Wróć

Masz konto w mBanku? Od sierpnia więcej zapłacisz za konto, kartę, wypłaty z bankomatów i transakcje za granicą!

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

16 komentarzy
Masz konto w mBanku? Od sierpnia więcej zapłacisz za konto, kartę, wypłaty z bankomatów i transakcje za granicą!
Spis treści

Zmiany dotyczą przede wszystkim kont osobistych niebędących już w ofercie banku, m.in.: eKonta, eKonta z darmowymi bankomatamieKonta standard, eKonta plus, eKonta m, a także popularnego rachunku firmowego mBiznes konto Standard. Drobne podwyżki nie ominą także nowego eKonta osobistego. Opłaty związane z eKontem możliwości oraz z pozostałymi rachunkami firmowymi pozostają (na razie?) bez zmian. Niestety, większość z nas posiada właśnie te starsze rachunki, dlatego już teraz warto zwrócić uwagę na to, za co już za dwa miesiące zapłacimy więcej.

Nowa taryfa opłat i prowizji będzie obowiązywała od 19 sierpnia 2019 r.

Bolesne podwyżki za podstawowe usługi

Dla klientów indywidualnych najboleśniejszą zmianą będzie zapewne wzrost ceny za korzystanie z karty debetowej – z 4 zł do 7 zł. Co prawda, opłaty tej wciąż będzie można uniknąć, ale będzie to wymagać znacznie większego wysiłku. Dziś bank nie pobiera prowizji, jeśli wykonamy 5 transakcji kartą na dowolną kwotę. Po wprowadzeniu nowego cennika będziemy musieli wydać kartą aż 350 zł miesięcznie.

Wzrośnie też koszt wypłaty z bankomatów kwot niższych niż 100 zł. Do tej pory przy takiej transakcji bank naliczał 1,30 zł prowizji, po wakacyjnych podwyżkach zaś kwota ta będzie niemal 100% wyższa i wyniesie 2,50 zł. Tutaj na szczęście wciąż pozostaje możliwość zrealizowania darmowych wypłat z bankomatów przy użyciu kodu Blik.

Podobna niemiła niespodzianka czeka na właścicieli mBiznes konta Standard. Do tej pory mogli oni uniknąć opłaty za kartę, jeżeli wykonali „plastikiem” transakcje na min. 500 zł. Od połowy sierpnia przedsiębiorcy będą płacić sztywną opłatę w wysokości 5 zł, bez możliwości jej anulowania.

Poza wspomnianymi podwyżkami prowizji mBank wprowadza jeszcze zmiany w kosztach innych usług, takich jak „Wypłaty ze wszystkich bankomatów” czy prowizja za przewalutowanie kartami Mastercard (dla wszystkich kont osobistych). Podwyżki dla kluczowych rachunków przedstawiliśmy w poniższej tabeli:

Podwyżki cen poszczególnych usług w mBanku, od 19 sierpnia 2019
Usługa eKonto osobiste eKonto standard eKonto plus eKonto m mBiznes konto Standard
Miesięczna opłata za prowadzenie konta bez zmian bez zmian

7 zł

z opłaty zwalnia comiesięczny wpływ min. 1000 zł (bez zmian)

bez zmian bez zmian
Miesięczna opłata za kartę bez zmian

7 zł

aby uniknąć prowizji, powinieneś wykonać transakcje na min. 350 zł/mies.

7 zł

aby uniknąć prowizji, powinieneś wykonać transakcje na min. 350 zł/mies.

7 zł

aby uniknąć prowizji, powinieneś wykonać transakcje na min. 350 zł/mies.

Powyższe zmiany dotyczą osób powyżej 25 lat

5 zł bez możliwości uniknięcia opłaty

Prowizja od wypłaty gotówki w bankomatach mBanku, Euronet, Planet Cash oraz Santander Bank Polska

0 zł dla wypłat co min. 100 zł

2,50 zł dla wypłat poniżej 100 zł

0 zł dla wypłat co min. 100 zł

2,50 zł dla wypłat poniżej 100 zł*

0 zł dla wypłat co min. 100 zł

2,50 zł dla wypłat poniżej 100 zł*

0 zł – dla osób w wieku 13-21 lat
 

Dla osób od 22. roku życia:  

  • 0 zł dla wypłat co min. 100 zł 
  • 2,50 zł dla wypłat poniżej 100 zł* 
bez zmian

Usługa "Wypłaty ze wszystkich bankomatów"

-

7 zł

-

-

-
Prowizja banku dla kart Mastercard w przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki dokonanych w walucie rozliczeniowej

3%

3% 

3%

3%

3%

* Również dla osób korzystających z usługi „Wypłaty ze wszystkich bankomatów”.

Ze szczegółowym wykazem zmian opłat i prowizji w mBanku możesz się zapoznać tutaj. Aktualnie obowiązującą taryfę opłat znajdziesz pod tym adresem.

Starsze rachunki coraz droższe

Z niektórymi podwyżkami wskazanymi w tabeli muszą się także liczyć posiadacze rachunków osobistych takich jak: mKonto Comfort i mKonto Active (podwyżka opłaty za prowadzenie rachunku i wypłat poniżej 100 zł), mKonto Aquarius i Aquarius Classic (wypłaty poniżej 100 zł), eKonto i eKonto z darmowymi bankomatami (opłata za kartę i warunek uniknięcia prowizji, wypłaty poniżej 100 zł), a także posiadacze pakietów do eKonta: Intensive, Classic i Active (wypłaty poniżej 100 zł).

Dla wszystkich kont osobistych prowizja za transakcje zagraniczne kartami Mastercard w walucie rozliczeniowej wzrasta od 19 sierpnia z 2% do 3%.

Drożej z kartą kredytową

To nie jedyna podwyżka związana z kartami Mastercard. Wzrostu opłat nie unikną również posiadacze karty kredytowej World Mastercard Intensive. Od 19 sierpnia bezpłatne obecnie usługi obłożone zostaną niemałą prowizją.

I tak, marża od transakcji wypłat gotówki w bankomatach i oddziałach krajowych wzrasta z 0 zł na 5%, min. 10 zł, identycznie jak opłata za wypłatę gotówki w bankomatach i oddziałach banków zagranicznych.

Niemiła niespodzianka na lato 

Wakacyjne podwyżki opłat bankowych nie należą, niestety, do rzadkości, najczęściej jednak dotyczą usług bardziej niszowych. mBank poszedł o krok dalej i podniósł opłaty za kluczowe czynności, jak choćby korzystanie z karty czy wypłaty z bankomatów kwot poniżej 100 zł. Choć nowa taryfa dotyczy głównie kont spoza aktualnej oferty, to najpewniej dotyka ona zdecydowaną większość klientów indywidualnych banku.

Co prawda, opłat tych wciąż da się uniknąć (poza kosztami „plastiku” dla mBiznes konta Standard), ale np. w przypadku korzystania z karty będzie to wymagało znacznie większego wysiłku. Wykonanie 5 transakcji kartą na dowolną kwotę jest przecież znacznie wygodniejsze dla klienta niż comiesięczne płatności na niebagatelną kwotę aż 350 zł.

mBank podwyższył Ci opłaty? Sprawdź, co możesz zrobić!

Wzrost opłat w mBanku to oczywiście zła informacja dla klientów tego banku. Jednak istnieje kilka sposobów, aby mimo wszystko nie nadziać się na dodatkowe koszty.

Po pierwsze, jeśli nie potrzebujesz koniecznie karty - możesz z niej po prostu zrezygnować. A jeśli zdarzy Ci się sytuacja, w której będziesz potrzebował mieć gotówkę w portfelu, możesz wypłacić środki za darmo z bankomatu za pomocą Blika.

Pewnym rozwiązaniem jest też zmiana rachunku na „nowszy”. Posiadacze starszych wersji eKonta mogą wybrać np. eKonto osobiste, które jest darmowe w prowadzeniu, a do uniknięcia opłaty za kartę wystarczy już 1 transakcja w miesiącu. Z kolei osoby korzystające z eKonta m mogą zamienić swój rachunek na eKonto możliwości, o ile są już pełnoletnie i nie ukończyły 25 lat. Modyfikacji można dokonać w oddziale, przez mLinię lub w serwisie transakcyjnym (po zalogowaniu na swoje konto przejdź do "Moje Finanse" --> "Rachunki" --> rozwiń szczegóły swojego "starego" rachunku eKonto --> wybierz dyspozycję "Zmiana typu rachunku" i kliknij przycisk "Przejdź"). Rozwiązanie to jest o tyle praktyczne, że nie traci się historii rachunku ani nie zmienia numeru konta. Operacja ta jest bezpłatna.

A jeśli żaden z powyższych powodów Ci nie odpowiada, możesz do 18 sierpnia 2019 r. zgłosić sprzeciw lub wypowiedzieć umowę o konto i „spróbować szczęścia” gdzie indziej. W naszym rankingu kont osobistych znajdziesz najlepsze rachunki, spośród których z pewnością wybierzesz ten odpowiedni dla siebie.

Komentarze

(16)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
A
arpo
Gość

Myślę że jest błąd w tabeli - usługa "Wypłaty ze wszystkich bankomatów" - dla eKonta plus nie było takiej usługi, bo w taryfie plus jest to niejako "w standardzie". TPiO mBanku przy tej pozycji posiada "n/d" dla eKonta plus.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@arpo

Racja - poprawiliśmy zapis.

Odpowiedz

ᗪ ᒍ ᗩ K ᗪ E K I E ᒪ
Gość

No z tą kredytówką to słabo :/

Odpowiedz

P
Pati
Gość

Podsumowując: jeżeli założyłam eKonto plus w rok temu we wakacje, gdzie miałam darmowe nawet wypłaty z innych bankomatów to teraz muszę już za to płacić?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Pati

Zgadza się, jednak dopiero od 19 sierpnia, bo wtedy właśnie zmiany zaczną obowiązywać obecnych klientów mBanku.

Odpowiedz

A
arpo
Gość
@najlepszekonto.pl

Według mnie nie jest to prawda. To tabela z informacjami o zmianach od 19.08.
#
Wypłaty ze wszystkich bankomatów w PL powyżej 100 PLN oraz ze wszystkich bankomatów za granicą - prowizja 0 PLN. Chyba, że czegoś nie rozumiem?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@arpo

W tym dokumencie nieco "rozjechało się" formatowanie - dla wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce opłata wynosi 2,5 zł przy kwocie wypłaty poniżej 100 zł.

Odpowiedz

M
Mikołaj
Gość

Założyłem kilka miesięcy temu mbiznes konto. W ramach promocji konto miało być darmowe przez dwa lata. Czy opisywane tu zmiany niwelują benefity wynikające z promocji? Innymi słowy czy od sierpnia bank będzie pobierał 5 zł za kartę do konta firmowego?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Mikołaj

Na szczęście nie. Skoro założyłeś rachunek w promocji, to wciąż jesteś objęty jej warunkami, w tym preferencyjną opłatą za korzystanie z karty debetowej. Dopiero po upływie okresu obowiązywania tych warunków bank będzie naliczał opłaty zgodnie z taryfą opłat i prowizji.

Odpowiedz

A
Aleksandra R.
Gość

Jeśli przekształcę stare ekonto w to z nowej oferty, to czy mogę dalej korzystać ze starej karty, czy mbank wyda mi nową?

Odpowiedz

D
Danuta Druba
Gość
@Aleksandra R.

Będzie nowa karta.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Aleksandra R.

Dopytaliśmy o to bank i odpowiemy na przykładzie: jeśli posiadałaś eKonto standard, to przekształcając je w eKonto osobiste bank nie wyda nowej karty - będziesz mogła korzystać z dotychczasowej aż do upływu jej terminu ważności. Podobna zasada dotyczy też innych starych rachunków.

Odpowiedz

E
Elka
Gość

Jak można zweryfikować jakiego rodzaju ekonta jest się posiadaczem?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Elka

Taka informacja powinna widnieć chociażby w bankowości elektronicznej. Można także skontaktować się z infolinią mBanku.

Odpowiedz

D
Danuta Druba
Gość
@najlepszekonto.pl

Proszę czytać wiadomości na swoim koncie. Ja już taką informację dostałam.

Odpowiedz

D
Danuta Druba
Gość
@Elka

Wchodzisz na swoje konto przez internet i widzisz jakie masz konta, albo sprawdzasz umowę.

Odpowiedz