Wróć

Nowe "Konto w pełni" z moneybackiem w eurobanku

Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

Nowe "Konto w pełni" z moneybackiem w eurobanku
Spis treści

Mniej znaczy więcej

Wygląda na to, że trend polegający na ograniczaniu liczby kont dedykowanych różnym grupom klientów i zastępowaniu ich jednym uniwersalnym rachunkiem „dla wszystkich” przybiera na sile. W ostatni weekend eurobank znacznie uprościł swoją ofertę kont osobistych, przenosząc do administracji aż 3 ROR-y: Active, Prestige i Konto na co dzień. W efekcie produkty te stały się niedostępne dla nowych klientów, tzn. nie da się ich już otworzyć.

Natomiast posiadacze dotychczasowych rachunków mogą z nich korzystać na wcześniejszych zasadach. Bank nie zmusza ich do migracji na nowe konto ani nie wypowiada dotychczasowych umów. Mało tego – osoby, które zdecydują się na zmianę wariantu konta (tzn. przeniosą się na nowy rachunek), zapłacą prowizję w wysokości 5 zł. Skąd taka opłata? Odpowiedź jest prosta: „Konto w pełni” jest znacznie bardziej korzystne cenowo niż ROR-y wycofane z oferty.

Konto w pełni – najważniejsze opłaty

Zacznijmy od najistotniejszej informacji - zgodnie z obowiązującą tabelą opłat i prowizji „Konto w pełni” jest rachunkiem bezwarunkowo darmowym. Oznacza to, że nie musimy spełniać żadnych dodatkowych wymogów, aby bank zrezygnował z prowizji za obsługę rachunku. Tymczasem w przypadku ROR-ów przeniesionych do administracji bank pobierał opłaty – i to wcale niemałe.

Porównanie kont

Konto w pełni

Konto Active

Konto Prestige

Konto na co dzień

bezwarunkowe 0 zł

9 zł miesięcznie – opłaty można było uniknąć, jeśli w miesiącu poprzednim został spełniony jeden z poniższych warunków:

miesięczne wpływy na konto z tytułu wynagrodzenia, emerytury lub renty wyniosły min. 1500 zł lub kiedy miesięczne saldo depozytów klienta (z uwzględnieniem lokat i kont oszczędnościowych) wynosiło min. 15 000 zł.

21 zł miesięcznie – prowizji można było uniknąć, jeśli w danym miesiącu suma wypływów na konto wynosiła przynajmniej 4 tys. zł lub kiedy w poprzednim miesiącu kalendarzowym średnie saldo konta - wliczając w to lokaty i rachunki oszczędnościowe - wynosiło co najmniej 50 tys. zł.

7 zł - jeśli klient nie ukończył 65 roku życia;

5 zł - jeśli klient ukończył 65 rok życia.

Jako posiadacze „Konta w pełni” nie zapłacimy również za przelewy internetowe, zbliżeniowe płatności mobilne Visa oraz wypłatę gotówki z bankomatów własnych banku. Darmowa jest także wypłata środków z pozostałych maszyn w kraju – pod warunkiem, że wypłacimy więcej niż 100 zł. Za transakcje gotówkowe na niższe kwoty bank pobierze opłatę w wysokości 1,90 zł – jednak tylko od posiadaczy kart Visa Electron. Jeśli zdecydujemy się na kartę MasterCard Debit Prestige, wszystkie krajowe bankomaty staną się dla nas darmowe, niezależnie od wysokości wypłacanej kwoty.

Na liście bezpłatnych operacji znajdują się ponadto: wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach banku, internetowe przelewy do ZUS i US i zlecenia stałe, wpłata gotówki we wpłatomatach oraz transakcje typu cashback.

Przejdźmy teraz do kosztów związanych z obsługą kart debetowych. Do wyboru mamy aż 2 różne plastiki, z których każdy może posiadać opcję wielowalutową: Visę Electron lub MasterCard Debit Prestige. W tabeli opłat i prowizji można znaleźć również kartę MasterCard Debit (podobną do karty Visa Electron), jednak nie można jej zamówić na etapie składania wniosku o "Konto w pełni".

Karta Visa obarczona jest opłatą w wysokości 4,90 zł, jednak można jej uniknąć, wykonując transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 400 zł miesięcznie. Z kolei posiadanie karty prestiżowej kosztuje 8 zł miesięcznie, bez żadnej opcji na zwolnienie. Dodajmy w tym miejscu, że posiadacze kart Visa Electron mogą dodatkowo skorzystać z opcji multiwalutowej i podłączyć kartę do konta walutowego. Koszt tej usługi wynosi 1, 90 zł miesięcznie. Podobną możliwość mają osoby posługujące się kartami MasterCard Debit Prestige, jednak one nie zapłacą za opcję wielowalutową.

Pozostałe istotne koszty „Konta w pełni” prezentują się następująco:

  • wypłata gotówki w bankomacie za granicą: dla standardowych kart Visa Electron - 8 zł + % za przewalutowanie, dla MasterCard Debit Prestige – 4 zł.
  • przelew natychmiastowy (dla kwoty max. 3000 zł) - 3 zł;
  • przelew europejski SEPA - 5 zł;
  • przelew walutowy Swift - 0,25% kwoty transakcji min. 50 PLN max 200 zł;
  • przelew Sorbnet (min. kwota 1 mln PLN) – 10 zł;
  • powiadomienia SMS (po wyczerpaniu puli bezpłatnych powiadomień w ramach abonamentu Mini)– 0,30 zł
  • zamknięcie konta w terminie 90 dni od otwarcia - 5 zł.

Dodatkowe korzyści – nawet 60 zł miesięcznie za płatności kartą

Wraz z nowym rachunkiem eurobank zaoferował program moneyback "Codziennie zyskuję". W jego ramach klienci mogą dostać zwrot w wysokości 5% od wydatków na rozrywkę, sport, urodę i rekreację. Maksymalnie moneyback może wynieść 60 zł miesięcznie, czyli nawet 720 zł rocznie. Program premiowy obejmuje płatności kartą debetową w kraju i za granicą, dokonane tradycyjnie lub przez Internet.

Warto jednak wspomnieć, że prawo do zwrotu otrzymamy po spełnieniu jednego z dwóch warunków. Bank wypłaci nam premię tylko wtedy, gdy na nasze konto wpłynie 500 zł w formie wynagrodzenia lub 1500 zł w formie jednorazowego przelewu (np. z rachunku w innym banku).

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej banku nowy program ma wystartować dopiero 1 września 2018 r. Jednak osoby, które założą „Konto w pełni” przed tą datą, mogą dokonać wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem formularza na tej stronie. Oczywiście, mogą też poczekać, aż promocja zostanie oficjalnie uruchomiona i dopiero wtedy do niej przystąpić.

Ciekawa propozycja dla oszczędzających

Wraz z nowym kontem eurobank wprowadził do swojej oferty trzy atrakcyjne depozyty terminowe. Ciekawą propozycją jest zwłaszcza kwartalna „Lokata na dobry początek”, dedykowana nowym klientom (czyli osobom, które do 6 listopada 2018 r. zdecydują się na otworzenie „Konta w pełni”). Oprocentowanie lokaty uzależnione jest od aktywności na rachunku osobistym i wynosi 2,5% lub 3%. Minimalna kwota, jaka potrzebna jest do otwarcia depozytu, to zaledwie 200 zł, maksymalnie można zdeponować aż 100 tys. zł.

Dodatkowo posiadacze „Konta w pełni” będą mogli skorzystać z dwóch innych kwartalnych lokat - internetowej i mobilnej. Ich oprocentowanie również wynosi 3% w skali roku dla kwot od 200 zł do 10 tys. 

Komentarz redakcji

Trzeba przyznać, że nowe konto osobiste eurobanku posiada sporo zalet. Do jego atutów należy zaliczyć przede wszystkim brak prowizji za prowadzenie rachunku, stosunkowo łatwe warunki umożliwiające uniknięcie opłaty za używanie karty, a także możliwość skorzystania z moneybacku. Również pozostałe parametry „Konta w pełni” wypadają całkiem przyzwoicie – większość podstawowych operacji bankowych jest darmowa lub obłożona niewielką opłatą. Bezpłatne są np. przelewy internetowe, płatności mobilne Visa, zlecenia stałe oraz wypłaty gotówki z bankomatów własnych banku.

Nieco gorzej wypadają transakcje walutowe – w ich przypadku musimy się liczyć z dość wysokimi kosztami - oraz wypłaty z zagranicznych bankomatów. Osoby, które często wyjeżdżają za granicę lub wykonują dużo operacji dewizowych, raczej nie będą z tego faktu zbyt zadowolone.

Co innego klienci zainteresowani oszczędzaniem. Dużym plusem „Konta w pełni” są powiązane z nim lokaty kwartalne, oferujące 3% w skali roku. Na uwagę zasługuje zwłaszcza „Lokata na dobry początek”, na której można ulokować aż 100 tys. złotych.

Reasumując – nowy ROR powinien przypaść do gustu osobom, które oczekują niskich opłat i cenią dodatkowe korzyści wynikające z posiadania konta. Możliwość uzyskania zwrotu za płatności kartą – nawet do 720 zł rocznie - może być dla nich dodatkowym argumentem przemawiającym za otwarciem rachunku.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy