Wróć

RPP obniża stopy procentowe pierwszy raz od 5 lat!

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

RPP obniża stopy procentowe pierwszy raz od 5 lat!
Spis treści

Na dzisiejszym jednodniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła obniżyć od 18 marca 2020 r. stopę referencyjną, lombardową i redyskontową. Dodatkowo stopa rezerwy obowiązkowej banków spadła z 3,5 do 0,5%, a oprocentowanie tejże rezerwy wzrosło z 0,5% do poziomu stopy referencyjnej.

Stopy procentowe NBP

Stopa procentowa

Poziom na dzień 18 marca 2020 r.

Poziom na 5 marca 2015 r.

Referencyjna

1,00%

1,50%

Lombardowa

1,50%

2,50%

Depozytowa

0,50%

0,50%

Redyskontowa

1,05%

1,75%

stan na 18 marca 2020 r.

Oczekiwana obniżka stóp w czasach pandemii

Na świecie szerzy się pandemia koronawirusa, którą próbują ograniczyć kolejne państwa. Polski rząd w ubiegłym tygodniu zdecydował się na radykalne kroki - zamknięcie szkół i przedszkoli, galerii handlowych, restauracji itd. Te działania, choć potrzebne, już wywołują kłopoty praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki; ceny ropy naftowej mocno spadają, podobnie jak indeksy giełdowe i stawki na rynku międzybankowym. W takich warunkach w gospodarce panuje duża niepewność, wielu mówi o nadchodzącej recesji i spadku PKB, a analitycy nie spodziewają się szybkiego końca pandemii. RPP w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu wskazała, że w dłuższym okresie inflacja gwałtownie zahamuje, spadając poniżej celu inflacyjnego NBP (dla przypomnienia - w lutym inflacja CPI wyniosła aż 4,7%, natomiast cel inflacyjny NBP to 2,5% z dopuszczalnym 1-punktowym przedziałem wahań w górę lub w dół). Dlatego, idąc za rekomendacją szefa RPP Adama Glapińskiego, Rada już teraz zdecydowała się obniżyć stopy procentowe.

Banki i kredytobiorcy odczują ulgę

Niższe stopy procentowe powinny szybko odbić się na stawkach na rynku międzybankowym, szczególnie tak istotnym dla kredytobiorców Wiborze. Ekonomiści i analitycy już teraz przewidują, że raty kredytów, dzięki niższym stawkom, spadną nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie, co w czasie pandemii i związanej z nią kwarantanny może przynieść ulgę tysiącom osób.

Również sami bankowcy powinni mieć powody do zadowolenia. Stopa rezerwy obowiązkowej spadła aż do 0,5%, a jednocześnie oprocentowanie rezerwy wzrosło. Dzięki temu obciążenia banków na rzecz NBP wyraźnie się zmniejszą, wzrośnie płynność tych instytucji, a same banki będą mogły prowadzić akcję kredytową na większą skalę.

Oszczędzający pod ścianą

Nie da się ukryć, że najmniej zadowoleni z decyzji NBP będą oszczędzający na lokatach i kontach oszczędnościowych. Niższe stopy procentowe to wręcz murowane obniżki oprocentowania depozytów i tego możemy oczekiwać w najbliższych dniach. Już teraz stawki na lokatach pozostawiają wiele do życzenia, jak wobec tego oszczędzać przy jeszcze niższym oprocentowaniu?

Naszym zdaniem ratunkiem mogą być lokaty zakładane na dłuższe okresy, od 6 miesięcy wzwyż. Na tego typu depozytach wciąż zyskać można nawet 4% w skali roku, co w dłuższym horyzoncie czasowym powinno zapewnić nam całkiem niezły zarobek, wyraźnie przewyższający stopę inflacji. 

Dobrym pomysłem może być także wybór ofert specjalnych i śledzenie rankingów lokat, aby nie przegapić atrakcyjnych ofert. Wczoraj Idea Bank podniósł oprocentowanie Lokaty Na Nowe Środki Plus, w Santanderze natomiast możliwe jest połączenie Lokaty Mobilnej z promocją konta osobistego – takich smaczków jest więcej, wystarczy trzymać rękę na pulsie i łapać okazje, póki są dostępne. Nie oszukujmy się, banki lada dzień mogą obniżyć oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych, zatem im szybciej skorzystamy z obecnych warunków, tym lepiej dla nas i naszych oszczędności.

Komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniu 17 marca 2020 r.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy