Wróć

Decyzja RPP: Stopy procentowe ponownie bez zmian

R
Redaktor Najlepszekonto.pl

Decyzja RPP: Stopy procentowe ponownie bez zmian
Spis treści
Stopy procentowe NBP

Stopa procentowa

Poziom

Referencyjna

1,50%

Lombardowa

2,50%

Depozytowa

0,50%

Redyskontowa

1,75%

Stan na 2.10.2019

Na podwyżkę stóp przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać

Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej chyba dla nikogo nie stanowi zaskoczenia. Na łamach naszego portalu już kilkukrotnie pisaliśmy, że stopy procentowe w Polsce jeszcze przez jakiś czas nie ulegną zmianie. Najwcześniejszy możliwy termin podwyżki to późna jesień tego roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że w świetle danych napływających z gospodarki (słabnąca koniunktura, rosnąca inflacja) jest to raczej mało realny termin. Obecnie znacznie bardziej prawdopodobna wydaje się dopiero druga połowa przyszłego roku, choć nie brak też głosów, że nastąpi to najszybciej dopiero za 2 lata (na taki scenariusz wskazuje m.in. najnowsza ankieta przeprowadzona przez PAP).

Rada Polityki Pieniężnej nie daje nadziei

Nadzieje oszczędzających na wyższe zyski z bankowych depozytów (dowiedz się, jak stopy procentowe wpływają na oprocentowanie lokat) studzą tez sami członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Zdecydowana większość z nich – m.in. Adam Glapiński, Jerzy Kropiwnicki, Rafał Sura czy Grażyna Ancyparowicz - nie widzi obecnie potrzeby korygowania aktualnego poziomu stóp procentowych. Należy jednak dodać, że wśród osób zasiadających w Radzie są też takie, które opowiadają się za zmianą kosztu pieniądza. I tak – Eryk Łon i Jerzy Żyżyński są zdania, że w obliczu obecnego spowolnienia gospodarczego powinno obniżyć się stopy procentowe o 25 lub nawet 50 pkt bazowych. Natomiast Eugeniusz Gatnar i Kamil Zubelewicz stoją na stanowisku, że stopy powinno się podwyższyć. Ich zdaniem dalsze trzymanie kosztu pieniądza na tak niskim poziomie tworzy znaczną presję inflacyjną i szkodzi gospodarce.

Wyraźny podział wewnątrz RPP

Niezależnie od tych wewnętrznych rozbieżności, RPP jako całość już od kilku lat stoi na neutralnym stanowisku, zakładającym utrzymanie stóp procentowym na niezmienionym poziomie. Potwierdzają to chociażby dane prezentowane na poniższym wykresie. Posługując się danymi PAP, pokazujemy na nim aktualne (wrzesień 2019) i przeszłe (wrzesień 2017) nastawienie poszczególnych członków Rady do kwestii polityki pieniężnej naszego kraju. Wartości poniżej dwóch charakteryzują tzw. gołębi, czyli osoby, które opowiadają się m.in. za niskimi stopami procentowymi. Poziom od 2 do 3 możemy uznać za neutralny, natomiast wartości powyżej 3 cechują tzw. jastrzębi. Tak określane są osoby, które uważają, że polityka monetarna powinna ulec zacieśnianiu m.in. poprzez podnoszenie stóp.

Jak widzimy, na przestrzeni ostatnich dwóch lat nastawienie poszczególnych członków Rady podlegało tylko niewielkim wahaniom, a średni wynik dla wszystkich ekonomistów zasiadających w RPP praktycznie się nie zmienił (2,85 przed dwoma laty i 2,90 obecnie). Wprawdzie dane dostarczane przez PAP mają w dużej mierze subiektywny charakter (opierają się one na ankietach rozsyłanych do wybranych ekonomistów), to jednak naszym zdaniem stanowią wartościowe źródło informacji. Na ich podstawie obecny rozkład sił wśród członków Rady określilibyśmy jako neutralny z lekkim przesunięciem w stronę jastrzębi. W praktyce oznacza to, że jeśli miałoby dojść do jakiejkolwiek zmiany stóp, najpewniej będzie to podwyżka. Radzimy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż przy tak niewielkiej różnicy między obozami jastrzębi i gołębi nie sposób przewidzieć, kiedy taki ruch nastąpi. Równie dobrze może być to kwestia najbliższego kwartału, ale możliwe jest, że na wyższe stopy – i tym samym wyższe zyski z lokat – przyjdzie nam czekać znacznie dłużej.

Zobacz nasz ranking lokat bankowych, gdzie znajdziesz najlepsze, aktualnie dostępne oferty.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy