Wróć

BZ WBK zmienia nazwę na Santander Bank Polska

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

BZ WBK zmienia nazwę na Santander Bank Polska
Spis treści

O nadchodzącym rebrandingu mówiło się od dawna, aż wreszcie bank wydał oficjalny komunikat. Poinformowano w nim, że oprócz zmiany nazwy i logotypu nastąpiło także przeniesienie siedziby banku z Wrocławia do Warszawy.

Nowa nazwa… i co dalej?

Pierwszą drobną konsekwencję tych posunięć klienci Santander Bank Polska mogli odczuć niemal natychmiast, gdyż w nocy z piątku na sobotę musieli liczyć się z utrudnieniami podczas korzystania z bankowości internetowej i mobilnej. Aktualnie dotychczasowy adres internetowy bzwbk.pl automatycznie przenosi nas na nową witrynę – santander.pl. W najbliższym czasie będzie również dostępna aktualizacja aplikacji mobilnej.

Dodatkowo, bank ostrzegł klientów, że „z uwagi na konieczność dostosowania ekranów w bankomatach do nowych wymagań, mogą występować chwilowe przerwy w pracy poszczególnych urządzeń”.

Rebranding oznacza dla „starego” BZ WBK konieczność dostosowania oddziałów, serwisu transakcyjnego, aplikacji mobilnej oraz materiałów reklamowych i informacyjnych do nowej kolorystyki. Koszty związane z rebrandingiem oszacowano w perspektywie 2-letniej na 60-70 mln zł.

Klienci nie muszą się obawiać

Z perspektywy klienta nie zmienia się właściwie nic, poza nowym adresem strony oraz poczty internetowej do kontaktu (obecnie to: [email protected]).

Bank uspokoił już klientów, że dotychczas podpisane umowy pozostają w mocy i nie wymagają podpisywania aneksów. Bez zmian pozostają także numery rachunków bankowych oraz hasła - PIN i do bankowości elektronicznej. Wydane do tej pory karty płatnicze pozostaną w użyciu aż do upłynięcia terminu ich ważności.

Nie mylić z Santander Consumer Bankiem!

Nowa nazwa – Santander Bank Polska – przypomina nazwę innej instytucji, funkcjonującej już na rynku od ładnych paru lat, czyli Santander Consumer Bank.

Aby zapobiec wynikającym z tego faktu nieporozumieniom, warto wspomnieć, że są to dwa odrębne podmioty. Ten pierwszy jest bankiem „uniwersalnym”, oferującym swoje produkty klientom indywidualnym i formowym. Z kolei Santander Consumer Bank specjalizuje się w udzielaniu kredytów konsumenckich. Obie instytucje łączy to, że obie działają w ramach międzynarodowej Grupy Santander – stąd obecność tego samego członu w ich nazwach.

Przy okazji, logo Santander Consumer Banku także uległo zmianie - czerwone tło zastąpiono białym, by i w ten sposób podkreślić odrębność obu instytucji.

Spokojnie, chodzi głównie o marketing

Zmiana nazwy banku była oczekiwana i zapowiadana od pewnego czasu, a mimo to odbiła się szerokim echem wśród osób zainteresowanych polskim rynkiem bankowym. Trudno się dziwić – wszak dotyczy ona jednego z największych banków w Polsce. Do tego nie każdy klient dotychczasowego BZ WBK musiał być świadomy zbliżającego się rebrandingu, więc dziś część z nich ma prawo odczuwać lekką konsternację.

Do sprawy warto jednak podejść na chłodno. Obecni klienci banku mogą korzystać ze swoich rachunków i kart na niezmienionych zasadach. Z ich perspektywy właściwie jedyną konsekwencją rebrandingu będzie konieczność przyzwyczajenia się do nowej nazwy, logotypu i kolorystyki. Pamiętajmy, że nowy szyld to głównie zabieg marketingowy, będący skutkiem trwającego od 2011 roku związku banku z Grupą Santander.

Czy jednak możemy spodziewać się kolejnych zmian? Cóż, niewykluczone (a wręcz bardzo prawdopodobne), że wkrótce w ofercie Santander Banku pojawią się nowe rachunki czy lokaty, o czym będziemy Was oczywiście na bieżąco informować. W każdym razie nie jest to coś, co powinno wzbudzać jakikolwiek niepokój wśród obecnych klientów banku.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy