Wróć

Najlepsze oferty bankowe dla beneficjentów programu Rodzina 500+

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

Najlepsze oferty bankowe dla beneficjentów programu Rodzina 500+
Spis treści

Gdy 1 kwietnia ruszył program Rodzina 500+, zdecydowana większość wniosków została złożona za pośrednictwem serwisów bankowych. W zasadzie wszystkie większe banki w Polsce zadeklarowały przystąpienie do programu (niektóre od samego początku, inne dołączą w niedługim czasie - pisaliśmy o tym w tym artykule).

Niektóre banki poszły jednak o krok dalej i rodzinom pobierającym świadczenia zaproponowały szczególne rozwiązania lub promocyjne warunki. My prześwietliliśmy te oferty i przygotowaliśmy ich krótkie zestawienie.

EKOkonto bez Kosztów 500+ w BOŚ Banku

Bank Ochrony Środowiska postanowił podwyższyć oprocentowanie na standardowym rachunku osobistym – jeżeli założysz EKOkonto bez Kosztów 500+, na które co miesiąc będzie wpływało świadczenie 500+, to bank oprocentuje zgromadzone na rachunku środki na 2% w skali roku. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje wyłącznie dla kwot do 3000 zł i jest zmienne. Pozostałe środki nie są oprocentowane. Kapitalizacja odsetek następuje 10. dnia miesiąca.

Aby wziąć udział w promocji, należy spełnić wszystkie poniższe warunki:

 1. Założyć EKOkonto bez Kosztów 500+ (można również zmienić swój dotychczasowy rachunek na nowe konto).
 2. Złożyć oświadczenie o przystąpieniu do promocji.
 3. Posiadać aktywną kartę do konta lub aktywować ją w ciągu miesiąca od chwili przystąpienia do promocji.

W promocji nie mogą wziąć udziału klienci, którzy skorzystali z poprzednich ofert promocyjnych: „EKOkonto bez Kosztów + Karta z Nagrodą” lub „EKOkonto bez Kosztów + Bon sportowy”.

Jak widać, warunki, jakie należy spełnić, nie są szczególnie wymagające. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zmiana obecnego rachunku na EKOkonto bez Kosztów 500+ wyniesie nas aż 50 zł.

Promocja trwa do odwołania, ale jej zakończenie nie wpłynie na prawa nabyte wcześniej przez uczestnika promocji, co oznacza, że zyskujemy nieźle oprocentowane konto osobiste – rzadki przypadek na rynku rachunków indywidualnych.

Co jeszcze możesz zyskać w BOŚ Banku?

Ponadto nowi klienci banku, niezależnie od tego, czy pobierają świadczenie, czy nie, mogą skorzystać z oferty specjalnej na rachunku oszczędnościowym EKOprofit, w której uzyskać można oprocentowanie w wysokości:

 • 3,25% do kwoty 50 tys. zł przez 5 miesięcy;
 • 2,75% dla kwot powyżej 50 tys. zł.

Do promocji mogą przystąpić osoby, które na dzień 31 października 2015 r. nie były posiadaczem lub współposiadaczem konta oszczędnościowego w banku lub nie korzystały z niego od 1 stycznia 2015 r. do 31 października 2015 r. Warunkiem uzyskania podwyższonego oprocentowania jest:

 • posiadanie aktywnej karty debetowej do konta osobistego (w tym wypadku EKOkonta bez Kosztów 500+);
 • comiesięczny wpływ na konto osobiste w wysokości min. 500 zł, jeżeli pobierasz świadczenie 500+, i 1000 zł, jeśli nie korzystasz z programu.

EKOkonto bez Kosztów jest konkurencyjnym i tanim rachunkiem osobistym – zarówno dla beneficjentów programu 500+, jak i klientów, którzy nie pobierają świadczenia. Jeżeli interesuje Cię to konto, sprawdź naszą analizę.

Krótkie podsumowanie promocji w BOŚ Banku

Bank Ochrony Środowiska przedstawił bardzo ciekawą ofertę dla świadczeniobiorców programu Rodzina 500+. W jej skład wchodzą:

 1. Oprocentowane na 2% w skali roku EKOkonto bez Kosztów 500+ dla kwot do 3000 zł. Warunkiem jest pobieranie świadczenia za pomocą tego konta (nie ma wymogu złożenia wniosku za pośrednictwem BOŚ Banku), aktywna karta debetowa oraz nieuczestniczenie w poprzednich promocjach banku: „EKOkonto bez Kosztów + Karta z Nagrodą” lub „EKOkonto bez Kosztów + Bon sportowy”. Należy również pamiętać, że promocyjne oprocentowanie jest zmienne, a więc nie mamy pewności, czy za jakiś czas nie zostanie ono zmniejszone.
 2. Podwyższone na 5 miesięcy oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym EKOprofit: oprocentowanie w wysokości: 3,25% do kwoty 50 tys. zł oraz 2,75% dla kwot powyżej 50 tys. zł. Oferta skierowana jest do nowych klientów. Dla osób pobierających świadczenie 500+ bank przygotował preferencyjne warunki promocji (m.in. wymóg comiesięcznego wpływu na konto osobiste w wysokości min. 500 zł. Dla pozostałych klientów – 1000 zł).

Kapitał dla Dziecka – 15-letnia lokata w PKO BP

Kapitał dla Dziecka to aż 15-letnia lokata, której celem jest zebranie oszczędności dla dorastającego potomka i umożliwienie mu zrealizowania planów, które wymagać będą niemałych funduszy: studiów, wyjazdu zagranicznego, wkładu własnego na firmę czy mieszkanie. PKO BP zachęca rodziców, aby przynajmniej część środków, jakie otrzymają ze świadczenia 500+, przeznaczyli na fundusz dla swojej pociechy. Oczywiście nie biorąc udziału w programie, również możemy założyć swoim dzieciom taki depozyt.

PKO BP uzależnił oprocentowanie lokaty od stawki referencyjnej WIBOR 3M. Będzie ono aktualizowane co 3 miesiące. Obecnie WIBOR 3M wynosi 1,67%. Nie jest to dużo, niemniej warto zwrócić uwagę na inne aspekty tej oferty.

 1. Stawka WIBOR może ulec zmianie. Dzisiaj funkcjonujemy w środowisku niskich stóp procentowych, nie wiemy jednak, jak zmieni się ich wysokość za 5, 10 czy 15 lat.
 2. Za każde pół roku konsekwentnego oszczędzania możemy otrzymać premię odsetkową 0,20%. Z obecną stawką WIBOR 3M – 1,67% + 0,20% premii – otrzymalibyśmy 1,87% brutto w skali roku.
 3. Lokata wymusza na nas regularne oszczędzanie, ponieważ co miesiąc powinniśmy wpłacać na nią określoną kwotę (od 100 zł do 500 zł), aby otrzymać premię. Jest to również korzystne rozwiązanie z tego względu, że nie przy wszystkich ofertach lokat mamy możliwość dołożyć kolejne środki do depozytu.

Jak założyć lokatę

Kapitał dla Dziecka możesz założyć w oddziale lub w agencji PKO BP. Przy zawieraniu umowy powinieneś uiścić pierwszą wpłatę, min. 100 zł, oraz zadeklarować wnoszenie systematycznych wpłat (najlepiej w formie zlecenia stałego, za które bank nie pobiera prowizji). Do otwarcia depozytu nie są potrzebne dokumenty dziecka, co więcej, może to zrobić inny członek rodziny, np. babcia lub dziadek. Można założyć pięć depozytów „Kapitał dla Dziecka”. Warunkiem jest jednak założenie rachunku w PKO BP.

Ważne! Na lokatę nie można przelewać środków z rachunków: PKO Konta Dziecka, PKO Konta Pierwszego, kont Inteligo, a także ROR Depozyt.

Konto za Zero

PKO BP przygotował również specjalną ofertę dla rodziców, którzy pobierają świadczenie 500+: niższe opłaty za Konto za Zero. Oferta skierowana jest do klientów, którzy nie posiadają rachunku osobistego w tym banku. Jeśli będą trafiać na nie środki ze świadczenia, klient nie poniesie opłaty za prowadzenia rachunku (standardowo kosztuje to 6,90 zł za prowadzenie konta – opłaty można uniknąć, jeśli do konta wydana została karta debetowa). Korzystanie z karty debetowej do rachunku także jest bezpłatne, jeśli jej posiadacz miesięcznie zapłaci nią za zakupy min. 200 zł (standardowo zwolnienie z opłaty następuje po przekroczeniu 300 zł).

Pozostałe parametry Konta za Zero znajdziesz w tej analizie.

Krótkie podsumowanie oferty PKO BP

Biorąc pod uwagę inflację w tak długim okresie (15 lat) i niskie oprocentowanie lokaty Kapitał dla Dziecka, może się okazać, że tak naprawdę zyskamy niewiele – lub prawie nic. Z drugiej odkładanie funduszy w przysłowiowej „skarpecie”, nawet przy obecnej deflacji, nie będzie dla nas (ani naszych dzieci) zyskowne. Propozycja PKO BP jest niezła, jeżeli jednak posiadasz czas i chęci, to możesz sobie stworzyć korzystniejszą ofertę, bazując na najlepszych depozytach na rynku. Sprawdź nasze rankingi lokat o zmiennym oprocentowaniu oraz depozytów dla dziecka.

Pakiet rodzinny w mBanku

Zdecydowanie najbardziej rozbudowaną ofertę dla beneficjentów programu Rodzina 500+ przygotował mBank. Pakiet promocyjny obejmuje konto oszczędnościowe, konto dla nastolatków, kredyt na samochód i inne.

2,50% na rachunku oszczędnościowym eMax Plus

Jeżeli pobierasz świadczenie 500+, możesz wnioskować o otwarcie konta oszczędnościowego eMax Plus z promocyjnym oprocentowaniem: przez 3 miesiące Twoje środki do 5000 zł będą oprocentowane na 2,50% w skali roku. Standardowe oprocentowanie konta eMax Plus wynosi od 0,50% do 1,00% (dla kwot od 200 000 zł).

Jeśli masz już konto eMax Plus, nie musisz zakładać nowego – wystarczy, że złożysz wniosek o przystąpienie do promocji. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje wyłącznie na jednym rachunku eMax Plus.

Pamiętaj, że aby przystąpić do promocji, powinieneś także wyrazić zgodę marketingową na reklamę rozsyłaną przez bank. Oferta specjalna trwa do 31 sierpnia 2016 r.

Regulamin promocji znajdziesz tutaj.

Tańsze kredyty odnawialne, gotówkowe i na samochód

W promocji „Rodzina 500+” mBank oferuje z kolei obniżoną prowizję na udzielenie kredytu samochodowego, odnawialnego i gotówkowego.

 1. W przypadku kredytu samochodowego prowizja wynosi 3%. Oprocentowanie kredytu zaczyna się od 5,39% w skali roku, nie jest konieczna wpłata własna, a kwota kredytu może wynosić nawet 125% wartości pojazdu. Kredyt możesz zaciągnąć zarówno na nowy, jak i na używany samochód, a także na skuter lub... quada.
 2. W przypadku kredytu odnawialnego bank nie pobiera prowizji za jego udzielenie. Oprocentowanie nominalne przez pierwsze 30 dni wynosi 0% w skali roku (po tym okresie – 9,99% w skali roku).
 3. Z kolei przy udzielaniu kredytu gotówkowego bank pobierze 3% prowizji. Ponadto nie poniesiesz kosztów za wydłużenie okresu kredytowania, wcześniejszą spłatę kredytu lub zmianę dnia płatności raty. Kredyt może zostać udzielony dla kwot w przedziale 500 – 150 000 zł.

Warunkiem uczestnictwa w promocji jest złożenie za pośrednictwem mBanku wniosku o świadczenie Rodzina 500+ lub przynajmniej jeden wpływ na konto osobiste w mBanku świadczenia wychowawczego. Oznacza to, że jeśli nawet złożyłeś wniosek o świadczenie w innym banku i tak będziesz mógł skorzystać z tej promocji, jeżeli zmienisz konto, na które ma wpływać świadczenie.

Promocja „Rodzina 500+ w mBanku” trwa do 30 czerwca 2016 r. W ramach akcji możesz również otrzymać kartę kredytową i nie poniesiesz kosztów za jej wydanie. Regulamin promocji znajdziesz tutaj.

Promocja „Assistance 500+”

Kolejna promocja w pakiecie dla świadczeniobiorców 500+ dotyczy ubezpieczeń w mBanku. Jeżeli wykupisz usługę assistance, przez 6 miesięcy będziesz otrzymywać zwrot opłaty za to ubezpieczenie. Zwrot dotyczy tylko jednej tego rodzaju usługi.

W promocji biorą udział ubezpieczenia:

 • Assistance Dom 24h,
 • Assistance Auto 24h,
 • Assistance Opieka 24h Komfort.

Uwaga! Z promocji mogą skorzystać tylko posiadacze kont mKonto Aquarius, eKonto plus lub eKonto mobilne plus Tego rachunku nie ma już w ofercie mBanku, niemniej klienci, którzy wciąż korzystają z tego konta, również mogą skorzystać z promocji. Dodatkowym warunkiem jest również złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze za pomocą mBanku. W promocji nie mogą wziąć udziału klienci, którzy kiedykolwiek posiadali lub wciąż posiadają wymienione wyżej ubezpieczenia i w okresie trwania promocji zawrą umowę w ramach tego samego ubezpieczenia.

Regulamin promocji znajdziesz tutaj.

Zniżki i zwroty za zakupy kartą do konta w mBanku

mBank udostępnił również swoim klientom czasowe oferty, w których możesz obecnie zyskać:

 • 10% zniżki na ubrania dziecięce w Cocodrillo;
 • 10% zwrotu za zakupy w PEPCO za min. 60 zł;
 • 3% zniżki na RTV, AGD i sprzęt komputerowy w sklepie internetowym Media Markt.

eKonto oraz izzyKonto w promocjach

Zarówno eKonto standard i plus, jak i rachunek młodzieżowy izzyKonto objęte są atrakcyjnymi promocjami, z których możesz skorzystać i bez pobierania świadczenia 500+.

Obecnie trwa akcja promocyjna związana z eKontem: „Zyskuj z eKontem”, w której - jeżeli nie jesteś klientem mBanku - możesz otrzymać do 500 zł premii za założenie i aktywne korzystanie z eKonta standard oraz eKonta plus do 31 maja 2016 r.

Więcej o promocji znajdziesz w tym artykule.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o eKoncie standard i eKoncie plus, zajrzyj do analizy obu rachunków.

Z kolei osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13 lat, mogą korzystać z rachunku dedykowanego specjalnie dla nich. W ramach izzyKonta zyskują nie tylko 25% zniżki w szkołach językowych całej Polski i 10% zniżki na bilety do kin Cinema City, ale również oprocentowanie środków na koncie wynoszące 0,70% w skali roku.

Więcej o izzyKoncie czytaj w tej analizie.

Krótkie podsumowanie pakietu promocji w mBanku

W szerokiej ofercie promocyjnej, jaką mBank przygotował dla swoich klientów korzystających ze świadczenia 500+, znalazło się:

 1. 2,50% przez 3 miesiące na rachunku oszczędnościowym eMax plus.
 2. Tańsze kredyty odnawialne, gotówkowe oraz na samochód, a także tańsza karta kredytowa.
 3. Zwrot kosztów przez 6 miesięcy jednego z ubezpieczeń z usługi assistance (uwaga! Ta opcja jest dostępna tylko, jeżeli posiadasz mKonto Aquarius, eKonto plus lub eKonto mobilne plus ORAZ złożyłeś wniosek o świadczenie za pośrednictwem mBanku).
 4. Czasowe zniżki w wybranych sklepach (Cocodrillo, Media Markt) i częściowy zwrot kosztów za zakupy (PEPCO).

Dodatkowo nowi klienci mBanku mogą wziąć udział w dwóch promocjach, niezwiązanych z programem Rodzina 500+, w których można zyskać 500 lub 600 zł (w zależności od rodzaju rachunku, który wybierzesz). Z kolei jeżeli chcesz założyć rachunek dla swojego dziecka, to mBank oferuje Ci praktycznie darmowe izzyKonto z atrakcyjnymi bonusami, takimi jak zniżki do kina czy na kursy językowe w Polsce.

Konto Pocztowe 500+ w Banku Pocztowym

Bank Pocztowy również przygotował ofertę związaną z wejściem w życie programu Rodzina 500+: oszczędnościowe Konto Pocztowe 500+ z dodatkowym oprocentowaniem. Należy tu jednak zaznaczyć, że taki rachunek możesz założyć nawet, jeżeli nie pobierasz świadczenia na dziecko.

W promocji zyskujesz podwyższone oprocentowanie 4% w skali roku na wspomnianym rachunku dla kwot do 5000 zł. Promocyjne oprocentowanie obejmuje tylko nowe środki zgromadzone na Koncie Pocztowym 500+, rozumiane jako nadwyżka środków na dzień 31 marca 2016 r. na wszystkich lokatach i kontach oszczędnościowych klienta. Nowe środki przekraczające kwotę 5000 zł oprocentowane są na 0,4% w skali roku.

Promocyjne oprocentowanie obowiązuje tylko do 30 czerwca 2016 r. Jeżeli więc chciałbyś skorzystać z tej oferty, należy się pospieszyć.

Parametry Konta Pocztowego 500+ prezentują się następująco:

 • rachunek jest oprocentowany na 0,40% w skali roku;
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta;
 • 0 zł za pierwszą w miesiącu wypłatę gotówki w placówce banku lub na poczcie;
 • 0 zł za przelew wewnętrzny, 10 zł za zewnętrzny;
 • 10 zł za zlecenie stałe i polecenie przelewu.

Należy przyznać, że na pierwszy rzut oka promocja na Koncie Pocztowym 500+ wygląda dość obiecująco – 4% w skali roku dla kwot do 5000 zł – jednak bardzo krótki czas jej trwania (do 30 czerwca) sprawia, że na tle ofert np. BOŚ Banku czy Alior Banku staje się ona mniej atrakcyjna.

Taryfę opłat i prowizji Banku Pocztowego znajdziesz tutaj.

Podsumowanie ofert specjalnych związanych z programem Rodzina 500+

Wejście w życie programu rządowego, w którym rodziny z dwojgiem lub więcej dzieci otrzymują świadczenie wychowawcze, spowodowało pojawienie się ofert skierowanych do beneficjentów programu. Niemal wszystkie popularne banki wprowadziły lub wprowadzają rozwiązania, dzięki którym możemy złożyć wniosek o świadczenie za ich pośrednictwem, a niektóre z tych instytucji postanowiły mocniej zawalczyć o klienta „uzbrojonego” w dodatkowe fundusze. Banki zapewne słusznie doszły do wniosku, że przynajmniej część z uprawnionych zechce ekstra środki przeznaczyć na oszczędności lub – w drugą stronę – na kredyty, dzięki którym spełnienie odkładanych dotąd potrzeb stałoby się teraz możliwe…

Do regularnego oszczędzania na przyszłość dziecka zachęcają m.in. BOŚ Bank, PKO BP, Alior Bank oraz Bank Pocztowy. W BOŚ Banku otrzymujemy oprocentowany na 2% w skali roku rachunek osobisty, co nie jest obecnie częstą praktyką na rynku, a także preferencyjne warunki na koncie oszczędnościowym. Alior Bank oferuje podwyższone do 2,50% oprocentowanie środków do 6000 zł przez 12 miesięcy, zaś Pocztowy – 4% dla kwot do 5000 zł do końca czerwca 2016 r. PKO BP wyszedł z propozycją aż 15-letniej lokaty dla dziecka, oprocentowanej wg stawki WIBOR 3M i z możliwością uzyskania dodatkowej premii 0,20%, a także korzystniejszych warunków Konta za Zero dla klientów, na których rachunek będzie przelewane świadczenie 500+.

Z kolei mBank podwyższa oprocentowanie konta oszczędnościowego eMax Plus na 2,50% przez 3 miesiące dla kwot do 5000 zł, jednak przede wszystkim w ofercie banku postawiono na preferencyjne kredyty (aż trzy rodzaje: samochodowy, gotówkowy i odnawialny) i inne usługi: ubezpieczenia assistance (zwrot opłaty za jedno ubezpieczenie przez 6 miesięcy), tańszą kartę kredytową, zniżki na zakupy. Dodatkowo w mBanku możemy założyć naszemu dziecku izzyKonto dla nastolatków, a sami – jeśli jesteśmy nowymi klientami – skorzystać z promocji eKonta.

Przy wyborze konkretnej oferty warto jeszcze zwrócić uwagę, czy na pewno kwalifikujemy się do skorzystania z preferencyjnych warunków. Dla przykładu, w BOŚ Banku wymagane jest pobieranie świadczenia, aby móc założyć EKOkonto bez Kosztów 500+, ale już w Alior Banku podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym uzyskamy tylko wtedy, jeżeli jeszcze dodatkowo złożyliśmy za pośrednictwem tego banku wniosek o świadczenie 500+ (podobnie jest w przypadku oferty na ubezpieczenia w mBanku, ale już nie przy promocji rachunku oszczędnościowego eMax plus).

Opcji do wyboru mamy niemało i jeżeli chcemy otrzymane pieniądze ze świadczenia zaoszczędzić (lub wydać na coś „większego”), to warto rozważyć propozycje banków w tym zakresie.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy