Wróć

Podwyżki opłat na kontach osobistych BZ WBK od 1 sierpnia 2016 r. Sprawdź, co się zmieni

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

12 komentarzy
Podwyżki opłat na kontach osobistych BZ WBK od 1 sierpnia 2016 r. Sprawdź, co się zmieni
Spis treści

BZ WBK opublikował niedawno nową taryfę opłat i prowizji, jaka obowiązywać będzie w banku od 1 sierpnia 2016 r. Zmiany, jakich w niej dokonano, są znaczne i z pewnością niektóre z nich będą dla klientów banku niemiłą niespodzianką.

Bank bowiem nie tylko podwyższył niektóre opłaty (m.in. koszt wypłaty z bankomatów za granicą), ale i wprowadził zupełnie nowe, na usługi, które do tej pory były darmowe w ramach popularnych kont osobistych tej instytucji (m.in. ponowne wydanie karty, zlecenia stałe, kody SMS).

Zmiany nie objęły w zasadzie Konta<20, przy którym bank daje gwarancję braku opłat do ukończenia przez posiadacza rachunku 20 lat.

Co NIE ulegnie zmianie?

Nim jednak przejdziemy do nowych opłat, spójrzmy, które pozycje pozostały bez zmian.

Najważniejsze opłaty, które nie ulegają zmianie w nowej taryfie:

 • otwarcie i prowadzenie rachunków osobistych (np. 0 zł za Konto Godne Polecenia i Konto<20),
 • opłata za kartę (standardowo 7 zł miesięcznie za MasterCard Omni),
 • przelewy internetowe Elixir (0 zł),
 • wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju (0 zł),
 • polecenia zapłaty (0 zł).

Istotne zmiany opłat w BZ WBK w sierpniu 2016 r.

Podstawowe parametry kont pozostają bez zmian. Bank wprowadził jednak opłaty za usługi, bez których trudno sobie wyobrazić korzystanie z nowoczesnego rachunku. Poniżej przedstawiamy, jak od 1 sierpnia zmienią się prowizje za wybrane czynności na Koncie Godnym Polecenia i Koncie 123:

Wykaz zmian
Usługa Obecnie (do 31 lipca 2016 r. włącznie) Od 1 sierpnia 2016 r.
Przelew natychmiastowy (Express Elixir lub Blue Cash) 3 zł 5 zł
Zlecenie stałe Bez opłat 0,50 zł
Przelew24 Bez opłat 0,50 zł
smsKod Bez opłat
 • 0 zł za 5 pierwszych kodów w miesiącu;
 • 0,20 zł szósty i kolejny kod w miesiącu

Jak widać na przykładzie tabeli, największe koszty poniosą ci klienci, którzy będą regularnie wykonywać przelewy. Za przelew ekspresowy zapłacimy aż o 2 zł więcej (wzrost ceny z 3 zł na 5 zł). Dziwi obłożenie opłatą zlecenia stałego, które przecież ustanawia sam klient i które wykonywane jest automatycznie – trudno jest tutaj mówić o jakichś szczególnych kosztach banku. W pierwszej chwili 0,50 zł może nie wydawać się dużą kwotą, ale jeżeli ktoś płaci wiele rachunków w ciągu miesiąca, może uzbierać się konkretna suma.

Co gorsza, alternatywą nie jest zrezygnowanie ze zlecenia stałego i wykonywanie przelewów co miesiąc samodzielnie, bowiem po otrzymaniu piątego w miesiącu kodu SMS za każdy kolejny będziemy musieli zapłacić... 20 gr. Ta decyzja banku jest szczególnie niezrozumiała, ponieważ kody SMS to jedna z najważniejszych zapór, chroniących nas przed złodziejami. Nie jest ona żadną dodatkową usługą, ale podstawą bezpiecznej bankowości.

Cyberprzestępcy nie wykradną nam naszych pieniędzy, jeżeli nie potwierdzimy transakcji kodem SMS otrzymywanym od banku – nawet jeśli znają nasz login i hasło (a przynajmniej będzie to bardzo trudne do wykonania). W SMS-ie autoryzacyjnym znajdują się kluczowe informacje dotyczące wysyłanego przelewu, które pozwalają ostatecznie zweryfikować, czy wszystko jest w porządku i czy nie padliśmy ofiarą oszustwa.

Pamiętaj! SMS z kodem autoryzacyjnym od banku zawiera kluczowe informacje o przelewie, które za każdym razem należy dokładnie sprawdzić: datę i kwotę przelewu, a także pierwsze i ostatnie cyfry numeru konta odbiorcy. Więcej o bezpiecznych przelewach znajdziesz w tym artykule z naszego cyklu „Bankowanie bez ryzyka”.

Zagrożenia związane z brakiem autoryzacji kodem SMS

Zapowiedź pobierania opłat za kody SMS jest tym dziwniejsza, że nie dalej jak przed tygodniem gruchnęła wieść o okradzionych klientach BZ WBK. Jak podaje serwis niebezpiecznik.pl, wykradzione sumy opiewają na co najmniej kilkaset tysięcy złotych.

Klienci BZ WBK padli ofiarą phishingu: przestępcy podszyli się pod bank i zażądali od posiadaczy kont w Banku Zachodnim podania loginu i hasła do rachunków, rzekomo w celach weryfikacji po nieuprawnionym dostępie do konta. Jeżeli ktoś dał się nabrać i zalogował się na fałszywej stronie, znakomicie udającej serwis BZ WBK, tracił swoje pieniądze.

Uwierzytelnianie transakcji kodem SMS tutaj nie zadziałało. Nie dlatego, że to słabe zabezpieczenie, ale z powodu tego, że BZ WBK jakiś czas temu zrezygnował z przymusu autoryzowania transakcji internetowych przy wykonywaniu płatności szybkim przelewem pay-by-link Przelew24 (płacąc np. w sklepach internetowych). Dzięki temu przestępcy mogli w sieci dokonywać zakupów z konta, do którego podaliśmy login i hasło, przez nikogo nieniepokojeni.

Trudno powiedzieć, czy kierował się bank – poza zwykłą oszczędnością na SMS-ach z kodem autoryzacyjnym – w tym rozwiązaniu. Po aferze, jaka wybuchła w ubiegłym tygodniu, BZ WBK z powrotem zaczął wymagać potwierdzenia transakcji kodem, jednak zapowiedź wprowadzenia opłat za usługę, która jest kluczowym elementem systemu zabezpieczeń, i to w kontekście masowej kradzieży dokonanej na klientach BZ WBK, wydaje się być – delikatnie rzecz ujmując – nietrafionym pomysłem. Jakby tego było, bank od sierpnia wprowadzi także opłaty za transakcję Przelew24 – będzie ona kosztowała 50 gr.

Pozostałe zmiany w nowym cenniku BZ WBK

Zmiany dotkną także oferty kart płatniczych oraz opłat za korzystanie z konta oszczędnościowego.

Jak zmienią się opłaty za kartę płatniczą?

Na tym polu również bank wprowadził pewne aktualizacje. Przyjrzymy się, za co klienci zapłacą mniej, a za co więcej, korzystając z karty płatniczej. W tabeli pokazaliśmy zmiany, jakie dotyczyć będą głównej karty płatniczej do Konta Godnego Polecenia i Konta 123 – MasterCard Omni, ale także Visy Sol i Visy VIP.

Opłaty za kartę dla Konta Godnego Polecenia i Konta 123
Usługa Opłata aktualna (do 31 lipca włącznie) Opłata od 1 sierpnia
Wypłata gotówki za granicą (MasterCard Omni) 5 zł 2% min. 10 zł
Wygenerowanie nowego kodu PIN w placówce banku (MasterCard Omni i Visa Sol) 9 zł 7 zł
Wygenerowanie zestawienia operacji (MasterCard Omni) 9 zł 7 zł
Prowizja za transakcję Quasi Cash (MasterCard Omni, Visa Sol, Visa VIP) 2% min. 7 zł 4% min. 10 zł
Opłata za wznowienie karty (MasterCard Omni, Visa Sol, Visa VIP) Brak opłaty 15 zł

Najważniejszą zmianą wydaje się być wprowadzenie opłaty za wznowienie karty – będzie to 15 zł (do tej pory nie była ona pobierana). W przypadku karty MasterCard Omni wzrośnie koszt wypłaty środków z bankomatów za granicą oraz prowizja za transakcję Quasi Cash. Przy dość wysokim koszcie wznowienia karty obniżka opłaty za nowy PIN wygenerowany w placówce banku czy zestawienie operacji może nie zostać doceniona przez klientów.

Opłaty za Kartę Bankomatową oraz MasterCard<20 pozostają niezmienne.

Należy wspomnieć, że BZ WBK wprowadza również nową usługę: klienci tego banku będą mogli korzystać z bankomatów sieci Cashzone. Dla kart MasterCard Omni, MasterCard<20 i Visa VIP będą one bezpłatne.

Ile będzie nas kosztowała karta walutowa?

Zmiany nie ominęły również karty dołączanej do rachunku walutowego, MasterCard walutowej. Nadal będzie ona dostępna w trzech walutach: euro, funtach brytyjskich oraz dolarach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aktualizacje:

Wykaz zmian - konto walutowe
Usługa (stawka w walucie karty) Obecnie (do 31 lipca 2016 r.) Od 1 sierpnia 2016 r.
Wypłata z bankomatów innych niż BZ WBK 1,50 EUR/GBP/USD 2,50 EUR/GBP/USD
Wypłata z bankomatów innych instytucji za granicą 1,50 EUR/GBP/USD 2,50 EUR/GBP/USD
Wygenerowanie nowego kodu PIN w placówce banku 2,50 EUR/GBP/USD 2,00 EUR/GBP/USD
Prowizja za transakcję Quasi Cash 2% min. 2,00 EUR/GBP/USD 4% min. 2,50 EUR/GBP/USD
Opłata za wznowienie karty Bez opłaty 3,00 EUR/GBP/USD

Co prawda, w przypadku karty walutowej wygenerowanie nowego kodu PIN także potaniało – podobnie jak w przypadku kart płatniczych złotowych – niemniej klienci korzystający z obcej waluty najpewniej zwrócą uwagę przede wszystkim na koszty wypłaty z bankomatów, które wzrosły o 1 EUR/GBP/USD na pojedynczej transakcji.

Bank „odchudza” ofertę kart płatniczych

Od sierpnia w BZ WBK nie będzie już można korzystać z poniższych „plastików”:

 • Naklejki zbliżeniowa MasterCard PAYBACK;
 • Visa Lume;
 • Visa Vento;
 • Visa Terro;
 • Visa Electron <30;
 • Visa Wydajesz & Zarabiasz;
 • Visa na Obcasach;
 • Visa Electron Aktywni 50+;
 • MasterCard Payback Omni;
 • MasterCard Payback Multi;
 • MasterCard PAYBACK;
 • MasterCard Supri.

Rezygnacja z części wymienionych wyżej kart wynika z faktu, że bank od rezygnuje z usługi PAYBACK.

Droższe konta oszczędnościowe

Oszczędzających w BZ WBK także czeka niemiła zmiana: bezpłatne do tej pory Konto Oszczędnościowe będzie kosztowało od sierpnia złotówkę miesięcznie. Konto oszczędnościowe a'la lokata zmieni się w Konto VIP, za którego prowadzenie również będzie pobierana opłata w wysokości 1 zł. Z drugiej strony wypłacanie gotówki w placówkach banku będzie bezpłatne (dotąd bezpłatnie można było to zrobić tylko raz w miesiącu). Pozostałe koszty nie ulegają zmianie, jednak osoby, które nie mają zdeponowanych dużych środków na swoich rachunkach oszczędnościowych, powinny policzyć, czy wprowadzona opłata nie będzie wynosić więcej niż zysk z oprocentowania – w takim wypadku będą oni, niestety, do swojego konta dopłacać (w efekcie jest to odpowiednik ujemnego oprocentowania na rachunku).

Nową taryfę opłat i prowizji BZ WBK znajdziesz tutaj (od strony 49).

Czy podwyżki dotkną także Konto Godne Polecenia otwierane w promocji "Konto na 4%"?

Niestety, tak. W ramach promocji klienci banku uzyskują podwyższone oprocentowanie środków zgromadzonych na koncie (4% dla kwot do 4000 zł), gwarancję braku opłaty za kartę płatniczą do połowy przyszłego roku i m.in. bezpłatną możliwość sprawdzenia dostępnych środków w bankomacie. Promocja nie dotyczy jednak czynności takich jak zlecenie stałe, wysłanie smsKodu czy transakcji za pomocą usługi Przelew24, za które nawet klientom posiadającym Konto Godne Polecenia w ofercie specjalnej przyjdzie zapłacić zgodnie z zaktualizowaną taryfą.

Komentarz redakcji

Nowa taryfa opłat i prowizji Banku Zachodniego budzi mieszane uczucia. Bank wprowadził opłaty za usługi do tej pory darmowe, jak np. zlecenia stałe, wznowienie karty (15 zł) czy SMS-y z kodami autoryzacyjnymi, a inne koszty znacznie podniósł (przelewy ekspresowe, koszty wypłat z bankomatów za granicą).

BZ WBK będzie od sierpnia prawdopodobnie jedynym dużym bankiem, który będzie pobierał opłaty za kody SMS przy swoich sztandarowych kontach osobistych. Rozwiązanie to wydaje się być wyjątkowo nietrafione zwłaszcza w kontekście ostatniego ataku phishingowego na klientów Banku Zachodniego, którzy po wyłudzeniu od nich informacji o loginie i haśle do konta stracili pieniądze. Trudno powiedzieć, ilu z nich zostałoby uchronionych przed kradzieżą, jeżeli kody SMS byłyby przez bank wymagane i ustawiane domyślnie. Oczywiście, każdy klient powinien wykazywać się dalece idącą ostrożnością, ale ten wymóg dotyczy również banku, a brak przymusu podawania kodów SMS trudno uznać za przejaw przezorności.

Zdajemy sobie sprawę, że aktualny klimat na rynku bankowym nie napawa optymizmem w efekcie różnych wydarzeń: wprowadzenie podatku bankowego, stosunkowo niskie stopy procentowe i spore ryzyko dalszego ich obniżania, przewalutowanie kredytów we frankach - to tylko niektóre z nich. Bank jest instytucją nastawioną na zysk i ma prawo do wprowadzania podwyżek w swoim cenniku. Z drugiej strony, tak spore zmiany, zwłaszcza związane z podnoszeniem opłat za mechanizmy dbania o bezpieczeństwo transakcji, nie są naszym zdaniem najlepszym wyjściem.

Na koniec warto podkreślić, że BZ WBK wprowadził w tym roku kilka dobrych promocji związanych ze swoim sztandarowym rachunkiem – Kontem Godnym Polecenia. W jednej z nich, „Konto na 4%”, klienci (nawet obecni) mogli uzyskać podwyższone oprocentowanie rachunku i gwarancję braku opłat za kartę, w innej - „Rodzinnie czyli korzystnie” - można uzyskać nawet 300 zł premii, jeżeli pobiera się świadczenie wychowawcze 500+.

Trudno jednak przewidzieć, czy wprowadzenie tak daleko idących zmian w taryfie opłat i prowizji nie zniechęci klientów banku i nie zmaże pozytywnego wrażenia, jakie wywarły oferty specjalne. Mamy nadzieję, że bank jednak zawalczy o klientów i spróbuje zniwelować negatywne odczucia z zeszłego tygodnia.

Komentarze

(12)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
M.P
Gość

Opłata za wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju również uległy zmianie dla większości kont niestety... 2% min 5zł dla bankomatów innych niż bz wbk. Szukam innego banku

Odpowiedz

M
Marta
Gość

a jeśli mam kartę - jedną z wymienionych VISA ELECTRON <30 to rozumiem że działać bd normalnie do końca jej ważności???? (dobrze, że choć 5 sms kodów jest za free -jak na chwilę obecną...)

Odpowiedz

K
Kolovrat
Gość

Innymi słowy, w ciągu kilku dni rozwiązuję umowę z bankiem. To już jest chore.

Odpowiedz

J
Joda
Gość

Bzwbk to dno i wodorosty.

Odpowiedz

M
Monia
Gość

Czyli jak - coś tam sobie zaoszczędzę na oprocentowanym koncie, a zarobione odsetki wydam na opłaty? I to ma być opłacalne? Czy tylko ja mam wrazenie, ze BZ zaczął ostro kombinowac na niekorzyść klientów?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Monia

W zasadzie tak, żeby uniknąć opłat trzeba się bowiem trochę nagimnastykować lub używać tego rachunku do przechowywania środków. Zauważ, że te 4% to niezłe oprocentowanie, nawet w porównaniu z najlepszymi lokatami na rynku.

BZ kombinuje, ale czas pokaże, czy inni też nie zaczną. Nam się szczególnie nie podoba fakt, że opłata za kody autoryzacyjne niesie ze sobą dwa negatywne skutki: a) zniechęca klientów do korzystania z rachunku osobistego do celów, do których został stworzony (http://m.in. przelewy) i b) zniechęca klientów do korzystania z autoryzacji, a to tworzy lukę bezpieczeństwa.

Odpowiedz

W
ww
Gość
@najlepszekonto.pl

4% do 4 tysi :-)

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@ww

Ściśle do 12 tys, bo można założyć do 3 kont objętych tą promocją ;-)

Odpowiedz

K
kk
Gość
@najlepszekonto.pl

tylko jedno konto jest objęte promocją
paragraf 4 pkt 3 regulaminu
http://static3.bzwbk.pl/asset/r/e/g/regulamin-kgp-4proc_58312.pdf

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@kk

"W Okresie trwania Promocji Uczestnik może otworzyć maksymalnie trzy Konta. Kolejne Konta nie zostaną objęte Promocją."
--> Maksymalnie 3 konta są objęte promocją 4%. Kolejne, czyli 4, 5 itd. już nie :)

Odpowiedz

S
Sqb
Gość

W skrócie. Jeżeli korzystamy z Konta godnego polecenia jedynie do trzymania pieniędzy na 4% to zmiany nas bardzo nie dotyczą? ;)

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Sqb

Tak, zgadza się. Swoją drogą wygląda to trochę kuriozalnie, że w BZ WBK konto osobiste wielu osobom służy praktycznie tylko do oszczędzania, a rachunek oszczędnościowy średnio się do tego celu nadaje.

Odpowiedz