Wróć

Fuzje i przejęcia w polskiej bankowości – co czeka klientów banków w najbliższych kwartałach?

R
Redaktor Najlepszekonto.pl

Fuzje i przejęcia w polskiej bankowości – co czeka klientów banków w najbliższych kwartałach?
Spis treści
Pokaż więcej

Rebranding Banku Zachodniego WBK

Zmiana, która dokona się w pierwszej kolejności, to rebranding Banku Zachodniego WBK. Ten trzeci największy polski bank od września 2018 roku oficjalnie zmieni nazwę na Santander Bank Polska. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli banku rebranding będzie realizowany stopniowo, aż do całkowitego wycofania marki z rynku. Z punktu widzenia klientów zmiana nazwy nie wprowadzi jednak żadnych większych zmian. Wszystkie umowy, numery rachunków czy kart pozostaną te same.

Rebranding BZ WBK

Przejęcie Raiffeisen Polbanku

Bez zmian nie obędzie się natomiast w przypadku przejęcia Raiffeisen Polbanku przez BGŻ BNP Paribas. Ta warta ponad 3 mld zł transakcja została zawarta w kwietniu tego roku, a przed kilkoma dniami Komisja Europejska wyraziła zgodę na scalenie obu banków. Fuzja operacyjna, czyli formalne połączenie obu struktur, planowane jest na przełom 2018 i 2019 roku. Dla klientów Raiffeisena oznacza to transfer ich rachunków i wszelkiego rodzaju umów do nowego właściciela – banku BGŻ BNP Paribas.

Dowiedz się więcej o przejęciu Raiffeisen Polbanku tutaj.

Deutsche Bank trafia pod skrzydła BZ WBK

Nieco wcześniej – bo już w IV kwartale 2018 roku - ma dojść do oficjalnego połączenia Deutsche Bank Polska z Bankiem Zachodnim WBK. Zgodę na tą operację wyraziła Komisja Nadzoru Finansowego. Z punktu widzenia klientów DB Polska zmiany będą podobne, co w przypadku osób korzystających z usług Raiffeisena. W praktyce oznacza to transfer ich kont do BZ WBK. Co ciekawe – kiedy dojdzie do fuzji operacyjnej ten drugi nazywał się będzie już Santander Bank Polska? Można więc powiedzieć, że klienci banku trafią z niemieckich pod hiszpańskie skrzydła.

Przeczytaj na temat fuzji Deutsche Banku z BZ WBK tutaj.

Orange Finanse znika z rynku

Z końcem tego roku w polskiej bankowości ubędzie jeszcze jedna marka. Mowa o Orange Finanse. Zaskakująca decyzja o zakończeniu 4-letniej współpracy pomiędzy Orange Polska a mBankiem została ogłoszona w drugiej połowie czerwca. Oficjalny powód – zmiany w strategii finansowej obu firm. Powód nieoficjalny – gorsze od oczekiwanych efekty projektu biznesowego Orange Finanse.

Niezależnie od powodów, od 1 stycznia przyszłego roku 430 tys. osób, korzystających z usług bankowych opatrzonych pomarańczowym logo, zostanie przeniesionych do mBanku. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wszelkie rachunki, karty czy lokaty pozostaną bez zmian.

Więcej informacji na temat wyjścia z rynku przez Orange Finanse znajdziesz tutaj.

Fuzja Idea Banku i Getin Banku

Plotka, która w ciągu zaledwie godziny od jej pojawienia, zyskała potwierdzenie w ustach głównego akcjonariusza obu banków – Leszka Czarneckiego. Jak zapowiedział wrocławski biznesmen, oba banki mają zostać połączone, aby wzmocnić swoją pozycję finansową. Nie bez znaczenia jest także postępująca konsolidacja polskiego rynku bankowego.

Na daną chwilę szczegóły takiej operacji nie są jeszcze znane. Stąd nie wiadomo, pod jaką nazwą działać będzie nowa instytucja ani jakie będą losy dotychczasowych klientów Idei i Getinu. Fuzja obu banków będzie miała miejsce prawdopodobnie w 2019 roku.

Połączenie Pekao i Alior Banku

Choć również i ta informacja nie zyskała jeszcze potwierdzenia ze strony przedstawicieli obu banków, to według nieoficjalnych doniesień sprawa jest już przesądzona. Do połączenia Pekao i Alior Banku miałoby dojść w przyszłym roku. Fuzja wiązałaby się najpewniej z całkowitym wycofaniem marki „Alior” z rynku, a dla klientów oznaczałoby to konieczność przejścia na nowy system transakcyjny oferowany przez Bank Peako.

Rynkowe plotki

W ostatnim czasie sporo mówi się także o tym, że na sprzedaż wystawione jest także eurobank. Według nieoficjalnych doniesień najbliższej jego przejęcia ma być Credit Agricole, ale wśród potencjalnych zainteresowanych wymienia się także Bank Millennium oraz BZ WBK (a w zasadzie Santander). Na tym etapie jest jednak za wcześnie, aby mówić o szczegółach – w tym także o tym, co może czekać klientów przejętego eurobanku.

Druga interesująca plotka krążąca pomiędzy bankowcami dotyczy ewentualnego przejęcia Banku Pocztowego przez PKO BP lub - co bardziej prawdopodobne - przez Pekao. Za taką transakcją przemawiać miałaby struktura akcjonariatu wymienionych banków, w których dominującą rolę odgrywa państwo. Jednak podobnie jak z eurobankiem – obecnie jest zbyt wcześnie, aby mówić o jakichkolwiek szczegółach.

Jak w przyszłym roku będzie wyglądał polski sektor bankowy?

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych kwartałach z polskiego rynku zniknie przynajmniej pięć bankowych marek. W efekcie tych zmian udział w rynku największych graczy, takich jak Pekao, BZ WBK czy BGŻ BNP Paribs jeszcze się zwiększy. Jak wyliczyliśmy, w 2019 roku rodzima scena bankowa powinna być zdominowana w sumie przez siedem grup bankowych (trzy polskie, cztery zagraniczne), które będą dysponowały łącznymi aktywami na poziomie ponad 1 bln zł. Reszta konkurencji pozostanie daleko w tyle.

Największe polskie banki w 2019 roku według sumy posiadanych aktywów - prognoza

Bank

Posiadane aktywa (mld zł)

Udział w rynku

PKO BP

295

16,5%

Pekao

252

14%

Santander Bank Polska

197

11%

mBank

133

7%

BGŻ BNP Paribas

110

6%

Idea-Getin Bank

81

5%

Razem

1068

59%

Obliczenia własne. Przyjęto stan aktywów z I kw. 2018 roku.

Już teraz da się jednak usłyszeć głosy krytyki mówiące o tym, że postępująca konsolidacja rynku wpłynie na spadek jego konkurencyjności. Bankom zarzuca się, że od teraz będą bardziej skupiały się na utrzymaniu swojej dominującej pozycji, niż na rynkowej ekspansji. Jednak część bankowych ekspertów jest przeciwnego zdania – w ich ocenie to, co dzieje się obecnie sprawia, że na rynku pozostaną tylko najlepsi. Jako przykład podają takie państwa jak Niemcy, Hiszpania czy Francja, gdzie struktura rynku jest podobna – czterech-pięciu liderów i spora grupa mniejszych podmiotów. Czy za kilka lat polski rynek będzie podobnie skoncentrowany? Na razie wszystko wskazuje, że właśnie tak się stanie.

Komentarze

(0)
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy