Wróć

Konto Przekorzystne Biznes: w listopadzie przedsiębiorców czekają podwyżki

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

Konto Przekorzystne Biznes: w listopadzie przedsiębiorców czekają podwyżki
Spis treści

Choć zapowiadane przez Pekao SA podwyżki dla osób korzystających z Konta Przekorzystnego Biznes nie będą drastyczne, to niestety dotyczą podstawowych usług, z których korzysta niemal każdy przedsiębiorca.

Nieco droższe będzie korzystanie z karty płatniczej, natomiast warunek uniknięcia opłaty będzie bardziej wyśrubowany. Z wyższymi kosztami będą musieli liczyć się ci, którzy wpłacają lub wypłacają gotówkę z kasy banku, a także osoby, które nie korzystają z autoryzacji mobilnej, tylko z SMS-ów z kodem autoryzacyjnym.

Nowa taryfa wchodzi w życie 22 listopada 2021 r.

Karta debetowa nieco droższa

Obecnie przedsiębiorcy korzystający z karty debetowej wydanej do rachunku płacą za nią 7 zł/mies., chyba że wykonają nią transakcje bezgotówkowe na min. 300 zł. Po zmianach opłata za debetówkę wyniesie 8 zł; wciąż będzie można uniknąć prowizji, ale będzie to wymagało wykonania transakcji na min. 500 zł/mies.

Więcej za wpłaty i wypłaty gotówkowe

O 3 zł wzrośnie również minimalna opłata za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale banku; obecnie prowizja wynosi 0,3%, min. 5 zł, od 22 listopada: 0,3%, min. 8 zł. Wypłaty gotówkowe do 10 tys. zł wciąż będą zwolnione z prowizji.

Nie zmieni się też koszt korzystania z wpłatomatów: 0 zł do 100 tys. zł/mies. (powyżej tej kwoty: 0,2% od wartości transakcji) oraz 0,4%, min. 2 zł z pomocą Blika.

Droższe SMS-y z kodami autoryzacyjnymi

Nieznacznie wzrośnie też opłata za wysłanie SMS-a z kodem do zatwierdzania transakcji w bankowości internetowej: z 0,20 zł na 0,30 zł. Autoryzacja mobilna w dalszym ciągu będzie bezpłatna.

A co z samymi przelewami? Tu na szczęście nie są szykowane żadne zmiany; przedsiębiorcy wciąż będą mieli do dyspozycji 15 darmowych przelewów/zleceń stałych do innych banków w miesiącu (każdy następny: 1,50 zł), nie zapłacą także za przelewy wewnętrzne, do ZUS i US oraz zlecane w aplikacji PeoPay.

Wykaz zmian

Poniżej zamieściliśmy tabelę, przedstawiającą najważniejsze zmiany w taryfie opłat i prowizji Konta Przekorzystnego Biznes, która zacznie obowiązywać 22 listopada 2021 r.:

Zmiany w taryfie opłat i prowizji Konta Przekorzystnego Biznes w Pekao SA

Rodzaj usługi

Do 21 listopada

Od 22 listopada

Korzystanie z karty debetowej (opłata miesięczna)

7 zł

8 zł

Uniknięcie opłaty za kartę debetową (warunek comiesięczny)

Transakcje na min. 300 zł

Transakcje na min. 500 zł

Wpłata gotówki w kasie banku

0,3%, min. 5 zł

0,3%, min. 8 zł

Wypłata gotówki w kasie banku

0 zł – do 10 tys. zł

0,3%, min. 5 zł – powyżej 10 tys. zł

0 zł – do 10 tys. zł

0,3%, min. 8 zł – powyżej 10 tys. zł

SMS z kodem autoryzacyjnym

0 zł – pierwsze 20 SMS-ów

0,20 zł – każdy kolejny

0 zł – pierwsze 20 SMS-ów

0,30 zł – każdy kolejny

​​​​​​

Podwyżki na Koncie Przekorzystnym Biznes. Podsumowanie

Banki na różne sposoby próbują skłonić swoich klientów, aby jak najmniej posługiwali się gotówką i chętniej korzystali z usług cyfrowych: bankowości zdalnej, mobilnej autoryzacji itp. – i niestety zwykle nie robią tego za pomocą przysłowiowej marchewki. Wyższe – i systematycznie rosnące – opłaty za obsługę gotówkową to już w zasadzie standard w polskich bankach. Sporo instytucji za pomocą podwyżek stara się też „przekonać” klientów, aby odzwyczaili się od kodów autoryzacyjnych przesyłanych w wiadomości SMS i przeszli na autoryzację mobilną.

Przedsiębiorcy korzystający z Konta Przekorzystnego Biznes 22 listopada 2021 r. staną przed podobnymi zmianami: drożej zapłacą za wpłaty i wypłaty gotówkowe w oddziałach, za autoryzację za pomocą kodu SMS, a także za kartę płatniczą. Jeśli będą chcieli uniknąć tej ostatniej prowizji, będą musieli wydać aż 200 zł więcej.

Na pocieszenie można tylko dodać, że nie zmieni się ani opłata, ani warunki jej uniknięcia za prowadzenie rachunku, zaś pakiet 15 przelewów, wypłaty z bankomatów Pekao SA (i dwie pierwsze wypłaty z bankomatów obcych) czy autoryzacja mobilna wciąż będą darmowe.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy