Wróć

Podwyżki w Nest Banku. Już nie wypłacisz wszędzie gotówki za darmo

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

192 publikacje 674 komentarze

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


10 komentarzy
Podwyżki w Nest Banku. Już nie wypłacisz wszędzie gotówki za darmo
Spis treści

Nie opadły jeszcze emocje po opublikowaniu najświeższej taryfy opłat i prowizji mBanku, a już kolejna instytucja zapowiedziała zmiany w cennikach, jak nietrudno się domyślić: niekorzystne dla klientów. Choć Nest Bank jest malutkim podmiotem w porównaniu do mBanku, to i tak planowane modyfikacje będą mogły zaboleć, gdyż do tej pory praktycznie darmowe konto straci kilka swoich niekwestionowanych atutów.

Podwyżki obejmą i osobiste Nest Konto, i rachunek firmowy BIZnest Konto. Na ROR zmiany wejdą w życie od 15 lutego 2021 r., ale klienci biznesowi wyższe prowizje odczują już we wtorek, 15 grudnia.

Płatne bankomaty dla posiadaczy Nest Konta i inne podwyżki

Ta zmiana będzie chyba najtrudniejsza do przełknięcia dla klientów Nest Banku: od 15 lutego 2021 r. bankomaty krajowe i zagraniczne przestaną być w większości bezpłatne, a koszt wypłaty środków będzie wynosił 6 zł (zarówno w kraju, jak i za granicą). Darmowe maszyny zostaną ograniczone wyłącznie do Euronetu. Ale uwaga! Na pocieszenie bank wciąż będzie oferował bezprowizyjną wypłatę z bankomatów za pomocą Blika.

Kolejną niemiłą niespodzianką jest podwyżka opłat za przelew natychmiastowy: z 1 zł do 4 zł. Trzeba jednak oddać Nest Bankowi sprawiedliwość, że nadal jest to mniej, niż żądają pozostałe banki (z wyjątkiem Santandera).

Wzrosną koszty transakcji zagranicznych. Samo przewalutowanie operacji zagranicznej będzie wiązało się z prowizją na poziomie 4,9% (obecnie: 3%), a koszt przelewu SWIFT podskoczy z 15 zł do 30 zł.

A jeżeli ktoś chętnie korzysta z darmowych wpłat i wypłat w oddziałach, to od lutego, jeśli nie chce tracić pieniędzy, powinien o tej opcji zapomnieć: każda wpłata/wypłata gotówkowa w kasie banku będzie kosztować 10 zł. Bez żadnych prowizji będzie można wpłacać środki we wpłatomatach Euronet.

Do tego dochodzi szereg podwyżek na mniej popularnych usługach (np. modyfikacja polecenia zapłaty podrożeje z 5 zł do aż 10 zł). Wzrosną – i to nawet kilkukrotnie – koszty usług realizowanych w oddziałach i przez infolinię (m.in. polecenie przelewu, w tym natychmiastowe, przelewy do ZUS i zlecenia stałe).

Samo prowadzenie Nest Konta i korzystanie z karty debetowej nadal będą zupełnie darmowe.

Podwyżki na rachunkach walutowych i oszczędnościowych

Właściciele kont oszczędnościowych i walutowych również nie unikną podwyżek. Od połowy lutego druga i każda kolejna wypłata z konta oszczędnościowego będzie kosztować nie 5 zł, jak obecnie, a 9 zł (zmiana ta nie dotyczy jednak Nest Samodzielnych Oszczędności dla nastolatków).

Z kolei w przypadku rachunków walutowych wypłaty z bankomatów zagranicznych obłożone zostaną prowizją (1,2 EUR, 1,6 USD, 1 GBP – do tej pory czynność ta była bezpłatna). Wzrośnie także koszt przelewu walutowego (6 EUR, 8 USD, 5 GBP).

Natomiast prowadzenie konta walutowego, korzystanie z usługi korzystnych przewalutowań i z karty walutowej pozostaną darmowe.

Podwyżki na BIZnest Koncie (od 15 grudnia 2020 r.)

Niemal identyczne zmiany jak na rachunkach osobistych zostaną wprowadzone na koncie firmowym – tyle że znacznie szybciej, bo już w przyszłym tygodniu. Klienci firmowi także stracą darmowy dostęp do większości bankomatów krajowych i do wszystkich zagranicznych; od 15 grudnia bezprowizyjne będzie jedynie korzystanie z maszyn Euronetu, wypłaty z pozostałych będą wiązały się z opłatą 6 zł za każdą wypłatę. Pobranie gotówki z kodem Blik pozostanie darmowe.

Wzrosną koszty przelewu SWIFT (z 20 zł na 50 zł) oraz modyfikacji polecenia zapłaty (z 5 zł na 10 zł).

Podwyżki obejmą także operacje zlecane w oddziale i przez infolinię; jeśli chętnie korzystasz z tych kanałów, lepiej zapoznaj się dokładnie z nową taryfą opłat i prowizji, gdyż niektóre opłaty zostaną podniesione nawet kilkukrotnie.

Prowadzenie BIZnest Konta i korzystanie z karty debetowej do rachunku nadal będą bezpłatne.

