Wróć

Zmiany w taryfie opłat i prowizji ING od lutego 2016 r.

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

3 komentarze
Zmiany w taryfie opłat i prowizji ING od lutego 2016 r.
Spis treści

Bez prowizji za wypłaty z bankomatów ING i Planet Cash

Do 28 stycznia 2016 r. posiadacze Konta z Lwem Direct mogą jeszcze cieszyć się darmowymi bankomatami wszystkich sieci w Polsce. Po tym dniu bez prowizji będzie można wypłacać gotówkę jedynie z bankomatów własnych banku oraz maszyn Planet Cash (obie sieci mają zostać powiększone).

Dla wypłat z bankomatów pozostałych sieci będą naliczane opłaty:

  • 0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu,
  • 2,5 zł za każdą kolejną wypłatę z bankomatu.

Powyższe zasady mają również dotyczyć wypłat poprzez usługę BLIK. Od 29 stycznia bezpłatnie będzie można sprawdzić saldo konta w bankomacie sieci Planet Cash i oczywiście ING (1,50 zł w pozostałych sieciach bankomatowych).

Dla posiadaczy Kont Direct dla Firmy zmiany zaczną obowiązywać 31 stycznia 2016 r.

Droższe wypłaty gotówki za granicą

Od 9 listopada ING zmienił walutę rozliczeniową kart Visa z EUR/USD na złotówki. Oznacza to, że od tej pory transakcje kartą w obcej walucie będą przeliczane bezpośrednio na polskie złote po kursie organizacji Visa. Niestety łączą się z tym dwie nieprzyjemne zmiany, które również zostaną wprowadzone 29 stycznia 2016 r. (dla kont firmowych – 31 stycznia 2016 r.):

  • 3% prowizji za przewalutowanie transakcji – do tej pory bank nie pobierał tej prowizji, jednak od stycznia będzie ona naliczana jako oddzielna pozycja na wyciągu;
  • 6% prowizji za wypłaty gotówki z bankomatów za granicą – do 28 stycznia będzie to jeszcze 3% kwoty wypłaty;

Informację o planowanych zmianach w taryfie opłat znajdziesz tutaj.

Komentarz do planowanych zmian w ING

Konta osobiste i firmowe ING od dłuższego czasu znajdują się w czołówkach rankingów rachunków podobnego typu. Bezpłatne bankomaty w kraju były swego rodzaju wizytówką tych kont i zaletą, która mogła zadecydować o założeniu konkretnego rachunku. Niestety na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku bank zmienia zasady dotyczące wypłat z bankomatów, ograniczając darmowe transakcje do maszyn własnych i sieci Planet Cash. Osoby podróżujące za granicę również mogą boleśnie odczuć nadchodzące nowe opłaty: poniosą wyższe koszty samych wypłat z bankomatów na świecie i zapłacą dodatkowo za samo przewalutowanie transakcji.

Taka decyzja ING może być także – choć niekoniecznie – pierwszą zapowiedzią ogólnego cyklu podwyżek opłat bankowych w 2016 r. Sytuacja ekonomiczna i polityczna na rynku bankowym nie jest dla banków zbyt sprzyjająca (spadek stawki interchange, kryzys frankowy, planowane podatki, itd.), a kosztem w takiej sytuacji zwykle obarczani są klienci.

Taki ruch ING może spowodować odpływ niezadowolonych klientów i nie będzie to zaskoczeniem, w końcu darmowe bankomaty w kraju to pożądana cecha konta osobistego (ale i firmowego). Jeśli zmiany w taryfie opłat banku nas nie zadowalają, możemy zamknąć konto w trybie natychmiastowym (w oddziale, wyrażając sprzeciw wobec zmian) i skorzystać z oferty konkurencji; pamiętajmy jednak, że Konto z Lwem Direct to wciąż nowoczesny i funkcjonalny rachunek osobisty.

Komentarze

(3)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
T
Tomek
Gość

Dziendobry chcialem zapytac ile prowizji zaplace wybierajac pieniadze za granica a dokladnie w irlandi

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Tomek

W zależności od tego, jaką kartę Pan posiada, opłaty będą różne:

- karta Visa zbliżeniowa - 6% kwoty wypłaty + 3% za przewalutowanie;
- zbliżak Visa (naklejka) - 3% kwoty wypłaty + 3% za przewalutowanie;
- karta MasterCard Debit zbliżeniowa - 6% kwoty wypłaty;
- karta Maestro w euro - 6% kwoty wypłaty min. 9 zł - ta karta wydawana jest tylko do konta walutowego.

Pozdrawiamy.

Odpowiedz

P
pracownik banku
Gość
@najlepszekonto.pl

3% prowizji za przewalutowanie dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych. Jeśli chodzi o naklejkę zbliżeniową, to nie da się nią wypłacić gotówki za granicą.
Pawidłowa odpowiedź to 6% kwoty transakcji (mówimy o koncie direct w pln) :-)

Odpowiedz