Wróć

Konto Jakie Chcę – nowy rachunek w ofercie banku BZ WBK

R
Redaktor Najlepszekonto.pl

Konto Jakie Chcę – nowy rachunek w ofercie banku BZ WBK
Spis treści

Zmiana oferty kont osobistych BZ WBK

Wprowadzenie Konta Jakie Chcę to pierwszy etap rewolucyjnych zmian w ofercie BZ WBK. Docelowo będzie to jedyny (z wyjątkiem konta VIP) rachunek osobisty sprzedawany przez trzeci największych polski bank. Z dniem 1 listopada z oferty zostaną wyłączone obecnie proponowane klientom rachunki: Konto 1|2|3, Konto Godne Polecenia, Konto<20 oraz Konto Aktywni 50+.

Co ulegnie zmianie dla obecnych klientów banku?

Ich obecni posiadacze będą mogli bezpłatnie zamienić je na nowe Konto Jakie Chcę (zachowają przy tym dotychczasowy numer konta i jego ustawienia) lub też korzystać z nich dalej (w praktyce konta zostaną wyłączone z oferty, ale nadal pozostaną w administracji banku, co oznacza, że będzie można używać ich na dotychczasowych zasadach).

Konto Jakie Chcę: brak opłat za rachunek i przelewy

Zgodnie z obowiązującą tabelą opłat i prowizji prowadzenie Konta Jakie Chcę niezależnie od naszego wieku będzie całkowicie darmowe. To pozytywna zmiana, gdyż do tej pory zwolnienie z opłat za korzystanie z rachunków oferowanych przez BZ WBK w dużej mierze uzależnione było od wieku posiadacza oraz kwoty wpływów na konto (wyjątkiem było tu tylko Konto Godne Polecenia, które również było bezwzględnie darmowe).

Użytkownicy Konta Jakie Chcę nie zapłacą też ani grosza za przelewy krajowe realizowane w systemie Elixir, a także za sms-y służące do autoryzacji transakcji internetowych (do tej pory kosztowały 20 groszy każdy).

Nieco droższe niż dotychczas mają być za to zlecenia przelewu do innego banku złożone w placówce BZ WBK. Do tej pory był to maksymalny koszt 8 zł. W przypadku nowego konta będzie to 10 zł, przy czym w przypadku konta w wariancie dla osób poniżej 26 roku życia opłata będzie obniżona i wyniesie 5 zł.

Opłaty za rachunek i przelewy w zależności od wieku
Nazwa usługi Wiek do 26 lat Wiek > 26 lat

Prowadzenie rachunku (miesięcznie)

bez opłat

Przelewy krajowe w systemie Elixir

bez opłat

Przelewy Expres Elixir lub BlueCash

2,50 zł 5,00 zł

Przelewy w placówce banku BZ WBK (w systemie Elixir)

5 zł 10 zł

Zlecenia stałe i polecenia zapłaty

bez opłat

0,50 zł za zlecenie stałe

0 zł za polecenie zapłaty

Nowa Karta Dopasowana: dopasuj opłaty do swoich potrzeb

Wraz z nowym kontem w ofercie BZ WBK pojawiła się także nowa karta płatnicza - Karta Dopasowana. Pozwala ona m.in. na darmowe wypłaty gotówki z bankomatów sieci własnej banku. Dla osób poniżej 26 roku życia podjęcie pieniędzy będzie bezpłatne również w przypadku dowolnego krajowego bankomatu, pozostali klienci zapłacą za to 5 zł.

Tym, co szczególnie wyróżnia nową kartę na rynku, jest możliwość samodzielnego określenia, w jaki sposób ma być pobierana opłata za jej prowadzenie. Klienci będą mieli do wyboru aż trzy opcje i każdą z nich będzie można zmienić w dowolnym momencie:

  • stałą opłatę w wysokości 3 zł miesięcznie,
  • warunkową opłatę w wysokości 5 zł - prowizja nie zostanie pobrana w przypadku dokonania minimum 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu;
  • warunkową opłatę w wysokości 5 zł - również i w tym przypadku istnieje możliwość zwolnienia z prowizji pod warunkiem dokonania transakcji kartą na minimum 500 zł miesięcznie.

Do innych interesujących usług związanych z kartą należą m.in. możliwość aktywowania 10-dniowego pakietu darmowych wypłat z zagranicznych bankomatów (opcja płatna, kosztuje w zależności od wariantu konta 10 lub 15 zł) oraz niższa niż w przypadku większości konkurencji opłata za przewalutowanie transakcji dokonanych kartą (opłata wynosi 2,8% bez względu na to, czy jest to karta Visa czy Mastercard).

Minusem nowej Karty Dopasowanej jest natomiast 15-złotowa opłata za jej wznowienie (nie zapłacą jej osoby poniżej 26 roku życia), przy czym w przypadku większości dotychczas oferowanych kart była ona podobna.

Opłaty za kartę w zależności od wieku
Nazwa usługi Wiek do 26 lat Wiek > 26 lat

Prowadzenie karty (miesięcznie, opłata stała)*

3 zł

Wypłaty gotówki w sieci własnej BZ WBK

bez opłat

Wypłaty z pozostałych bankomatów krajowych

bez opłat 5 zł

Pakiety darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce (opłata miesięczna)

bez opłat 7 zł

Wypłata w bankomatach za granicą

5 zł 10 zł

Pakiet darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów zagranicznych (opłata 10-dniowa)

10 zł 15 zł

Opłata za przewalutowanie transakcji

2,8%

Wznowienie karty

bez opłat 15 zł

Konto systematyczne: lepsza oferta dla oszczędzających

Równolegle z nowym rachunkiem osobistym w ofercie BZ WBK pojawiło się także dedykowane oszczędzającym Konto systematyczne. Jego prowadzenie – podobnie jak w przypadku Konta Jakie Chcę - jest całkowicie darmowe, a korzystający z usługi automatycznego oszczędzania mogą liczyć na atrakcyjne odsetki.

Jak to działa?

Jeśli w danym miesiącu z tytułu automatycznego oszczędzania na Konto systematyczne wpłynie przynajmniej 20 zł, to w następnym oprocentowanie naszego rachunku zwiększy się ze standardowego 0,40% rocznie do 1,50% (dotyczy kwot do 20 tys. zł).

Pomijając oferty promocyjne skierowane wyłącznie do nowych klientów (jak np. Konto Max Oszczędnościowe, gdzie do końca stycznia 2018 roku można zyskać 2% rocznie) jest to najlepsze konto oszczędnościowe dostępne w BZ WBK.

Konto systematyczne - parametry
Nazwa usługi Opłaty (bez względu na wiek)
Prowadzenie rachunku (miesięcznie) bez opłat

Standardowe oprocentowanie rachunku

0,40%

Podwyższone oprocentowanie rachunku** (dla kwot do 20 tys. zł)

1,50%
** wymagane regularne wpływy na konto w wysokości min. 20 zł

Szeroka oferta usług dodatkowych

Oprócz wymienionych wcześniej funkcjonalności, takich jak pakiet darmowych wypłat bankomatowych w kraju lub za granicą, posiadacze Konta Jakie Chcę mogą skorzystać także z wielu innych usług dodatkowych.

Należą do nich: usługa moneyback, dzięki której możemy otrzymać nawet 760 zł rocznie zwrotu za transakcje dokonane kartą (dostępny, jeśli do konta wyrobimy kartę kredytową 1|2|3) czy też możliwość uzyskania do 300 zł rocznie z tytułu opłaconych faktur za prąd, gaz czy Internet.

Natomiast osoby często wyjeżdżające za granicę mogą liczyć m.in. na dostęp do kantoru walutowego BZWBK24 czy wyrobić sobie kartę World MasterCard, zapewniającą darmowe ubezpieczenie podróżne oraz brak opłaty za przewalutowanie transakcji.

Usługi dodatkowe
Nazwa usługi

Moneyback od transakcji bezgotówkowych kartą kredytową 1|2|3 – do 760 zł zwrotu rocznie

Moneyback za opłacone faktury za prąd, gaz, Internet, telefon oraz TV – do 300 zł zwrotu rocznie (1% wartości opłaconych faktur)

Darmowe ubezpieczenie podróżne oraz brak opłat za przewalutowanie dla posiadaczy karty kredytowej World MasterCard

* W przypadku wyboru opłaty elastycznej standardowa opłata wynosi 5 zł, a w przypadku dokonania 5 transakcji lub wydania kartą 500 zł z miesiącu (w zależności od wybranej przez nas opcji) opłata nie jest pobierana. ** Podwyższone oprocentowanie naliczane jest, jeśli w poprzednim miesiącu korzystając z usługi automatycznego oszczędzania na Konto Systematyczne trafi przynajmniej 20 zł.

Zdaniem redakcji

W naszej opinii zmiany w ofercie BZ WBK, polegające na wprowadzeniu nowego konta osobistego, karty płatniczej oraz rachunku oszczędnościowego, są dla klientów jak najbardziej korzystne. Z Kontem Jakie Chcę nie poniosą oni żadnych opłat za prowadzenie rachunku (co w przypadku konkurencji nie jest regułą). Sami ustalą przy tym, w jaki sposób chcą rozliczać się za wydaną do rachunku kartę, przy czym niezależnie od wybranej opcji nie zapłacą więcej niż 5 zł miesięcznie.

Na uwagę w nowej ofercie zasługuje także podwyższone oprocentowanie rachunku oszczędnościowego, które mobilizuje klientów banku WBK do systematycznego oszczędzania, a także wprowadzenie preferencyjnych opłat dla osób poniżej 26 roku życia.

Za niewielki minus nowej oferty należy natomiast uznać wzrost kosztów zlecania przelewów w oddziałach banków oraz utrzymanie opłaty w wysokości 15 zł pobieranej za wznowienie kart płatniczej, przy czym nawet i tutaj kierunek zmian jest pozytywny. Z opłaty zwolnione są bowiem osoby do 26 roku życia (przed zmianami zwolnienie przysługiwało tylko 20-latkom i młodszym).

Ogólnie jednak modyfikacje w ofercie BZ WBK należy uznać za jak najbardziej pozytywne. Paleta dostępnych produktów bankowych została uproszczona, a korzystający z niej klienci w większości przypadków zapłacą mniej niż przed zmianami.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy