Wróć

Zmiany opłat w Santander Bank Polska. Od grudnia droższe Konto Jakie Chcę

Beata Szymańska
Redaktor Moneteo.com

43 komentarze
Zmiany opłat w Santander Bank Polska. Od grudnia droższe Konto Jakie Chcę
Spis treści

Fala bankowych podwyżek przybiera na sile. Kolejne instytucje wprowadzają niekorzystne zmiany w cennikach i podnoszą opłaty za kluczowe operacje bankowe. Niestety, do grona banków, które już wkrótce zamierzają zmodyfikować tabelę opłat, właśnie dołączył Santander Bank Polska. Jak wynika z nowej taryfy, planowane zmiany raczej nie ucieszą klientów.

Bezwarunkowo darmowe konto odchodzi do lamusa

Obecnie Konto Jakie Chcę jest rachunkiem bezwarunkowo bezpłatnym, jednak od 1 grudnia 2020 r. ta komfortowa sytuacja ulegnie zmianie. Bank zamierza wprowadzić opłatę za prowadzenie konta w wysokości 6 zł, chociaż – na szczęście – da się jej uniknąć, jeśli na nasz rachunek wpłynie co najmniej 500 zł i wykonamy co najmniej jedną płatność kartą lub Blikiem. Trzeba uczciwie przyznać, że oba warunki są łatwe do spełnienia, niemniej będą wymagały od nas pewnej aktywności.

Warto w tym miejscu dodać, że młodsi posiadacze rachunku (do 26. roku życia) nadal będą zwolnieni z opłaty za prowadzenie konta, dlatego dla tej grupy klientów planowane zmiany nie będą zbyt dotkliwe. 

Wyższa opłata za kartę debetową

Jednocześnie bank postanowił uporządkować kwestię opłat za kartę i wprowadzić jedną obowiązującą stawkę. Teraz bowiem posiadacze Konta Jakie Chcę mają do wyboru dwie opcje: stałą prowizję w wysokości 3 zł miesięcznie lub warunkową opłatę w wysokości 5 zł (której jednak mogą łatwo uniknąć – wystarczy, że wykonają i rozliczą min. 5 transakcji kartą na dowolną kwotę w miesiącu, a obsługa plastiku stanie się bezpłatna).

Od grudnia obowiązywać będzie tylko jedna opłata i będzie ona wynosić 8 zł. Możemy jednak uzyskać zwolnienie także i z tej prowizji, spełniając warunki aktywności – dokładnie te same, co w przypadku opłaty za prowadzenie konta (wpływ na rachunek w wysokości min. 500 zł oraz 1 transakcja kartą lub Blikiem).

Ważne! W przypadku młodszych klientów (w wieku 18-26) bank zrezygnuje z konieczności zapewniania wpływu na min. 500 zł, jednak będzie wymagać co najmniej jednej transakcji kartą lub Blikiem.

Wyższa prowizja za konto walutowe i przelewy w oddziale

Niekorzystne zmiany nie ominą również konta walutowego. Od grudnia miesięczna opłata za Konto24 walutowe wrośnie z 8 do 10 zł (przy czym bank nadal nie będzie pobierał prowizji, jeśli saldo wyniesie min. 20 jednostek danej waluty).

Wyższy będzie również koszt przelewów z kont walutowych złożonych w placówce banku – tu również czeka nas podwyżka z 8 do 10 zł.

Na osłodę bank postanowił zrezygnować z opłaty za wpłatę i wypłatę gotówki w oddziale. Obecnie ta usługa kosztuje 10 zł, od grudnia stanie się całkowicie darmowa.

Karty kredytowe rozliczane w cyklu miesięcznym

Od grudnia zmieni się także sposób naliczania opłaty za kartę kredytową. Obecne w pierwszym roku korzystania z karty kredytowej jest naliczana opłata roczna, której można uniknąć po wykonaniu 10 transakcji kartą. Od drugiego roku pojawiają się opłaty miesięczne i jeśli nie chcemy ponosić tych kosztów, musimy w każdym cyklu rozliczeniowym przeprowadzić min. 10 transakcji.

Trzeba przyznać, że ten sposób naliczania opłat jest dość zawiły i w sumie dobrze, że bank postanowił go uprościć. Od początku grudnia zniknie opłata roczna, pozostaną jedynie warunkowe opłaty miesięczne (dla kart wyrobionych po zmianie cennika).

Mogło być gorzej

Nikt nie lubi płacić za coś, z czego do tej pory korzystał za darmo, łatwo więc przewidzieć, ze klienci Santandera raczej nie będą zachwyceni planowanymi przez bank zmianami.

Wprowadzenie opłaty za prowadzenie konta wraz z jednoczesną podwyżką prowizji za obsługę karty może się wydawać drastycznym posunięciem, jednak… spróbujmy stonować nieco negatywne emocje. Choć obie opłaty są dość wysokie, to wystarczy wykazać się niewielką aktywnością, by Konto Jakie Chce pozostało bezpłatne.

Przeprowadzenie jednej transakcji kartą lub Blikiem i zasilenie ROR-u wpływem w wysokości 500 zł trudno uznać za wyśrubowane warunki – przynajmniej na tle tego, czego wymagają od swoich klientów niektóre inne banki.

Komentarze

(43)
Sortuj od najnowszych
J
Julian
Gość
29.01.2021 20:29:56

Czy tylko wpływ 500zl wystarczy czy trzeba dodatkowo zaplacic karta (ponieważ nie uzyżam karty ani blika mieszkam za. granica karte raz na kikla lat uzywam

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
01.02.2021 12:17:48
@Julian

Niestety musi być też transakcja kartą lub Blikiem :/

Odpowiedz

R
Roman
Gość
31.12.2020 01:59:57

A tak chciałem, zeby 300 tys. zł lezały sobie spokojnie. Tak askarbonka. A tu bedą piniądze znikać. Rezygnuję z takiego banku.

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
04.01.2021 18:27:32
@Roman

Takie środki lepiej ulokować na jakimś %; pieniądze nie powinny spokojnie leżeć, lecz choćby trochę (takie czasy) na siebie pracować :)

Odpowiedz

R
Roman
Gość
07.12.2020 16:57:02

"da się jej uniknąć, jeśli na nasz rachunek wpłynie co najmniej 500 zł" - czy ten warunek spełnia przelew z innego konta w Sandander, tj. czy wystaczy skonfigurować przelew A->B a parę dni później B->A ?

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
07.12.2020 22:29:56
@Roman

W TOiP znalazłem jedynie: 

w przypadku wpływów na konto, którego dotyczy opłata – wpływy inne niż odsetki od salda z tytułu oprocentowania konta oraz nagród z tytułu sprzedaży premiowej prowadzonej przez nasz bank

Można tak zrobić, jak piszesz. Zastanawia mnie tylko, czy bank uzna przelewy wewnętrzne między kontami w Santanderze należącymi do tej samej osoby...

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
08.12.2020 11:44:54
@Krystian

Zastanawia mnie tylko, czy bank uzna przelewy wewnętrzne między kontami w Santanderze należącymi do tej samej osoby...

Niestety takie przelewy odpadają. Dopuszczalne są przelewy z innych kont w Santanderze, z innego banku, także wpłaty we wpłatomacie i w oddziale :)

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość
02.01.2021 17:56:35
@Aldona Derdziak

Czy, jeśli wpłacimy min. 500 zł we wpłatomacie kartą należącą do tego samego konta, to zalicza się jako warunek wpłaty na konto?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
05.01.2021 09:29:48
@Mateusz

Tak :)

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość
05.01.2021 09:44:45
@Aldona Derdziak

Tak też myślałem, ale nie byłem pewny. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

P
Patryk
Gość
26.09.2020 23:34:28

Zastanawia mnie czy karta debetowa mastercard mobile pozostanie darmowa.

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
wczoraj
@Patryk

Tak.

W związku z wycofaniem kart MasterCard Mobile debetowa/Visa-Mobile debetowa oraz kart MasterCard Smartcard z bieżącej oferty banku, postanowienia dotyczące tych kart (kolumny numer 4 i 6 w Tabeli 2) zostały przeniesione do Części 2 Usługi wycofane z oferty, rozdział II, Tabela 2 Taryfy. Treść przenoszonych postanowień, w tym stawki opłat i funkcjonalności, pozostaje niezmieniona. 

Odpowiedz

P
Patryk
Gość
28.09.2020 22:22:50
@Krystian

Czyli jeśli wycofują tą kartę to będzie ona mi działać do końca swojej ważności, a potem koniec? Nie przedłużą mi jej ważności?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
29.09.2020 07:17:26
@Patryk

Dokładnie tak.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość
17.09.2020 10:44:47

500 zł w postaci jednego zasilenia czy może być kilka wpłat?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
17.09.2020 13:30:09
@Marcin

Może to być kilka wpłat :)

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
17.09.2020 09:06:11

Warunek wpływu 500zł nie jest szczególnie uciążliwy a darmowe wpłaty/wypłaty w placówce się przydadzą

dla mnie bez sensu jest pobieranie opłaty 1,50zł za wypłatę gotówki przy transakcji kartą dla karty Visa Select która jest kartą premium podczas gdy inne banki oferują to do kont standardowych za darmo.

PS: Konto Jakie Chcę + Visa Select = idealne połączenie

bezwarunkowo darmowe wszystkie bankomaty w PL i za granicą i darmowy pakiet wielowalutowy

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
17.09.2020 09:31:52
@Paweł

PS: Konto Jakie Chcę + Visa Select = idealne połączenie

Tak, niestety do Konta Jakie Chcę nie można zamówić tej karty :(

Z pakietem wielowalutowym jest o tyle ciekawa sprawa, że w grudniowej taryfie go... nie ma. Zamiast tego pojawia się pakiet bankomatowy (7 zł / mc dla Konta Jakie Chcę) umożliwiający darmowe wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą - dla karty Visa Select wszystkie bankomaty będą bezpłatne.


Odpowiedz

P
Paweł
Gość
17.09.2020 09:42:49
@Aldona Derdziak

Zawsze można migrować obecne konto do Konta Select, zamówić kartę Visa Select a potem zmienić je na Konto Jakie Chcę :)

albo założyć konto Select wyrobić kartę i migrować je do Konto Jakie Chcę

Pakietu wielowalutowego nie ma w nowej toip bo został wycofany z oferty banku ale to dlatego że powiązanie kart wydanych do rachunku w złotych z rachunkami walutowymi będzie bezpłatne.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
17.09.2020 10:10:32
@Paweł

Pytanie, jak na taki trik zareaguje bank :)

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
17.09.2020 10:19:37
@Aldona Derdziak

I tak miałem w planie to sprawdzić, więc zrobię to teraz ;)

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
17.09.2020 10:20:41
@Aldona Derdziak

na trik z kartą?

normalnie :) pozostawią mi kartę Visa Select do Konta Jakie Chcę :D

mam już konto z taką kombinacją i nawet 2 karty Visa Select wydane

ale mina doradców jak widzą Konto Jakie Chcę z kartą Visa Select bezcenna :)

mało osób wie że tak się da zrobić

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
17.09.2020 17:58:50
@Krystian

sprawdzić kombinację Konto Jakie Chcę + Visa Select ?

a polecam polecam :)

zwłaszcza że dla osób powyżej 26r.ż. bezpłatne są tylko bankomaty własne Santandera a za pakiet bankomatowy trzeba zapłacić 7zł/msc

Konto Select w najgorszym scenariuszu może kosztować 30zł/msc (w przypadku braku wpływu na konto w wysokości 10000zł) co oznacza że jeśli ktoś często wypłaca gotówkę to z obcych bankomatów opłata za pakiet bankomatowy 7zł/msc zwróci się po około 4 miesiącach :D

a łącząc kartę z kontami walutowymi można wypłacać gotówkę za granicą też bezpłatnie - nie przypominam sobie czy jakikolwiek bank w ofercie kont segmentu standard oferowałby bezpłatne wypłaty za granicą.

PS: Visa Select jest kartą Visa Classic co ciekawe Visa Select jest ważna przez 2 lata (sic!) trochę dziwne bo zazwyczaj karty Visa są wydawane na 4 lata...

Odpowiedz

T
twistuser
Gość
16.09.2020 20:50:50

Dzień dobry. Jeżeli w santander mam bezwarunkowo bezpłatną kartę to bezpłatność zostanie zachowana po 1 grudnia?

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
17.09.2020 00:28:04
@twistuser

Masz Visę Select, Visa/MC Mobile czy jeszcze coś innego?

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
17.09.2020 09:15:54
@twistuser

Jeśli masz Konto PRP to napewno tak

Jeśli warunek bezpłatności był ustalany przez dział utrzymania klienta lub przez infolinię należy skontaktować się z bankiem aby to potwierdzić

Odpowiedz

T
twistuser
Gość
17.09.2020 19:56:25
@Paweł

Dzień dobry. To była karta MC Payback. Dawno temu przyznali ją bezwarunkowo bez opłat w zamian za to że nie zamknę konta. Tyle że karta się przeterminowała i samowolnie wznowili na jakąś inną ale nie skorzystałem. Jednakże problem jest inny a mianowicie zamierzam zrezygnować z konta chyba że będzie bezwarunkowo bezpłatne lub przekonwertują na jakieś bezwarunkowo bezpłatne. Jeżeli konto zostanie zamknięte to karta razem z nim również.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
18.09.2020 16:58:26
@twistuser