„A miało być tak pięknie…”

Podwyżki w Nest Banku skoncentrowane są głównie na trzech obszarach: transakcjach gotówkowych, operacjach zagranicznych oraz na usługach wykonywanych w oddziale i przez infolinię. Z jednej strony cieszy nas, że podstawowe usługi, takie jak prowadzenie rachunków, korzystanie z karty, przelewy standardowe w przypadku BIZnest Konta – wciąż będą darmowe, a prowizji za wypłatę z bankomatów da się uniknąć, sięgając po kod Blik.

Z drugiej strony, nie da się ukryć, że darmowe bankomaty, tanie przelewy natychmiastowe, atrakcyjna oferta oszczędnościowa, a także ciekawe promocje były tym, co naprawdę mocno wyróżniało Nest Bank na tle konkurencji. Po promocjach i wysokich odsetkach zostało już głównie wspomnienie, teraz zaś znikną ostatnie wyróżniki. Co dalej?

Trzeba oddać Nestowi sprawiedliwość, że do tej pory oferował naprawdę tanie usługi: koszt przelewów natychmiastowych był bardzo niski, mało gdzie można jeszcze znaleźć darmową kartę debetową, a bezprowizyjne wypłaty z bankomatów bez żadnych dodatkowych warunków można ze świecą szukać w innych instytucjach. Na chłodno należy też zauważyć, że po podwyżkach i konto osobiste Nesta, i rachunek firmowy wcale nie będą droższe od tego, co proponuje konkurencja. Trudno jednak wymagać od klientów Nest Banku, aby byli z tego zadowoleni.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak powyżej opisane zmiany wpisują się w aktualną sytuację na rynku rachunków bankowych, zerknij do naszego rankingu kont osobistych oraz rankingu kont firmowych – z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Komentarze

(10)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
MAREK
Gość

Co taki płacz i tak można wybierać z bankomatów pieniądze tylko trzeba korzystać z BALIKA. A w EURONECIE wpłaty i wypłaty są za darmo. W Nest Bank i tak jest lepiej niż w innych bankach.

Odpowiedz

H
Henio
Gość

Najpierw tak załatwił mnie mBank kiedy też wprowadził głupie opłaty to uciekłem do nest banku gdzie pani się zarzekała że na pewno opłaty nie wiejdą ale widocznie dyrekcja nie liczy się z panią w oddziale ?? i robi co chce , widocznie mało jeszcze nachapali się kasy z drogich kredytów to jeszcze Kowalskiego trzeba na kasę stuknąć

Odpowiedz

G
Gosia
Gość

czy jest jakieś konto z bezpłatnymi bankomatami?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Gosia

Niestety ze standardowych kont żadne nie ma bezpłatnych bankomatów, zawsze darmowe są tylko pierwsze wypłaty albo wypłaty z określonych sieci. Całkowicie uniknąć opłaty da się tylko w Millennium i Credit Agricole (wpływ+transakcja kartą).

W segmencie premium z kolei bankomaty są bezpłatne, ale te konta są już drogie... https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-premium

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@Gosia

Bezwarunkowo:

CitiKonto – 4 darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce / mies. https://www.najlepszekonto.pl/citikonto-citi-handlowy

Konto Idealne - 5 darmowych wypłat w miesiącu https://www.najlepszekonto.pl/konto-idealne-w-idea-banku

Osoby do 26 r.ż. w niektórych bankach korzystają z bankomatów za darmo (np. w BNP Paribas, Santander).

Potem mamy już banki, które zwalniają z opłat za bankomaty warunkowo, np. wspomniane Millennium lub CA. Paradoksalnie nie jest to zła opcja, bo często spełniając warunki bezpłatnych bankomatów otrzymujemy w gratisie bezpłatne konto i kartę ;)

Warto także pamiętać o możliwości realizowania wypłat z bankomatów Blikiem. W wielu bankach za darmo :)

Odpowiedz

S
Szymon
Gość
@Krystian

A wypłaty z bankomatów dla klientów obcych są w tej chwili wszędzie obwarowane limitem 1000 PLN - czyli już za darmo 5 czy 6 tysięcy nie da rady wypłacić...

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Szymon

Nie jestem pewien czy wszędzie, ale faktycznie wielu właścicieli bankomatów wprowadziło ograniczenia kwot maksymalnych dla "obcych" klientów. Pod tym pojęciem rozumiani są klienci innych banków (jeśli urządzenie należy do banku), albo osoby spoza grupy podmiotów, z którym właściciel bankomatu ma specjalne porozumienie.

Działania operatorów bankomatów wynikają z niekorzystnego systemu rozliczeń z bankami za dokonywane wypłaty, trwają prace nad ustaleniem nowych zasad.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość
@Krystian

Karty wielowalutowe - bezwarunkowe wypłaty:

Kantor Alior Banku - za darmo 1 wypłata z bankomatu w kraju i 1 wypłata za granicą

Cinkciarz.pl - 2 wypłaty w Europie lub 800 PLN w pozostałych krajach


Odpowiedz

R
Remiq
Gość

'Not great, not terrible' ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Remiq

Niby tak, ale jednak Nest Bank traci w ten sposób jeden ze swoich atutów - bezpłatne bankomaty na całym świecie ;/

Odpowiedz