Jak i gdzie kupić akcje Friza i Ekipy?

Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

93 publikacje 506 komentarzy

Inwestor giełdowy i pasjonat rynków finansowych, a także doświadczony redaktor zajmujący się szeroko rozumianymi tematami inwestycyjnymi, gospodarczymi oraz bankowymi. W serwisie Moneteo publikuje liczne artykuły, głównie z zakresu inwestycji i rynków finansowych, jak również testuje i opisuje rachunki maklerskie, konta forex oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla inwestorów.


8 komentarzy
Jak i gdzie kupić akcje Friza i Ekipy?
Spis treści

Akcje Friza i Ekipy wzbudzają zainteresowanie nie tylko fanów popularnych youtuberów, ale również inwestorów giełdowych niezaznajomionych z ich twórczością. Dlatego zanim wyjaśnimy, jak zainwestować w Ekipę, przybliżmy krótko, czym się ona zajmuje i czemu zawdzięcza swój fenomen.

Kim jest Karol „Friz” Wiśniewski i jego ekipa?

Karol Wiśniewski, lepiej znany jako Friz, zadebiutował jako twórca internetowy już w 2010 roku. Początkowo nagrywał filmy z gry komputerowej Minecraft i relacjonował imprezy takie jak Intel Extreme Masters, jednak rozgłos przyniosły mu dopiero streamy na temat łapania Pokemonów poprzez aplikację Pokemon GO. 

Friz szybko stał się jednym z najbardziej znanych twórców w tematyce gamingowej, przy czym pozytywnie odbierane nagrania o Pokemon Go pokazały, że świetnie odnajduje się też w twórczości lifestylowej. Nie dziwi więc, że z czasem jego kanał wyewoluował w tym kierunku i zaczął skupiać się m.in. na tzw. prankach. Te ostatnie wciąż stanowią ważny obszar twórczości Friza, choć obecnie są nagrywane w znacznie szerszym składzie.

Ponad dwa lata temu Friz postanowił, że zamieszka ze swoimi przyjaciółmi w luksusowym domu i wspólnie z nimi będzie nagrywał ich codzienne życie. Tak powstała Ekipa, która zaczęła regularnie publikować filmy opierające się na prankach, challengach, kole fortuny i grach typu mafia czy zabawa w chowanego. Cała jej twórczość stanowi połączenie reality show i swego rodzaju serialu o przyjaciołach. Skalę sukcesu takiej mieszanki najlepiej obrazują statystyki kanału Friza na Youtubie: dziś subskrybuje go 4,32 mln użytkowników, a liczba odsłon zamieszczonych na nim materiałów powoli zbliża się do 2 mld.

Friz i pozostali członkowie Ekipy są dziś gwiazdami polskiego Youtube’a, idolami młodzieży i wzorem do naśladowania dla innych twórców internetowych. Na tym, co robią, zarabiają duże pieniądze, ale wciąż poszukują pomysłów na nowe źródła dochodów. Otworzyli już internetowy sklep z odzieżą i gadżetami EKIPATONOSI, który generuje obroty sięgające 10 mln zł rocznie. Teraz Friz planuje niejako wrócić do korzeni, przy czym mowa tu nie o graniu, lecz produkowaniu gier. Między innymi dlatego nawiązał współpracę z inną spółką, która jest już notowana na warszawskiej giełdzie.

Ekipa SA i Beskidzkie Biuro Inwestycyjne SA – list intencyjny

By móc zrealizować swoje ambitne plany, spółka Ekipa SA (w trakcie zmiany na Ekipa Holding) rozpoczęła negocjacje z Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym (BBA), którego prezesem jest Łukasz Górski. Rozmowy doprowadziły do podpisania w lutym 2021 roku listu intencyjnego w sprawie połączenia, a następnie zawarcia porozumienia dotyczącego wstępnych warunków współpracy (tzw. Term Sheet). Uściślając, spółki postanowiły się połączyć, co ma nastąpić poprzez przejęcie, czyli przeniesienie całego majątku Ekipy (spółki przejmowanej) na BBInwest (spółkę przejmującą). Nie oznacza to jednak, że spółka Friza zostanie wchłonięta przez inny podmiot – prawdopodobnie będzie wprost przeciwnie.

Dla części osób, zwłaszcza początkujących inwestorów, powyższa operacja może wydawać się niezrozumiała. W końcu z jednej strony mamy Ekipę, która zajmuje się zabawianiem internautów oraz sprzedażą ubrań i gadżetów, a z drugiej spółkę BBA świadczącą szeroko rozumiane usługi dla przedsiębiorstw, wsparcie w pozyskiwaniu finansowania czy opracowywanie analiz ekonomicznych i badań rynkowych. Gdzie tu sens i płaszczyzna do współpracy?

W praktyce połączenie spółek ma umożliwić Ekipie wejście na giełdę bez konieczności przeprowadzania oferty publicznej (IPO). Ta ostatnia jest kosztowna, bo wymaga opłacenia usług prawników, banków czy sporządzenia prospektu emisyjnego. Zamiast przechodzić przez ten skomplikowany proces, Friz i Ekipa chcą przejąć spółkę, która jest już notowana na giełdzie (BBINWEST). Dzięki temu będą mogli wnieść do niej swoje pomysły i model biznesowy. Pod względem ekonomicznym będzie to już zupełnie nowy podmiot, który – jak wynika z zapowiedzi Friza – skupi się na produkowaniu gier komputerowych. 

Warto podkreślić, że opisany sposób wchodzenia na rynek kapitałowy jest zgodny z prawem, w wielu krajach cieszy się nawet sporą popularnością. Wystarczy wspomnieć, że np. w Stanach Zjednoczonych funkcjonują specjalne spółki SPAC (Special Purpose Aquisition Company), które pojawiają się na giełdzie w ramach oferty publicznej, ale nie prowadzą żadnej działalności i od samego początku tylko czekają na przejęcie.

Gdzie kupić akcje Friza i Ekipy (BBA SA)?

Skoro wiadomo już, na czym polega operacja Ekipy, pora wyjaśnić, jak zainwestować w jej projekt. Na tę chwilę na giełdzie funkcjonuje samo Beskidzkie Biuro Inwestycyjne (oznaczone jako BBA SA lub BBINWEST), więc to właśnie ten podmiot mamy na myśli, pisząc o akcjach Friza i Ekipy.

By móc kupić akcje spółki, z którą łączy się Ekipa, trzeba posiadać rachunek maklerski z dostępem do rynku NewConnect. Rynek ten jest prowadzony przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, w formule alternatywnego systemu obrotu. Notowane są na nim głównie małe i średnie rozwijające się firmy z różnych branż, w tym z gamingowej, nowych technologii i mediów elektronicznych. Wiele z nich charakteryzuje się dużym potencjałem wzrostu, ale zarazem większym ryzykiem inwestycyjnym niż np. spółki znajdujące się na głównym parkiecie GPW. 

Warto dodać, że część podmiotów z NewConnect z czasem przechodzi na główny rynek giełdowy, co jest pozytywnie odbierane przez inwestorów i często przekłada się na wzrost kursu ich akcji.

A może akcje JR Holding ASI?

Osoby zainteresowane zakupem akcji Friza może zainteresować inwestycja w spółkę JR Holding ASI, która także jest notowana na rynku NewConnect. Dlaczego akurat w nią? To bowiem kolejny podmiot, który współpracuje ze spółką Ekipa. Zdecydował się nawet nabyć w niej udziały, co wpisuje się w jego strategię rozwoju. Strategia ta koncentruje się na inwestowaniu w perspektywiczne branże, związane z nowoczesnymi mediami, nowymi technologiami, produkcją gier czy sztuczną inteligencją.

Jak korzystnie nabyć akcje Friza? Wybierz odpowiedni rachunek inwestycyjny

Rachunek z dostępem do NewConnect oferuje wiele domów maklerskich, m.in. ING, BOŚ, XTB czy PKO BP. Ich oferty różnią się stawkami prowizji transakcyjnych, kosztami prowadzenia rachunku (część jest bezpłatna) czy udostępnianymi instrumentami finansowymi. Dlatego też, aby wybrać najlepsze dla siebie miejsce do inwestowania, sprawdź nasz na bieżąco aktualizowany ranking kont maklerskich.

Ranking kont maklerskich - maj 2024

 • Konto
  0 zł
  Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku 0 zł

  Po roku może pojawić się opłata w wysokości 10 EUR; można jej jednak łatwo uniknąć, wykonując min. 1 transakcję w ciągu roku / jeśli na koncie nie ma środków / jeśli są kupione dowolne akcje

 • Akcje z GPW
  0%
  Akcje 0%

  • 0% w przypadku miesięcznego obrotu do 100 tys. EUR (minimalna wartość zlecenia to 10 zł)
  • 0,2%, min. 10 EUR od nadwyżki pow. 100 tys. EUR
 • Kontrakty na indeksy z GPW
  kontrakty CFD
  Kontrakty terminowe na indeksy kontrakty CFD

  XTB nie oferuje klasycznych kontraktów futures, lecz kontrakty CFD na WIG20 i wiele innych indeksów oraz instrumentów bazowych. Takie produkty mają nieco inną konstrukcję, ale również pozwalają grać z dźwignią na wzrosty i spadki rozmaitych aktywów. W przypadku handlu kontraktami CFD za pośrednictwem XTB koszty transakcyjne są już zawarte w spreadzie i nie jest pobierana dodatkowa prowizja; dla kontraktów na WIG20 standardowy spread wynosi ok. 2 pipsy.

 • Rynki zagraniczne
  USA, DE, UK + 12 innych
Handel tradycyjnymi instrumentami giełdowymi i kontraktami CFD, odsetki od niezainwestowanych środków, duży wybór ETF-ów (ponad 400), akcje ułamkowe, Plany Inwestycyjne, usługa XTB Social.
Przeczytaj recenzję
4.8
Załóż konto w 10 minut
 • Konto
  0 zł
  Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku 0 zł

  W razie braku dokonania transakcji w ciągu 365 dni pojawi się opłata w wysokości 9 zł miesięcznie (lub ewentualnie 3 EUR bądź 3 USD). Nie zostanie ona naliczona, jeśli we wskazanym okresie miałeś otwarte pozycje lub też wykonałeś transakcję po upływie 365 dni a przed momentem pobrania opłaty.

 • Akcje z GPW
  0,19%, min. 5 zł
 • Kontrakty na indeksy z GPW
  kontrakty CFD
  Kontrakty terminowe na indeksy kontrakty CFD

  TMS nie oferuje klasycznych kontraktów futures, lecz kontrakty CFD na WIG20 i wiele innych indeksów oraz instrumentów bazowych. Takie produkty mają nieco inną konstrukcję, ale również pozwalają grać z dźwignią na wzrosty i spadki rozmaitych aktywów. W przypadku handlu kontraktami CFD za pośrednictwem TMS koszty transakcyjne są już zawarte w spreadzie i nie jest pobierana dodatkowa prowizja.

 • Rynki zagraniczne
  USA, DE, UK + 2 inne
Handel tradycyjnymi instrumentami giełdowymi i kontraktami CFD.
Przeczytaj recenzję
4.4
Załóż konto w 10 minut
 • Konto
  0 zł
 • Akcje z GPW
  0,12%, min. 10 zł
 • Kontrakty na indeksy z GPW
  niedostępne
 • Rynki zagraniczne
  USA, UK, DE + 22 inne
Zagraniczny broker niewysyłający PIT-8C (udostępnia pomocny raport podatkowy), handel tradycyjnymi instrumentami i kontraktami CFD, odsetki od niezainwestowanych środków (powyżej określonej kwoty na rachunku).
Przeczytaj recenzję
4.4
Załóż konto w 10 minut

Niezależnie od wybranego domu maklerskiego, sam zakup akcji Friza lub innej spółki jest bardzo prosty. Wystarczy przelać pieniądze na rachunek inwestycyjny i złożyć zlecenie kupna określonej liczby akcji po wskazanej przez siebie cenie.

Pamiętaj jednak, aby przed założeniem rachunku upewnić się, czy oferuje on możliwość handlu na akcjach Friza i Ekipy (czyli tak naprawdę Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego). Pojedyncze domy maklerskie oferują dostęp do rynku NewConnect, ale nie do wszystkich notowanych na nim akcji (przykładem jest tu XTB, przy czym akurat akcje Ekipy są w nim dostępne). Może zdarzyć się więc tak, że akurat nie będzie wśród nich walorów spółki, na której Ci zależy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Miej na uwadze, że zakładając rachunek inwestycyjny, możesz zyskać dostęp nie tylko do GPW i NewConnect, ale również zagranicznych rynków akcji i obligacji, a także innych instrumentów finansowych. Otwierając konto np. w XTB czy TMS Brokers, będziesz mógł handlować dodatkowo ETF-ami i kontraktami CFD, które pozwalają zarabiać m.in. na złocie, srebrze, walutach, a nawet kryptowalutach. Jeśli jesteś zainteresowany tymi ostatnimi, lepszym rozwiązaniem będzie jednak wybór giełdy kryptowalut np. Zondy lub Binance, gdzie możesz nabyć rzeczywiste bitcoiny, etery i inne altcoiny.

Pamiętaj, że rynek NewConnect, podobnie zresztą jak rynek kryptowalut, jest w stanie zapewnić stopy zwrotu rzędu kilkuset procent w skali miesiąca, ale jednocześnie charakteryzuje się wysoką zmiennością cen. Dlatego też, choć akcje Ekipy wydają się mieć duży potencjał wzrostu, to jednak zarazem są obarczone sporym ryzykiem inwestycyjnym.


Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(8)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
Krzysztof
Gość

Czy na Santanderze dostępne są akcje Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego SA?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Krzysztof

Tak, są dostępne:)

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Witam,

Mam pytanie odnośnie właśnie akcji Ekipy. Obecnie można zakupić akcje Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego, czyli spółki, która zgodnie z planem tzw. odwrotnego przejęcia zamieni się w spółkę Ekipy. I jak to wygląda z zakupem akcji obecnie? Gdy obecnie kupię akcje 100 akcji BBI a później, jak ta spółka finalnie zmieni się w spółkę Ekipy, to będę automatycznie posiadaczem 100 akcji Ekipy (i gdy zakupiłem akcje BBI po np. 15 zł za sztukę, a akcje Ekipy będą w przyszłości kosztować np. 30 zł, będę mógł je sprzedać ze 100% zyskiem?) ? Czy też będą wtedy emitowane nowe akcje i będzie to inaczej rozliczane?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Michał

Jeśli operacja połączenia dojdzie do skutku i zostaną zastosowane standardowe rozwiązania (a wiele wskazuje na to, że tak), to wszystko przebiegnie tak jak napisałeś:) A co do ewentualnej emisji nowych akcji, to już osobna sprawa - nie będzie miała ona jednak wpływu na rozliczenie tej inwestycji.

Odpowiedz

A
Andrian
Gość

Cześć, mam pytanie. Czy na koncie XTB można kupić instrument Beskidzkie Biuro Inwestycyjne SA i ile wynosi prowizja od jego kupna i późniejszej sprzedaży?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Andrian

Tak, akcje BBI są dostępne w XTB. Prowizja wynosi 0% przy miesięcznym obrocie do 100 tys. euro.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość
@Aldona Derdziak

Jak znaleźć akcję na XTB? Bo nie mogę tego znaleźć.

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@Tomasz

1. Przechodzisz do "Pokoju inwestora" --> zakładka "Moje konta" i odhaczasz pozycję "Włącz CFD i Akcje PL" dla konta w PLN.

2. Przechodzisz do xStation i w polu wyszukiwania wpisujesz BBA.

Odpowiedz