Myślę że można spróbować to nie są zbyt wygórowane warunki a Santander czasami idzie klientom na ugodę (słyszałem o opcji np. Konto Select z wymogiem 5000zł a nie 10000zł wypływu) sugeruję przejść się do placówki banku i spytać się, często oferta na zatrzymanie jest o wiele bardziej korzystna niż standardowa oferta - warto spróbować. Jeśli w placówce nie będą mieli odpowiedniej oferty albo gdy często trafi się mniej rozgarnięty doradca i nie będzie mu się chciało zrobić można pójść do innego oddziału, można spróbować też złożyć wypowiedzenie z powodem (jako przyczyna/inne dyspozycje) "zbyt wysokie opłaty" - to ważne bo czasami doradcy z przyzwyczajenia klikają np. "odmowa podania przyczyny" albo coś innego i koniecznie wyrazić zgodę na kontakt telefoniczny/marketingowy ze strony banku później tylko czekać na telefon z działu utrzymania. Ja przykładowo w Getin Banku "ugrałem" zwroty za płatności kartą max.50zł miesięcznie przez pół roku przy wydaniu min. 500zł w zamian za to że nie zamknę konta.

Odpowiedz

I
inquisitor
Gość
16.09.2020 19:08:40

Zaczyna to łudząco przypominać oferty innych banków. Niemal identyczne zasady są w Milenium, Pekao i chyba w CreditAgricole, czyli wymagana wpłata na konto + przynajmniej raz trzeba użyć karty

Odpowiedz

J
Janina
Gość
16.09.2020 19:29:34
@inquisitor

Może to i jest taki trend, żeby zapewniać sobie stałe wpłaty od klientów. Tyle, że w tamtych bankach spełnienie podobnych warunków daje jeszcze darmowe bankomaty, a w Santanderze chyba nie.

Odpowiedz

I
inquisitor
Gość
16.09.2020 20:01:42
@Janina

no nie, 5 zł z obcych bankomatów, więc w sumie spełnienie tych nowych wymogów będzie dawalo ten "przywilej", że nie pobiorą Ci opłaty, ale nie dadzą nic wiecej. Na to wychodzi

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
17.09.2020 00:51:40
@inquisitor

Dają darmowe przelewy natychmiastowe. Co prawda przed zmianą też dawali, ale trzeba przyznać, że to przydatny bonus.

Darmowe wypłaty z bankomatów można sobie zapewnić korzystając z wypłat Blikiem lub używając karty Visa Select.

Odpowiedz

Q
qwerty
Gość
16.09.2020 18:20:20

Zmiany obejmują także inne konta niż KJC.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
17.09.2020 07:12:11
@qwerty

Zgadza się, jednak to konta w obsłudze, wycofane z oferty.

Odpowiedz

J
Julia
Gość
16.09.2020 16:52:23

Czyli bez karty się już nie obejdzie? Do tej pory wszystko działało bezobsługowo, a do lokaty mobilnej nie potrzebowałam karty

Odpowiedz

Q
qwerty
Gość
16.09.2020 18:16:21
@Julia

Możesz przecież płacić Blikiem a do tego karta nie jest potrzebna.

Odpowiedz

E
edex
Gość
16.09.2020 14:55:21

Co z przelewami natychmiastowymi i wypłatami Blik z bankomatów?

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
16.09.2020 16:09:46
@edex

Na szczęście bez zmian – wciąż za 0 zł.

Odpowiedz

M
Marek
Gość
16.09.2020 14:49:34

Kwestią dyskusji jest czy zmiany warunków uniknięcia opłat są na lepsze, czy na gorsze. Fakty są takie, że jest drożej. Do tej pory za nic nie robienie płaciło się 3 zł miesięcznie, teraz za to samo zapłacimy 14 zł.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość
18.09.2020 10:11:21
@Marek

wytłumacz po co komuś było płacenie za plastik 3 zł miesięcznie (36 zł rocznie) "za nic nie robienie", od grudnia zapłacimy 0 zł za jedną transakcje, więcej osób skusi na taką kartę. Wpływ na konto 500 zł to nie wygórowane wymogi. Zwrot 1 proc. za rachunki, przelewy natychmiastowe, wypłaty blik za darmo to najlepsze konto na rynku

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
18.09.2020 10:24:59
@Krzysztof

Tylko wypłaty kartą z bankomatów obcych mogłyby być za darmo :)

Odpowiedz

T
Tomas
Gość
16.09.2020 14:40:23

Jak to będzie ze zwolnieniem z opłat za konto i kartę, czy wpływy i transakcje trzeba wykonywać x2, żeby uniknąć opłaty w wysokości 14 zł?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
17.09.2020 06:52:05
@Tomas

Nie, nie trzeba - wystarczy raz zapewnić wpływ min. 500 zł i wykonać jedną transakcję kartą/Blikiem.

Odpowiedz