Wróć

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny w banku?

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

159 publikacji 3207 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


28 komentarzy
Jak złożyć wniosek o bon turystyczny w banku?
Spis treści

Polski Bon Turystyczny to kolejna forma wsparcia dla polskich rodzin i rodzimej branży turystycznej, będąca dopłatą do wypoczynku. Bon ma wartość 500 zł i przysługuje na każde dziecko do 18 r. życia, także te, które urodzą się do końca 2021 r. W przypadku niepełnoletnich z orzeczeniem o niepełnosprawności kwota świadczenia wynosi 1000 zł (na etapie aktywowania bonu konieczne jest złożenie oświadczenia o stopniu niepełnosprawności dziecka i dołączenie kopii orzeczenia).

Nie ma potrzeby ujawniania wysokości dochodów rodziców ani tego, gdzie pracują – w Polsce czy za granicą. Ważne, by bon został wykorzystany na imprezę z udziałem dziecka. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca nie powinien przyjąć płatności bonem, jeśli widzi, że to raczej romantyczny weekend we dwoje rodziców niż wyjazd rodzinny.

Bon turystyczny – od kiedy do kiedy?

Płatność bonem możliwa jest wielokrotnie, do wyczerpania jego wartości, od 1 sierpnia 2020 r. do 30 września 2022 r. Można nim zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne (np. wycieczki, „zielone szkoły”, obozy, wycieczki) realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego tylko na terenie Polski. Nawet jeśli tylko część usługi realizowana jest poza granicami naszego kraju, to na jej opłacenie nie można wykorzystać bonu.

Po nowelizacji ustawy z początku 2021 r. nie ma już konieczności korzystania z noclegu. Wystarczy, by wycieczka obejmowała minimum 2 różne usługi, np. przejazd autokarem i wizytę w muzeum, rejs statkiem i oprowadzanie po okolicy przez przewodnika.

Niestety w ten sposób nie zapłacisz za pojedynczą usługę, np. wynajęcie roweru czy kajaka albo posiłek podczas wypoczynku.

Decydujące znaczenie ma moment wykorzystania bonu, a nie termin realizacji usługi.

Gdzie wykorzystać bon turystyczny?

Lista miejsc, w których można wykorzystać bon, stale się wydłuża. Można ją znaleźć na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/ w zakładce Lista -> Lista podmiotów. Początkowo zawierała ona tylko nazwy podmiotów według danych rejestrowych, które w bardzo wielu przypadkach nijak się mają do nazw hoteli, ośrodków wypoczynkowych, miejsc zakwaterowania znanych turystom. Sytuację komplikował fakt, że wielu przedsiębiorców prowadzi działalność w różnych obszarach. Stąd na liście sklepy mięsne, szkoły tańca czy przedsiębiorstwa wielobranżowe.

Na szczęście to już przeszłość. Obecnie możliwe jest wyszukiwanie miejsc, w których można wykorzystać bon turystyczny nie tylko po nazwie przedsiębiorcy, ale i nazwie obiektu, jego lokalizacji. Lokalne i Regionalne Organizacje Turystyczne mogą zgłaszać zrzeszone w nich podmioty i prezentować ofertę dla danego regionu/miasta.

Warto też wiedzieć, że dostępna jest interaktywna mapa, na którą naniesione są podmioty, które wzięły udział w projekcie Certyfikacja Podmiotów Turystycznych uczestniczących w programie Polski Bon Turystyczny. Pozytywny wynik sprawdziany potwierdza, że realizują one usługi turystyczne przy zachowaniu najwyższych norm bezpieczeństwa i jakości.

Jak wygląda bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny ma formę 16-cyfrowego kodu elektronicznego. Można go aktywować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, do której dostęp prowadzi między innymi z bankowości elektronicznej kilku banków. Można się na niej także zalogować korzystając z Profilu Zaufanego.

Jak działa bon turystyczny?

Bon jest aktywowany w systemie teleinformatycznym ZUS po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Klient otrzymuje go na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Można się nim posłużyć podczas rezerwacji pobytu/zakupu imprezy turystycznej lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Wraz z 16-cyfrowym numerem bonu uprawniony otrzymuje też kod obsługi płatności, który należy podać podczas dokonywania płatności.

Rozliczenie między budżetem państwa a przedsiębiorcą też jest dokonywane w systemie teleinformatycznym ZUS i wiąże się z weryfikacją salda dostępnego na bonie oraz podaniem dwóch kodów potwierdzających zakup – wspomnianego już kodu obsługi płatności oraz kodu potwierdzającego sms. Jest to więc odpowiednik PIN-u przy transakcji kartą czy kodu Blik.

W każdej chwili możesz sprawdzić, jaka kwota została Ci jeszcze do wykorzystania. W tym celu wejdź na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wybierz z górnego menu zakładkę Ogólny i przejdź do zakładki Polski Bon Turystyczny -> Mój bon.

Brzmi to może dość groźnie, ale nie masz czego się obawiać, działania są intuicyjne. Na dodatek dostępny jest film instruktażowy przedstawiający cały proces krok po kroku.

Gdzie znajdę bon turystyczny dla swojego dziecka?

ZUS zapewnia, że każdy kto ma prawo do bonu turystycznego po zalogowaniu się do PUE ZUS w zakładce Ogólny znajdzie sekcję Polski Bon Turystyczny, a w niej Mój bon.

W rzeczywistości bon zobaczą tylko te osoby, które wnioskowały o świadczenie 500+.

Bon turystyczny na PUE ZUS
Bon turystyczny na PUE ZUS

Bon wystarczy aktywować, nie trzeba składać żadnego wniosku i czekać na jego rozpatrzenie.

W tym miejscu możesz zaktualizować dane kontaktowe (np. numer telefonu, na który otrzymasz numer bonu, adres e-mail do przesłania kodu obsługi płatności), złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie na dziecko niepełnosprawne, a także sprawdzić stan środków, jakie masz jeszcze do wykorzystania.

W przypadku, gdy rodzice sprawują opiekę nad małoletnim naprzemiennie, to każdemu z nich przysługuje połowa kwoty, czyli 250 zł. Ta sama zasada dotyczy także dodatkowego bonu dla dziecka niepełnosprawnego.

Jak zalogować się w PUE ZUS, by aktywować bon turystyczny?

Drogę do odnalezienia bonu można pokonać na 3 sposoby:

  • logując się bezpośrednio do PUE ZUS (jeśli posiadasz już nadany login i hasło);
  • wchodząc do PUE ZUS przez bankowość elektroniczną banku, który współpracuje z Platformą ZUS;
Logowanie do PUE ZUS przez bankowość elektroniczną
Logowanie do PUE ZUS przez bankowość elektroniczną

Lista banków współpracujących z PUE ZUS
Lista banków współpracujących z PUE ZUS

  • logując się do PUE ZUS przez stronę Profilu Zaufanego i potwierdzając tożsamość w bankowości elektronicznej swojego banku. Opcja ta jest możliwa tylko w sytuacji, gdy bank zweryfikował Twoją tożsamość, nie mogą z niej skorzystać osoby, które otwierały rachunek przez Internet.
Logowanie do PUE ZUS za pomocą Profilu Zaufanego
Logowanie do PUE ZUS za pomocą Profilu Zaufanego

Lista banków umożliwiających stworzenie Profilu Zaufanego
Lista banków umożliwiających stworzenie Profilu Zaufanego

Czy warto wybrać Profil Zaufany?

Jak widzisz, jest kilka banków, w których możesz skorzystać z dwóch dróg uwierzytelnienia, w innych masz do dyspozycji tylko Profil Zaufany. Choć to opcja bardziej pracochłonna (jeśli nie masz jeszcze Profilu Zaufanego), warto ją wybrać, bo Profil Zaufany może Ci się przydać w przyszłości. Korzystając z niego, załatwisz wiele spraw urzędowych, np. potwierdzisz dokumenty, uzyskasz odpis aktów stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu), zawnioskujesz o wydanie wtórnika prawa jazdy albo Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), założysz działalność gospodarczą czy zyskasz dostęp do Internetowego Konta Pacjenta i e-recepty.

Spójrzmy, jak wygląda droga do aktywowania bonu turystycznego w różnych instytucjach finansowych.

Bon turystyczny – wniosek poprzez bankowość elektroniczną

Podkreślmy raz jeszcze, że nie ma konieczności składania wniosku, dokumentowania posiadania dzieci uprawnionych do otrzymania bonu. Wszystkie niezbędne dane są w zasobach ZUS. Twoja rola sprowadza się do aktywowania bonu i zweryfikowania numeru telefonu oraz adresu e-mail niezbędnych do posługiwania się bonem.

Alior Bank

W Aliorze możesz skorzystać z opcji z Profilem Zaufanym. Znajdziesz ją po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej w zakładce Usługi eUrząd.

Bank Millennium

Po zalogowaniu się do Millenetu, w zakładce MilleUrząd, wybierz PUE ZUS i udziel jednorazowej zgody na ten sposób logowania do PUE ZUS. Możesz też skorzystać z potwierdzenia tożsamości przez Profil Zaufany.

Bank Citi Handlowy

Jako klient Citibanku logujesz się do Citibank Online, wybierasz zakładkę Usługi i profil, a w niej część Profil i ustawienia, w której jest eUrząd. Po kliknięciu w tę opcję zostaniesz przekierowany na stronę umożliwiającą zalogowanie się do PUE ZUS.

Bank Pekao SA

W Pekao należy zalogować się do bankowości elektronicznej, wybrać sekcję Oferty i wnioski a później opcję Usługi i wybrać sekcję Cyfrowa tożsamość. Zatwierdzenie wprowadzonych danych odbywa się w aplikacji PeoPay lub z wykorzystaniem kodu sms.

Dodajmy, że bank Pekao przygotował specjalną stronę z instrukcją działania.

BOŚ Bank

BOŚ Bank należy do nielicznych banków współpracujących z ZUS-em. W związku z tym po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej w menu po lewej stronie wystarczy wybrać PUE ZUS, by uzyskać dostęp umożliwiający stworzenie profilu na tej platformie.

ING Bank Śląski

Będąc klientem banku z lwem w logo, logujesz się do Moje ING, wybierasz zakładkę Usługi, w której (na dole) znajdziesz sekcję Sprawy urzędowe, a w niej PUE ZUS i Profil Zaufany. Sam decydujesz, z której ścieżki chcesz skorzystać.

mBank

W mBanku musisz wykonać następujące czynności: zaloguj się do serwisu transakcyjnego, a potem podążaj ścieżką Finanse –> Usługi –> eUrząd –> Profil Zaufany.

PKO BP i Inteligo

Klienci tych banków, którzy nie mają jeszcze profilu na PUE ZUS, mogą założyć go po zalogowaniu do iPKO lub Inteligo. Wystarczy wybrać zakładkę e-Urząd, następnie Przejdź do portalu PUE ZUS i podać kod z narzędzia autoryzacji. W tym momencie serwis iPKO lub Inteligo przenosi klienta automatycznie do serwisu pue.zus.pl.

W formularzu rejestracji trzeba uzupełnić podstawowe dane: adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Następnie zapoznać się z regulaminem platformy i przejść na stronę swojego profilu na PUE ZUS. Login do niego otrzymasz na adres e-mail.

Santander Bank Polska

W Santanderze sprawa jest bardzo prosta. Po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej na samej górze strony znajdziesz zakładkę eUrząd a w niej część Profil Zaufany.

Banki spółdzielcze

Skorzystanie z Profilu Zaufanego możliwe jest także w bankach spółdzielczych działających pod marką Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB) czy Bank BPS (Grupa BPS).

W przypadku SGB należy zacząć od utworzenia SGB ID. Jest ono dostępne we wszystkich głównych oddziałach tej grupy oraz części zrzeszonych banków spółdzielczych. Musisz więc samodzielnie sprawdzić, czy Twój BS ją oferuje. Mając już SGB ID otrzymasz instrukcje co do dalszego toku postępowania.

W przypadku Grupy BPS musisz sprawdzić na stronie Profilu Zaufanego (klikając w logo Grupy BPS), czy bank spółdzielczy, którego jesteś klientem, znajduje się na liście podmiotów umożliwiających uwierzytelnienie tożsamości.

Nie znalazłeś wyżej swojego banku?

Choć trudno w to uwierzyć, to są banki, które nie umożliwiają uwierzytelnienia się na PUE ZUS z pomocą swojej bankowości elektronicznej. W tej sytuacji masz kilka możliwości działania, które pozwolą Ci zdobyć Profil Zaufany i zalogować się nim do platformy ZUS-u, by aktywować bon turystyczny:

  • złożenie wniosku o Profil Zaufany online i rozmowa z urzędnikiem, który potwierdzi Twoją tożsamość (taki profil ma jednak tylko charakter tymczasowy);
  • założenie Profilu Zaufanego online z wykorzystaniem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną i czytnika NFC;
  • wypełnienie wniosku online i potwierdzenie go w jednym z 2000 tysięcy miejsc.

Szczegóły znajdziesz na tej stronie internetowej.

Przyjemnego odpoczynku

Po przebrnięciu formalności i aktywowaniu bonu turystycznego pozostanie Ci wybranie sposobu jego wykorzystania. Od Ciebie zależy też, czy przeznaczysz pieniądze na wyjazd rodzinny czy wakacje / wycieczkę dla samego dziecka. Życzymy przyjemnego wypoczynku i mnóstwa wrażeń.

Więcej informacji o Polskim Bonie Turystycznym znajdziesz na stronie internetowej https://bonturystyczny.polska.travel/


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(28)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
P
Paulina
Gość

Jak dodać drugie dziecko do bonu ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Paulina

Bon turystyczny jest automatycznie generowany w systemie ZUS dla każdego dziecka, na które jest pobierane świadczenie 500+. Widoczny jest po zalogowaniu się na konto w ZUS przez tego rodzica, który pobiera świadczenie. Wymagana jest jedynie aktywacja bonu w sposób opisany w tekście.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Witam jeśli nie pobieram w Polsce 500+ to czy też mogę złożyć wniosek o bon turystyczny?Jeśli tak to w jaki sposób?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Anna

Bon turystyczny jest niejako "powiązany" z 500+. Jeśli nie pobierasz tego drugiego świadczenia, to nie jesteś uprawniony do otrzymania bonu turystycznego.

Twoja sytuacja zmieni się, jeśli w innym kraju pobierasz na dziecko świadczenie podobne do 500+. Wówczas, mając zaświadczenie o jego otrzymywaniu w innym kraju, dostaniesz odmowę przyznania świadczenia 500+ i wtedy musisz napisać do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) prośbę o przyznanie Ci bonu turystycznego. W piśmie powinnaś opisać swoją sytuację i dołączyć wspomniane dokumenty (zaświadczenie o pobieraniu świadczenia na dziecko poza Polską + odmowa przyznania z tego powodu 500+). Jeśli Twój wniosek nie wzbudzi zastrzeżeń, to otrzymasz bon turystyczny.

Odpowiedz

M
Marek
Gość

Jak się loguje przez bank, to nie widzę opcji wypełnienia bonu turystycznego na pasku menu.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marek

Bon turystyczny nie jest widoczny w bankowości elektronicznej. To tylko punkt pośredni prowadzący do platformy PUE ZUS. Dopiero w niej jest widoczny bon, pod warunkiem, że to Ty pobierasz 500+ na dziecko

Odpowiedz

A
Aneta
Gość

Czy nie będzie problemem przy wykorzystaniu bonu, gdy na nim widnieje moje nazwisko przed zawarciem małżeństwa?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Aneta

Bon turystyczny ma postać 16-cyfrowego kodu elektronicznego, który podaje się podczas dokonywania płatności. Chęć skorzystania z bonu także potwierdza się kodem elektronicznym. Tylko te dane są potrzebne do dokonania płatności.

Odpowiedz

L
Lukasz
Gość

Cos jest nie tak, nie widze bonu na drugie dziecko w PUE ZUS. Caly ten proces wnioskowania o to wydaje sie byc utrudnieneim zeby tylko go nie otrzymac. Wnioskowanie do MOPS, pozniej do POT z czego jak czytam komentarze na forach brak jest jakiejkolwiek odpowiedzi z POT przez kilka miesiecy.. Panie Krzysztofie napisal Pan ze mozna to zalatwic bezp z ZUS, jak to zrobic? czy mozna to wykonac przez platforme PUE ZUS? nie moge nigdzie zanlezc takiej opcji.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Lukasz

O bon turystyczny naprawdę nie trzeba nigdzie wnioskować, składać żadnych dokumentów. Osoba, która pobiera świadczenie 500+ na dane dziecko powinna się zalogować do PUE ZUS i postępować w sposób opisany w artykule. Gdyby okazało się, że mimo zapewnień ZUS, że każdy pobierający 500+ widzi bon dla swojej pociechy i może go aktywować, to należy skontaktować się z ZUS i wyjaśnić sprawę.

Odpowiedz

D
Dorots
Gość

A czy jeśli w ubiegłym roku nie wykorzystałam bonu turystycznego, to czy nadal jest on ważny? Czy mogę wykorzystać w tym roku bon zeszłoroczny i tegoroczny??

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Dorots

Zawsze mamy do czynienia z jednym bonem turystycznym, z którego korzysta się na tej samej zasadzie jak z karty przedpłaconej - jednorazowo lub stopniowo wydaje się dostępne środki. Tak więc, jeśli aktywowałaś bon w 2020 r., ale wtedy nie wydałaś wszystkich środków, to możesz to zrobić w 2021 r. Bon straci ważność 31 marca 2022 r., po tym terminie nie można już będzie nim płacić.

Odpowiedz

K
Krystyna
Gość

Ja nadal nie mam bonu na Pue Zus, zgodnie z informacją na początku marca wysłałam wniosek do POT i do tej pory nic. Dlaczego nie można załatwić tego w oddziale ZUS?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Krystyna

W przypadku bonu turystycznego nie ma potrzebny wysyłania żadnych wniosków. Bon jest widoczny w PUE ZUS na koncie tego rodzica, który wnioskował o świadczenie 500+ i trzeba go jedynie aktywować. Jeśli nie widzisz bonu na swoim profilu, to sprawę należy wyjaśniać z ZUS.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość
@Krzysztof Duliński

U mnie na profilu zaufanym nie pojawia się zakładka dotycząca bonu, w tej sytuacji niestety wniosek trzeba złożyć....


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Joanna

Zakładkę powinieneś widzieć w PUE ZUS.

Odpowiedz

I
Iwona
Gość

Czy można złożyć wniosek o profil zaufania w placówce ZUS w Nowym Sączu, czy muszę zrobić to online i iść z dowodem do ZUSu. I czy każdy może otrzymać bon turystyczny.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Iwona

Bon turystyczny przysługuje każdemu dziecku urodzonemu do końca 2021 r. Przypominam, że nie trzeba o niego wnioskować, wystarczy aktywacja w systemie ZUS.

W sprawie założenia profilu zaufanego trudno mi się jednoznacznie wypowiedzieć, gdyż nie znam dokładnie Twojej sytuacji. Być może w Twoim przypadku nie będzie konieczna wizyta w oddziale ZUS. Proponuję odwiedzić tę stronę https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany. Odpowiadając na kolejne pytania, uzyskasz wskazówki co do dalszego toku postępowania. W zależności dokąd zaprowadzą Cię odpowiedzi, na danej podstronie znajdziesz dodatkowe informacje.


Odpowiedz

A
Ania
Gość

do kiedy można złożyć wniosek o bon?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Ania

Wniosku o bon się nie składa, trzeba go tylko aktywować, a potem wykorzystać do marca 2022 r.

Odpowiedz

M
Marzena
Gość
@Aldona Derdziak

To znaczy, że jak urodzę dziecko w grudniu, to muszę z takim maluchem jechać najpóźniej w marcu na wyjazd?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marzena

Nie! Wykorzystanie bonu oznacza opłacenie nim usługi, np. rezerwacji noclegu. Samo skorzystanie z usługi może nastąpić później.

Odpowiedz

R
Rodzic
Gość

Czy tym bonem mozna płacić na Booking?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Rodzic

Nie. Nie ma możliwości wykorzystania Bonu Turystycznego na tym portalu, gdyż można tego dokonać jedynie w firmie, która jest zarejestrowana w Polsce, w specjalnej bazie ZUS. Nie ma przeszkód, by na Booking.com dokonać bezpłatnej rezerwacji, a należność uregulować Bonem po przybyciu do obiektu.

Odpowiedz

S
SerwisFinasowy.pl
Gość

Pomijając niezrozumiały brak BNP uważam, że obecna sytuacja związana z pandemią wpłynęła bardzo pozytywnie na wiele osób, które przestawiły się na dostęp online do ZUS oraz innych urzędów.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@SerwisFinasowy.pl

Zgadza się, choć wciąż nie wszystko da się załatwić online.

Odpowiedz

W
Wiesław
Gość

Na liście banków nie widzę BNP... Naprawdę w GOonline nie potwierdzę tożsamości, by móc aktywować ten bon?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wiesław

Trudno w uwierzyć, ale taka jest rzeczywistość. Z informacji na stronach Profilu Zaufanego i PUE ZUS wynika, że klienci BNP nie mają możliwości zweryfikowania swojej tożsamości na potrzeby załatwiania spraw urzędowych przez GOonline.

Odpowiedz