płacić do 100 zł bez PIN-u kartą takich banków jak: Alior Bank, PKO BP, Bank Millennium, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Bank Pocztowy, Bank Pekao SA, aczkolwiek wdrożenie wyższych limitów w pozostałych instytucjach jest tylko kwestią czasu.

Zawieszenie kredytu na 3 miesiące

O tym, że wiele osób prywatnych oraz firm znalazło się obecnie w niezwykle trudnej sytuacji i może mieć problem z terminową spłatą pożyczek i kredytów, nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Większość banków umożliwiło lub planuje umożliwić w najbliższym czasie tymczasowe zawieszenie kredytu. Takie „wakacje kredytowe” mogą trwać – w zależności od instytucji i rodzaju pożyczki – od 3 do 6 miesięcy.

Odroczenie spłaty może dotyczyć pożyczek, leasingu, kredytów konsumpcyjnych, samochodowych, dla firm oraz kredytów hipotecznych.

Kredytobiorca otrzymuje dwie możliwości: odroczenie wyłącznie rat kapitałowych (i spłacanie samych odsetek) lub zawieszenie rat kapitałowych wraz z ratami odsetkowymi, przy jednoczesnym opłacaniu wyłącznie składki ubezpieczenia spłaty kredytu. Konkretne rozwiązania zależą od Twojego banku.

Warunkiem czasowego zawieszenia jest brak opóźnień w spłacie zobowiązania. Klienci, którzy mieli już wcześniej problemy ze spłatą, z reguły nie mogą liczyć na wakacje kredytowe ze względu na pandemię.

Odroczenie można, a nawet zaleca się wykonywać zdalnie. Niemal wszędzie o wakacje kredytowe możesz zawnioskować w bankowości elektronicznej, bez konieczności podpisywania czegokolwiek w oddziale, lub wysyłając wniosek ze strony banku. Na razie opcja ta jest niedostępna w Santander Bank Polska, gdzie możesz zlecić taką dyspozycję telefonicznie. Bank jednak pracuje nad udostępnieniem takiej opcji w systemie internetowym i mobilnym.

Za udzielenie wakacji kredytowych i aneksy do umów z powodu pandemii większość banków nie pobiera obecnie prowizji. Nim jednak wystąpisz z wnioskiem, upewnij się, czy Twój bank należy do tego grona.

W części banków wakacje kredytowe oznaczają wydłużenie terminu ostatecznej spłaty kredytu/pożyczki i nie wiążą się ze wzrostem raty. Ale uwaga – nie wszędzie! W niektórych instytucjach tymczasowe zawieszenie spłaty części kapitałowej oznacza automatycznie wzrost odsetek, który zostanie doliczony do raty, kiedy klient powróci do spłacania pożyczki. Taka sytuacja spotka kredytobiorców m.in. PKO BP. Ponadto bank ostrzega, że przekaże do BIK informację o zawieszeniu rat, która będzie widoczna dla wszystkich użytkowników bazy. Mimo że, jak zapewnia BIK, nie wpłynie to na scoring klienta, może to być sytuacja niekomfortowa. Decyzję o zawieszeniu spłaty kredytu warto więc gruntownie przeliczyć i przemyśleć.

Podsumowanie. Drobne obniżki i wsparcie przy kredytach

W czasie pandemii banki zachęcają do korzystania ze swoich usług za pomocą kanałów zdalnych i posługiwania się płatnościami elektronicznymi zamiast gotówki (sprawdź, jak otworzyć konto bankowe przez Internet, bez wizyty kuriera).

Niektóre instytucje zdecydowały się też na czasowe zniesienie niektórych opłat (np. Getin Bank za skorzystanie z najpopularniejszych wpłatomatów czy Credit Agricole za przelewy natychmiastowe). Choć w obecnej trudnej sytuacji takie ulgi sprawiają wrażenie bardzo drobnych, to mogą się nam przydać w codziennym funkcjonowaniu.

Wydaje się jednak, że najbardziej wyczekiwanymi propozycjami banków były i są wakacje kredytowe. Niemal wszystkie instytucje przygotowały już swoje rozwiązania, umożliwiające zawieszenie spłaty kredytu lub pożyczki do 3 lub do 6 miesięcy. Odroczenie może dotyczyć samej części kapitałowej lub kapitałowej wraz z odsetkami. Nim złożysz wniosek, upewnij się, czy bank nie pobiera prowizji od aneksowania umowy i czy odroczenie wiąże się ze wzrostem raty, czy z przesunięciem ostatecznego terminu spłaty kredytu (lub z jednym i z drugim). W tym celu warto skontaktować się ze swoim doradcą kredytowym, z którym podpisywałeś umowę o kredyt.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy