Wróć

ING Bank Śląski podnosi opłaty za Konto Direct dla Firmy

Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

1 komentarz
ING Bank Śląski podnosi opłaty za Konto Direct dla Firmy
Spis treści

Ukłon w stronę przedsiębiorców w kwietniu

Kiedy do Polski dotarła pandemia koronowirusa, część banków postanowiła pójść przedsiębiorcom na rękę i zwolniła klientów firmowych z opłaty za prowadzenie rachunku. Taką decyzję podjął m.in. ING Bank Śląski. Przez trzy miesiące - od kwietnia do lipca - przedsiębiorcy, którzy nie wywiązali się z warunku aktywności, tzn. nie wykonali przelewu do ZUS lub Urzędu Skarbowego lub nie zapewnili wpływu na konto w wysokości min. 2000 zł, nie musieli nic płacić za prowadzenie firmowego ROR-u (do 1 sierpnia standardowa prowizja pobierana w takiej sytuacji wynosiła 9 zł).

To nie wszystko - bank zrezygnował również z opłaty w wysokości 90 groszy za przelewy internetowe krajowe w złotówkach oraz za przelewy internetowe SEPA.

Niestety okazało się, że hojność banku ma swoje granice. Wygląda na to, że ING postanowił zrekompensować sobie straty wynikające z obniżek stóp procentowych i sięgnąć nieco głębiej do kieszeni klientów.

Kubeł zimnej wody w sierpniu

Zacznijmy z grubej rury, czyli obecnie obowiązującej opłaty za prowadzenie firmowego konta. Jak już pisaliśmy, do tej pory bank kasował za tę usługę 9 zł - od 1 sierpnia jest to aż 19 zł. Opłaty można jednak uniknąć, jeżeli w poprzednim miesiącu został spełniony 1 z poniższych warunków aktywności:

  • przelew do ZUS lub
  • przelew do Urzędu Skarbowego lub
  • wpływ na konto w wysokości min. 2000 zł (z wyjątkiem przelewów z innych własnych rachunków firmowych) gotówką lub przelewem.

Spełnienie jednego z powyższych warunków umożliwia także uniknięcie prowizji za zwykły krajowy przelew internetowy oraz przelew SEPA. Jeśli jednak nie dopełnimy tego wymogu, za każdy taki przelew zapłacimy obecnie 1,20 zł.

Bezpłatne pozostały wypłaty z krajowych bankomatów należących do ING i Planet Cash. Kiedy jednak pobierzemy gotówkę z obcych maszyn, koszt każdej takiej operacji wyniesie 5 zł. Wcześniej pierwsza wypłata w miesiącu była bezpłatna.

Identyczna zasada obowiązuje w przypadku pierwszej wypłaty EUR z bankomatu w strefie EOG. Ona również do 1 sierpnia była zwolniona z prowizji, dziś wszystkie bez wyjątku wypłaty kosztują 5 zł.

Kolejna negatywna zmiana dotknie przedsiębiorców, którzy posiadają Otwarte Konto Oszczędnościowe ING, bank bowiem podniósł opłatę (z 6 na 9 zł) za drugi i każdy kolejny przelew w miesiącu.

Wykaz zmian

Usługa

Do 1 sierpnia 2020 r. 

Od 1 sierpnia 2020r. 

Opłata za prowadzenie konta

0 / 9 zł

0 / 19 zł

Opłata za krajowe przelewy internetowe i przelewy SEPA

0 / 0,90 zł

0 / 1,20 zł
 

Wypłaty z krajowych bankomatów nienależących do ING i Planet Cash

Pierwsza wypłata w miesiącu bezpłatna, pozostałe - 5 zł

Wszystkie wypłaty kosztują 5 zł

Wypłaty EUR z bankomatu w strefie EOG

Pierwsza wypłata w miesiącu bezpłatna, pozostałe - 5 zł

Wszystkie wypłaty kosztują 5 zł

Przelewy z Otwartego Konta Oszczędnościowego

6 zł za drugi i każdy kolejny przelew

9 zł za drugi i każdy kolejny przelew

Kto daje i odbiera....

Mamy świadomość, że bank nie jest instytucją charytatywną i jak każde przedsiębiorstwo musi dbać o swoją rentowność. Zdajemy też sobie sprawę, że niemal zerowe stopy procentowe znacznie obniżyły zyski odsetkowe banków i że podniesienie opłat za podstawowe usługi bankowe pozwala przynajmniej częściowo zminimalizować te straty. Niemniej wzrost prowizji za prowadzenie konta o ponad 100% jest w naszej ocenie działaniem mocno dyskusyjnym (i mało korzystnym wizerunkowo).

Pewnym pocieszeniem jest fakt, że przedsiębiorcy korzystający z Konta Direct dla Firm wciąż mogą uniknąć opłaty za konto i przelewy, wykazując się umiarkowaną aktywnością. Bank - na szczęście - nie zaostrzył warunków umożliwiających zwolnienie z prowizji i jest to jedyna pozytywna wiadomość, którą mamy dla posiadaczy tego rachunku.

Komentarze

(1)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
Kamil
Gość

Zgadzam się z autorką, że czasy są "szczególne", ale nie tylko dla banków, ale dla wszystkich przedsiębiorców. Tymczasem jedne banki podnoszą opłaty, inne rezygnują z przyjmowania depozytów od firm. Trochę to tak, że banki wykorzystują swoją silniejszą pozycję - wszak trudno prowadzić firmę w wielu branżach bez konta firmowego.

Odpowiedz